TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

За една недела во Австрија, како последица на лошите временски услови починале девет лица

Макфакс - 12.01.2019

За само една недела во Австрија поради обилните снежни врнежи и лавните починаа вкупно двете лица, обајвија тамошните медиуми. Откако снегот вчера престаната да паѓа ситуацијата во критичните подрачја полека се нормализира, додаваат медиумите.

За една недела девет жртви во лавини во Австрија

А1 On - 12.01.2019

Во изминатите седум дена беа регистрирани големи врнежи од снег во Австрија, и во лавини загинаа девет лица. Снегот синоќа престана да паѓа и ситуацијата во кризните подрачја е малку подобрена, но се најавуваат нови снежни врнежи.

Лавина широка 300 метри проголтала хотел: Нереални глетки од завеаната Швајцарија

Точка - 12.01.2019

Туристите во Швајцарија биле евакуирани во петокот откако ден претходно на планинскиот премин Шваглалп на висина од околу 1.300 метри над хотел паднала 300 метри широка лавина, при што полесно биле повредени три лица.

Славчо Попоски – опасност од лавини низ Европа, еден метар снег во Македонија, Глобалното Затоплување е лага – детали

1tv - 12.01.2019

Во текот на следниот период низ Европа постојат услови дури и за појава на лавини, во алпскиот регион снежната покривка веќе изнесува дури и до три метри, од друга страна пак оваа зима соседна Грција е погодена од вистинско снежно невреме и ...

АП: Големи снежни врнежи на Балканот, воведена вонредна состојба

Макфакс - 12.01.2019

Американската агенција АП известува за обилните снежни врнежи кои го погодија речиси целиот Балкан. Во својот напис пишуваат и за смртта на двајцата сноубордисти во Бугарија и хаос во сообраќајот.

Славчо Попоски со најнови информации – внимавјте како се движите, следуваат ПОЛАРНИ температури

1tv - 12.01.2019

Во текот на следните денови под влијание на Руската студена воздушна маса и понатаму во Македонија ќе имаме многу ниски температури, особено во утринските часови кога истите понекаде ќе се спуштат и до -15 степени, повторно има услови локално истите ...

(ВИДЕО) Откопуваат хотел затрупан со лавина снег

Фактор - 12.01.2019

Хотелот Сантис во швајцарското зимувалиште Швегалп го затрупа лавина снег. Врз него се урнала 300 метри широка лавина, при што се повредени тројца луѓе, а 25 автомобили се затрупани со снегот.

Драма во Швајцарија – Се откопува хотел затрупан во лавина (ВИДЕО)

Канал5 - 11.01.2019

Во текот на викендот метеоролозите најавуваат нови сннежни врнежи , иако делови од Европа тешко се опоравуваат и од досегашните. Повеќе летови се откажани од аеродромите во Минхен и Франкфурт и тоа од минхенскиот 90 , а од франкфуртскиот 120 летови.

(Галерија) лавина широка 300 метри проголта хотел

MTM - 11.01.2019

Туристите во Швајцарија беа евакуирани во петокот, откако еден ден претходно, на планинскиот премин Швајгалп, на височина од околу 1.300 метри, падна лавина широка 300 метри, а тројца беа полесно повредени.

Снежна покривка од Кина до Русија

Кајгана - 11.01.2019

Го чекавме многу долго, но снегот конечно пристигна и кај нас. Во последните неколку дена под снежна покривка се најдоа скоро сите земји во светот. Од далечната Кина, преку Блискиот исток па до Русија, целата земја е обоена во бело.

Од тежината на снегот попуштаат покриви, паѓаат тенди

OhridNews - 11.01.2019

Снегот кој наврна во Охрид, и натаму предизвикува проблеми. Од тежината на снегот попуштаат покриви и паѓаат тенди. Од снегот денеска се урна дел од покривната тенда од поранешниот кафе бар „Влахов“ кај Црвен крст.

Викендов поларни температури до -15, а од понеделник нови врнежи од снег

Сител - 11.01.2019

До крајот на денов врнежи од снег од локален карактер ќе има во западните и во југозападните предели, додека на скијачките центри Попова Шапка и Маврово веќе снегот достигнува и до еден метар.

Скопските снежни улици се најдоа во Гардијан!

