TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Точно е дека БСЖ вакцината влијае на отпорноста на КОВИД-19, но сѐ уште е рано за да се препорача како мерка, рече ...

Сакам да кажам - 06.04.2020

Епидемиологот од Институтот за јавно здравје д-р Владимир Микиќ вели дека има индиции дека населението кое примило БСЖ вакцина, која се дава против туберкулоза, е поотпорно на коронавирусот.

Д-р Микиќ: Новите ограничувања се со цел да ја задржиме ниската стапка на смртност која е под четири отсто

Press24 - 06.04.2020

Рестриктивните мерки на движење за граѓаните кои се воведуваат од среда, според д-р Владимир Микиќ, претставник од Институтот за јавно здравје, се едноставно неопходни за да се спречи натамошно ширење на корона вирусот.

Микиќ: Тврдењата дека БСЖ-вакцината создава отпорност кон ковид-19 се претпоставки и не се докажани за да се воведе ...

360 степени - 06.04.2020

„Постојат претпоставки дека кај лицата кои ја примиле БСЖ-вакцината како што е регионот на Балканот и со Македонија каде што се дава една доза на оваа вакцина, таа дејствува како имуномодулатор и можеби дејствува на отпорност кон заболувањето ...

Со коронавирус во земјава се заразиле 18 деца до 9-годишна возраст

360 степени - 06.04.2020

Вкупно 18 деца до деветгодишна возраст се заразени со коронавирус, информираше на денешната прес-конференција епидемиологот Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје. Кај сите деца, рече тој, клиничката слика е лесна и не била потребна долга ...

18 деца до деветгодишна возраст имаат корона вирус

Фокус - 06.04.2020

На денешната прес конференција докторот Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје соопшти дека 18 деца до деветгодишна возраст се позитивни на корона вирус. -За деца до 9 години имаме 18 деца позитивни на корона вирус.

Сите го имаме белегот: Зошто всушност се прима БСЖ вакцината?

Курир - 06.04.2020

Вакцината која кај нас е позната како БСЖ, всушност е кратенка од Bacillus Calmette–Guérin и примарно се прима како заштита од туберколоза, а првата доза е препорачливо да се прими непосредно по раѓањето на бебето.

Доктор Микиќ: Новите ограничувања се со цел да ја задржиме ниската стапка на смртност која е под четири отсто

Фокус - 06.04.2020

Докторот Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје на денешната прес конференција рече дека во Македонија стапката на смртност е една од пониските и изнесува под четири отсто и дека новите ограничувања се во насока да се задржи ниската стапка.

Доктор Микиќ: Има индиции дека населението кое примило БСЖ вакцина е поотпорно на Ковид 19

Фокус - 06.04.2020

Одговарајќи на новинарско прашање, докторот Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје рече дека има индиции населението кое има примено БСЖ вакцина е поотпорно на корона вирусот. -Според некои испитувања, има индиции дека населението кое ја ...

Епидемиологот Микиќ во интервју за ПИНА: Ако не ги почитуваме мерките, ќе бидеме како во Италија

еМагазин - 06.04.2020

Македонија во моментов располага со доволни капацитети да ги згрижи сите пациенти на кои им е потребна хоспитализација поради тежината на заболувањето, вели во интервју за ПИНА, епидемиологот Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје.

18 деца до 9 години досега се заразени со ковид-19

+инфо - 06.04.2020

Осумнаесет деца до 9 години досега се дијагностицирани со ковид-19 во земјава, соопшти денеска д-р Владимир Микиќ, одговарајќи на новинарско прашање на прес конференцијата во Владата. – Кај сите нив клиничката слика е релативно лесна и не била ...

Микиќ: Претпоставка е дека вакцинираните со БСЖ се поотпорни на Ковид-19

ТВ21 - 06.04.2020

Постојат претпоставки дека лицата кои што ја примиле БСЖ вакцината се поотпорни на корона вирусот. Ова денеска ги истакна доктор Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје на прес-конференцијата во Владата, нагласувајќи дека посебно во нашиот ...

Д-р Микиќ: Овие рестриктивни мерки донесени од Владата едноставно се неопходни (ВИДЕО)

Слободен Печат - 06.04.2020

Знам дека рестриктивните мерки ќе се примат со доза на недоверба кај одреден дел од граѓаните, истакна на денешната прес-конференција д-р. Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје. -Овие рестриктивни мерки донесени од Владата едноставно се ...

