TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Даути: Амандманите на Алијанса се однесуваат на здравјето и барањата на граѓаните за подобар живот

Локално - 02.12.2020

Алијансата за Албанците има доставено 120 амандмани кои се однесуваат на здравјето, но голем дел се однесуваат на инфраструктурата, како неопходност за подобар живот, вели Илире Даути од Алијансата за Албанците во емисијата „Економски магазин“.

Даути: Предлог-буџетот е генерализиран, ова е причината за големиот број амандмани

Алсат-М - 02.12.2020

Илире Даути од Алијансата за Албанците во емисијата „Економски магазин“ изнесе големи забелешки во однос на предложената форма на Предлог-буџетот за 2021 година, според неа тоа е причина за големиот број амандмани на опозицијата.

Мицески: Поднесовме амандмани произлезени од потребите на граѓаните меѓу кои и за набавка на комјутери за учениците и ...

Курир - 02.12.2020

Во емисијата “Економски магазин,, каде тема на разговор беа амандманите предложени од опозицијата за буџетот за 2021 гостуваше координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицески .

Даути: 120 амандмани на Алијанса се потреба и барање на граѓаните за подобар живот

Алсат-М - 02.12.2020

Алијансата за Албанците подготви над 120 амандмани во врска со буџетот за 2021 година, кои според пратеничката на оваа партија, Илире Даути, главно се потребите и барањата на граѓаните претворени во амандмани.

Велковски: Висината на поднесените амандмани надминува неколку буџети

Алсат-М - 02.12.2020

Висината на поднесените амандмани е над 20 милијарди евра, што е сума за неколку буџети, вели Диме Велковски, претставник од СДСМ во вечерашната дебата на тема буџетот и амандманите, што се води во денешното издание на емисијата „Економски магазин“ ...

Костадинов: Амандмани за буџетот за 2021 поднесени од целата опозиција, 600

24Инфо - 02.12.2020

Амандмани поднесени на деловникот за работа од далечина во ситуација на Ковид19 пандемија, поднесени од цела опозиција, над 3.000. Што ви кажува ова почитувани граѓани. Дека целата опозиција од вмро дпмне, до левица е исклучиво фокусирана на ...

Амандман на „Левица“ за Деловникот: Онлајн-пратеник не смее да носи маица со име на месарница!

Алсат-М - 02.12.2020

СДСМ откри дел од опозициските амандмани на предлогот за измена на Деловникот за работа на Собранието. Партијата Левица во дел од своите амандмани предлага шеговити активности за пратениците кои ќе мораат да ја следат работата на Собранието од дома.

Пижами по 20 часот, присуство преку телепатија: Левица ја насмеа јавноста со предложените амандмани

Точка - 02.12.2020

Денеска беа објавени дел од вкупно 3000 амандмани во Собранието кои беа поднесени од страна на опозициските партии со цел да ги блокираат предложените измени на Деловникот за онлајн работа на заразени и пратеници во изолација.

Пратенциите во Собранието да покажат бојадисано јајце пред камера – Левица ги образложи своите амандмани

Скопје24 - 02.12.2020

Партијата Левица застапена со двајца пратеници во Собранието, поднела 1.400 амандмани за да се блокираат предложените измени на Деловникот за онлајн работа на заразени и пратеници во изолација.

Заев за амандманите на Левица: Ова е срамна непочит кон граѓаните

360 степени - 02.12.2020

Прмиерот Зоран Заев вели дека блокирањето на работата на Собранието е несериозно однесување од страна на опозициските пратеници кои поднесуваа шеговити амандмани. „Еве ја цела апсурдност и нелогичност на блокирањето на Собранието од страна на ...

Амандмани на опозицијата - пратениците задолжително да имаат бојадисано јајце додека работат онлајн

24 Вести - 02.12.2020

Црвено јајце за Велигден пред камерата на пратеникот кој во услови на Ковид 19 ќе гласа на собраниска седница, но и посебен дрес код од дома кој сепак ќе одговарал на кодексот на облекување во законодавниот дом.

Власта и опозицијата повторно во судир за Деловникот - кој го кочи Парламентот?

Сител - 02.12.2020

Опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ се обидува по секоја цена Собранието да го направи циркуз обвинуваат од власта. Додека граѓаните и фирмите чекаат носење на бројни закони за да добвијат помош од државата ВМРО-ДПМНЕ, Левица, Алијанса и ...

Урнебесните амандмани на Левица

Кајгана - 02.12.2020

Денеска беа објавени дел од поднесените 3 илјади амандмани во Собранието кои опозициските партии ги поднесоа со цел да го блокираат. Она што привлече внимание во јавноста се досетливите амандмани предложени од двајцата пратеници на Левица, Димитар ...

