TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВИДЕО: Членови на Судскиот совет дојдоа во Апелација за најавата за истрага за судиите кои ја пуштија Јанева

А1 On - 20.11.2019

Виолета Богојеска, Владе Богдановски и Шемседин Јусуфи, членовите на Судскиот совет, дојдоа и по еден час си заминаа од Апелациониот суд. Не дадоа информации за што дошле, но неофицијално нивното присуство е поради најавата на шефицата на ...

Итен колегиум на апелациониот суд по вчерашните критики од Рускоска за куќниот притвор за Јанева

Телма - 20.11.2019

Судиите од апелациониот суд во моментов одржуваат итен колегиум, по вчерашната изјава на обвинителката Вилма Рускоска, во која жестоко ја критикуваше одлуката на апелациониот суд за куќен притвор за поранешната специјална обвинителка Катица Јанева.

Ексклузивно: Кои се судиите во Апелација што ја пуштија Катица?

Канал5 - 20.11.2019

Апелација во текот на денот треба да го објави решението со кое притворот на Катица Јанева го заменува со домашен притвор. Во него, освен основите за одлуката, ќе бидат објавени и имињата на судиите што ја донеле.

Заев не ја коментира Русковска, но ќе има протресување на судии и обвинители

+инфо - 20.11.2019

Премиерот Зоран Заев одби да ја коментира изјавата на шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Русковска дека ќе се прави истрага за судиите од Апелацискиот суд кој гласале поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од „Шутка“ да биде ...

Адвокатот на Јанева, Кадиев: Изјавата на Русковска е недолична!

Фокус - 20.11.2019

Адвокатот на Катица Јанева, Дељо Кадиев, е затекнат од изјавата на обвинителката Вилма Русковска која најави дека ќе покрене финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука обвинетата да оди во куќен притвор.

Фрчкоска: Изјавата на Рускоска е притисок врз судството, може да поднесе жалба

Слободен Печат - 20.11.2019

Сметаме дека е непримерна таа реакција и стварно сме зачудени. Сметаме дека тоа е притисок врз судството, вели адвокатката на Катица Јанева. Ние како обвинителство дадовме негативно мислење за барањето на обвинетата Катица Јанева затворскиот притвор ...

Рускоска: Зошто не ја прифатија гаранцијата на Јанева?

Deutsche Welle - 20.11.2019

Ова е срам! Каква порака испраќаме со ваква одлука, реагира Рускоска по судската одлука Јанева да биде во домашен притвор. Апелацискиот суд не ја прифати гаранцијата што ја понуди Јанева, а . Ова е срам.

Русковска: Зошто Јанева не си дала оставка ако имала здравствени проблеми?

Фокус - 20.11.2019

Шефицата на јавното обвинителство за гонење на организиран криминал, Вилма Русковска, не верува дека Катица Јанева имала нарушена здравствена состојба. -Ако имала здравствени проблеми, зошто не си поднела оставка уште додека била на функција? – вели ...

Судијката која ја донесе одлуката за куќен притвор на Јанева, на распит во ОЈО

ТВ21 - 20.11.2019

Судијката која ја донесе одлуката за куќен притвор на екс специјалната обвинителка Катица Јанева, а не распит во Основното јавно обвинителство. Станува збор за Весна Димишкова која вчера донесе одлука за укинување на притворот на Јанева, по што таа ...

Итен колегиум во Апелација по заканите од обвинителката Русковска

Фокус - 20.11.2019

Откако синоќа обвинителката Вилма Русковска се закани дека ќе отвори финансиска истрага против судиите кои одлучија екс шефицата на СЈО, Kатица Jанева, да замине во домашен притвор, од Апелациониот суд за „Фокус“ велат дека утрово ќе оддржат ...

Итен состанок во Апелација: Изјавата на Рускоска е преседан

Слободен Печат - 20.11.2019

Обвителката Вилма Рускоска вчера најави финансиска контрола кон судиите кој вчера во домашен притвор ја пуштија Катица Јанева. Денеска во скопска Апелација е најавен итен коегиум по најавите од обвителката Вилма Рускоска дека ќе спроведе финансиска ...