(ВИДЕО НАЈАВА) Еве што ќе гледате вечерва во „360 степени“ на ТВ Алсат

iPortal - 10.04.2020

Дали зголемувањето од 60 проценти на заболени од сезонски груп годинава во споредба со лани е можен показател дека коронавирусот бил во земјава многу пред официјално да биде потврден, дали примерот со новинарот на Канал 5, кого алгоритамот не го ...

Со коронавирус вирус заболеле 18 деца до 9 годишна возраст

Вечер - 06.04.2020

Во земјава до девет годишна возраст се заболени 18 деца. Како што информира др Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје за среке сите тие се во добра здравствена состојба и заразата кај нив е во лесна форма.

18 деца до девет години се заболени од Ковид-19 во Македонија

Република - 06.04.2020

Вкупно 18 деца до девет години се заболени од Ковид-19 во Македонија. Сите имаат лесна клиничка слика и засега добро го поминуваат вирусот, изјави денеска епидемиологот Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје.

Микиќ: Смртноста кај нас е ниска и се движи под 4 проценти

+инфо - 06.04.2020

Смртноста кај нас е ниска и се движи под 4 проценти, соопшти денеска епидемиологот д-р Владимир Микиќ на прес конференција во Владата. – Мораме да ги направиме овие мерки за да ги задржиме овие показатели – додаде тој.

18 деца во Македонија до деветгодишна возраст се заболени од корона вирусот

еМагазин - 06.04.2020

Епидемиологот од Институтот за јавно здравје, Владимир Микиќ одговарајќи на новинарско прашање, денеска рече дека во Македонија од корона вирусот до сега се заболени 18 деца до деветгодишна возраст.

Епидемиологот Микиќ: Смртноста од корона вирусот е под 4%, но мора следниот период да го заштитиме системот

еМагазин - 06.04.2020

Епидемиологот Владимир Микиќ на денешната прес-конференција во Владата, апелираше до граѓаните, следниот период да ги почитуваат препораките, бидејќи немаме друг начин да се заштитат корона вирусот.

Микиќ: Рестриктивни мерки со цел да ја здржиме ниската стапка на смртност

Нова ТВ - 06.04.2020

Смртноста кај нас е една од пониските и се движи под 4 проценти, соопшти денеска епидемиологот д-р Владимир Микиќ на прес конференција во Владата. Новите ограничувања се во насока да се задржи таа стапка.

Д-р Микиќ: Рестриктивните мерки се неопходни

А1 On - 06.04.2020

Рестриктивните мерки на движење за граѓаните кои се воведуваат од среда, според д-р Владимир Микиќ, претставник од Институтот за јавно здравје, се едноставно неопходни за да се спречи натамошно ширење на корона вирусот.

Д-р Микиќ: Рестриктивните мерки се неопходни

Независен - 06.04.2020

Фото: Б. Грданоски Рестриктивните мерки на движење за граѓаните кои се воведуваат од среда, според д-р Владимир Микиќ, претставник од Институтот за јавно здравје, се едноставно неопходни за да се спречи натамошно ширење на корона вирусот.

Д-р Микиќ: Рестриктивните мерки се неопходни

24 Вести - 06.04.2020

Рестриктивните мерки на движење за граѓаните кои се воведуваат од среда, според д-р Владимир Микиќ, претставник од Институтот за јавно здравје, се едноставно неопходни за да се спречи натамошно ширење на корона вирусот.

Д-р Микиќ: Рестриктивните мерки се неопходни

Канал5 - 06.04.2020

Рестриктивните мерки на движење за граѓаните кои се воведуваат од среда, според д-р Владимир Микиќ, претставник од Институтот за јавно здравје, се едноставно неопходни за да се спречи натамошно ширење на корона вирусот.

Д-р Микиќ: Рестриктивните мерки се неопходни

Frontline - 06.04.2020

Уверува дека доколку не се преземат овие мерки ќе не очекуваат многу поголем број на заболени што ќе значи оптоварување на нашиот здравствен систем. Рестриктивните мерки на движење за граѓаните кои се воведуваат од среда, според д-р Владимир Микиќ, ...

Д-р Микиќ: Рестриктивните мерки се неопходни

ТВ21 - 06.04.2020

Рестриктивните мерки на движење за граѓаните кои се воведуваат од среда, според д-р Владимир Микиќ, претставник од Институтот за јавно здравје, се едноставно неопходни за да се спречи натамошно ширење на корона вирусот.

