TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДИК: Завршија парламентарните избори, Азизи нов пратеник на местото на Касами

А1 On - 30.05.2024

Државната изборна комисија (ДИК) денеска донесе заклучок за завршување на парламентарните избори. На седницата беа прогласени за конечни резултатите од изборите во Шестата Изборна единица откако Управниот суд ноќеска ја отфрли тужбата на Европскиот ...

ВЛЕН: ДУИ не успеа во деформирањето на волјата на Албанците

Press24

ДИК: Завршија парламентарните избори, Азизи нов пратеник на местото на Касами

365

Завршија парламентарните избори, Азизи нов пратеник на местото на Касами

ТВ21

ДИК: Завршија парламентарните избори, Азизи нов пратеник на местото на Касами

Н.Македонија

ДИК: Завршија парламентарните избори, Азизи нов пратеник на местото на Касами

Сител

ДИК: Азизи нов пратеник на местото на Касами

Press24

Бриф +инфо МКД Нетпрес Курир Слободен Печат Независен Lider

“Нема да се прегласува во Желино“ одлучи Управен Суд

Скопје инфо - 30.05.2024

Со претходното прегласување, коалицијата „Европски фронт“ загуби еден пратеник, додека „Вреди“ доби еден пратенички мандат. По пресудата на Управниот суд, ДИК треба да донесе одлука, а Собранието да го верификува последниот мандат.

Управен суд пресече: Нема да се прегласува во Желино

Lider

Европскиот фронт со тужба пред Управниот суд на решението на ДИК за прегласувањето во Желино

Локално

Течат роковите за тужба до Управниот суд за гласањето во Ларце

Телма

Коалицијата „Европски фронт“ со тужба до Управен за решението на ДИК за прегласувањето во Желино

Либертас

Коалицијата „Европски фронт“ поднела тужба пред Управниот суд на решението на ДИК за прегласувањето во Желино

Сител

КОАЛИЦИЈАТА ЕВРОПСКИ ФРОНТ ПОДНЕСЕ ТУЖБА Не е задоволна од одлуката на ДИК да нема ново прегласување во Ларце

+инфо

Република Бриф ТВ21 МКД Н.Македонија Слободен Печат MakPress Frontline

Управен суд ја одби како неоснована тужбата на „Европски фронт“ за прегласувањето во Ларце

360 степени - 30.05.2024

Со ваквата пресуда, се додава во соопштението од Управен суд, се потврдува решението на Државна изборна комисија од 27.05.2024 година Tужбата на коалицијата „Европски фронт“ предводена од Демократската унија за интеграција (ДУИ) против решението на ...

Управниот суд оформи предмет за тужбата од Европскиот фронт на решението на ДИК за прегласувањето во Желино

Нова ТВ

„Европски фронт“ поднесе тужба до Управен суд за прегласувањето во Желино

А1 On

Управниот суд оформи предмет за тужбата од Европскиот фронт на решението на ДИК за прегласувањето во Желино

Сител

Управниот суд оформи предмет за тужбата од Европскиот фронт на решението на ДИК за прегласувањето во Желино

Zoom

Управниот суд оформи предмет за тужбата од Европскиот фронт на решението на ДИК за прегласувањето во Желино

Frontline

Оформен е предмет: Ќе му го врати ли Управен суд пратеникот на ДУИ од Желино?

Република

Р.С.Европа +инфо PressingTV Press24 Независен Н.Македонија 24 Вести MakPress

Управен ја одби тужбата на Европскиот фронт за прегласувањето во Желино

Локално - 30.05.2024

Управниот суд ја известува јавноста дека на ден 29.05.2024 година во 23:30 часот, судечкиот совет по предметот УРП.бр.95/24, оформен по тужба поднесена од Коалиција ЕВРОПСКИ ФРОНТ на Парламентарните избори 2024, против Решение број УП1 10-33 од ...

Управен суд ја одби како неоснована тужбата на „Европски фронт“ за прегласувањето во Желино

А1 On

Управниот суд ја одби како неоснована тужбата на Европскиот фронт за решението на ДИК за прегласувањето во Желино

Либертас

Управниот суд ја одби како неоснована тужбата на Европскиот фронт за решението на ДИК за прегласувањето во Желино

Сител

Управниот суд ја одби како неоснована тужбата на Европскиот фронт за решението на ДИК за прегласувањето во Желино

CivilMedia

Управниот суд ја одби како неоснована тужбата на Европскиот фронт за решението на ДИК за прегласувањето во Желино

Н.Македонија

Управниот суд ја одби како неоснована тужбата на Европскиот фронт за решението на ДИК за прегласувањето во Желино

24Инфо

24 Вести +инфо Телма ТВ21 Слободен Печат Независен Нова ТВ Frontline