TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Mинистерство за култура: Не е точно дека ќе има буџетско кратење кај Агенцијата за филм

Макфакс - 18.09.2023

Во врска со информациите по испратеното писмо од група филмски работници до Министерството за култура преку кое тие, според нив, искажуваат своја реакција од кратењето на предвидениот годишен буџет за филмска дејност, како што велат „без претходна ...

Филмаџиите најавуваат протест ако Министерството за култура го скрати буџетот за филмска дејност

Слободен Печат - 18.09.2023

Над 50 македонски режисери и продуценти преку отворено писмо до јавноста го изразија својот револт до Министерството за култура заради кратењето на предвидениот годишен буџет за филмска дејност, како што нагласуваат, без никаква најава или ...

53 режисери и продуценти во отворено писмо до Министерството за култура реагираат на кратењето на годишниот буџет за ...

Република - 18.09.2023

Вкупно 53 филмски режисери и продуценти испратија отворено писмо до Министерството за култура во кое реагираат на предлогот за кратењето на предвидениот годишен буџет за филмска дејност, без претходно најава и без консулатации од Агенцијата за филм.

Филмските режисери и продуценти со реакција до Министерството за култура за најавеното кратење на буџетот за филмската ...

24Инфо - 18.09.2023

Според неофицијални информации, на предлог од страна на Министерството за култура до Владата на Република Северна Македонија доставен е предлог за кратење на предвидениот годишен буџет за филмска дејност, без претходна најава и без консултација со ...

Филмаџиите до Министерството за култура: Ќе ги повлечеме филмовите доколку биде скратен предвидениот годишен буџет за ...

Нова ТВ - 18.09.2023

„Блокирањето на овие филмови доведува до голема штета врз македонската кинематографија и на интернационално ниво, бидејќи во проектите учествуваат меѓународни продукции кои се финансирани од национални европски фондови и Еуримаж – најголемиот фонд ...

Филмските работници против кратењето на буџетот за 2023 година

Телма - 18.09.2023

Филмските работници се сомневаат дека ќе дојде до кратење на буџетот за нивната дејност, за оваа година. Во отворено писмо до Министерството за култура, потпишано од 53 режисери, продуценти, сниматели, монтажери и актери , филмските работници, ...

Режисери и продуценти: Ако се скрати буџетот ќе се блокира филмската дејност и ќе протестираме

МКД - 18.09.2023

Филмски режисери и продуценти до Министерството за култура упатија писмо по повод, како што се наведува, нивниот предлог за кратење на предвидениот годишен буџет за филмска дејност. Во писмото се нагласува дека тие имаат неофицијални информации, ...

Македонските филмаџии бараат повлекување на предлогот за кратење на парите за филмска дејност, најавуваат протести

Вечер Прес - 18.09.2023

Над 50 македонски филмаџии (режисери и продуценти) се потпишаа на Отвореното писмо во кое реагираат за, како што велат, доставениот предлог на Министерството за култура до Владата за кратење на предвидениот годишен буџет за филмска дејност, а без ...

Режисери и продуценти ќе излезат на протест ако Министерството за култура го скрати буџетот за филмска дејност

Радио МОФ - 18.09.2023

Македонски филмски режисери и продуценти преку отворено писмо го повика Министерството за култура да го повлече предлогот за кратење на средствата од буџетот за филмска дејност. Според педесетината потписници на писмото, Министерството доставило ...

Филмаџиите на протест ако Министерството за култура го скрати буџетот за филмска дејност

Независен - 18.09.2023

Над 50 македонски режисери и продуценти преку отворено писмо до јавноста го изразија својот револт до Министерството за култура заради кратењето на предвидениот годишен буџет за филмска дејност, како што нагласуваат, без никаква најава или ...

Министерство за култура: Не е точно дека ќе има буџетско кратење кај Агенцијата за филм

Канал5 - 18.09.2023

Не е точно дека ќе има буџетско кратење кај Агенцијата за филм, Министерството за култура ќе ги исплати сите обврски кон македонскиот филм до крајот на годината. Во врска со информациите по испратеното писмо од група филмски работници до ...

Министерството за култура демантира дека ќе има буџетско кратење кај Агенцијата за филм

Независен - 18.09.2023

Во врска со информациите по испратеното писмо од група филмски работници до Министерството за култура преку кое тие, според нив, искажуваат своја реакција од кратењето на предвидениот годишен буџет за филмска дејност, како што велат „без претходна ...

