TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

44 војници од Македонија во мисија во Косово – ќе му се приклучат на КФОР, за првпат како земја членка на НАТО

ТВ21 - 17.10.2020

Овој контингент од 44 војници ќе тргне во мисија за првпат откако Северна Македонија стана членка на НАТО. Ќе учествуваат во мисијата КФОР во Косово. Државниот врв отиде во касарната „Илинден“ за да ги испрати.

Прв ангажман како членка на НАТО: Контингент на Армијата испратен во мисијата КФОР на Косово

360 степени - 17.10.2020

Од идното лето во мисијата КФОР ќе учествуваат околу 180 наши војници, подофицери, и офицери Четириесет и четири припадници на Армијата – штабни офицери и вод за обезбедување, од денеска се дел од мисијата на КФОР, но овој пат како претставници на ...

Испратен првиот македонски контингент во мисијата КФОР на Косово

Р.С.Европа - 17.10.2020

Армијата на Република Северна Македонија денеска испрати контингент од 44 македонски војници во мисијата КФОР на Косово, соопшти министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Ова е прво учество на припадници на македонската Армија во мисија на НАТО, ...

Првиот контингент на Армијата на Северна Македонија испратен во мисијата КФОР на Косово

Опсервер - 17.10.2020

Скопје, 17 октомври 2020 () – Армијата на Република Северна Македонија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за ...

Испратен првиот македонски контингент во мисијата КФОР на Косово

Магазин - 17.10.2020

Армијата на Република Македонија денеска испрати контингент од 44 македонски војници во мисијата КФОР на Косово, соопшти министерката за одбрана Радмила Шекеринска! „Покажавме кои се нашите квалитети на многу далечни места.

Пендаровски на церемонија на испраќање на првиот контингент на Армијата во мисијата предводена од НАТО – КФОР, на ...

24Инфо - 17.10.2020

Претседателот на Република Северна Македонија и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски денеска во Касарна „Илинден” – Скопје, присуствуваше и се обрати на церемонијата на испраќање на првиот контингент на Армијата на Република ...

Шекеринска: С. Македонија го зазема местото во НАТО како земја која значи мир, безбедност и стабилност на Балканот

ТВ21 - 17.10.2020

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на воена свеченост по повод упатувањето на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисија на КФОР истакна дека пред нас можеме да видиме 44 припадници на Армијата кои рамо до рамо, ...

Заев на свеченоста по повод испраќањето на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата ...

24Инфо - 17.10.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска се обрати на свеченост по повод испраќање на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата КФОР на Косово.

ЕДНО ВРЕМЕ НАМ НИ ИСПРАЌАА ВОЈНИЦИ - сега наша мисија оди во КФОР во Приштина

Фактор - 17.10.2020

„Пред нас можеме да ја видиме нашата НАТО Армија, пред нас се 44 мина, посветени мотивирани и храбри припадници на Армијата на Република Северна Македонија кои рамо до рамо, еднакви помеѓу еднаквите ќе го покажат сето она што го знаат и сите оние ...

Преглед на вести во 18 часот: СДСМ оддаде почит на Нешковски со комеморативна седница; испратен првиот контингент на ...

Frontline - 17.10.2020

Нови 16 случаи од Ковид-19 во Прилеп , едно лице починато. Бочварски : Во моментов инвестираме 840 милиони евра во изградба и модернизација на патната инфраструктура. Државниот врв го испрати првиот контингент на АРМ во мисијата КФОР на Косово.

Армијата за првпат испраќа свои претставници во мисија како членка на НАТО

360 степени - 17.10.2020

Припадниците на нашата Армија заминуваат во КФОР на Косово, а првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе бидат распоредени во главната команда на мисијата и командата „Запад“ Армијата на Република Северна Македонија ...

44 македонски војници во прва мисија во Косово

МКД - 17.10.2020

Македонската армија, како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе бидат распоредени во ...

Македонската армија заминува во прва мисија како членка на НАТО

Макфакс - 17.10.2020

Денеска, во касарната „Илинден“ во Скопје, со присуство на највисокиот воен и државен врв, ќе се реализира воена свеченост по повод упатувањето на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на НАТО во Косово – КФОР.

Утрински преглед на вести: Историчарите „топло-ладно“ околу решение за Гоце Делчев но Заев е оптимист, АРМ во прва ...

Frontline - 17.10.2020

ЗАЕВ верува во решение, историчарите со мал напредок, но без договор за Гоце Делчев. ГЕОРГИЕВСКИ во 360 степени: Не можам да се начудам, како Бугарија да не цени што за Делчев веќе се зборува како за заеднички херој.

Македонската армија заминува во прва мисија како членка на НАТО

Опсервер - 17.10.2020

Денеска, во касарната „Илинден“ во Скопје, со присуство на највисокиот воен и државен врв, ќе се реализира воена свеченост по повод упатувањето на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на НАТО во Косово – КФОР.

Македонската армија заминува во прва мисија како членка на НАТО

Вечер - 17.10.2020

Денеска, во касарната „Илинден“ во Скопје, со присуство на највисокиот воен и државен врв, ќе се реализира воена свеченост по повод упатувањето на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на НАТО во Косово – КФОР.

