TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Блинкен ја почна посетата на Блискиот Исток

Р.С.Европа - 29.01.2023

Американскиот државен секретар Антони Блинкен денеска пристигна во Египет, со што ја почна тридневната посета на Блискиот Исток. Неговата посета доаѓа во време кога се разгорува насилството меѓу Израелците и Палестинците, а тема на разговори со ...

Судирите во Џенин ги турнаа Израел и Палестинците до работ на нова војна

Слободен Печат

Израелската полиција ја запечати куќата на милитантот кој уби седум лица во источен Ерусалим

МКД

Израел размислува да им дозволи на цивилите да носат оружје

Слободен Печат

Нетанјаху вети „силен, брз и прецизен“ одговор на терористичките напади во Ерусалим

Во Центар

Населбите ќе се „зајакнат“ по нападите во Ерусалим, изјави израелскиот премиер

Фактор

Терористички напади во Ерусалим – пукање во синагога и во Стариот град, убиени осум лица

Телма

360 степени Сакам да кажам 360 степени Слободен Печат Локално Кумановски м. Кумановски м. Кумановски м.

Израелската полиција го урна домот на напаѓачот во синагогата, премиерот Нетанјаху најави мерки против тероризмот

Телма - 29.01.2023

Силни, брзи и прецизни мерки, меѓу кои и зајакнување на еврејските населби на Западниот, но без да навлегува во детали, најави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Ова било договорено на денешниот состанок на безбедносниот кабинет во владата на ...

Шефот на американската дипломатија на турнеја по Блискиот Исток, прва станица му е Египет

Макфакс

Папата ги повика Израел и Палестина да ја прекинат „спиралата на смртта“

Фактор

Светските лидери го осудуваат „гнасниот“ масакр во синагогата во Ерусалим

Во Центар

13 годишни стои зад денешниот напад во Ерусалим

Сител

ЕУ го повикува Израел да не користи смртоносна сила како одговор на нападите

Макфакс

(Видео) 13-годишно дете стои зад денешниот напад во Ерусалим

Макфакс

Пулс24 Р.С.Европа Нетпрес Deutsche Welle Вечер Прес Кумановски м. MTM 24Инфо

Папата Франциск го осуди насилството во Израел и на Западниот Брег, повика на дијалог и потрага по мир

А1 On - 29.01.2023

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск денеска го осуди растечкото насилство на Блискиот Исток и ги повика двете страни во израелско-палестинскиот конфликт „искрено да бараат мир“.

Папата Франциск повика да запре насилството во Израел и на Западниот Брег

Слободен Печат

Папата Франциск го осуди насилството во Израел и на Западниот Брег, повика на дијалог и потрага по мир

24Инфо

Израелската полиција почна да урива илегални куќи во источен Ерусалим

Во Центар - 29.01.2023

По двата терористички напади во Ерусалим во текот на викендот, Итамар Бен-Гвир нареди да се подготви за итно уривање на дивоградбите Израелската полиција во соработка со општината Ерусалим во неделата наутро започна со уривање на илегални куќи во ...

По терористичките напади Израел размислува да им дозволи на цивилите да носат оружје

Макфакс

Израел ќе им овозможи на своите граѓани да носат оружје по последните напади во Ерусалим

Сакам да кажам

По терористичките напади Израел размислува да им дозволи на цивилите да носат оружје

MTM

По терористичките напади Израел размислува да им дозволи на цивилите да носат оружје

24Инфо

По терористичките напади Израел размислува да им дозволи на цивилите да носат оружје

Точка

По терористичките напади Израел размислува да им дозволи на цивилите да носат оружје

Centar

А1 On

Нетанјаху вети „силен” и „цврст” одговор по масакрот во Ерусалим

Слободен Печат - 29.01.2023

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави „силен“ и „цврст“ одговор на „тероризмот“ по двата палестински напади во источен Ерусалим, од кои еден уби седум лица во близина на синагога. Во петокoт, 21-годишен Палестинец пукал во случајни минувачи ...

Нетанјаху: Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио

Макфакс

Нетанјаху: Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио

А1 On

Нетанјаху: Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио

24Инфо

Нетанјаху не е за насилство, но најави „брз“ и “прецизен“ одговор

Република

Нетанјаху: Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио

MTM

Нетанјаху: Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио

ТВ21

4NEWS Точка Н.Македонија Centar Centar

Израелската војска ја запечати куќата на терористот кој ја нападна синагогата во Ерусалим

Во Центар - 29.01.2023

„Запечатувањето на сите отвори на куќата е извршено по добивањето на потребните одобренија и по инструкции на политичко ниво“ Портпаролот на полицијата во Ерусалим во неделата изјави дека на терористот кој го изврши нападот со пукање во Неве Јаков, ...

Израелската војска го зголемува бројот на војници на Западниот Брег

360 степени

Изреал ја зголемува воената сила на Западниот Брег

Слободен Печат

По нападот во Ерусалим приведени 42 Палестинци

Кумановски м.

Израелската војска ги зголемува силите на Западниот брег

Кумановски м.

Бајден му понуди помош на израелскиот премиер по терористичкиот напад

Кумановски м.

Бајден понуди помош! Разговараше со израелскиот премиер по терористичкиот напад во Ерусалим

Во Центар

Ентони Блинкен пристигна во посета на Каиро

Опсервер - 29.01.2023

– Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска пристигна во посета на Каиро. Египетскиот главен град е првата станица на Блинкен на неговата турнеја на Блискиот исток, која вклучува и посети на Ерусалим и Рамала утре и задутре.

