TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хумелс е повреден, го пропушта дербито со Баерн

TopSport - 23.05.2020

Матс Хумелс одигра само едно полувреме во победата на Борусија Дортмунд против Волфсбург од 2:0. Повредата на Хумелс ги загрижи сите во клубот, прашање е дали тој ќе може да игра во дербито против Баерн кое на програмата е во вторник.

Дортмунд остана без еден од најважните фудбалери за дербито против Баерн

Sport 1 - 23.05.2020

Борусија Дортмунд и Баерн Минхен запишаа нови победи, па нивниот меѓусебен дуел би можел да реши многу прашања околу новиот шампион во Бундеслигата. Без оглед на денешните триумфи, Дортмунд се соочува со големи проблеми и тоа поради повреда на еден ...

Голем проблем за “милионерите“: Борусија без главниот играч во претстојното германско „Класико“?

SportMedia - 23.05.2020

Иако попладнево победија на гостувањето кај Волфсбург со 2:0, сепак нема причина за големо славје во Борусија Дортмунд. Имено на овој меч се повредил Матс Хумелс, столбот на одбраната на “милионерите“ и еден од клучните играчи на тимот.

ВИДЕО: Хинтерегер го наполни Баерн, па се сплетка и си постигна смешен автогол

Gol.mk - 23.05.2020

Баерн Минхен лесно се справи со Ајнтрахт Франкфурт и со победата од 5-2, бодовите останаа на „Алианц Арената“. Во пресрет на дербито против Борусија Дортмунд, по кое може да се случи и пресвртница во сезоната, Баварците одиграа одлична партија и му ...

Манчестер Сити пронајде замена за Кун Агуеро

СуперСпорт - 23.05.2020

Кун Агуеро е во завршните години од својата кариера и полека размислува за заминување од Сити и враќање во Аргентина. Токму затоа „граѓаните“ се во постојана потрага по негова замена која треба да го понесе товарот во нападот во годините што доаѓаат.

Баерн забележа уште една нова победа

А1 On - 23.05.2020

Баерн го совлада Ајнтрахт со 5:2 во последниот денешен дуел од 27. коло во Бундеслигата. Баварците ја вратија предноста од четири бода во однос на второпласираната Борусија Дортмунд. Еден од головите за Баерн го постигна Роберт Левандовски.

ВИДЕО: Хаверц ја продолжи гол серијата и го убеди Ливерпул дека 100 милиони „не се ништо“

Дриблинг - 23.05.2020

Каи Хаверц со два гола учествуваше во победата на Леверкузен на гости кај Борусија Менхенгладбах со 3-1, за него ова беше четврти гол на последните два меча по рестартот на сезоната во Германија.

Борусија Дортмунд потврди дека нивната голема ѕвезда си оди од клубот

СуперСпорт - 23.05.2020

Од Борусија Дортмунд потврдија дека Марио Геце ќе си оди од клубот ова лето. Спортскиот директор на „милионерите“, Микаел Зорц на прес конференција пред натпреварот со Волфсбург потврди дека Геце ќе си оди од клубот ова лето.

Баерн расположен дома, гостински победи на Борусија Д и Баер

Нетпрес - 23.05.2020

Минхенски Баерн со 5:2 на својот терен го победи Ајнтрахт од Франкфурт во последниот саботен меч од 27-то коло на германското фудбалско првенство, додека вотрата Борусија Дортмунд славеше претходно кај Волфбург, а во борбата за титулата многу работи ...

Баерн како да не паузирал: „Баварците“ испукаа петарда во мрежата на Ајнтрахт

СуперСпорт - 23.05.2020

Фудбалерите на Баерн Минхен го победија Ајнтрахт Франкфурт на свој терен со убедлив резултат од 5:2. „Баварците“ се лидери на табелата и веќе во следното коло ќе имаат можност во директен дуел против Борусија Дортмунд опасно да се доближат до ...