Заев за амандманите на Левица: Еве ја апсурдноста и нелогичноста на блокирањето на Собранието

Фокус - 02.12.2020

Еве ја цела апсурдност и нелогичност на блокирањето на Собранието од страна на опозицијата, напиша премиерот Зоран Заев на неговиот Фејсбук профил како реакција на амандманите што ги поднесе опозицијата.

Предложен амандман болните пратеници при онлајн вклучување во Собранието да бидат во пижами

OhridNews - 02.12.2020

Ова е само еден од вкупно три илјаси амандмани што опозициските партии ВМРО ДПМНЕ, Левица и Алијанса за Албанците ги поднесоа до Собранието на предглог законот за измени на деловникот, со кој треба да се овозможи работа од далечина на пратениците ...

Пратениците кои ќе се вклучат онлајн за Велигден да имаат бојадисано јајце пред камера – амандман за новиот Деловник

Фокус - 02.12.2020

За време на велигденските празници, пратениците кои ќе учествуваат во работата на Собранието од далечина, да имаат бојадисано јајце пред камера. Ова е еден од илјадниците амандмани кои дел од опозициските пратеници ги поднеле на предлог измените и ...

Потсмевувачки амандмани на опозицијата

Независен - 02.12.2020

Овој амандман на Левица за промените во деловникот на Собранието, кој се однесува на оние што пратеници што од далечина ќе учествуваат при гласање во парламентот, ја отсликува бесмисленоста на начинот на кој опозицијата сака да го блокира процесот.

ВМРО-ДПМНЕ: Наши амандмани не се за велигденските јајца и облеката на пратениците

Слободен Печат - 02.12.2020

П ратеници те од ВМРО-ДПМНЕ најостро ја демантира ат изјавата на координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески, во врска со поднесените амандмани на Предлогот за изменување и дополнување на Деловникот за работа на Собранието.

(ВИДЕО) Левица со шеговити амандмани се приклучи кон блокадите за онлајн-работа на пратеници поради ковид-19

360 степени - 02.12.2020

Пратеници кои се во изолација да покажат велигденско јајце, да не носат облека со обележја на моден салон, на месарница, на салон за маникир…гласат дел од опозициските амандмани на Аеловникот, за кои парламентарното мнозинство реагира дека се дрски ...

Пратениците од Охрид од власта и опозицијата се изборија за повеќе пари за евиденција и промоција на еко зоните

OhridNews - 02.12.2020

Пратениците од опозициската ВМРО ДПМНЕ од Охрид го поднесоа, а пратеничката Жаклина Лазаревска од СДСМ го надгради амандманот за евиденција и промоција на еко зоните во државата. На денешната расправа во Собранието по предлог буџетот, надлежната ...

„Забрането е онлајн појавување на пратеници без црвено велигденско јајце“ – еден од 3.000 амандмани поднесени од ...

Телма - 02.12.2020

Од Левица доаѓаат и други слични амандмани: пратениците да не носат обележја на салони за педикир и маникир. Амандманите на опозицијата се реакција на безобразното и арогантното однесување на власта кон Собранието, во ситуација кога предлага измени ...

Левица со амандман бара пратениците да не можат да се конектираат од спалната или тоалетот, ако работат онлајн

Локално - 02.12.2020

Политичката парија Левица во своите 1.400 амандмани што ги поднела за да се блокираат предложените измени на Деловникот за онлајн работа на заразени и пратеници во изолација, има шеговити предлози.

Левица продолжува „да трола“ со амандманите: „По 20 часот, пратениците се должни да носат пижами“

365 - 02.12.2020

„Еве ја цела апсурдност и нелогичност на блокирањето на Собранието од страна на опозицијата. Еве го односот на Мицкоски и дел од пратениците од опозицијата кои дејствуваат по неговите опасни насоки“, се пожали, покрај СДСМ, и премиерот Зоран Заев, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Амандманите што ги спомена Митрески не се поднесени од нашите пратеници

Макфакс - 02.12.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ во врска со поднесените амандмани на Предлогот за изменување и дополнување на Деловникот за работа на Собранието што денеска ги презентираше Јован Митрески од СДСМ, вели дека тие не се поднесени од нивните пратеници.

Митрески: ВМРО-ДПМНЕ поднесе несериозни, безобразни и апсурдни амандмани за Деловникот

Press24 - 02.12.2020

Координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески денеска ја обвини опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ дека продолжува со неодговорно и несериозно однесување на штета на граѓаните и институциите, која, како што кажа, поднела бројни ...

