TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

И зборот убива

Призма - 13.12.2019

Не сум прочитала книга од Хандке. Не е добро, без оглед што денес некои тоа го сметаат за предност. Имам олеснителна околност за пропустот – тој ме одврати да го читам. Можеби сѐ ќе беше поинаку, ако го запознаев преку неговите рани дела.

Геноцидот на Хандке

Deutsche Welle - 13.12.2019

Хандке под закрила на книжевното дело ги навредува или негира жртвите, настрана што јавно го правел истото. Кукавички ја користи уметноста како оправдување и маска за својата човечка нискост и беда.

Нобеловата награда на Хандке: Карика во ланецот на негирање на геноцидот

Призма - 13.12.2019

На австрискиот писател, Питер Хандке, во вторникот официјално му беше врачена Нобеловата награда за литература . Надежта дека ќе се случи неочекуваното, дека одлуката за доделување на наградата ќе биде повлечена, не се оствари.

Димитров, Хандке, Бан

Либертас - 13.12.2019

Две третини од емисијата “Вин-Вин“ на Оливера Трајковска на Телма, чиј соговорник беше нашиот министер за надвотрешни работи Никола Димитров, беа посветени на прашањата: односот на македонската влада кон Петер Хандке, годинашен добитник на ...

Хандке меѓу Македонците: Слобо врати се!

Deutsche Welle - 13.12.2019

Доколку Петер Хандке, според зборовите на Бора Ќосиќ, бил „лажен адвокат на Србија“, по реакциите во земјава се отвора дилемата чии адвокати се неговите бранители меѓу Македонците? Пишува Борис Георгиевски „Светот, таканаречениот свет, знае се за ...

Вечната дилема

Окно - 12.12.2019

Како некакво специфично етичко „освежување“ во замена за нашите локални (не)етички судско-бирократски заврзлами доаѓа „случајот Хандке“ и неговата Нобелова награди за литература. И повторно ни ја става под нос, или на совест, вечната дилема: човекот ...

Димитров му врати на Богдановиќ за навредата дека е идиот: Прочитав за кампања за миење раце

+инфо - 12.12.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во гостување во „Вин Вин“ на телевизија Телма му одговори на градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ кој на Фејсбук го навреди дека шефот на дипломатијата е идиот, па го избриша постот.

„Можеби избрзав малку“ вели Саша Богдановиќ откако го нарече Никола Димитров „идиот“

Мета - 12.12.2019

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, на својот профил на Фејсбук му честиташе на писателот Петер Хандке за Нобеловата награда за литература, чиешто врачување беше бојкотирано од неколку земји поради поддршката што Хандке ја давал на ...

Негирањето на геноцидот во Сребреница е антицивилизациски чин

+инфо - 12.12.2019

Што се однесува до позицијата на градоначалникот на Центар, објавена на социјаланите мрежи, лично жалам што се позиционира на погрешната страна на историјата. Негирањето на геноцидот во Сребреница е антицивилизациски чин.

Апел од српски семејства Хандке да добие улица и споменик во Белград

Макфакс - 12.12.2019

Семејствата на српските жртви на Косово денеска побарале од претседателот и од премиерката на Србија, Александар Вучичиќ и Ана Брнабиќ, писателот Петер Хандке, овогодишниот добитник на Нобеловата награда за литература, да добие улица и споменик во ...

Богдановиќ контра Димитров: Честититки до Хандке за Нобеловата награда!

Фокус - 12.12.2019

Градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ не се согласува со официјалната владина позиција да се бојкотира доделувањето на Нобеловата награда на шведскиот писател Петер Хандке, чие доделување го бојкотираа повеќе балкански држави поради неговата ...

Браво за Димитров што му опонира на славниот писател Питер Хандке

Слободен Печат - 12.12.2019

За Хандке мислам дека е монструозна личност поради неговиот политички ангажман. Немам никаков сомнеж дека неговиот политички ангажман беше лудачки. Неговиот политички ангажман во Србија беше ангажман, типичен за сите „неоколонијалистички ...

Саша Богдановиќ за Никола Димитров: „Тој е идиот“

Слободен Печат - 12.12.2019

Градоначалникот Саша Богдановиќ од СДСМ, на Фејсбук го честиташе доделувањето на Нобеловата награда на писателот Петер Хандке. Сепак на градоначалникот на Центар, во коментарите на објавата директно кажа што мисли за бојкотот на церемонијата од ...

Европо, каде си тргнала?

CivilMedia - 12.12.2019

пишува: Основната карактеристика на цивилизациската вредност на некоја нација со сите нејзини морални супериорности и маани е нејзината хуманост и чувството за длабоко почитување на човечноста.

Градоначалникот на општина Центар за Димитров: Тој е идиот!

Магазин - 12.12.2019

Македонија се приклучи на Албанија, БиХ, Хрватска, Косово и Турција, во бојкотот за доделувањето на Нобеловата награда, која годинава му беше доделена на Петр Хандке. Ваквата одлука предизвика бурна реакција во Приштина и Тирана, но и на други места.

