TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Полицајци во Грција нелегално издавале пасоши на криминалци, покрената е истрага

Макфакс - 21.02.2020

Грчките власти покренаа истрага против 6 полицајци и 27 други лица под сомнение за вмешаност во голема измама со лажни пасоши и лични карти, наменети за странски криминалци кои бегаат од законот.

Кој е виновен за тоа што снема пасоши?

Р.С.Европа - 21.02.2020

Медиумите известуваат за кризата со материјали за пасоши и за тоа кој е виновен за состојбата. Јавуваат и за маршот на СДСМ за правда и за почетокот на судењето на организатоите на 27 април..

Ахтунг, Ангела

Сакам да кажам - 21.02.2020

1 Техничкиот премиер Оливер Спасовски се чуди како не може да се најде одговорен зошто снема обрасци за пасоши. И јас се чудам како можело да снема пасоши. А уште повеќе се чудам како тој, како довчерашен мининистер за внатрешни работи и актуелен ...

Спасовски и Чулев во обид за решавање на кризата

Сител - 21.02.2020

Техничкиот премиер понуди можна опција за решавање на пасошката криза. Вели дека еден од предлозите е германската компанија да ги достави обрасците за издавање на патни исправи што е можно побрзо.

Владата не може со одлука да ја менува важноста на пасошите

Телма - 21.02.2020

Владата не може со одлука, да ја менува важноста на пасошите, затоа што тоа е регулирано со законот за патни исправи, вели техничкиот премиер Оливер Спасовски. И натаму се бараат решенија за проблемот со пасошката криза.

Истрага во Грција за нелегално издавање пасоши на криминалци

Р.С.Европа - 21.02.2020

Шест полицајци и 27 други лица се под истрага за измама со пасоши. Се истражува наводно лажно издавање грчки документи за идентификација на криминалци кои бегаат од правдата, соопштија денеска грчките власти.

Македонија ќе се турка на шалтер кај „Веридос“, преку ред да ни ги испечати пасошите!

Алсат-М - 21.02.2020

Владата ги разгледува можните решенија на „пасошката криза“ што настана откако Министерството за внатрешни работи остана без обрасци за издавање пасоши, но и за други документи. Според техничкиот премиер Оливер Спасовски едно од решенијата би било ...

Спасовски: Со закон се утврдува важноста на пасошите, Владата не може да менува законски текст

Фокус - 21.02.2020

Законот за патни исправи утврдува колкава е важноста на секоја исправа и со одлука на Влада не може да се промени законскиот текст, посочи денеска премиерот Оливер Спасовски, кој рече дека воопшто не е проблем да свика владина седница за пасошите и ...

Нема продолжување на рокот на пасошите, Владата бара да се скратат роковите за испорака

ТВ21 - 21.02.2020

Владата во соработка со германската фирма бара да бидат скратени роковите за испорака на новата пратка од 100 илјади пасоши за да се ублажи кризата со нивно издавање што е можно побрзо. Ова е една од мерките што ги планира владата, а барањето на ...

Спасовски: Со владина одлука не може да се промени важноста на пасошите

Алсат-М - 21.02.2020

Важноста на патните исправи е регулирана со Закон, чијшто текст не може да биде променет со одлука на влада, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски. Во одговор на новинарско прашање, дали се планира свикување на владина седница за надминување на ...

Спасовски: Закажување седница на Влада за пасошите не е проблем, разгледуваме две можни решенија

А1 On - 21.02.2020

Владата разгледува две можни решенија за надминување на пасошката криза, односно „Веридос“ што е можно побрзо да ги испорача обрасцирте за пасоши или да се продолжи важноста за што пречка е текстот на Законот за патни исправи кој ја утврдува ...

Спасовски: Владата не може да ја продолжи важноста на пасошите

360 степени - 21.02.2020

Опцијата што ја предложи министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за надминување на кризата со пасошите, со тоа што Владата со печат и со испраќање нота до државите во светот би ја пролонгирала важноста на пасошите додека не стигнат новите обрасци, ...

Неподигнати чекаат над 38.000 лични карти

Н.Македонија - 21.02.2020

Можно ли е проблемот со недостигот од обрасците за патни исправи и лични карти, како документи за лична идентификација на граѓаните, кои се актуелни деновиве во јавноста, да влијае врз процесот на гласање на следните парламентарни избори, закажани ...

