TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Орав: Препораката под прашалник

Алсат-М - 30.04.2015

Загрозена е препораката на Македонија за почеток на преговори. Европската унија го испорача најсериозното предупредување од стартот на политичката криза кое може да се оствари ако во кус период не биде најдено решение за актуелната ситуација.

Орав: Дела, не зборови

Телма - 30.04.2015

Дали Македонија ги почитува европските вредности или не. Во наредните денови, Европската унија сака да види дека македонија цврсто се враќа на европскиот пат, и тоа со дела, а не убави зборови, рече амбасадорот на Европската унија Аиво Орав.

Ни Бан Ки Мун не може да ви помогне, ако вие не сакате

Р.С.Европа - 30.04.2015

Се уште се надевам дека оваа земја ќе биде сигурна дека е вратена на евроатланскиот пат што побрзо, рече евроамбасадоро Аиво Орав. Сериозни одлуки се потребни во следните неколку денови и тие не треба да ги имаат предвид партиските интереси и ...

Патот кон ЕУ поважен од партиските интереси

МРТ - 30.04.2015

Патот на Македонија кон Европската Унија е поважен од партискиот и политичкиот рејтинг. Потребни се сериозни одлуки во претстојниот период – евроамбасадорот Орав за политичката ситуација во земјава...

ОРАВ: Да се создадат услови опозицијата да се врати во Собранието

Телеграф - 30.04.2015

Во врска со актуелната политичка состојба Орав рече дека во следниот период се потребни сериозни одлуки и дека не треба во прв ред да се ставаат партиските интереси и рејтинзи Амбасадорот на Европската унија, Аиво Орав, на денешната ...

Орав: Потребни се повеќе дела, а помалку убави зборови

Канал5 - 30.04.2015

Брисел очекува час поскоро да се стави крај на политичката криза во земјава.Ова денеска го повтори евроамбасадорот Аиво Орав потсетувајќи на сериозната загриженост што минатата недела ја искажа Европскиот совет.

Орав: Очекуваме повеќе дела, а помалку убави зборови

Сител - 30.04.2015

Во наредните денови или можеби недели очекуваме повеќе дела, а помалку убави зборови. Потребни се многу сериозни одлуки во наредните денови или недели, а тие што ќе ги донесат тие одлуки не треба да ги имаат предвид само партиските или личните ...

ЕУ сака дела, а не „убави зборови“ за решавањето на политичката криза

Макфакс - 30.04.2015

Загриженоста кај Европската унија (ЕУ) во поглед на политичката криза во Македонија постојано расте, а тоа беше потврдено и во заклучоците кои минатата недела беа донесени од страна на Европскиот совет, од чија страна беше потенцирано дека постои ...

Орав: Да се надминат предизвиците

МРТ - 30.04.2015

Евроамбасадорот порача дека местото на Mакедонија е во европското семејство и побара надминување на предизвиците... Евроамбасадорот Аиво Орав, на денешната пресконференција во која ги најави активностите за прославата за Денот на Европа, 9-ти мај, ...

Орав: Партиите сами да се договорат како да излезат од кризата, времето одминува

+инфо - 30.04.2015

Неизвесно е кога ќе продолжат преговорите во Брисел, партиите се уште на излегле со сериозни предлози за тоа како да се надмине политичката криза, но Европската унија, морам да повторам, е сериозно загрижена за состојбата во Македонија, порача ...

Предупредување од ЕУ: Загрозена е препораката на Македонија за почеток на преговори!

Кирилица - 30.04.2015

Европската унија го испорача најсериозното предупредување од стартот на политичката криза кое може да се оствари ако во кус период не биде најдено решение за актуелната ситуација - Загрозена е препораката на Македонија за почеток на преговори.

Орав: Потребни се сериозни одлуки и дела, а не зборови

Канал 77 - 30.04.2015

Дали Македонија ги почитува европските вредности или не. Во наредните денови, Европската унија сака да види дека Македонија цврсто се враќа на европскиот пат и тоа со дела, а не убави зборови, рече амбасадорот на Европската унија Аиво Орав.

Орав: Во следниот период да видиме дали има почит кон европските вредности

Нова ТВ - 30.04.2015

Во следниот период, ЕУ очекува повеќе дела а помалку убави зборови, порача денеска евроамбасадорот во земјата Аиво Орав во однос на политичката криза во Македонија, на одбележувањето на денот на Европа, 9.мај.

Орав: Очекуваме повеќе дела, а помалку убави зборови

Република - 30.04.2015

Во наредните денови или можеби недели очекуваме повеќе дела, а помалку убави зборови. Потребни се многу сериозни одлуки во наредните денови или недели, а тие што ќе ги донесат тие одлуки не треба да ги имаат предвид само партиските или личните ...