Блинкен во посета на египетската метропола

Слободен Печат

Ентони Блинкен пристигна во посета на Каиро

24Инфо

Ентони Блинкен пристигна во посета на Каиро

А1 On

Ентони Блинкен пристигна во посета на Каиро

24 Вести

Ентони Блинкен пристигна во посета на Каиро

Канал5

Ентони Блинкен пристигна во посета на Каиро

Во Центар

Борел апелира до Израел да не користи смртоносна сила, освен ако е неизбежно

Слободен Печат - 28.01.2023

Шефот за европската дипломатија Жозеп Борел го повика Израел да не користи смртоносна сила, „освен во краен случај”, како одговор на палестинските напади вчера и денеска, во кои загинаа седум лица, а ранети се 12.

Борел повикува на смирување на тензиите, ЕУ загрижена поради нападите во Израел

Локално

Борел побара од Израел да не користи смртоносна сила како одговор на нападите

360 степени

Борел: Израел да не користи смртоносна сила како одговор на нападите, освен во краен случај

А1 On

Борел: Израел да не користи смртоносна сила како одговор на нападите, освен во краен случај

24Инфо

Борел апелира до Израел да не користи смртоносна сила, освен ако е неизбежно

Република

Борел: Израел да не користи смртоносна сила како одговор на нападите, освен во краен случај

Либертас

Во Центар Канал5 Н.Македонија MakPress Сител Бриф

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху: Ќе дадеме силен одговор на тероризмот

4NEWS - 28.01.2023

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вечерва вети дека Израел ќе даде силен одговор на тероризмот, пренесе Франс прес. Нетанјаху ова го изјави по двата палестински напади во источен Ерусалим, од кои во еден вчера загинаа седум Израелци.

Нетанјаху: Нашиот одговор на тероризмот ќе биде силен, брз и прецизен

Фокус

Нетанјаху: Нашиот одговор на тероризмот ќе биде силен, брз и прецизен

Либертас

Нетанјаху: Нашиот одговор на тероризмот ќе биде силен, брз и прецизен

Сител

Нетанјаху: Нашиот одговор на тероризмот ќе биде силен, брз и прецизен

24 Вести

Нетанјаху: Нашиот одговор на тероризмот ќе биде силен, брз и прецизен

Frontline

Нетанјаху: Нашиот одговор на тероризмот ќе биде силен, брз и прецизен

Нова ТВ

CivilMedia Денешен Опсервер Курир Вечер Прес MakPress Во Центар Канал5

Повторно пукање во Ерусалим, има повредени

Макфакс - 28.01.2023

Најмалку две лица се повредени во пукање во археолошкиот локалитет Давидов град во Ерусалим, Израел. Како што наведоа од полицијата, напаѓачот бил неутрализиран. Престрелката се случува за помалку од 24 часа по терористичкиот напад на синагога во ...

Во Ерусалим нови пукотници, повредени две лица

Вечер Прес

Ново пукање во Ерусалим

Кумановски м.

Повторно пукање во Ерусалим, има повредени

MTM

Повторно пукање во Ерусалим, има повредени

Centar

Приведени 42 лица по убиството пред синагога во Ерусалим

24Инфо - 28.01.2023

Четириесет и две лица се приведени на сослушување по вчерашниот напад во близина на синагога во источен Ерусалим, соопшти израелската полиција. „Полицијата уапси 42 осомничени за распит, од кои некои се од семејството на терористот”, се наведува во ...

Полицијата во Израел приведе 42 лица по убиството пред синагога во Ерусалим

Опсервер

Полицијата во Израел приведе 42 лица по убиството пред синагога во Ерусалим

А1 On

Уапсени 42 лица во Израел поради масакрот пред синагогата

Слободен Печат

Полицијата во Израел приведе 42 лица по убиството пред синагога во Ерусалим

Либертас

Полицијата во Израел приведе 42 лица по убиството пред синагога во Ерусалим

Сител

Полицијата во Израел приведе 42 лица по убиството пред синагога во Ерусалим

Вечер Прес

Н.Македонија Во Центар Канал5 MakPress

Двајца повредени при нов напад во Ерусалим

24Инфо - 28.01.2023

Вооружен маж денеска отвори оган во источен Ерусалим при што рани најмалку две лица, соопшти полицијата. Нападот се случи помалку од еден ден по најсмртоносниот напад во градот од 2008 година. Вчера Палестинец уби седум лица пред синагога.

Двајца повредени при нов напад во Ерусалим

Алсат-М

Двајца повредени при нов напад во Ерусалим

Zoom

Двајца повредени при нов напад во Ерусалим

Frontline

Двајца повредени при нов напад во Ерусалим

Нова ТВ

Двајца повредени при нов напад во Ерусалим

CivilMedia

Двајца повредени при нов напад во Ерусалим

ТВ21

Н.Македонија 4NEWS А1 On +инфо Република Денешен Канал5 Курир

Бајден понуди поддршка на Израел по терористичкиот напад во Источен Ерусалим

Frontline - 28.01.2023

Портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер рече дека САД силно го осудуваат нападот и се „шокирани и тажни поради загубата на животи“, на Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот. Палестински напаѓач отвори оган пред синагога во источен ...

Бајден понуди поддршка на Израел по терористичкиот напад во Источен Ерусалим

Нова ТВ

Бајден понуди поддршка на Израел по терористичкиот напад во Источен Ерусалим

А1 On

Бајден понуди поддршка на Израел по терористичкиот напад во Источен Ерусалим

CivilMedia

Бајден понуди поддршка на Израел по терористичкиот напад во Источен Ерусалим

Либертас

Бајден понуди поддршка на Израел по терористичкиот напад во Источен Ерусалим

Канал5

Бајден понуди поддршка на Израел по терористичкиот напад во Источен Ерусалим

Вечер Прес

Во Центар Денешен MakPress