Гол шоу во Минхен, Баерн ги освои трите бода против Ајнтрахт (ВИДЕО)

МКД - 23.05.2020

Баерн Минхен и Ајнтрахт Франкфурт одиграа интересен натпревар со седум голови кој го добија Баварците со 5-2. Денешниот ден во Бундеслигата заврши во голем стил, Баерн Минхен дојде до убедлива победа против Ајнтрахт но во еден момент и не им беше ...

Хумелс прослави јубилеј, го одигра 250 натпревар за Дортмунд

А1 On - 23.05.2020

Фудбалерот на Борусија Дортмунд, Матс Хумелс го одигра јубилејниот 250. натпревар за „милионерите“ во Бундеслигата. Тој беше заменет за време на полувремето поради повреда на ногата. Средбата против Волфзбург заврши со победа на Борусија со 2:0.

Баерн со „петарда“ го најави дербито против Дортмунд (ВИДЕО)

Слободен Печат - 23.05.2020

Со новата победа баварскиот гигант ја одржува предноста од четири бодови на табелата во однос на второпласираните „милионери“. Се комплетираше саботната програма од 27 коло во најсилното германско првенство, на „Алијанц Арената“ во Минхен, Баерн со ...

Хинтерегер постави апсолутен рекорд во Бундеслигата, Баерн навреме го деактивираше Ајнтрахт (Видео)

Дерби - 23.05.2020

Баерн Минхен одигра фантастично прво полувреме во кое можеше да даде доста повеќе голови од двата кои стоеја на семафорот, период од играта во кој посебно се истакна Томас Милер со една асистенција и еден погодок.

Петардите станаа стандард за Баерн и Ајнтрахт – Шампионот сигурно гази кон нова титула (Видео)

Спортманија - 23.05.2020

Третпат по ред еден тим постигнува пет гола на меѓусебните дуели, а вечерва Баварците беа порасположени и славеа со 5:2 Петардите станаа стандард на мечевите на Баерн и Ајнтрахт и третпат по ред во меѓусебните дуели еден од двата тима дава пет гола ...

Ајнтрахт доби „петарда“ во Минхен (Видео)

TopSport - 23.05.2020

Баерн Минхен го декласира Ајнтрахт Франкфурт со 5:2 во последниот меч од саботната програма во Бундеслигата. Баерн со оваа победа ја задржа предноста од четири поени во однос на Борусија Дортмунд.

ВИДЕО: Баерн Минхен го доби трилерот со седум гола против Франкфурт

Gol.mk - 23.05.2020

Фудбалерите на Баерн Минхен со стил се вратија на „Алианц Арената“ и во трилер од седум голови со 5-2 ги освоија бодовите против Ајнтрахт Франкфурт во средбата од 27 коло од Бундеслигата. Баварците прикажаа надмоќ уште од стартот на средбата, ја ...

ВИДЕО: Баерн Минхен со петка го испрати Ајнтрахт Франкфурт

Дриблинг - 23.05.2020

Баерн Минхен убедливо го победи Ајнтрахт Франкфурт со 5-2, последен натпревар од денешната програма во Бундеслигата. Шампионот на гермија поведе со 3-0 со головите на Горетцка, Милер и Левандовски.

Спектакл во Минхен: Баерн со пет гола ги скрши гостите од Франкфурт (ВИДЕО)

Sport 1 - 23.05.2020

Баерн Минхен славеше со 5-2 против Ајнтрахт Франкфурт во мечот од 27. коло на германската Бундеслига и се врати на чело на табелата со четири бодови повеќе од Борусија Дортмунд. Баварците по првите 45 минути имаа водство од 2-0, со голов на Леон ...

Да не ви дојде на корнер – Хинтерегер двапати го стресе Баерн и стана рекордер

Спортманија - 23.05.2020

Австрискиот дефанзивец на Ајнтрахт постигна два гола вечерва на мечот што е во тек и има неверојатен учинок со 8 погодоци, сите по корнери Мартин Хинтерегер со два гола во период од 180 секунди го здрма Баерн и намали на 3:2, а дефанзивецот на ...

