TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали е можно да изгорите и под сенка?

Црнобело - 11.07.2019

Бидејќи секој од нас има различна кожа, сончањето не е исто за секого. Некои потемнуваат после само неколку часа на сонце, додека пак други за тоа време само можат да изгорат. Поради ова, навистина е важно да ја познавате вашата кожа.

Бебе и плажа: Како да го заштитите детето од штетното влијание на сончевите зраци?

Кајгана - 11.07.2019

Ако ова ви е прв летен одмор со вашето мало дете, мора да знаете дека заштитата на кожата е многу важна. Најдобро е бебињата до шест месеци да не ги изложувате целосно и директно на сонце.

Дали смеете да го користите млекото за сончање кое ви останало од лани?

Скопје24 - 10.07.2019

Време е на летни одмори. Покрај цената на аранжманот, треба да се размисли и за дополнителните трошоци: нов костим за капење или истиот од лани? Тука се и маска за коса, спреј за заштита на косата, гел за после сончање, играчки за на плажа… и ...

Наташа Јаковлевиќ: Сонцето влијае на ослободувањето на хормонот на среќата

Точка - 10.07.2019

Со потоплите денови, се ослободуваме од вишокот на облека и ја изложуваме кожата на сончевите зраци. Не треба да се плашиме од сонцето, бидејќи е корисно за многу процеси во нашето тело, сонцето не е штетно доколку одговорно, правилно и контролирано ...

Како да се справите со најчестите проблеми кои се последица на високите температури во лето?

Црнобело - 10.07.2019

Со сончевите, топли денови се појавуваат и сезонски здравствени проблеми. Од труење со храна и проблеми со очите, до изгореници од сонцето. Со овие неколку практични совети дознајте како да ги преживеете жешките летни денови и како да ги избегнете ...

Институт за јавно здравје: Летни совети што мора да ги знаете за превенција од штетни ефекти од прекумерно излагање на ...

Panacea.mk - 10.07.2019

Летото е во полн ек! Како што растат температурите, така поминуваме повеќе време надвор и поради тоа треба да се заштитиме. Н е заборавајте дека секојдневно мора да користите заштита од сонце.

Ако ја правите оваа грешка при нанесување спреј за сончање, ниту фактор 50 нема да ви делува!

Локално - 09.07.2019

Конечно дојде лето и можеме да се пофалиме со топло време и високи температури. Сакаме целосно да ги искористиме топлите денови и да појдеме на плажа или базен, на прошетка во природа или да се искачиме на планина каде што воздухот е поладен.

Грешка кај нанесување спреј за сончање, поради која ниту фактор 50 нема да делува

Точка - 09.07.2019

Ако користите спреј со заштитен фактор за заштита од штетните сончеви зраци, важно е да знаете правилно да го нанесете за да може да делува. Имено, повеќето луѓе не нанесуваат спреј за сончање во доволна количина која е потребна за да нè заштити.

Дали смеете да го користите млекото за сончање кое ви останало од лани?

Слободен Печат - 10.07.2019

Како и сите козметички производи, и млекото за сончање има рок на траење. Колку долго смеете да го чувате и дали е безбедно да се потпрете на ланската залиха? Време е на летни одмори. Покрај цената на аранжманот, треба да се размисли и за ...