Микиќ: Претпоставка е дека вакцинираните со БСЖ се поотпорни на Ковид-19

Press24 - 06.04.2020

Постојат претпоставки дека лицата кои што ја примиле БСЖ вакцината се поотпорни на корона вирусот. Ова денеска ги истакна доктор Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје на прес-конференцијата во Владата, нагласувајќи дека посебно во нашиот ...

Д-р Микиќ: Рестриктивните мерки се неопходни

Опсервер - 06.04.2020

Скопје, 6 април 2020 () – Рестриктивните мерки на движење за граѓаните кои се воведуваат од среда, според д-р Владимир Микиќ, претставник од Институтот за јавно здравје, се едноставно неопходни за да се спречи натамошно ширење на корона вирусот.

Микиќ: Претпоставка е дека вакцинираните со БСЖ се поотпорни на Ковид-19

Опсервер - 06.04.2020

Скопје, 6 април 2020 () – Постојат претпоставки дека лицата кои што ја примиле БСЖ вакцината се поотпорни на корона вирусот. Ова денеска ги истакна доктор Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје на прес-конференцијата во Владата, нагласувајќи ...

Микиќ: Претпоставка е дека вакцинираните со БСЖ се поотпорни на Ковид-19

Слободен Печат - 06.04.2020

Постојат претпоставки дека лицата кои што ја примиле БСЖ вакцината се поотпорни на корона вирусот. Ова денеска ги истакна доктор Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје на прес-конференцијата во Владата, нагласувајќи дека посебно во нашиот ...

Микиќ: Претпоставка е дека вакцинираните со БСЖ се поотпорни

Р.С.Европа - 06.04.2020

Доктор Владимир Микиќ од Институтот за јавно денеска изјави дека постојат претпоставки дека лицата кои што ја примиле БСЖ вакцината се поотпорни на корона вирусот. Тој ова го кажа на прес-конференцијата во Владата, нагласувајќи дека посебно во ...

Микиќ: Претпоставка е дека вакцинираните со БСЖ се поотпорни на Ковид-19

Канал5 - 06.04.2020

Постојат претпоставки дека лицата кои што ја примиле БСЖ вакцината се поотпорни на корона вирусот. Ова денеска ги истакна доктор Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје на прес-конференцијата во Владата, нагласувајќи дека посебно во нашиот ...

Д-р Микиќ: Рестриктивните мерки ќе се примат со доза на недоверба, но едноставно се неопходни

Либертас - 06.04.2020

Рестриктивните мерки на движење за граѓаните кои се воведуваат од среда, според д-р Владимир Микиќ, претставник од Институтот за јавно здравје, се едноставно неопходни за да се спречи натамошно ширење на корона вирусот.

Д-р Микиќ: Рестриктивните мерки се неопходни

24Инфо - 06.04.2020

– Рестриктивните мерки на движење за граѓаните кои се воведуваат од среда, според д-р Владимир Микиќ, претставник од Институтот за јавно здравје, се едноставно неопходни за да се спречи натамошно ширење на корона вирусот.

Микиќ: Претпоставка е дека вакцинираните со БСЖ се поотпорни на Ковид-19

Бриф - 06.04.2020

Постојат претпоставки дека лицата кои што ја примиле БСЖ вакцината се поотпорни на корона вирусот. Ова денеска ги истакна доктор Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје на прес-конференцијата во Владата, нагласувајќи дека посебно во нашиот ...

Доктор Микиќ: Има индиции дека населението кое примило БСЖ вакцина е поотпорно

Скопје24 - 06.04.2020

Одговарајќи на новинарско прашање, докторот Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје рече дека има индиции населението кое има примено БСЖ вакцина е поотпорно. -Според некои испитувања, има индиции дека населението кое ја примило БСЖ вакцината ...

Епидемиологот Микиќ: Постојат индиции дека можеби БСЖ-то создава отпорност на корона вирусот кај некои лица

еМагазин - 06.04.2020

Постојат претпоставки дека лицата кои што ја примиле БСЖ вакцината се поотпорни на корона вирусот, истакна епидемиологот Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје на прес-конференцијата во Владата.

Д-р Микиќ: Рестриктивните мерки се неопходни

Курир - 06.04.2020

Рестриктивните мерки на движење за граѓаните кои се воведуваат од среда, според д-р Владимир Микиќ, претставник од Институтот за јавно здравје, се едноставно неопходни за да се спречи натамошно ширење на коронавирусот.

Микиќ: Претпоставка е дека вакцинираните со БСЖ се поотпорни на Ковид-19

Курир - 06.04.2020

Постојат претпоставки дека лицата кои што ја примиле БСЖ вакцината се поотпорни на коронавирусот. Ова денеска ги истакна доктор Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје на прес-конференцијата во Владата, нагласувајќи дека посебно во нашиот ...