Баерн лесно до триумф во „голеадата“ против Ајнтрахт (ВИДЕО)

Екипа - 23.05.2020

Баерн Минхен и натаму ја чува предноста од четири бода во однос на Борусија Дортмунд, откако во 27. коло славеше на домашен терен против Ајнтрахт Франкфурт со убедливи 5-2. Баварците брзо дојдоа до предност од 2-0 со головите на Горецка во 17.

Од Борусија Дортмунд потврдија дека Геце си заминува, три клуба од Италија се заинтересирани за него

24Фудбал - 23.05.2020

По четири години откако се врати во дресот на „Милионерите“ по претходниот трансфер во ривалот Баерн Минхен, Геце и дефинитивно си заминува повторно од тој клуб, веројатно е дека негова следна дестинација е Италија.

По вторпат си заминува: Геце и Борусија (Д) се договорија да се разделат

SportMedia - 23.05.2020

Марио Геце нема да остане во Борусија (Д) по завршувањето на тековната сезона. Ова го потврдија од клубот денеска. Договорот на играчот истекува ова лето и тој нема да биде продолжен. „Геце ќе биде со нас до летото, по што ќе си замине.

Еве зошто Јунајтед го сака „Кралот Каи“! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат - 23.05.2020

Со најновите погодоци играчот на Баер израмни страшен бундеслигашки рекорд на Клаус Фишер, кој пред 21 роденден постигна 34 голови во највисокиот ранг на германскиот фудбал. Фудбалерот на Баер Леверкузен минатиот понеделник реализираше два голови во ...

„Милионерите“ донесоа одлука, Геце си оди по крајот на оваа сезона

Дерби - 23.05.2020

Марио Геце по крајот на оваа натпреварувачка сезона дефинитивно си заминува од таборот на Борусија Дортмунд. Оваа информација ја соопшти спортскиот директор Михаел Цорк кој истакна дека разговорал со офанзивецот и му соопштил дека договорот што му ...

Гостинските екипи поуспешни во саботните попладневни бундеслигашки средби

Sport M - 23.05.2020

Три победи и еден нерешен резултат забележаа екипите кои гостуваа на попладневните натпревари од 27. коло во Германското фудбалско првенство. Единствено Падерборн освои бод на својот терен.

ВИДЕО: Баерн брзо го отвори Ајнтрахт, води по само 17 минути игра

Дриблинг - 23.05.2020

Баерн Минхен поведе со голот на Горетцка против Ајнтрахт Франкфурт. Шампионот на Германија брзо стигна до очекувана предност, погоди Горецка по 17 минути игра. Ова е последен натпревар од денешната програма во Бундеслигата, Баерн е голем фаворит за ...

Борусија во чекор го следи Баерн, Леверкузен победија во Менхенгладбах (Видео)

TopSport - 23.05.2020

Баер Леверкузен направи голем чекор кон пласманот во Лигата на шампионите, Борусија Дортмунд го држи чекоро со Баерн Минхен во борбата за титулата во Бундеслигата, додека Вердер осови важни бодови во обид да се спаси од испаѓање.

ВИДЕО: Два гола на Хаверц, победнички танц на Леверкузен на „Борусија Парк“

Gol.mk - 23.05.2020

Баер Леверкузен ѝ се приклучи на Борусија Дортмунд и со две победи по рестартот ја најави борбата за влез во Лигата на шампионите, а можеби и титулата. Во дерби дуелот од 27. коло на Бундеслигата, Баер Леверкузен на „Борусија Парк“ ја совлада ...

Клоп, Солшер и останатите имаа што да гледаат, Хаверц брилијантен, Санчо испиша историја, Хакими блескаше (ВИДЕО)

24Фудбал - 23.05.2020

Баер Леверкузен предводен од Каи Хаверц триумфираше на гостувањето кај Борусија Менхенгладбах со 1-3, Борусија Дортмунд немаше многу мака против Волфзбург, славеше со 0-2 и прокнижи нови три бода.