Вучиќ му честиташе на Хандке: Сега, покрај Андриќ, славиме уште еден Нобеловец

МКД - 11.12.2019

Претседателот на Србија Александар Вучиќ му го честиташе на австрискиот писател Петер Хандке врачувањето на Нобеловата награда за книжевност. „Србија Ве смета за вистински пријател и, ќе бидам слободен да кажам, Вашата Нобелова награда ја доживуваме ...

Градоначалникот Богдановиќ: Димитров е идиот

Република - 12.12.2019

Македонијаго бојкотираше доделувањето на Нобеловата награда за литература затоа што Никола Димитров е идиот. Вака градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ го коментираше потегот на македонската дипломатија, кој за многумина беше контроверзен.

Богдановиќ: Димитров е идиот!

Expres - 12.12.2019

Градоначалникот на општина Центар од редовите на СДСМ, Саша Богдановиќ, на Фејсбук го честиташе врачувањето на Нобеловата награда на австрискиот писател Петер Хандке, но го искажа и што мисли за бојкотирањето на церемониојата од страна на Македонија.

По Сараево, и Косово го прогласи Хандке за персона нон-грата

Макфакс - 11.12.2019

Косовскиот министер за надворешни работи, Беџет Пацоли, истакна дека Питер Хандке, овогодишниот добитник на Нобелова награда за литература, е персона нон-грата во Косово. „Денес, решив да го прогласам Питер Хандке за персона нон-грата во Косово, ...

Нобеловецот Хандке прогласен за персона нон грата во Косово и БиХ

Кумановски м. - 12.12.2019

Косовскиот министер за надворешни работи во заминување, Беџет Пацоли, одлучи да го прогласи писателот и добитник на Нобелова награда за литература за „персона нон грата“ на Косово, бидејќи Хандке го поддржувал Слободан Милошевиќ и ги негирал ...

Косово го прогласи Петер Хандке за персона нон грата

MakPress - 11.12.2019

Вршителот на должност министер за надворешни работи на Косово Беџет Пацоли објави дека годинешниот добитник на Нобеловата награда за литература Петер Хандке од денеска е персона нон грата во Косово, поради неговото негирање на воените злосторства од ...

По Сараево, и Косово го прогласи Хандке за персона нон-грата

24Инфо - 11.12.2019

Косовскиот министер за надворешни работи, Беџет Пацоли, истакна дека Питер Хандке, овогодишниот добитник на Нобелова награда за литература, е персона нон-грата во Косово. „Денес решив да го прогласам Питер Хандке за персона нон-грата во Косово, ...

По Сараево, и Косово го прогласи Хандке за персона нон-грата

Centar - 11.12.2019

Косовскиот министер за надворешни работи, Беџет Пацоли, истакна дека Питер Хандке, овогодишниот добитник на Нобелова награда за литература, е персона нон-грата во Косово. „Денес решив да го прогласам Питер Хандке за персона нон-грата во Косово, ...

Саша Богдановиќ за Никола Димитров: „Тој е идиот“

Press24 - 12.12.2019

Градоначалникот Саша Богдановиќ од СДСМ, на Фејсбук го честиташе доделувањето на Нобеловата награда на писателот Петер Хандке. Сепак на градоначалникот на Центар, во коментарите на објавата директно кажа што мисли за бојкотот на церемонијата од ...

Реакцијата може не доликува, но правиме проблем каде што нема, вели Богдановиќ по коментарот „Зашто Димитров е идиот“

МКД - 12.12.2019

Реакцијата можеби не доликува како што треба, да се изразам на тој начин, иако станува збор за приватен профил и коментар на приватен профил, но едноставно не гледам причина да правиме проблем каде што нема.

Богдановиќ за бојкотот на нобеловецот Хандке: Димитров е идиот!

Нетпрес - 12.12.2019

Градоначалникот на општина Центар од редовите на СДСМ, Саша Богдановиќ, на Фејсбук го честиташе врачувањето на Нобеловата награда на австрискиот писател Петер Хандке, но искажа и револт за бојкотирањето на церемониојата од страна на македонската ...

БОГДАНОВИЌ ГО ОБЈАСНУВА БОЈКОТОТ НА НОБЕЛОВАТА НАГРАДА: Димитров е идиот!

Денешен - 12.12.2019

Македонија го бојкотираше доделувањето на Нобеловата награда за литература затоа што Никола Димитров е идиот. Вака градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ го коментираше потегот на македонската дипломатија, кој за многумина беше контроверзен.

Негирањето на геноцидот во Сребреница е антицивилизациски чин

CivilMedia - 12.12.2019

Негирањето на геноцидот во Сребреница е антицивилизациски чин. Посебно актуелен околу доделувањето на Нобеловата награда на оној несреќник Хандке. Геноцидот во Сребреница е потврден со судска пресуда во меѓународниот суд во Хаг, како единствен ...

Правиме проблем каде што нема, вели Богдановиќ по коментарот дека „Димитров е идиот“

Expres - 12.12.2019

Градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ го објаснува коментарот на неговиот прифатен профил „Зашто Димитров е идиот“, по бојкотот на Македонија на доделувањето на Нобеловата награда на писателот Петер Хандке и вели дека не му е јасно зошто се ...