Обвинителката Русковска и апелациските судии меѓу себе се закануваат со финансиски истраги и пријави до полиција

МКД - 20.11.2019

Одлуката на Апелацискиот суд Скопје Катица Јанева да оди во куќен притвор очигледно е дека ги помати сметките на многумина. Вчера откако Јанева отиде во куќен притвор во станот на нејзиниот син Лазар Јанев, најпрво обвинителката Вилма Русковска ...

Фрчкоска: Одлуката за Јанева е законска, а Русковска врши притисок на Судот

360 степени - 20.11.2019

Одлуката на апелација за укинување на мерката притвор и замена со куќен притвор и мерки на претпазливост е сосема законска и целосно оправдана, вели во изјава за „360 Степени“, Ирена Фрчкоска, адвокатка на Катица Јанева.

„ЛУДИЛО“: Вилма ќе ги „гони“ судиите, а тие ќе ја пријават во МВР за закана...но чекајте, тоа не е се!

Канал5 - 20.11.2019

После пуштањето на Катица Јанева во домашен притовр, која се појави од полициското комбе облечена/затскриена како „мастер Јода “, започна ли расмрсувањето на „клопчето“? За многумина беше шок пуштањето на Катица Јанева во домашен притвор без притоа ...

Фрчковска: Рускоска со заканите врши притисок врз судот и неговите одлуки

Магазин - 20.11.2019

Ирена Фрчкоска, адвокатка на Катица Јанева во изјава за „360 степени истакна дека одлуката на апелација за укинување на мерката притвор и замена со куќен притвор и мерки на претпазливост е сосема законска и целосно оправдана.

Апелација на итен колегиум по заканите од Русковска дека ќе ги гони

360 степени - 20.11.2019

Во Апелацискиот суд – Скопје денеска ќе се одржи вонреден колегиум откако обвинителката Вилма Русковска се закани дека ќе отвори финансиска истрага против судиите кои одлучија Kатица Jанева да замине во домашен притвор, јавува „Фокус“ .

„Војна“ меѓу Русковска и судиите од Апелација што ја пуштија Јанева

Мета - 20.11.2019

По одлуката на Апелацискиот суд Скопје поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева да излезе од притворот во Шутка и да издржува домашен притвор во станот на нејзиниот син, изби „војна“ помеѓу првиот човек од Обвинителството за ...

Во Апелација итен колегиум по најавите на Рускоска за финансиска истрага

еМагазин - 20.11.2019

Апелацискиот суд во Скопје денеска ќе одржи итен колегум по најавите на јавната обвинителка Вилма Рускоска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите кои вчера донесоа одлука со која ја пуштија во куќен притвор поранешната специјална ...

Јанева во домашен притвор, Рускоска најави финансиска истрага за судиите од Апелација

ММС - 20.11.2019

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева обвинета во случајот „Рекет” е пуштена во домашен притвор по одлука на Апелацискиот суд, а јавната обвинителка Вилма Рускоска која го води случајот најави покренување на финансиска истрага против ...

Апелација на нозе - Ќе ја пријават Русковска за заканувачка порака

Press24 - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје вчеравечер по пуштањето на поранешната шефица на СЈО Катица Јанева во домашен притвор, се кренал на нозе откако обвинителката Вилма Русковска му испратила смс порака на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја пуштат ...

Апелациониот суд ќе ја пријави во полиција обвинителката Вилма Русковска за заканувачка смс порака до судија

Сакам да кажам - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје синоќа се дигнал на нозе откако шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска му испратила смс порака на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја пуштат во куќен притвор поранешната ...

ПОД ИСТРАГА: Кои судии го потпишаа решението за куќен притвор на Јанева?