СЛОБОДЕН УДАР: Нема криви за патната исправа

Слободен Печат - 21.02.2020

Издавањето документи, сепак, е една од најосновните функции на државата во која не смее да има застои, бидејќи стотици илјади граѓани со нив треба да подигнат пари од банкарска сметка, да обезбедат социјална помош, да водат разни имотни и други ...

Хаотични состојби во преодната влада

Глас на Америка - 20.02.2020

Наместо решение за проблемот со пасошите, јавноста во изминатите денови слуша обвинувања меѓу премиерот и екс-министер Спасовски и актуелниот шеф на МВР, Чулев кои се дел од една иста влада Разногласието на релација влада - МВР дојде до јавното ...

Никој не презема одговорност за немањето пасоши

Алсат-М - 20.02.2020

Недостатокот на пасоши одамна е планирано и треба да се случи во време кога со МВР би раководел техничкиот министер од опозицијата. Ова е ставот на министерот Наќе Чулев обвинувајќи го неговиот претходник Оливер Спасовски дека намерно не успеал да ...

Спасовски: Чулев подобро да менаџира со МВР

24 Вести - 20.02.2020

Доскорешниот министер за внатрешни работи сега премиер на преодната влада Оливер Спасовски не знае кој е одговорен тоа што во Министерството за внатрешни работи нема пасоши, лични карти, сообраќајни и возачки дозволи, изводи за државјанство.

Спасовски: Доколку Наќе Чулев подобро го менаџираше министерството немаше да има пасошка криза

Локално - 20.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска изјави дека владата е запознаена со пасошката криза која се случува во моментот. Тој директно обвини дека за ова е виновен актуелниот технички министер за внатрешни работи Наќе Чулев кој според Спасовски ...

Андоновски: Одговорноста за пасошите треба да се бара кај Спасовски, Чулев не може да планира нешто што било работа на ...

Курир - 20.02.2020

Со оглед на тоа што во последните три години имавме министерство за внатрешни работи кое што имаше поголем број на бегалци од правдата и бегалци од затворите на чудни начини, ќе се сетите на бегствата од затворот во Штип, Идризово, Шутка.

Обвинителството ги проверува наводите на Чулев

Телма - 20.02.2020

Основното јавно обвинителство побара од Владата податоци за седницата одржана на 15-ти февруари. Се бараат и евентуални писмени докази кои би потврдиле дека поништувањето на решенијата донесени од министерот Наќе Чулев се направени незаконски, со ...

Граѓаните без пасоши, а надлежните не може да утврдат кој е виновен

Телма - 20.02.2020

Над сто граѓани веќе се пријавиле во управните служби во МВР за да добијат пасоши кои им се потребни и кои се се помалку. Рестикциите почнаа од вчера, а комисијата за овие барања треба да одлучи денеска.

Чулев јавно го повика Спасовски да закаже седница на Влада за пасошите, бара да им се продолжи важноста

А1 On - 20.02.2020

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев јавно го повика техничкиот премиер Оливер Спасовски да закаже седница на Влада на која ќе се бара решение за сериозниот недостиг на пасоши.

Кризата со пасошите продолжува - одговорноста се префрла

Сител - 20.02.2020

Кој е виновен за пасошката криза? Сегашниот и поранешниот министер меѓусебно се обвинуваат за недостатокот на патни исправи. Техничкиот министер вели дека станува збор за наследен проблем од сегашниот технички премиер.

Граѓаните си останаа без пасоши, Чулев и Спасовски си ја префрлаат одговорноста

ТВ21 - 20.02.2020

И додека граѓаните не знаат како ќе го решат проблемот со тоа што не можат да извадат пасош на време, техничкиот премиер Оливер Спасовски и министерот за внатрешни работи Наќе Чулев си ја префрлаат одговорноста еден на друг.

ПАСОШИ НЕМА поради несовесното И непланското работење НА Оливер СПАСОВСКИ, вели Чулев

Сакам да кажам - 20.02.2020

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев вели дека тој е на функцијата само еден месец и проблемот со недостиг на пасоши е резултат на несовесно, нестручно и непланско работење на Оливер Спасовски.