Хоџиќ: Поддршка за принципиелната позиција на министерот Димитров за Хандке

iPortal - 12.12.2019

Негирањето на геноцидот во Сребреница е антицивилизациски чин. Посебно актуелен околу доделувањето на Нобеловата награда на оној несреќник Хандке. Геноцидот во Сребреница е потврден со судска пресуда во меѓународниот суд во Хаг, како единствен ...

Апел од српски семејства Хандке да добие улица и споменик во Белград

Точка - 12.12.2019

Семејствата на српските жртви на Косово денеска побарале од претседателот и од премиерката на Србија, Александар Вучиќ и Ана Брнабиќ, писателот Петер Хандке, овогодишниот добитник на Нобеловата награда за литература, да добие улица и споменик во ...

Богдановиќ за коментарот дека Димитров е „идиот“: Сите сме луѓе и може да избрзаме

Слободен Печат - 12.12.2019

Богдановиќ за „Порталб.мк“ вели дека навредата била последица на избрзана постапка и дека воопшто не поддржува луѓе што поддржуваа злосторства против човештвото. Откако градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ, во коментар на објава во која му ...

Саша Богдановиќ омекнува откако го нарече Никола Димитров „идиот“: „Можеби избрзав малку“

Нетпрес - 12.12.2019

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, на својот профил на Фејсбук му честиташе на писателот Петер Хандке за Нобеловата награда за литература, чиешто врачување беше бојкотирано од неколку земји поради поддршката што Хандке ја давал на ...

Богдановиќ за Димитров: Moжеби малку избрзав, но на министерот му кажав дека не треба да се меша во работи што не се во ...

Република - 12.12.2019

Можеби избрзав малку но му кажав на министерот дека тој застапува политика на држава i не треба да се меша во работи што не се во негова надлежност, вели градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ откако претходно го нарече Димитров идиот за неговиот ...

Димитров му врати на Богдановиќ за навредата дека е идиот: Прочитав за кампања за миење раце

Скопје24 - 12.12.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во гостување во „Вин Вин“ на телевизија Телма му одговори на градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ кој на Фејсбук го навреди дека шефот на дипломатијата е идиот, па го избриша постот.

Димитров му одговори на Богдановиќ: Прочитав дека почнува кампања за миење раце

Слободен Печат - 12.12.2019

Коментарот на Богдановиќ на Фејсбук, кој потоа беше избришан, беше упатен откако министерот за надворешни повика да се бојкотира доделувањето на Нобеловата награда за литература на Петер Хандке.

Димитров му врати на Богдановиќ за навредата дека е идиот: Прочитав за кампања за миење раце

Либертас - 12.12.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во гостување во „Вин Вин“ на телевизија Телма му одговори на градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ кој на Фејсбук го навреди дека шефот на дипломатијата е идиот, па го избриша постот.

Димитров му одговори на Богдановиќ: Воопшто не ми беше на ум кандидатурата на Заев

Република - 12.12.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во гостување во „Вин Вин“ на телевизија Телма му одговори на градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ кој на Фејсбук го навреди дека шефот на дипломатијата е идиот, па го избриша постот.

Димитров му врати на Богдановиќ: Гледам почнува кампања за миење раце тоа нема врска со дипломатија

MakPress - 13.12.2019

Откако градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ во коментар на негов пост на фејсбук поврзан со добитникот на нобеловата награда за литература Хандке, напиша дека Македонија ја бојкотирала церемонијата поради тоа што Никола Димитров е ...

Можеби малку избрзав: Богдановиќ го нарече Димитров идиот, па се покаја

Скопје инфо - 13.12.2019

Можеби избрзав малку, но му кажав на министерот дека тој застапува политика на држава и не треба да се меша во работи што не се во негова надлежност, изјавил градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ откако претходно го нарече Димитров идиот за ...

Хандке меѓу Македонците: Слобо врати се!

Либертас - 13.12.2019

Светот, таканаречениот свет, знае се за Југославија, Србија. Светот, таканаречениот свет, знае се за Слободан Милошевиќ. Таканаречениот свет ја знае вистината. Затоа тој таканаречен свет денес го нема, и не само денес и не само овде.

И зборот убива

Либертас - 13.12.2019

Не сум прочитала книга од Хандке. Не е добро, без оглед што денес некои тоа го сметаат за предност. Имам олеснителна околност за пропустот – тој ме одврати да го читам. Можеби сѐ ќе беше поинаку, ако го запознаев преку неговите рани дела.

ЦВРСТО СТОИ НА ДВЕ НОЗЕ: За Саша Богдановиќ, Димитров час е идиот, час го брише коментарот, час избрзал малку

Денешен - 13.12.2019

„Можеби избрзав малку но му кажав на министерот дека тој застапува политика на држава и не треба да се меша во работи што не се во негова надлежност, вели градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ, откако претходно на ФБ го нарече Никола Димитров ...