TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НБРМ: Цената на квадрат станбен простор во Скопје расте

Телма - 10.07.2024

Цената на квадратниот станбен простор во Скопје непрекинато расте покажува анализата на Народната банка. Според индексот на цени на станови кој го изготви НБРМ во второто тромесечје метар квадратен станбен простор поскапел за 8,2 отсто во споредба ...

Поскапи квадратот на станбеното домување во Скопје

Телма

Илјадници станови се празни, а цената на квадратот во Скопје и натаму расте

Пари

СКОКНАА ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ Само последните три месеци цената порасна за 8,2 отсто

+инфо - 10.07.2024

На годишно ниво, според податоците на Народна банка, цената на становите пораснала за 11,5%. Цените на становите во вториот квартал од годинава поскапеле за 11,5% на годишно ниво, а во однос на првиот квартал од годинава поскапеле за 8,2%, покажува ...

Раст од 11,5% на цената на становите во Скопје

Локално

Полска има највисок годишен раст на цената на становите во ЕУ од 18 отсто, во Луксембург поевтиниле за 10%

Пари - 09.07.2024

Цените на становите во Полска беа за 18% повисоки од една година порано во првиот квартал од 2024 година, што беше најголемата бројка во Европската унија во вториот квартал по ред, покажуваат новите бројки на Евростат.

Цената на становите во Скопје и натаму расте

МКД - 10.07.2024

И натаму расте цената на становите во Скопје. Во вториот квартал од годинава становите поскапеле за 11,5 проценти на годишно ниво, а поскапување од 8,2 проценти се бележи и во однос на претходниот квартал, покажува Индексот на цени на станови на ...

За само една година цената на становите е зголемена за 11 отсто

Скопје инфо

Празни станови во Скопје, а цената на квадратот постојано расте

еМагазин

За 8,2 проценти поскапеле становите во вториот квартал од годинава

Градска - 10.07.2024

Според податоците од Народната банка, во последното тримесечје од 2023 година становите поскапеа за еден процент во однос на третото тримесечје, а на годишно ниво за 6,9 проценти. Во првиот квартал лани цените на становите биле зголемени за 18,9 ...