БУНДЕСЛИГА: „Милионерите“ го следат шампионот во чекор, Баер (Л) гледа кон ЛШ (ВИДЕО)

SportMedia - 23.05.2020

Фудбалерите на Борусија (Д) и натаму продолжуваат во чекор да го следат лидерот Баерн (М) во продолжението од сезоната во Бундеслигата. На денешното гостување кај Волфсбург, избраниците на Лусиен Фавре обезбедија и 17.

ВИДЕО: Борусија лесно се справи со Волфсбург и се „наостри“ за дербито со Баерн

Gol.mk - 23.05.2020

Екипата на Борусија Дортмунд продолжува со одличните игри по продолжувањето на на сезоната во германскиот шампионат и во рамки од 27. коло на Бундеслигата со сигурни 0-2 (0-1) славеше на дербито на гости против тимот на Волфсбург.

ФОТО: Познати составите за дуелот во Франкфурт, Ајнтрахт го пречекува Баерн Минхен

Дриблинг - 23.05.2020

Ајнтрахт Франкфурт и Баерн Минхен го играат последниот натопревар од денешната програма во Бундеслигата. Двата клуба ги објавија составите за овој дуел кој е петти од денешната програма. Шампионот на Германија е голем фаворит, Ајнтрахт бара ...

Бундеслига: Борусија се доближи до Баерн, Хаверц го носи Леверкузен поблиску до ЛШ (ВИДЕО)

Спортски - 23.05.2020

Денес од 15:30 се играа натпревари од германската Бундеслига. Најинтересните натпревари ги одиграа Борусија Менхегладбах – Баер Леверкузен и Волфсбург – Борусија Дортмунд. На двата натпревари славеа гостите и тоа без поголеми проблеми.

Дортмунд чисто реши уште еден предизвик пред дербито со Баерн (ВИДЕО)

Дерби - 23.05.2020

Екипата на Борусија Дортмунд минатата седмица со убедливи 4-0 го реши рурското дерби со Шалке 04, а дека таа убедлива победа не беше случајна покажа денеска со чистиот триумф од 2-0 на гостувањето кај незгодниот Волфзбург.

Освоен и Волфсбург, „милионерите“ се борат за титулата (ВИДЕО)

Слободен Печат - 23.05.2020

Екипата на Борусија Дортмунд триумфираше на гостувањето кај Волфсбург со 0:2 благодарение на головите на Гереиро и Хакими. Викендов продолжија натпреварите во најсилното германско првенство, во рамките од 27 коло нова победа за Борусија Дортмунд ...

ВИДЕО: Вердер конечно победи, ВАР му поништи гол на Фрајбург

Gol.mk - 23.05.2020

Вердер Бремен ја прекина кризата и конечно забележа триумф во Бундеслигата и тоа како гостин кај Фрајбург (0-1), во рамки на 26. коло од германската фудбалска елита. Тимот од Бремен немаше опција и мораше да победи за да направи чекор напред во ...

ФОТО: „Златното“ момче на Германија ја напушта Борусија Дортмунд

Дриблинг - 23.05.2020

Борусија Дортмунд на својот Твитер профил објави дека Марио Геце по крајот на сезоната ќе го напушти клубот. Германецот во дресот на „милионерите“ настапи вкупно осум години во два мандати на кои постигна 45 погодоци.

ВИДЕО: Дортмунд до нова рутинска победа, „Фармацевтите“ славеа во дербито со Менхенгладбах

Дриблинг - 23.05.2020

Борусија Дортмунд со 0-2 славеше на гостувањето кај Волфсбург и стигна до нови три бода со кои го одржа чекорот со Баерн Минхен во борбата за титулата. „Милионерите“ поведоја во 32.минута по една одлична акција со голот на Гереро, а конечните 2-0 ги ...

„Милионерите“ триумфално и во Волфсбург, повторно на бод од Баерн (ВИДЕО)

Екипа - 23.05.2020

Борусија Дортмунд триумфално мина и на гостувањето против Волфсбург во 27. коло од Бундеслигата. „Милионерите“ доминираа во текот на целиот натпревар најавувајќи ја победата преку погодокот на Гуереро уште во 32. минута од средбата.