Армијата на Република Северна Македонија како членка на НАТО во прва мисија во Косово

Либертас - 17.10.2020

Армијата на Република Северна Македонија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе ...

Армијата на Република Северна Македонија како членка на НАТО во прва мисија во Косово

Слободен Печат - 17.10.2020

Армијата на Република Северна Македонија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе ...

Армијата денеска во првата мисија како членка на НАТО

Република - 17.10.2020

Македонската Армија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе бидат распоредени во ...

АРМ во прва мисија како членка на НАТО

Локално - 17.10.2020

Армијата на Република Северна Македонија од денеска, за првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисија како 30-та земја членка на НАТО. Припадниците на нашата Армија заминуваат во КФОР на Косово, а првата ротација е составена од ...

Македонската армија како членка на НАТО во прва мисија во Косово

ММС - 17.10.2020

Македонската Армија како од денеска, првпат директно како членка на НАТО, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе бидат распоредени во главната ...

Македонската армија заминува во прва мисија како членка на НАТО

Скопје инфо - 17.10.2020

Денеска, во касарната „Илинден“ во Скопје, со присуство на највисокиот воен и државен врв, ќе се реализира воена свеченост по повод упатувањето на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на НАТО во Косово – КФОР.

Македонската армија заминува во прва мисија како членка на НАТО

MTM - 17.10.2020

Денеска, во касарната „Илинден“ во Скопје, со присуство на највисокиот воен и државен врв, ќе се реализира воена свеченост по повод упатувањето на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на НАТО во Косово - КФОР.

Армијата на Република Северна Македонија како членка на НАТО во прва мисија во Косово

Вечер Прес - 17.10.2020

Армијата на Република Северна Македонија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе ...

Македонски војници во состав на мисијата на НАТО во Косово

Expres - 17.10.2020

Во присуство на највисокиот воен и државен врв, денеска, во касарната „Илинден“ во Скопје, ќе се одржи воена свеченост по повод упатувањето на првиот контингент на Армијата на Република с Македонија во мисијата на НАТО во Косово – КФОР.

Македонската армија заминува во прва мисија како членка на НАТО

Скопје1 - 17.10.2020

Денеска, во касарната „Илинден“ во Скопје, со присуство на највисокиот воен и државен врв, ќе се реализира воена свеченост по повод упатувањето на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на НАТО во Косово – КФОР.

ПРВА МИСИЈА КАКО ЧЛЕНКА НА НАТО: Вод од 44 војници на АРМ денеска заминува на Косово

Денешен - 17.10.2020

Армијата на Република Македонија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе бидат ...

Македонската армија заминува во прва мисија како членка на НАТО

Н.Македонија - 17.10.2020

Денеска, во касарната „Илинден“ во Скопје, со присуство на највисокиот воен и државен врв, ќе се реализира воена свеченост по повод упатувањето на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на НАТО во Косово – КФОР.

АРМ како членка на НАТО во прва мисија во Косово

+инфо - 17.10.2020

Армијата на Република Северна Македонија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе ...

Армијата на Македонија како членка на НАТО во прва мисија во Косово

24 Вести - 17.10.2020

Армијата на Македонија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе бидат распоредени во ...

АРМ како членка на НАТО во прва мисија во Косово

Нетпрес - 17.10.2020

Армијата на Република Северна Македонија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе ...

Армијата денеска во првата мисија како членка на НАТО

PressingTV - 17.10.2020

Македонската Армија како 30-та земја членка на НАТО од денеска, првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисијата КФОР во Косово. Првата ротација е составена од штабни офицери и вод за обезбедување, кои ќе бидат распоредени во ...

Македонската армија заминува во прва мисија како членка на НАТО

Точка - 17.10.2020

Денеска, во касарната „Илинден“ во Скопје, со присуство на највисокиот воен и државен врв, ќе се реализира воена свеченост по повод упатувањето на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на НАТО во Косово – КФОР.

Македонската армија заминува во прва мисија како членка на НАТО

Centar - 17.10.2020

Денеска, во касарната „Илинден“ во Скопје, со присуство на највисокиот воен и државен врв, ќе се реализира воена свеченост по повод упатувањето на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на НАТО во Косово – КФОР.

Заев: Армијата на Македонија ја докажа својата подготвеност, интер-оперативност и способност за извршување на најтешки ...

ТВ21 - 17.10.2020

Претседателот на Владата Зоран Заев на воена свеченост по повод упатувањето на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисија на КФОР истакна дека нашата армија и досега, посредно, учествувала во мисијата „КФОР“ преку ...

(Видео) Заев: Регионот се соочува со предизвици, потребна е јасна перспектива во НАТО и ЕУ

Макфакс - 17.10.2020

„Нашата Армија и досега, посредно, учествуваше во мисијата „КФОР“ преку обезбедување на логистичка поддршка за НАТО преку координативниот центар за поддршка на земјата домаќин, кој вршеше координација со силите на КФОР при царинските и граничните ...

Северна Македонија, столб на безбедноста и стабилноста во регионот – свечено испратен првиот контингент во мисијата ...