ЕУ сака дела, а не "убави зборови" за решавањето на политичката криза

Точка - 30.04.2015

Загриженоста кај Европската унија (ЕУ) во поглед на политичката криза во Македонија постојано расте, а тоа беше потврдено и во заклучоците кои минатата недела беа донесени од страна на Европскиот совет, од чија страна беше потенцирано дека постои ...

Орав: Партиите да сфатат дека патот кон ЕУ е поважен од партискиот рејтинг

Капитал - 30.04.2015

„Неопходно е да се создадат услови опозицијата да се врати во парламентот, и таму да продолжи дебатата. ЕУ не може да им каже на партиите што да прават, за тоа треба сами да се договорат, а притоа мора да сфатат дека патот кон ЕУ за Македонија е ...

Од ЕУ ни порачаа дека ако не се „оправиме“, тешко дека во октомври ќе добиеме нова препорака

еМагазин - 01.05.2015

Европската унија, преку својот амбасадор, Аиво Орав ни порача дека во наредните денови и недели потребни се многу сериозни одлуки кои ќе бидат над партиските и личните интереси. Орав, како што изјави, очекува повеќе дела, а помалку убави зборови.

Орав побара Македонија да се врати на евроатлантскиот пат

Глас на Америка - 30.04.2015

Амбасадорот на ЕУ укажа на опасноста да биде одземена препораката за започнување на преговори ЕУ преку својот амбасадор во Скопје, Аиво Орав, денес упати нова силна порака до Македонија, предупредувајќи на опасноста од губење на европската ...

Орав: Очекуваме повеќе дела, а помалку убави зборови

Канал5 - 30.04.2015

Во наредните денови или можеби недели очекуваме повеќе дела, а помалку убави зборови. Потребни се многу сериозни одлуки во наредните денови или недели, а тие што ќе ги донесат тие одлуки не треба да ги имаат предвид само партиските или личните ...

ЕУ сака дела, а не „убави зборови“ за решавањето на политичката криза

Тера - 30.04.2015

Загриженоста кај Европската унија (ЕУ) во поглед на политичката криза во Македонија постојано расте, а тоа беше потврдено и во заклучоците кои минатата недела беа донесени од страна на Европскиот совет, од чија страна беше потенцирано дека постои ...

Орав: Времето одминува, кризата останува а препораката за преговорите виси !

Локално - 30.04.2015

Брисел веќе го подготвува октомврискиот извштај за напредокот на Мкаедонија, па ако не биде постигнат напредок, Европската комисија ќе биде во тешка ситуација да одлучи дали повторно да препорача преговори – дециден е евроамбасадорот Аиво Орав ...

Орав: Очекуваме повеќе дела, а помалку убави зборови

Утрински - 30.04.2015

Во наредните денови или можеби недели очекуваме повеќе дела, а помалку убави зборови. Потребни се многу сериозни одлуки во наредните денови или недели, а тие што ќе ги донесат тие одлуки не треба да ги имаат предвид само партиските или личните ...

Орав: Очекуваме повеќе дела, а помалку убави зборови

Lider - 30.04.2015

Во наредните денови или можеби недели очекуваме повеќе дела, а помалку убави зборови. Потребни се многу сериозни одлуки во наредните денови или недели, а тие што ќе ги донесат тие одлуки не треба да ги имаат предвид само партиските или личните ...

Орав: Очекуваме повеќе дела, а помалку убави зборови

Вечер Прес - 30.04.2015

Во наредните денови или можеби недели очекуваме повеќе дела, а помалку убави зборови. Потребни се многу сериозни одлуки во наредните денови или недели, а тие што ќе ги донесат тие одлуки не треба да ги имаат предвид само партиските или личните ...

Орав: Очекуваме повеќе дела, а помалку убави зборови

24 Вести - 30.04.2015

Во наредните денови или можеби недели очекуваме повеќе дела, а помалку убави зборови. Потребни се многу сериозни одлуки во наредните денови или недели, а тие што ќе ги донесат тие одлуки не треба да ги имаат предвид само партиските или личните ...

Очекуваме повеќе дела, а помалку убави зборови

Идивиди - 30.04.2015

Скопје, 30 април 2015 (МИА) - Во наредните денови или можеби недели очекуваме повеќе дела, а помалку убави зборови. Потребни се многу сериозни одлуки во наредните денови или недели, а тие што ќе ги донесат тие одлуки не треба да ги имаат предвид ...

Орав: Очекуваме повеќе дела, а помалку убави зборови

Пулс24 - 30.04.2015

Во наредните денови или, можеби, недели очекуваме повеќе дела, а помалку убави зборови. Потребни се многу сериозни одлуки во наредните денови или недели, а тие што ќе ги донесат тие одлуки не треба да ги имаат предвид само партиските или личните ...