Дортмунд ја продолжува трката за титулата, му дише во врат на Баерн (ВИДЕО)

Sport 1 - 23.05.2020

Екипата на Борусија Дортмунд дојде до важна победа во борбата за титула во Бунделигата, откако во 27. коло славеше на гостувањето кај Волфсбург со 0-2. Стрелци на погодоците вредни три бода беа Гереро во 32. и Хакими во 78. минута од натпреварот.

Навивачите на Борусија Менхенгладбах ги „наполнија“ трибините во Бундеслига (ФОТО)

СуперСпорт - 23.05.2020

Бундеслигата е една од најдобрите европски лиги, каде што фудбалот го доживеа својот рестарт по двомесечна пауза предизвикана од пандемијата на коронавирусот. Еден од најинтересните дуели се играше на „Борусија Парк“ каде што беа 10.000 „картонски ...

ВИДЕО: Дортмунд победи кај Волфсбург, Леверкузен сигурен кај Менхенгладбах

Спортклуб - 23.05.2020

Борусија Дортмунд оствари важна поеда на незгодното гостување кај Волфсбург со 0:2. Стрелци на головите за „милионерите“ беа Гереро во 32. минута, додека конечните 2:0 ги постави Хакими во 78. минута.

„Милионерите“ потврдија – Геце заминува

TopSport - 23.05.2020

Спортскиот директор на Борусија Дортмунд Михаел Цорк потврдил дека по завршувањето на сезоната клубот ќе го напушти Марио Геце. За „златното момче“ на германскиот фудбал интерес покажуваат клубови од Серија А.

Oфицијално: Марио Геце ја напушта Борусија!

Спортски - 23.05.2020

Борусија Дортмунд денес потврди дека Марио Геце си заминува од клубот. Овој 27 годишен фудбалер останува без договорот на крајот на јуни и клубот одлучи да не му понуди продолжување на соработката, па Геце ќе ги напушти редовите на „милионерите“.

Интересно полувреме во Бундеслигата, Хаверц незапирлив, супер-гол на Падеборн (Видео)

Спортманија - 23.05.2020

Убав гол на Падерборн, и продолжување на гол-серијата на Хаверц од Леверкузен. На домашните тимови не им оди најдобро по првите 45 минути на денешните попладневни дуели од германскиот фудбалски шампионат, но најубавиот гол го постигна фудбалер на ...

Ветено-сторено, на „Борусија парк“ има 13.000 „навивачи“ (Фото)

Спортманија - 23.05.2020

Делумно исполнетите трибини засега не му помагаат на тимот на Борусија Менхенгладбах Екипите на Борусија Менхенгладбах и Баер Леверкузен во моментов го играат својот меч од фудбалската Бундеслига, гостите водат со 1-0, а она по што овој дуел се ...

ВИДЕО: Германска „тики-така“ во Волфсбург - „магичен“ гол на Борусија Дортмунд!

Gol.mk - 23.05.2020

Една од екипите која во голем стил го започна завршниот дел од шампионатот на Германија е Борусија Дортмунд . На тешкото гостување на северот на Германија, и без Ројс и Санчо, екипата на Фавр доминира.

Геце ќе се раздели со Борусија Дортмунд

Слободен Печат - 23.05.2020

– Тоа беше взаемна и почитувана одлука. Марио е одличен човек – се зборовите на Цорк. Како што потврди спортскиот директор на Борусија Дортмунд, Михаел Цорк, ова лето екипата ќе се раздели со Марио Геце кога ќе истече договорот.

Дортмунд со шести последователен успех во Бундеслигата

Локално - 23.05.2020

Борусија (Дортмунд) не погреши на гостувањето кај Волфсбург и ја забележа својата шеста последователна победа во Бундеслигата – 2:0. Така, „жолто-црните“ веќе го чекаат Баерн (Минхен) за големото дерби, кое ќе биде во вторник вечер на „Сигнал Идуна ...