Левица со амандман за новиот Деловник бара пратениците за Велигден задолжително да имаат фарбано јајце до монитор ако ...

Сакам да кажам - 02.12.2020

Партијата Левица застапена со двајца пратеници во Собранието, во 1.400-те амандмани што ги поднела за да се блокираат предложените измени на Деловникот за онлајн работа на заразени и пратеници во изолација, има и еден што се однесува на Велигден.

(ВИДЕО) Митрески: Со нелогични амандмани ВМРО-ДПМНЕ го кочи и Законот за здравствена заштита

iPortal - 02.12.2020

Јас овие амандмани неколку што ги споменав сега се дел од тие што се архивирани, ги имаме како пратеници нормално собраниските служби работат и понатака и за другите амандмани дополнително преку вас ќе ја информираме јавноста, истакна Јован ...

ВИДЕО: Пратениците за Велигден да покажат бојадисано јајце пред камера и да не носат џемпери, бара опозицијата

А1 On - 02.12.2020

За време на велигденските празници, пратениците кои ќе учествуваат во работата на Собранието од далечина, да имаат бојадисано јајце пред камера. Освен тоа, пратениците кои учествуваат во работата од далечина да не смеат да носат облека со обележја ...

„ВЦ школки и велигденски јајца“ меѓу амандманите на Левица за блокирање на Деловникот за онлајн работата на пратениците

CivilMedia - 02.12.2020

Дел од опозициските пратеници поднесоа апсурдни и срамни амандмани за да го блокираат Собранието! Опозициските пратеници по секоја цена се обидуваат од Собранието да направат циркуз, наместо во највисокиот законодавен дом да се носат мерки и ...

ФОТО+ВИДЕО: И велигденски јајца се најдоа меѓу амандманите на Левица за онлајн работа на пратениците

Слободен Печат - 02.12.2020

Сите пратеници да имаат бојадисано јајце пред камера за Велигденските празници, гласи еден од вкупно 1.400 собраниски амандмани што ги поднесе партијата „Левица“, со намера да ги блокира измените на Деловникот, предложени од спикерот Талат Џафери, а ...

Костадинов за амандманите од Левица: Срамно и понижувачки кон оние кои дале глас за Апасиев

iPortal - 02.12.2020

Наместо Апасиев да се потпише и да застане зад неговите навредувачки амандмани, тој низ вода го пушта пратеникот Крмов. Со таквите амандмани се гледа намерата на Левица исклучиво за блокирање на работата на собранието.

Стојаноска: Најостро ја демантираме изјавата на координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески, во врска со ...

Опсервер - 02.12.2020

Како пратеници од ВМРО-ДПМНЕ најостро ја демантираме изјавата на координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески, во врска со поднесените амандмани на Предлогот за изменување и дополнување на Деловникот за работа на Собранието.

Пратениците задолжително да имаат бојадисано јајце и да не бидат облечени како автомеханичари – дел од амандманите што ...

+инфо - 02.12.2020

Не е првпат пратеници да се досетливи и инвентивни кога станува збор за содржината на амандманите со кои на власта се сака да и се укаже дека не треба без консензус да носи некој закон или во случајов измените на Деловникот.

Буџетот, кризната состојба, ваучерите… кои се темите што може да заглават во парламентот

360 степени - 02.12.2020

Какви се компаративните искуства за работата на парламентите во време на пандемијата на ковид-19 Додека траат натегањата за онлајн вклучување на пратеници кои се во изолација, спикерот Џафери бара „спас“ во амандманот 10 од Уставот за барем да тече ...

Левица со амандман за новиот деловник пратениците, ако работат онлајн, за велигден задолжително да имаат фарбано јајце ...

Либертас - 02.12.2020

Овој е само еден од околу 1.400-те амандмани кои ги поднесоа двајцата пратеници од Левица за да не може да се воведе работата од далечина на заразените и на пратениците во изолација во екот на пандемијата, пренесе СДК.

Опозицијата се мајтапи во амандманите: Велигденски јајца, телепатија и забранети џемпери при онлајн работењето на ...

365 - 02.12.2020

„Наместо највисок законодавен дом каде се носат мерки и политики во интерес на државата и граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ и опозициските пратеници по секоја цена се обидуваат од Собранието да направат циркуз, место за нивна забава“, се пожалија денеска од ...

(ФОТО) Пратеникот Крмов бара на собраниските онлајн-седници секој да има велигденско јајце пред камера

Фактор - 02.12.2020

Костадин Костадинов, портпаролот на СДСМ, објави еден од трите илјади амандмани со кој опозицијата сака да ги блокира измените на собранискиот Деловник во кој пратеникот на „Левица“, Борислав Крмов, бара секој пратеник при онлајн-седниците да има ...

