TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сиљановска Давкова од Матарела побарала гаранции за евроинтеграциите

Локално - 24.05.2024

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во Рим на средбата со нејзиниот италијански колега Серџо Матарела побарала гаранции за европската иднина на државата. -Побарав од италијанскиот претседател и од Италија на натамошниот пат да ...

Силјановска побарала од Италија да ни помогнат со гаранција за нашата европска иднина

ТВ21

Сиљановска Давкова: Од Матарела побарав гаранции за евроинтеграциите

Курир

Сиљановска Давкова: Од Матарела побарав гаранции за евроинтеграциите

Бриф

Сиљановска-Давкова: Од Матарела побарав гаранции за евроинтеграциите

А1 On

Сиљановска Давкова: Од Матарела побарав гаранции за евроинтеграциите

Во Центар

Сиљановска Давкова oд Матарела побарала гаранции за евроинтеграциите

24Инфо

Слободен Печат Нетпрес Независен

24 мај одбележан во Рим – молебен на гробот на Свети Кирил, цвеќе на плочата на македонски јазик

ТВ21 - 24.05.2024

Молебен на гробот на свети Кирил во базиликата свети Климент во Рим. Вака започна чествувањето на 24 мај, денот на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј, државната делегација од Северна Македонија ја предводеше претседателката Гордана ...

Молебен во чест на Свети Кирил во Рим

Алфа

Се одбележува 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј

360 степени

24 мај одбележан во Рим – молебен на гробот на Свети Кирил

Нетпрес

(ФОТО) Сиљановска-Давкова од Рим: Свети Кирил го вградил не само својот, туку и нашиот живот во Европа и тоа мора да го ...

360 степени - 24.05.2024

По молебенот пред гробот на Свети Кирил, претседателката Гордана Сиљановска-Давкова и државно-црковната делегацијата положија цвеќе пред спомен-плочата на македонски јазик во чест на делото на Кирил и Методиј во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во ...

Сиљановска Давкова од Рим: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

24 Вести

Сиљановска Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Либертас

Сиљановска Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Сител

Сиљановска Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Курир

Сиљановска-Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа

А1 On

СИЉАНОВСКА-ДАВКОВА ОД РИМ: Св. Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Денешен

Нетпрес +инфо МКД Lider Deutsche Welle Република 365 Пулс24

Претседателката Сиљановска Давкова присуствуваше на молебенот во чест на Свети Кирил

Скопје1 - 24.05.2024

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Светиот Престол, денеска во базиликата „Сан Клементе“ присуствуваше на молебенот во чест на Свети Кирил и се поклони на гробот на сесловенскиот просветител.

Сиљановска во Ватикан на одбележување на 24 Мај, Денот на сесловенските просветители

Канал5

Силјановска Давкова: После средбата со Папата ова е исто така нешто што ќе го обележи мојот живот

ТВ21

Сиљановска Давкова: Кирил порачал дека јазикот е код за разбирање, дека треба да се разбираме, да се обидеме да се слушаме, да се помагаме

Локално

Силјановска Давкова: Мислам дека после средбата со Папата ова е исто така нешто што ќе го обележи мојот живот

4NEWS

Сиљановска Давкова присуствуваше на молебенот во чест на Свети Кирил

Фокус

Сиљановска Давкова присуствуваше на молебенот во чест на Свети Кирил: Тој им припаѓа на сите и неговата порака е хумана

Макфакс

Опсервер Курир Нетпрес Press24 Точка Тера

Сиљановска Давкова положи венец пред спомен-плочата на македонски јазик во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим

Алсат-М - 24.05.2024

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова и државно-црковната делегацијата кои се во посета на Рим и Ватикан по повод одбележувањето на Денот на сесловенските просветители, Светите браќа Кирил и Методиј, положија венец цвеќе пред спомен-плочата на ...

Честитка од претседателката силјановска-давкова за 24 Мај

Тера

Претседателката Сиљановска Давкова на аудиенција кај папата Франциск

Алсат-М

Претседателката Сиљановска Давкова на аудиенција кај папата Франциск

24 Вести

Претседателката Сиљановска Давкова на аудиенција кај папата Франциск

OhridNews

Сиљановска – Давкова во посета на Рим и Ватикан

Телма

Сиљановска-Давкова на аудиенција кај папата Франциск, ќе се сретне и со италијанскиот претседател Матарела

Слободен Печат

Бриф Република Либертас Сител +инфо Zoom 24Инфо CivilMedia

Силјановска Давкова оствари телефонски разговор со Зеленски: Поддршката за Украина продолжува

Фактор - 24.05.2024

Претседателката Гордана Сиљановска Давковa оствари телефонски разговор со претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во кој било нагласено дека продолжува поддршката за Украина. -Во разговорот со украинскиот претседател Зеленски, претседателката ...

Гордана Силјановска го увери Зеленски дека Украина може да смета на непоколеблива поддршка од Македонија

Lider

Телефонски разговор на претседателката Сиљановска Давкова со украинскиот претседател Зеленски

Канал5

СКАНДАЛОЗНО: Избришана е целата архива на веб страницата на претседателот на државата

24Инфо

Сиљановска Давкова се слушна со украинскиот претседател Зеленски

ТВ21

Телефонски разговор на претседателката Силјановска Давкова со украинскиот претседател Зеленски

Курир

Телефонски разговор на претседателката Сиљановска Давкова со украинскиот претседател Зеленски

4NEWS

Макфакс Локално Press24 Опсервер А1 On МКД Мета 24Инфо

Спасовски: Не сум изненаден од постапките на Сиљановска-Давкова која лицемерно кажа едно, а потпиша изјава со уставното ...