Фокус - 11.01.2019

Снежната идила на скопските улици се најде во светски познатиот медиум Гардијан. Во објавената фото репортажа со наслов – Од Кина до Русија, светот во бела покривка во фотографии, сместени се 18 фотографии на снежни пејсажи од Полска, Русија, ...

Снежниот хаос во Австрија викендов би можело да прерасне во вистински армагедон!

Алсат-М - 11.01.2019

Рекордните количества снег и натаму го загрозуваат секојодневието во големи делови на Австрија, Германија и Чешка, а метеоролозите за крајот на неделава најавуваат нови врнежи. Најкритично се очекува да биде во Австрија за каде се најавени ...

Европа завеана, снегот убива ширум континентот: Во Швајцарија завеан е еден хотел, додека во Чешка затворени се ...

Сител - 11.01.2019

Најмалку 16 луѓе загинаа во невремето ширум Европа во последните неколку дена, а најмногу жртви однесе лавината на Алпите. Рекордните количини на снег и понатаму го загрозуваат секојдневието во поглемите делови на Австрија, Германија и Чешка, а ...

Хрватка завеана во Австриски хотел: Заробени сме веќе 6 дена, а на покривот има 2 метри снег

Press24 - 11.01.2019

Веќе неколку дена снегот предизвикува хаос во Австрија, а во лавина загинаа најмалку седум лица, а многумина останаа завеани од снегот. Една од нов е Хрватка Снежана Бочкај која работи во еден хотел во Австрија.

Вака во Австрија бијат битка со 2 метри снежна покривка (видео)

Таратур - 11.01.2019

Зимската „скијачка Мека“ Австрија е по вистинска снежна опсада, бидејќи снегот не престанува да паѓа веќе една недела. Многу жители од неколку населени места се буквално отсечени од остатокот на земјата поради огромните снежни врнежи и наноси.

Фотографија на денот: Снегот и мразот не попуштаат

Deutsche Welle - 11.01.2019

На нашата #ФотографијаНаДенот автомобил минува преку мост во регионот Унтертауерн, во Австрија. Мора да се признае дека снегот одлично си ја завршил работата, барем за фотографирање. На сите кои во Германија планираат викендот да го поминат некаде ...

Снег нема да врне до понеделник, температурите многу ниски

Независен - 11.01.2019

Врнежите од снег денеска и за деновите од викендот ќе прекинат, а ќе продолжат од понеделник, но со многу намален интензитет. Ниските температури, особено утринските, кои ќе се движат од минус шест до минус 16 Целзиусови степени, во следните денови ...

Викендов без врнежи од снег

OhridNews - 11.01.2019

Викендов во Охрид времето ќе биде променливо облачно, со повремени сончеви периоди и студено. Дневната температура ќе се движи од -2 до 0, а минималната од -8 до -5 степени целзиусови. Послаби врнежи од снег се очекуваат во понеделник.

Европа завеана, снегот однесе 16 жртви- во три земји прогласена вонредна ситуација

Press24 - 11.01.2019

Најмалку 16 лица загинаа во невреме ширум Европа во последните неколку дена, а најмногуу жртви однесоа лавнини на Алпи. Рекордни количини снег секојдневно ја загрозува безбедноста во делови од Австрија, Германија и Чешка, а до крајот а неделата се ...

Рекордни количини снег во Австрија, Германија и Чешка – Прогласени вонредни состојби

Курир - 11.01.2019

Вонредни состојби, природни катастрофи и највисок степен на опасност од лавини се прогласени во Австрија, Германија и Чешка. Рекордните количини снег кои паднале во четвртокот и натаму го загрозуваат секојдневието во големи делови од овие држави, а ...

Европа завеана, снегот убива ширум континентот: Во Швајцарија завеан е еден хотел, додека во Чешка затворени се ...

Точка - 11.01.2019

Најмалку 16 лица загинаа во невремето ширум Европа во последните неколку дена, а најмногу жртви однесоа лавините на Алпите. Рекордните количини на снег и понатаму го загрозуваат секојдневието во поголемите делови на Австрија, Германија и Чешка, а ...

Снежната покривка денеска ќе нарасте од 30 до 50 сантиметри

Кумановски м. - 11.01.2019

Под влијание на влажен и студен бран ќе има нови пообилни врнежи од снег, особено во западните делови. Насекаде ќе се формира нова снежна покривка од 10 до 30 см, а на планините позначителна, над 50 см.