Mинистерство за култура: Не е точно дека ќе има буџетско кратење кај Агенцијата за филм

Опсервер - 18.09.2023

Во врска со информациите по испратеното писмо од група филмски работници до Министерството за култура преку кое тие, според нив, искажуваат своја реакција од кратењето на предвидениот годишен буџет за филмска дејност, како што велат „без претходна ...

Mинистерство за култура: Не е точно дека ќе има буџетско кратење кај Агенцијата за филм

Точка - 18.09.2023

Во врска со информациите по испратеното писмо од група филмски работници до Министерството за култура преку кое тие, според нив, искажуваат своја реакција од кратењето на предвидениот годишен буџет за филмска дејност, како што велат „без претходна ...

Министерство за култура: Ќе се исплатат сите обврски кон македонскиот филм до крајот на годината

Локално - 18.09.2023

Министерството за култура не пристапило кон никакво кратење на буџетот во културата, а уште помалку на буџетот на Агенцијата за филм, информираа денеска од ресорното министерство, за во врска со информациите по испратеното писмо од група филмски ...

Министерство за култура: Ќе се исплатат сите обврски кон македонскиот филм до крајот на годината

А1 On - 18.09.2023

Министерството за култура не пристапило кон никакво кратење на буџетот во културата, а уште помалку на буџетот на Агенцијата за филм, информираа денеска од ресорното министерство, за во врска со информациите по испратеното писмо од група филмски ...

Министерство за култура: До крајот на годинава ќе се исплатат сите обврски кон македонскиот филм

МКД - 18.09.2023

Министерството за култура не пристапило кон никакво кратење на буџетот во културата, а уште помалку на буџетот на Агенцијата за филм, информираа денеска од ресорното министерство во врска со информациите по испратеното писмо од група филмски ...

Министерство за култура: Ќе се исплатат сите обврски кон македонскиот филм до крајот на годината

Бриф - 18.09.2023

Министерството за култура не пристапило кон никакво кратење на буџетот во културата, а уште помалку на буџетот на Агенцијата за филм, информираа денеска од ресорното министерство, за во врска со информациите по испратеното писмо од група филмски ...

Министерство за култура: Нема кастрење на буџетот на Агенцијата за филм, ќе се исплатат сите обврски кон македонскиот ...

24Инфо - 18.09.2023

Министерството за култура не пристапило кон никакво кратење на буџетот во културата, а уште помалку на буџетот на Агенцијата за филм, информираа денеска од ресорното министерство, за во врска со информациите по испратеното писмо од група филмски ...

Не е точно дека ќе има буџетско кратење кај Агенцијата за филм, велат од Mинистерство за култура

Кајгана - 18.09.2023

Во врска со информациите по испратеното писмо од група филмски работници до Министерството за култура преку кое тие, според нив, искажуваат своја реакција од кратењето на предвидениот годишен буџет за филмска дејност, како што велат „без претходна ...

Министерство за култура: Ќе се исплатат сите обврски кон македонскиот филм до крајот на годината

Либертас - 18.09.2023

Министерството за култура не пристапило кон никакво кратење на буџетот во културата, а уште помалку на буџетот на Агенцијата за филм, информираа денеска од ресорното министерство, за во врска со информациите по испратеното писмо од група филмски ...

53 режисери и продуценти во отворено писмо до Министерството за култура реагираат на кратењето на годишниот буџет за ...

Lider - 18.09.2023

Вкупно 53 филмски режисери и продуценти испратија отворено писмо до Министерството за култура во кое реагираат на предлогот за кратењето на предвидениот годишен буџет за филмска дејност, без претходно најава и без консулатации од Агенцијата за филм.

53 режисери и продуценти со отворено писмо до власта, реагираат дека буџетот за филмска дејност ќе биде скратен

MakPress - 19.09.2023

Отворено писмо од филмските режисери и продуценти до Министерство за култура на Република Македонија Според неофицијални информации, на предлог од страна на Министерството за култура до Владата на Република Македонија доставен е предлог за кратење ...

Министерство за култура: Ќе се исплатат сите обврски кон македонскиот филм до крајот на годината

MakPress - 19.09.2023

Министерството за култура не пристапило кон никакво кратење на буџетот во културата, а уште помалку на буџетот на Агенцијата за филм, информираа денеска од ресорното министерство, за во врска со информациите по испратеното писмо од група филмски ...

Министерство за култура негира дека ќе се крати буџетот на Агенцијата за филм

Радио МОФ - 19.09.2023

Откако вчера филмски работници преку отворено писмо најавија протести доколку се скратат средствата од буџетот за филмска дејност, Министерството за култура негира дека се предвидува такво кратење на средства.