Микиќ: Вакцинираните со БСЖ се поотпорни на Ковид-19 е само претпоставка

Вечер - 06.04.2020

Постојат претпоставки дека лицата кои што ја примиле БСЖ вакцината се поотпорни на корона вирусот. Ова денеска ги истакна доктор Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје на прес-конференцијата во Владата, нагласувајќи дека посебно во нашиот ...

Микиќ: Претпоставка е дека вакцинираните со БСЖ се поотпорни на Ковид-19

24Инфо - 06.04.2020

– Постојат претпоставки дека лицата кои што ја примиле БСЖ вакцината се поотпорни на корона вирусот. Ова денеска ги истакна доктор Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје на прес-конференцијата во Владата, нагласувајќи дека посебно во нашиот ...

Микиќ: Претпоставка е дека вакцинираните со БСЖ се поотпорни на Ковид-19

Либертас - 06.04.2020

Постојат претпоставки дека лицата кои што ја примиле БСЖ вакцината се поотпорни на корона вирусот. Ова денеска ги истакна доктор Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје на прес-конференцијата во Владата, нагласувајќи дека посебно во нашиот ...

Д-р Микиќ: Претпоставка е дека вакцинираните со БСЖ се поотпорни на Ковид-19

Сител - 06.04.2020

Постојат претпоставки дека лицата кои што ја примиле БСЖ вакцината се поотпорни на корона вирусот. Ова денеска ги истакна доктор Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје на прес-конференцијата во Владата, нагласувајќи дека посебно во нашиот ...

Д-р Микиќ: Рестриктивните мерки се неопходни

Република - 06.04.2020

Знам дека рестриктивните мерки ќе се примат со доза на недоверба кај одреден дел од граѓаните, истакна на денешната прес-конференција д-р. Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје. Овие рестриктивни мерки донесени од Владата едноставно се ...

Доктор Микиќ: Новите ограничувања се со цел да ја задржиме ниската стапка на смртност која е под четири отсто

Нетпрес - 06.04.2020

Рестриктивните мерки на движење за граѓаните кои се воведуваат од среда, според д-р Владимир Микиќ, претставник од Институтот за јавно здравје, се едноставно неопходни за да се спречи натамошно ширење на корона вирусот.

Микиќ: Рестриктивните мерки се неопходни

CivilMedia - 06.04.2020

Рестриктивните мерки на движење за граѓаните кои се воведуваат од среда, според д-р Владимир Микиќ, претставник од Институтот за јавно здравје, се едноставно неопходни за да се спречи натамошно ширење на корона вирусот.

Д-р Микиќ: Рестриктивните мерки се неопходни

Вечер - 06.04.2020

Рестриктивните мерки на движење за граѓаните кои се воведуваат од среда, според д-р Владимир Микиќ, претставник од Институтот за јавно здравје, се едноставно неопходни за да се спречи натамошно ширење на корона вирусот.

Тврдењата дека БСЖ-вакцината создава отпорност кон ковид-19 се претпоставки

Република - 06.04.2020

„Постојат претпоставки дека кај лицата кои ја примиле БСЖ-вакцината како што е регионот на Балканот и со Македонија каде што се дава една доза на оваа вакцина, таа дејствува како имуномодулатор и можеби дејствува на отпорност кон заболувањето ...

Микиќ: Претпоставка е дека вакцинираните со БСЖ се поотпорни на Ковид-19

iPortal - 06.04.2020

Постојат претпоставки дека лицата кои што ја примиле БСЖ вакцината се поотпорни на корона вирусот. Ова денеска ги истакна доктор Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје на прес-конференцијата во Владата, нагласувајќи дека посебно во нашиот ...

Микиќ: Претпоставка е дека вакцинираните со БСЖ се поотпорни на ковид-19

+инфо - 06.04.2020

Постојат претпоставки дека лицата кои што ја примиле БСЖ вакцината се поотпорни на корона вирусот. Ова денеска ги истакна доктор Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје на прес-конференцијата во владата, нагласувајќи дека посебно во нашиот ...

Микиќ: Претпоставка е дека вакцинираните со БСЖ се поотпорни на Ковид-19

Нетпрес - 06.04.2020

Постојат претпоставки дека лицата кои што ја примиле БСЖ вакцината се поотпорни на корона вирусот. Ова денеска ги истакна доктор Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје на прес-конференцијата во Владата, нагласувајќи дека посебно во нашиот ...