Левица со амандман бара задолжително велигденско јајце до компјутер за време на онлајн седниците

AKO - 02.12.2020

Опозицијата со 3.000 амандмани ги блокираше измените на деловникот на Собрание, со кои би се овозможило седниците да се одржуваат онлајн. Еден од амандманите на Левица се однесува на велигденските јајца за време на христијанскиот празник Велигден ...

Левица: На он лајн седници за Велигден да се покаже велигденско јајце

Expres - 02.12.2020

Пратеникот Борислав Крмов од Левица поднел амандман на предложените измени на Деловникот за онлајн работа, со кој се бара пратениците кои од дома го следат парламентот – да покажат велигденско јајце.

(ФОТО) Левица со амандман бара на собраниските онлајн-седници да има велигденско јајце

Акцент - 02.12.2020

Левица поднесе амандман на предлог измените на Деловникот со кој бара за време на Велигденските празници, пратениците кои учествуваат во работата од далечина, пред себе задолжително да имаат велигденско јајце.

Нефункционално Собрание или неуставен Деловник

Акцент - 02.12.2020

Во Собранието на Република Македонија заглавија измените на Деловникот предложени од претседателот Талат Џафери со кои се предвидува пратениците кои се заразени со Ковид или се во самоизолација да може онлајн да учествуваат во работата на Собранието.

За да има он-лајн седници треба да се менува Уставот!

Expres - 01.12.2020

Само доколку владејачките СДСМ и ДУИ покренат иницијатива за измени на Уставот, опозицијата ќе седне на маса за разговори за онлајн работа на Собранието, велат од ВМРО-ДПМНЕ за Плусинфо. Опозициската партија нема намера да отстапи од поднесените ...

Мицевски: Он-лајн Собрание се бара само заради малиот број на пратеници од владеачкото мнозинство

Нетпрес - 01.12.2020

Јас очекував да седнеме и да поразговараме за оваа онлајн идеја која што ја турка владеачкото мнозинство имајќи во предвид дека Собранието е функционално. Ние во парламентот имаме минимум 115 пратеници кои се секогаш присутни на седница, кои што ...

Мицевски: Нема да и дозволиме на власта да манипулира со граѓаните

Вечер - 01.12.2020

Очекував да седнеме и да поразговараме за оваа онлајн идеја која што ја турка владеачкото мнозинство имајќи во предвид дека Собранието е функционално. Ние во парламентот имаме минимум 115 пратеници кои се секогаш присутни на седница, кои што може да ...

Мицевски: Поднесените 3000 амандмани се само крик на опозицијата

Вечер - 01.12.2020

„3000 амандмани поднесени од страна на опозиционите партии се само крик на опозицијата во однос на она што власта сака да го демонстрира во Собранието, а тоа е непочитување на опозицијата, неразговарање, избегнувањето на дијалог со сите политички ...

Мицевски: Поднесените 3.000 амандмани се само крик на опозицијата

Press24 - 01.12.2020

Јас очекував да седнеме и да поразговараме за оваа онлајн идеја која што ја турка владеачкото мнозинство имајќи во предвид дека Собранието е функционално. Ние во парламентот имаме минимум 115 пратеници кои се секогаш присутни на седница, кои што ...

Мицевски: Поднесените 3.000 амандмани се само крик на опозицијата

24Инфо - 01.12.2020

„3.000 амандмани поднесени од страна на опозициските партии се само крик на опозицијата во однос на она што власта сака да го демонстрира во Собранието, а тоа е непочитување на опозицијата, неразговарање, избегнувањето на дијалог со сите политички ...

Мицевски: Избегнувањето на дијалог е една од причините за поднесувањето на трите илјади амандмани за Деловникот

Опсервер - 01.12.2020

– Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски денеска изјави дека трите илјади амандмани поднесени за дополнувањето на Деловникот за работа на Собрананието се само крик на опозициските партии во однос на она што власта сака да ...

Мицевски: Поднесените 3.000 амандмани се само крик на опозицијата

MTM - 01.12.2020

„3.000 амандмани поднесени од страна на опозициските партии се само крик на опозицијата во однос на она што власта сака да го демонстрира во Собранието, а тоа е непочитување на опозицијата, неразговарање, избегнувањето на дијалог со сите политички ...

Мицевски: Избегнувањето на дијалог е една од причините поради кои имаме поднесено 3.000 амандмани за Деловникот

Слободен Печат - 01.12.2020

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски денеска изјави дека трите илјади амандмани поднесени за дополнувањето на Деловникот за работа на Собрананието се само крик на опозициските партии во однос на она што власта сака да го ...