Фактор - 20.11.2019

Кои се тројцата судии од Апелацискиот суд кои донесоа одлука поранешната специјална обвинителка Катица Јанева да оди во куќен притвор и за кои обвинителката Вилма Русковска ќе побара финансиска истрага?.

Јанева пуштена дома, Русковска ќе ги истражува судиите

Deutsche Welle - 19.11.2019

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева денеска беше пуштена во куќен притвор. Обвинителката Вилма Русковска лута на одлуката најавува истрага против судиите во Апелација. Катица Јанева ноќва за првпат од 21 август годинава ќе ја помине ...

Русковска најави финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор

МКД - 19.11.2019

Обвинителката Вилма Русковска најави дека ќе покрене финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука за куќен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. „Не знам кои се судиите.

Русковска ќе спроведе финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор

Фокус - 19.11.2019

Првиот човек на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска ќе спроведе финансиска истрага против судиите кои ја пуштија Катица Јанева во домашен притвор, пренесува „ А1 Он “. „Решението за Јанева не сме го добиле.

Русковска најави финансиска истрага за судиите што ја пуштиле Јанева во домашен притвор

Р.С.Европа - 19.11.2019

Обвинителката Вилма Русковска од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција најави дека ќе биде спроведена финансиска истрага за судиите кои ја пуштиле Катица Јанева во домашен притвор, пренесе порталот „А1Он“.

Финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во домашен притвор

Н.Македонија - 19.11.2019

Финансиска истрага за судиите кои вечерва ја пуштија поранешната специјална обвинителка Катица Јанева во домашен притвор. Ова го најави обвинителката Вилма Русковска откако Апелациониот суд го прифати барањето на Јанева. – Не знам кои се судиите.

Рускоска: Ќе покренам финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор

Алсат-М - 19.11.2019

Обвинителката Вилма Рускоска најави дека ќе покрене финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука за куќен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. – Не знам кои се судиите.

Рускоска најави финансиска истрага против судиите кои ја пуштија Јанева во домашен притвор

Слободен Печат - 19.11.2019

Апелацискиот суд освен куќен притвор на поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева и определи и мерки за претпазливост, односно забрана да комуницира со лицата опфатени во случајот „Рекет“ Шефицата на Обвинителството за организиран ...

Русковска за А1on: Финансиска истрага за судиите кои ја пуштиле Јанева во куќен притвор

+инфо - 19.11.2019

Со вакви судии нема место во ЕУ - изјавила Русковска за А1он.мк. Под лупа ќе биде чекмеџето на судиите кои донеле одлука Катица Јанева да биде пу штена во куќен притвор. Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал, Вилма Русковска ...

Рускоска најави финансиска истрага против судиите кои ја пуштија во домашен притвор Јанева

Слободен Печат - 19.11.2019

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска, за „А1он“ , по одлуката на судиите од Апелација, која ја пуштија во домашен притвор поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, најави дека ќе спроведе финансиска ...

Рускоска: Ќе покренам финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор

Локално - 19.11.2019

Обвинителката Вилма Рускоска најави дека ќе покрене финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука за куќен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. – Не знам кои се судиите.

Русковска најави истрага за одлуката за пуштање на Јанева: Со вакви судии нема место во ЕУ

365 - 19.11.2019

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција дало негативно мислење за пуштањето на второобвинетата во „Рекет“ – Катица Јанева, во домашен притвор, вели шефицата на Обвинителството – Вилма Русковска, во изјава за „А1он“ .

Илиевски: За Катица жал да те фати, ама ВиРус е непресметлива

Република - 19.11.2019

Куќниот притвор за Катица Јанева и заканите на Вилма Рускоска низ очите на жртва на двете обвинителки – Богдан Илиевски. ...

Русковска: За советот што ја донесе одлуката за куќен притвор, ќе отвориме финансиска истрага

Фактор - 19.11.2019

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска за „ А1он “ по одлуката на апелационите судии кои ја пуштија обвинетата Катица Јанева во куќен притвор, најави дека ќе спроведе финансиска истрага за нив.