Комисија што ја формирал Чулев од вчера одлучува за издавање итни пасоши

360 степени - 20.02.2020

Министерството за внатрешни работи попладнево преку соопштение информира дека со решение на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев формирана е комисија која поради ограничениот број обрасци на патни исправи одлучува кои барања на граѓани се итни ...

Чулев го повика Спасовски на владина седница да се реши проблемот со пасошите

+инфо - 20.02.2020

Јас сум министер еден месец и сите овие ситуации ги наследив како резултат на непланско, несовесно и нестручно работење на Оливер Спасовски за што е извршена интерна истрага и произлезе кривична пријава, рече министерот за внатрешни работи Наќе ...

Пасошката криза во земјава се уште без решение

Канал5 - 20.02.2020

Пасошката криза во земјава се уште е без решение на повидок, наместо тоа поранешниот и сегашниот министер за внатрешни работи упатија меѓусебни обвинувања за недостатокот на обрасци. Поранешниот и актуелниот министер за внатрешни работи си ја ...

Чулев: Нарачаните пасоши нема да имаат „северна“

Алсат-М - 20.02.2020

Новите патни исправи, коишто се очекува да пристигнат следниот месец нема да го имаат новото име на државата, рече на денешната прес конференција министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев.

Спасовски и Чулев ја префрлаат вината еден на друг за „пасошката“ криза

ММС - 20.02.2020

Според утврденото во МВР пасошката криза е резултат на неитегралното решавање на проблемот со личните документи. -Договорот со „Веридос“ истекува од 2007-2017 година, наместо интегрално да се реши проблемот со личните документи се случува рамковна ...

И јас се прашувам зошто не може да се утврди кој е одговорен што нема пасоши, рече Спасовски

Сакам да кажам - 20.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски, кој до 3 јануари беше министер за внатрешни работи, не знае кој е одговорен што нема пасоши. Одговарајќи на новинарско прашање зошто уште не е утврдена одговорност кај ниту едно лице во Министерството за ...

Лекар во МВР ќе ги „прегледува“ апликациите за пасош-досега стигнале над 100 барања

Телма - 20.02.2020

Над 100 граѓани преку подрачните управни одделенија досега поднеле барање за да им се издадат пасоши по избивањето на пасошката криза поради недостаток на обрасци. Сите тие барања сега се во рацете на комисијата на МВР која ќе одлучува.

Чулев: Новите патни исправи нема да ја содржат „Северна“

ТВ21 - 20.02.2020

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска на прес конференција на новинарско прашање одговори дека новите патни исправи нема да го имаат новото име на државата. „Нема да бидат најверојатно веднаш со новото име заради тоа што не се утврдени ...

Спасовски за кривичната за пасошите: Јас сум тука, истражни органи има, не бегам од одговорноста ако е моја

А1 On - 20.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски ги повика истражните органи да утврдат дали одговорноста за пасошката криза е негова откако минатата недела техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев поднесе кривична пријава за незаконска јавна набавка ...

Спасовски: Одговорите за недостаток на пасоши барајте ги кај Чулев

Алсат-М - 20.02.2020

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, кој до неодамна беше прв човек во Министерството за внатрешни работи, денеска не даде конкретен одговор на прашањето – зошто навреме не се нарачале потребните пасошки обрасци, заради што МВР деновиве се соочува ...

Спасовски: Се бара одржливо решение за пасошите, несреќна е изјавата дека нема политичка волја за тоа

ММС - 20.02.2020

Во Владата се размислува во повеќе насоки, а деталите ќе се објават кога ќе биде извесно решението односно кога ќе има одржливо решение, изјави премиерот Оливер Спасовски на денешната прес-конференција на која новинарите бараа информации во врска со ...

МВР со стручна комисија ќе одлучува кој ќе добие ИТНА патна исправа- еве што треба да ви содржи апликацијата!

Курир - 20.02.2020

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека со решение на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев формирана е Комисија која поради ограничениот број обрасци на патни исправи, по утврдени критериуми одлучува кои барања на граѓани ...

Спасовски: Наќе Чулев треба да го реши проблемот со пасошите

360 степени - 20.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев му порача дека проблемот со пасошите треба сам да си го реши. Спасовски, кој на премиерското столче седна од позиција министер за внатрешни работи, изјави дека за време на ...