24Инфо - 17.10.2020

„Пред нас можеме да ја видиме нашата НАТО Армија, пред нас се 44 мина, посветени мотивирани и храбри припадници на Армијата на Република Северна Македонија кои рамо до рамо, еднакви помеѓу еднаквите ќе го покажат сето она што го знаат и сите оние ...

(Видео) Заев: Регионот се соочува со предизвици, потребна е јасна перспектива во НАТО и ЕУ

Опсервер - 17.10.2020

„Нашата Армија и досега, посредно, учествуваше во мисијата „КФОР“ преку обезбедување на логистичка поддршка за НАТО преку координативниот центар за поддршка на земјата домаќин, кој вршеше координација со силите на КФОР при царинските и граничните ...

(Видео) Заев: Регионот се соочува со предизвици, потребна е јасна перспектива во НАТО и ЕУ

Вечер - 17.10.2020

„Нашата Армија и досега, посредно, учествуваше во мисијата „КФОР“ преку обезбедување на логистичка поддршка за НАТО преку координативниот центар за поддршка на земјата домаќин, кој вршеше координација со силите на КФОР при царинските и граничните ...

Видео-Фото: Свечено испратен првиот контингент во мисијата КФОР на Косово

Канал5 - 17.10.2020

Македонија, столб на безбедноста и стабилноста во регионот – свечено испратен првиот контингент во мисијата КФОР на Косово. „Пред нас можеме да ја видиме нашата НАТО Армија, пред нас се 44 мина, посветени мотивирани и храбри припадници на Армијата ...

(Видео) Пендаровски до војниците: Нашиот рејтинг во Алијансата е висок, а заслугата ви припаѓа на вас

Макфакс - 17.10.2020

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски во Касарна „Илинден“ – Скопје, присуствуваше и се обрати на церемонијата на испраќање на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата предводена од ...

(Видео) Заев: Регионот се соочува со предизвици, потребна е јасна перспектива во НАТО и ЕУ

Centar - 17.10.2020

„Нашата Армија и досега, посредно, учествуваше во мисијата „КФОР“ преку обезбедување на логистичка поддршка за НАТО преку координативниот центар за поддршка на земјата домаќин, кој вршеше координација со силите на КФОР при царинските и граничните ...

Пендаровски: Нашата армија во сите претходни мисии во кои учествуваше покажа дека може да одговори на најкомплексните ...

ТВ21 - 17.10.2020

Претседателот на Република Северна Македонија и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски денеска во Касарна „Илинден“ – Скопје, присуствуваше и се обрати на церемонијата на испраќање на првиот контингент на Армијата на Република ...

(Видео) Пендаровски до војниците: Нашиот рејтинг во Алијансата е висок, а заслугата ви припаѓа на вас

Опсервер - 17.10.2020

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски во Касарна „Илинден“ – Скопје, присуствуваше и се обрати на церемонијата на испраќање на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата предводена од ...

Пендаровски го испрати првиот контингент на АРМ: Нашиот рејтинг во Алијансата е висок, а заслугата ви припаѓа, пред сè ...

Локално - 17.10.2020

Претседателот на Република Северна Македонија и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски денеска во Касарна „Илинден” – Скопје, присуствуваше и се обрати на церемонијата на испраќање на првиот контингент на Армијата на Република ...

(Видео) Заев: Регионот се соочува со предизвици, потребна е јасна перспектива во НАТО и ЕУ

MTM - 17.10.2020

„Нашата Армија и досега, посредно, учествуваше во мисијата „КФОР“ преку обезбедување на логистичка поддршка за НАТО преку координативниот центар за поддршка на земјата домаќин, кој вршеше координација со силите на КФОР при царинските и граничните ...

(Видео) Заев: Регионот се соочува со предизвици, потребна е јасна перспектива во НАТО и ЕУ

Скопје1 - 17.10.2020

„Нашата Армија и досега, посредно, учествуваше во мисијата „КФОР“ преку обезбедување на логистичка поддршка за НАТО преку координативниот центар за поддршка на земјата домаќин, кој вршеше координација со силите на КФОР при царинските и граничните ...

(Видео) Пендаровски до војниците: Нашиот рејтинг во Алијансата е висок, а заслугата ви припаѓа на вас

Вечер - 17.10.2020

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски во Касарна „Илинден“ – Скопје, присуствуваше и се обрати на церемонијата на испраќање на првиот контингент на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата предводена од ...

Пендаровски: Нашата армија во сите претходни мисии во кои учествуваше покажа дека може да одговори на најкомплексните ...

4NEWS - 17.10.2020

Претседателот на Република Северна Македонија и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски денеска во Касарна „Илинден“ – Скопје, присуствуваше и се обрати на церемонијата на испраќање на првиот контингент на Армијата на Република ...

Заев: Регионот се соочува со предизвици, потребна е јасна перспектива во НАТО и ЕУ

Точка - 17.10.2020

„Нашата Армија и досега, посредно, учествуваше во мисијата „КФОР“ преку обезбедување на логистичка поддршка за НАТО преку координативниот центар за поддршка на земјата домаќин, кој вршеше координација со силите на КФОР при царинските и граничните ...