Русковска најави истрага за судиите што ја пуштија Јанева во куќен притвор

Expres - 19.11.2019

По одлуката на апелационите судии да ѝ се определи куќен притвор на поранешната шефица на СЈО Катица Јанева, која вечерва беше пренесена во станот на нејзиниот син, обвинителката Вилма Русковска најави дека ќе спроведе финасиска истрага.

Русковска: Со судии што ја пуштаат Катица дома, нема место во ЕУ

Република - 19.11.2019

Шефицата ја јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција Вилма Рускоска најави дека ќе спроведе финансиска истрага за апелациските судии кои ја пуштиле обвинетата Катица Јанева во куќен притвор.

Финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор, најави Русковска

А1 On - 19.11.2019

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска за „А1он“ по одлуката на апелационите судии кои ја пуштија обвинетата Катица Јанева во куќен притвор, најави дека ќе спроведе финансиска истрага за нив.

Русковска по одлуката за Јанева: Со вакви судии нема во ЕУ, финансиска истрага за нив

Press24 - 19.11.2019

Обвинителката Вилма Русковска по одлуката на Апелационите судии да ја пуштат поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева во куќен притвор, најави дека ќе спроведе финансиска истрага за нив, јави А1.он. -„Решението за Јанева не сме го добиле.

Финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор најави Русковска

Либертас - 19.11.2019

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска за „ А1он “ по одлуката на апелационите судии кои ја пуштија обвинетата Катица Јанева во куќен притвор, најави дека ќе спроведе финансиска истрага за нив.

Рускоска: Ќе покренам финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор

Канал5 - 19.11.2019

Обвинителката Вилма Рускоска најави дека ќе покрене финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука за куќен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. – Не знам кои се судиите.

Финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор, најави Рускоска

iPortal - 19.11.2019

Финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука за куќен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. Ова вечерва за МИА го изјави обвинителката Вилма Рускоска. – Не знам кои се судиите.

Рускоска: Ќе покренам финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор

Нова ТВ - 19.11.2019

Обвинителката Вилма Рускоска најави дека ќе покрене финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука за куќен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. – Не знам кои се судиите.

А1он: Финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор најави Русковска

ММС - 19.11.2019

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска за „ А1он “ по одлуката на апелационите судии кои ја пуштија обвинетата Катица Јанева во куќен притвор, најави дека ќе спроведе финансиска истрага за нив.

Рускоска: Ќе покренам финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор

Опсервер - 19.11.2019

Обвинителката Вилма Рускоска најави дека ќе покрене финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука за куќен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. – Не знам кои се судиите.

Рускоска: Ќе покренам финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор

24Инфо - 19.11.2019

Обвинителката Вилма Рускоска најави дека ќе покрене финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука за куќен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. – Не знам кои се судиите.

Рускоска: Ќе покренам финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во куќен притвор

Вечер Прес - 19.11.2019

Обвинителката Вилма Рускоска најави дека ќе покрене финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука за куќен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. – Не знам кои се судиите.

Рускоска ќе покрене истрага за судиите кои донесоа одлука за куќен притвор на Јанева

Курир - 19.11.2019

Обвинителката Вилма Рускоска најави дека ќе покрене финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука за куќен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. – Не знам кои се судиите.

Русковска: За советот што ја донесе одлуката за куќен притвор на Јанева, ќе спроведеме финасиска истрага

Скопје1 - 19.11.2019

Обвинителката Вилма Русковска од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција најави дека ќе биде спроведена финансиска истрага за судиите кои ја пуштиле Катица Јанева во домашен притвор, пренесе порталот „А1Он“.

Русковска: Куќниот притвор за Јанева е срам за правосудството

Телма - 19.11.2019

Обвинителката Вилма Рускоска најави дека ќе покрене финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука за куќен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. Во разговор за Телма одлуката ја нарече голем срам за целото ...