TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шпанскиот уставен суд ја забрани седницата на каталонскиот Парламент

24 Вести - 06.10.2017

Шпанскиот Уставен суд нареди суспензија на седницата на каталонскиот парламент планирана за понеделник, на која треба да се прогласи независност од Шпанија. Шпанскиот премиер Мариано Рахој ги повика властите на Каталонија да се откажат од плановите ...

Каталонскиот парламент сепак ќе одржи седница следната недела

Нова ТВ - 06.10.2017

Каталонскиот парламент ќе ја игнорира забраната на шпанскиот суд и во понеделник ќе одржи расправа, објави претседателот на каталонската влада за надворешни работи Раул Ромева. -Парламентот ќе се состане и ќе одржи расправа, изјави Ромева за Би Би ...

Шпанскиот уставен суд ја забрани седницата на каталонскиот Парламент

Нова ТВ - 06.10.2017

Шпанскиот Уставен суд нареди привремена суспензија на седницата на каталонскиот парламент планирана за понеделник на која регионалните функционери би можеле да прогласат независност од Шпанија.

Каталонците ќе држат седница за отцепување и покрај забраната

Deutsche Welle - 06.10.2017

И покрај забраната изречена од Уставниот суд, каталонскиот регионален парламент в понеделник ќе дебатира за отцепување од Шпанија. „Парламентот ќе дискутира. Парламентот ќе има седница. Ќе има дебата и тоа е важно“, изјави претставникот на ...

Ромева: Каталонскиот парламент ќе заседава в понеделник

+инфо - 06.10.2017

Раул Ромева смета дека кризата во намерата на Каталонија да прогласи независност ќе биде решена со политики, а не судски мерки. Каталонскиот парламент ќе заседава в понеделник, изјави денеска каталонскиот секретар за надворешни работи и ...

В понеделник седница на каталонскиот Парламент

МРТ - 06.10.2017

Шпанскиот Уставен суд пак, смета дека таа седница треба да биде суспендирана. Каталонскиот секретар за надворешни работи и институционални односи Раул Ромева, изјави дека каталонскиот парламент в понеделник ќе одржи седница.

Барселона: Одлуката на шпанскиот Уставен суд е штетна...

Н.Македонија - 06.10.2017

Барселона: Одлуката на шпанскиот Уставен суд е штетна Одлуката на шпанскиот Уставен суд за забрана за одржување на седницата на каталонскиот регионален Парламент планирана за понеделник на која беше најавено прогласување на независност на ...

Каталонија ќе ја игнорира забраната за прогласување независност

Фактор - 06.10.2017

Каталонската влада ќе му се спротивстави на шпанскиот уставен суд и сепак ќе одржи парламентарна седница, која беше прекината во четвртокот. Ова го најави Регионалниот министер за надворешни работи на Каталонија Раул Ромева, пишува The Guardian.

Мадрид бара предвремени избори во Каталонија како обид за излез од кризата

Курир - 06.10.2017

– Би било добро да почнеме да ги затвораме раните со регионални избори, изјави портпаролот на шпанската Влада, Ињиго Мендес де Виго по денешната владина седница. Предлогот на Мадрид доаѓа во пресрет на планираната седница на каталонскиот Парламент ...

Каталонскиот парламент донесе одлука: Идната недела ќе одржи седница

Таратур - 06.10.2017

Каталонскиот парламент ќе ја игнорира забраната на шпанскиот суд и во понеделник ќе одржи расправа, објави претседателот на каталонската влада за надворешни работи Раул Ромева. Ова е прв јасен одоговор од каталонската влада на одлуката на шпанскиот ...

Ромева: Каталонскиот парламент ќе заседава в понеделник

Телевизија Нова - 06.10.2017

Каталонскиот парламент ќе заседава в понеделник, изјави денеска каталонскиот секретар за надворешни работи и институционални односи Раул Ромева. – Парламентот ќе одржи седница и ќе расправа. Ќе има дебата и тоа е важно, изјави Ромева за Би-Би-Си.

Барселона: Одлуката на шпанскиот Уставен суд е штетна

Правдико - 06.10.2017

Одлуката на шпанскиот Уставен суд за забрана за одржување на седницата на каталонскиот регионален Парламент планирана за понеделник на која беше најавено прогласување на независност на Каталонија, е штетна за слободата на изразување, оцени вечерва ...

Мадрид бара предвремени избори во Каталонија како обид за излез од кризата

Алсат-М - 06.10.2017

Владата на Шпанија денеска ги повика регионалните каталонски власти да го распуштат Паралментот на Католинија и да распишат предвремени избори, со цел да се направи обид за изнаоѓање решение за излез од кризата што настана со одржувањето на ...

Ромева: Каталонскиот парламент ќе заседава в понеделник

Сител - 06.10.2017

Каталонскиот парламент ќе заседава в понеделник, изјави денеска каталонскиот секретар за надворешни работи и институционални односи Раул Ромева. – Парламентот ќе одржи седница и ќе расправа. Ќе има дебата и тоа е важно, изјави Ромева за Би-Би-Си.

Мадрид бара предвремени избори во Каталонија како обид за излез од кризата

Телевизија Нова - 06.10.2017

Владата на Шпанија денеска ги повика регионалните каталонски власти да го распуштат Паралментот на Католинија и да распишат предвремени избори, со цел да се направи обид за изнаоѓање решение за излез од кризата што настана со одржувањето на ...

Ромева: Каталонскиот парламент ќе заседава в понеделник

А1 On - 06.10.2017

Каталонскиот парламент ќе заседава в понеделник, изјави денеска каталонскиот секретар за надворешни работи и институционални односи Раул Ромева. – Парламентот ќе одржи седница и ќе расправа. Ќе има дебата и тоа е важно, изјави Ромева за Би-Би-Си.

Мадрид бара предвремени избори во Каталонија како обид за излез од кризата

А1 On - 06.10.2017

Владата на Шпанија денеска ги повика регионалните каталонски власти да го распуштат Паралментот на Католинија и да распишат предвремени избори, со цел да се направи обид за изнаоѓање решение за излез од кризата што настана со одржувањето на ...

Ромева: Каталонскиот парламент ќе заседава в понеделник

Вечер - 06.10.2017

Каталонскиот парламент ќе заседава в понеделник, изјави денеска каталонскиот секретар за надворешни работи и институционални односи Раул Ромева Каталонскиот парламент ќе заседава в понеделник, изјави денеска каталонскиот секретар за надворешни ...

Мадрид бара предвремени избори во Каталонија како обид за излез од кризата

Сител - 06.10.2017

Владата на Шпанија денеска ги повика регионалните каталонски власти да го распуштат Паралментот на Католинија и да распишат предвремени избори, со цел да се направи обид за изнаоѓање решение за излез од кризата што настана со одржувањето на ...

Ромева: Каталонскиот парламент ќе заседава в понеделник

Алфа - 06.10.2017

Каталонскиот парламент ќе заседава в понеделник, изјави денеска каталонскиот секретар за надворешни работи и институционални односи Раул Ромева. Каталонскиот парламент ќе заседава в понеделник, изјави денеска каталонскиот секретар за надворешни ...

Ромева: Каталонскиот парламент ќе заседава в понеделник

Либертас - 06.10.2017

Каталонскиот парламент ќе заседава в понеделник, изјави денеск а каталонскиот секретар за надворешни работи и институционални односи Раул Ромева. – Парламентот ќе одржи седница и ќе расправа. Ќе има дебата и тоа е важно, изјави Ромева за Би-Би-Си.