УХМР со најава за обилни врнежи од снег

Кумановски м. - 11.01.2019

Под влијание на влажен и студен бран, утре и во четврток ќе има нови пообилни врнежи од снег, особено во западните делови. Како што информираат од Управата за хидрометеоролошки работи, насекаде ќе се формира нова снежна покривка од 10 до 30 см, а на ...

Денес облачно со слаб снег, нови снежни врнежи еве од кога

Фактор - 11.01.2019

Денес ќе здивнеме од снежните врнежи а веќе од понеделник повторно ќе им се радуваме. Барем така предвидуваат метеоролозите за временската прогноза. Сонцето од облаците ќе се обиде да пушта краци но студеното време и минусните температури ќе бидат ...

За една недела девет жртви во лавини во Австрија

Н.Македонија - 12.01.2019

Во изминатите седум дена беа регистрирани големи врнежи од снег во Австрија, и во лавини загинаа девет лица. Снегот синоќа престана да паѓа и ситуацијата во кризните подрачја е малку подобрена, но се најавуваат нови снежни врнежи.

Лавина широка 300 метри проголтала хотел: Нереални глетки од Швајцарија

Република - 12.01.2019

Туристите во Швајцарија биле евакуирани во петокот откако ден претходно на планинскиот премин Шваглалп на висина од околу 1.300 метри над хотел паднала 300 метри широка лавина, при што полесно биле повредени три лица.

АП: Големи снежни врнежи на Балканот, воведена вонредна состојба

Точка - 12.01.2019

Американската агенција АП известува за обилните снежни врнежи кои го погодија речиси целиот Балкан. Во својот напис пишуваат и за смртта на двајцата сноубордисти во Бугарија и хаос во сообраќајот.

Снежна покривка во Македонија

24 Вести - 10.01.2019

Вистинска снежна бура на западот од земјава. Снегот не престанува да врне,градовите оковани во голема снежна покривка и ниски температури, граѓаните се жалат дека снежните наноси надлежните не ги чистат навреме.

Славчо Попоски со најнови информации – внимавјте како се движите, следуваат ПОЛАРНИ температури

Либертас - 12.01.2019

Во текот на следните денови под влијание на Руската студена воздушна маса и понатаму во Македонија ќе имаме многу ниски температури, особено во утринските часови кога истите понекаде ќе се спуштат и до -15 степени, повторно има услови локално истите ...

Големо снежно невреме во Европа

24 Вести - 10.01.2019

Илјади лица се заробени во австрија поради обилните снежни врнежи. Неколку населени места се целосно отсечени, а досега лавините кои ја погодија државата однесоа осум човечки животи. Поради опасност од нови лавини, четири покраини прогласија ...

Снежната покривка во Ранковце до 70 сантиметри, непрооден дел од патот до село Герман

Вечер - 10.01.2019

Врнежите од снег кои непрестајно паѓаа повеќе од дваесет и четири часа во Ранковце од вчера попладне формираа снежна покривка од триесетина сантиметри во пониските делови на општината, додека во планинските места има снег и до седумдесет сантиметри.

Снежна стихија ги погоди Австрија и јужна Германија, хотел затрупан во Швајцарија

Нетпрес - 10.01.2019

Рекордни колечства снег во четвртокот ноќта и натаму го пореметуваат нормалното секојдневно функционирање во големи делови од Австрија, Германија и Чешка, а метеоролозите за крајот од седмицата најавуваат нови врнежи.

ВИДЕО: Црвен метео аларм за Австрија и Германија

ТВ21 - 10.01.2019

Австрија и Германија се соочени со големо снежно невреме , а алармот поради заканите од лавини е на највисок , петти степен. Илјадници жители се без струја или заробени во домовите пред снежната прекривка која расте од час во час.

Најмалку 15 жртви од лошото време во Европа

MTM - 10.01.2019

Највисок степен на опасност од лавина е прогласена на Алпите. Европа и натаму останува во студената зима. Жртвите на лошите временски услови се најмалку 15. Ова го пренесуваа денеска агенциите.

Лавина во Македонија го прекина сообраќајот

Фактор - 10.01.2019

Лавина кај Бигорскиoт манастир го прекина сообраќајот од Маврово кон Дебар. Таа паднала во близина на манастирот, неколку стотини метри пред бензинската. Засега нема информации колкава количина на снег, камења и дрвја паднала на коловозот, но се ...