Локално - 24.05.2024

„Ако ги погледнете ставовите на Давкова и во Собранието и во јавноста и во кампањата, тие не беа помалку од тоа дали Преспанскиот договор воопшто ќе опстои. Можеби лично претседателката не се занимавала со раскинување, но ставот бил дека тој е ...

Спасовски: Лицемерен е односот на претседателката, не кажува Северна, а ја потпиша заклетвата со уставното име

ТВ21

Спасовски: Не сум изненаден од постапките на Силјановска Давкова која лицемерно кажа едно, а потпиша изјава со уставното име

Frontline

Спасовски: Не сум изненаден од постапките на Сиљановска-Давкова која лицемерно кажа едно, а потпиша изјава со уставното име

Centar

Спасовски: Не сум изненаден од постапките на Сиљановска-Давкова која лицемерно кажа едно, а потпиша изјава со уставното име

Вести плус

Сиљановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители, попладне на средба со Матарела

Независен - 24.05.2024

Со посета на базиликата „Свети Климент“, каде се наоѓа гробот на Свети Кирил и на базиликата „Санта Марија Марџоре“ денеска во Рим продолжува посетата на претседателката Гордана Сиљановска Давкова по повод одбележувањето на Денот на сесловенските ...

Немаше средба Силјановска-Радев во Ватикан

ТВ21

Сиљановска Давкова во Ватикан - средбата со Радев одложена за некоја следна прилика

Deutsche Welle

Силјановска за средбата со Папата: Немам зборови за доживувањето, долга средба

ТВ21

ФОТО: Силјановска на средба со Папата – еве за што разговараа!

ТВ21

ВИДЕО Силјановска не се сретна со Радев: Изразивме спремност, но до средба нема да дојде

ТВ21

Силјановска во Ватикан, нема да се сретне со Радев – еве зошто!

4NEWS

Либертас Слободен Печат Канал5 Сител Lider Во Центар Курир Нетпрес

Сиљановска на аудиенција кај папата, средба со Радев во следна прилика

Канал5 - 23.05.2024

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова со аудиенција кај папата Франциск официјално ја почна посетатa на Ватикан и Рим во рамки на чествувањето на 24 мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј..

Сиљановска Давкова и Радев не се сретнаа, агендите биле различни

МКД

Си размени подароци со Папата, но ниту збор со Радев – Гордана Сиљановска Давкова во посета на Рим и Ватикан

Телма

Претседателката Сиљановска Давкова на аудиенција кај папата Франциск

Канал5

Сиљановска Давкова во Ватикан доби поддршка од папата за евроинтеграцијата, средбата со Радев одложена за некоја следна прилика (ДПЛ)

Бизнис Вести

Наместо „Северна“ и „Македонија“, Сиљановска Давкова сега употребува „нашата држава“ и „нашата земја“

Мета

Сиљановска-Давкова на аудиенција кај папата, средба со Радев не е остварена, изразена подготвеност таа да се реализира час поскоро

Бизнис Вести

Канал5 Пулс24 MakPress Канал5 А1 On Алсат-М Независен Н.Македонија

Претседателката Силјановска Давкова на аудиенција кај папата Франциск

24 Вести - 23.05.2024

Македонска државно-црковна делегација предводена од претседателката Гордана Силјановска Давкова е во посета на Рим и Ватикан по повод чествувањето на 24 мај денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј.

Силјановска Давкова го посети Папата: Средба со Радев нема да има

Фактор

Силјановска Давкова и Радев нема да се сретнат во Ватикан: Таа ја продолжува играта со зборови без „Северна“, тој бара промена во реториката

ММС

Силјановска Давкова нема да се сретне со Радев во Рим

Press24

Силјановска Давкова го посети Папата: Средба со Радев нема да има

Фокус

(ВИДЕО) Силјановска Давкова го посети Папата. Радев одбил да се сретнат, презафатен бил

Либертас

Силјановска Давкова на аудиенција кај Папата – нема да се сретне со Радев

Вечер Прес

Женски магазин

Името Македонија, Мицкоски и Сиљановска, но и пораките од Атина и понатаму во фокусот на грчките медиуми

Бриф - 23.05.2024

Две седмици по победата на ВМРО-ДПМНЕ на двојните избори и десет дена по инаугурацијата на Гордана Сиљановска Давкова, медиумите во Грција секојдневно следат сè што се случува кај нас, а е поврзано со Грција, но ги пренесуваат и пораките од ...

Името Македонија, Мицкоски и Сиљановска, но и пораките од Атина и понатаму во фокусот на грчките медиуми

Zoom

Името Македонија, Мицкоски и Сиљановска, но и пораките од Атина и понатаму во фокусот на грчките медиуми

MakPress

(Галерија) Силјановска во Ватикан на аудиенција кај Папата Франциск

еМагазин - 23.05.2024

Македонската претседателка денеска во Ватикан имаше аудиенција кај Папата . -Со Светиот Престол имаме нераскинливи историски врски преку важни личности од заедничкото минато. Благодарност до Папата Франциск за пријатниот и конструктивен разговор.

Силјановска се сретна со папата Франциск, изразена е поддршка од Ватикан за патот кон ЕУ

Локално

Аудиенција на претседателката Силјановска-Давкова кај поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско

Макфакс

(Галерија) Сиљановска со Папата

Скопје1

Аудиенција на претседателката Сиљановска Давкова кај Поглаварот на Римокатоличката црква Папата Франциск

Centar

Аудиенција на претседателката Сиљановска Давкова кај Поглаварот на Римокатоличката црква Папата Франциск

ТВ21

Аудиенција на претседателката Сиљановска Давкова кај Поглаварот на Римокатоличката црква Папата Франциск

Опсервер

Скопје инфо Вести плус +инфо 4NEWS ТВ21 Мета МКД Нетпрес