Обвинителството „влезе“ во судирот Чулев-Петровска-Спасовски

360 степени - 20.02.2020

Јавното обвинителство почна со проверка на наводите на министерот за внатрешни работи во техничката влада Наќе Чулев, кој вчера го пријави премиерот во техничката влада Оливер Спасовски за злоупотреба на службената положба.

Спасовски му порача на министерот за внатрешни работи Чулев подобро менаџирање со министерството

Канал5 - 20.02.2020

Пасошката криза во догледно време ќе ја отплеткува посебна комисија во министерството за внатрешни работи, која ќе ја прави селекцијата. Денеска премиерот на техничката влада Оливер Спасовски му порача на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев ...

Село гори Спасовски патецот го чешла – Кој го создаде проблемот со пасошите?!

Република - 20.02.2020

Доктор ќе одлучува кој ќе добие пасош. Браво, е тоа се вистински реформи. Сеа уште да се воведе задолжително и за влез во политика и за право на глас. Ова е само една од многуте реакции за проблемот со кој се соочува земјава – земја без пасоши, ...

Спасовски: Додека бев министер за внатрешни немаше проблем со пасошите, Чулев сам нека го реши проблемот

Фактор - 20.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска пред медиумите рече дека техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев треба сам да си го реши проблемот со пасошите, кои во моментов се издаваат само на итни случу поради немање на доволен број на ...

Тужете ако не ви даваат пасош, Хелсиншки комитет ќе ве застапува

Скопје1 - 20.02.2020

Македонски граѓани, поради пасошката криза и рестрикциите во издавањето нови патни исправи, се принудени да откажуваат и туристички аранжмани, но и учество на деловни и спортски активности во странство.

Хелсиншки комитет: Со немањето обрасци за пасоши се ограничува слободата на движење на граѓаните

МКД - 20.02.2020

Согласно Законот за патни исправи на државјаните на Македонија, надлежност на Министерството за внатрешни работи е да води сметка за обрасците и постапката за издавање на патни исправи преку нивно уредување со подзаконски акти, се вели во ...

Спасовски повеќе го интересирале чизми од пасоши, Чулев мака мачи да ги реши проблемите во МВР предизвикани од СДСМ

Курир - 20.02.2020

Пасоши нема, граѓаните бесни и револтирани, а екс првиот полицаец Оливер Спасовски во улога на „изгубен Германец“. Имено, тој до вчера беше министер за внатрешни работи, а денеска на прес-конференција во влада како технички премиер негира дека знае ...

Покрај пасоши во Македонија нема ниту сообраќајни дозволи

Скопје инфо - 20.02.2020

Владата да најде начин за продолжување на рокот на патните исправи додека се реши пасошката криза во земјава, бара министерот Чулев. Вели дека за надминување на проблемот неопходна е политичка волја, пренесува Сител .

Граѓаните бараат одговорност за проблемот со пасошите – Чулев ја префрла топката кај својот претходник Спасовски

4NEWS - 19.02.2020

Граѓаните збунети со проблемот на недостиг на пасоши, но се чини збунети се и во Министерството за внатрешни работи. Се бара кој ќе ја понесе одговорноста бидејќи голем од граѓаните на кои им е потребен пасош трпат материјални штети.

Спасовски: Одговорите за пасошите треба да ги барате кај Чулев

Слободен Печат - 20.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на прес-конференција денеска рече дека техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев проблемот со пасошите треба сам да си го реши. Тој пред медиумите за проектот Чебрен даде нецелосни одговори на ...

Спасовски: Се бара одржливо решение за пасошите, несреќна е изјавата дека нема политичка волја за тоа

Телма - 20.02.2020

Во Владата се размислува во повеќе насоки, а деталите ќе се објават кога ќе биде извесно решението односно кога ќе има одржливо решение, изјави премиерот Оливер Спасовски на денешната прес-конференција на која новинарите бараа информации во врска со ...

Спасовски: Се бара одржливо решение за пасошите, несреќна е изјавата дека нема политичка волја за тоа

24 Вести - 20.02.2020

Во Владата се размислува во повеќе насоки, а деталите ќе се објават кога ќе биде извесно решението односно кога ќе има одржливо решение, изјави премиерот Оливер Спасовски на денешната прес-конференција на која новинарите бараа информации во врска со ...