Лавина затрупа хотел во Швајцарија! Има повредени

MTM - 10.01.2019

Неколкумина беа повредени на швајцарскиот планински премин Швегалп, откако лавина го затрупа хотелот, објавија агенциите. "Возилата и деловите на ресторанот се затрупани под снегот", изјавија од полицијата.

Снежната покривка во Ранковце до 70 сантиметри, непрооден дел од патот до село Герман

MTM - 10.01.2019

Врнежите од снег кои непрестајно паѓаа повеќе од дваесет и четири часа во Ранковце од вчера попладне формираа снежна покривка од триесетина сантиметри во пониските делови на општината, додека во планинските места има снег и до седумдесет ...

Сообраќајот во Куманово без проблеми, велат надлежните

Кумановски м. - 11.01.2019

Сообраќајот на сите патни правци во Општина Куманово се одвива во зимски услови и без проблеми, стои во билтенот на Регионалниот центар за управување со кризи. Утринава снежната покривка била од 7 до 8 сантиметри, а како што информирале од Општина ...

Врнежите од снег околку пладне ќе се засилуваат

Кумановски м. - 11.01.2019

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи од снег, кои околу пладне ќе засилуваат. Повеќе врнежи ќе има во западните и северните делови од земјава, каде снежната покривка дополнително ќе се зголеми за 10 до 20 см, а на планините и за над 20 см, ...

Општина Куманово со број за пријавување завеани патишта

Кумановски м. - 11.01.2019

Поради интензивните врнежи од снег се преземаат конкретни мерки за расчистување на улиците од страна на екипите задолжени за чистење на снегот, информираат од Општина Куманово. Од општината ги информираат граѓаните дека е отворен дежуерн телефон за ...

Лавина затрупа швајцарски хотел

Сител - 12.01.2019

Хотелот Сантис во швајцарското зимувалиште Швегалп го затрупа лавина снег. Врз него се урнала 300 метри широка лавина, при што се повредени тројца луѓе, а 25 автомобили се затрупани со снегот.

Викендов поларни температури а од понеделник нови врнежи од снег

МКД - 11.01.2019

Според метеоролозите за време на викендот ќе имаме претежно стабилно и суво време но ќе биде многу студено, минималните температури на одредени места повторно ќе се спуштат и под -15 степени додека максималните на повеќе места ќе бидат околу па и ...

По ДАВИД следуваат поларни температури и под -15°C, нови снежни врнежи од понеделник

Либертас - 11.01.2019

До крајот на денов врнежи од снег од локален карактер ќе има во западните и во југозападните предели. додека на скијачките центри Попова Шапка и Маврово веќе снегот достигнува и до еден метар.

(ВИДЕО) Еве како Австријците се борат со 2 метри снег

Фактор - 11.01.2019

Жители од неколку населени места во Австрија се буквално отсечени од остатокот на земјата поради огромните снежни врнежи и наноси. Има исчезнати и загинати луѓе. Снежната покривка наместа достигнува до 2 метри.

Хрватка заглавена во Австрија раскажа каков хаос создаде снегот

Фактор - 11.01.2019

Снегот создаде хаос во Австрија, а во лавина загинаа најмалку седум лица, а многумина останаа завеани од снегот. Една од нив е Хрватката, Снежана Бочкај која работи во еден хотел во Австрија.

Рекордни количини снег во Австрија, Германија и Чешка – Прогласени вонредни состојби

iPortal - 11.01.2019

Вонредни состојби, природни катастрофи и највисок степен на опасност од лавини се прогласени во Австрија, Германија и Чешка. Рекордните количини снег кои паднале во четвртокот и натаму го загрозуваат секојдневието во големи делови од овие држави, а ...

За една недела девет жртви во лавини во Австрија

24Инфо - 12.01.2019

Во изминатите седум дена беа регистрирани големи врнежи од снег во Австрија, и во лавини загинаа девет лица. Снегот синоќа престана да паѓа и ситуацијата во кризните подрачја е малку подобрена, но се најавуваат нови снежни врнежи.

Подгответе се за поларни температури во Македонија - внимавајте кога се движите

Press24 - 12.01.2019

Во текот на следните денови под влијание на Руската студена воздушна маса и понатаму во Македонија ќе имаме многу ниски температури, особено во утринските часови кога истите понекаде ќе се спуштат и до -15 степени, повторно има услови локално истите ...