TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од ноќеска не важат пасошите без Северна Македонија

Centar - 12.02.2024

Согласно Преспанскиот договор, од 13-ти февруари 2024 година не важат патните исправи со старото име Република Македонија, туку оние со Република Северна Македонија. Ниту новото раководство на МВР не успеа да обезбеди пасоши за сите граѓани, па така ...

Панче Тошковски во Топ Тема: За пасоши фотографирани се 100.000 граѓани, а обрасци има 15.000

Телма

Правници бараат Обвинителството да го гони виновникот за хаосот со личните документи

МКД

Дојде „5 до 12“ за личните документи – промена на закони во последен момент, за исправите без „Северна“

Телма

Стани, Оливере Спасовски, да те види цела сала!

МКД

Инает на сметка на граѓаните: Спасовски кој го остави МВР без обрасци смируваше дека казни нема да има, сега го игнорираат Тошковски за законските измени

Република

Димитров потпиша па се свести: Предлогот на министерот Панче Тошковски е сосема на место

Република

Курир PressingTV Република Курир Нетпрес

Топ Тема (12.02.2024) Интервју со министерот за внатрешни работи во преодната Влада, Панче Тошковски

Телма - 12.02.2024

Се зголемува хаосот со документите со новото уставно име. Дали по пасошите ќе имаме колапс и со возачките дозволи? Кој и зошто потврдувал регистрација на возила на неважечки обрасци? Создаде ли МВР услови за најголемиот судски процес граѓаните ...

Тошковски: Со старото уставно име во важност се 272 илјади возачки дозволи

Слободен Печат

Панче Тошковски во Топ Тема: Службите во МВР моментално изработуваат нов правилник за налепниците НМК

Телма

Тошковски: Државата ќе треба да им плати баснословни суми за надомест на штета на граѓаните што нема да можат да ја напуштат со пасош со старото име

360 степени

Тошковски: Решението на проблемот со личните документи е измена на два закони

Тера

„НЕ ДЕКА МВР ЌЕ КАЗНУВА“: Ако имате возачки со старото име, од утре не смеете да возите - Тие НЕМА да важат! Еве што вели министерот Тошковски

Фактор

ТОШКОВСКИ: Службите во МВР моментално изработуваат нов правилник за налепниците НМК

Денешен

Либертас Нетпрес Сител Zoom Локално Курир 360 степени Во Центар

Тошковски: Со донесените законски измени возачките дозволи остануваат важечки во Република Северна Македонија и надвор ...

4NEWS - 12.02.2024

Денеска во македонското Собрание беа изгласани предложените законски измени на законот за безбедност во сообраќајот изготвени од техничкиот министер за внатрешни работи, Панче Тошковски, со што важноста на возачките дозволи со старото име на ...

Со возачка со „Република Македонија“ ќе може да се вози до 31 декември

Сител

ОДЛУЧЕНО – старите возачки дозволи ќе важат цела 2024 година

Алсат-М

За разлика од документите, нервозите ќе важат

Слободен Печат

Партиите се растрчаа - се бара решение за пасошите и возачките дозволи

Deutsche Welle

ВМРО бара да се продолжи и рокот на пасошите, не само на возачките дозволи

Алсат-М

ВМРО-ДПМНЕ ги достави измените на Законот за безбедност во сообраќајот со кои возачките дозволи без „Северна“ ќе важат во земјава до 31 декември

Сакам да кажам

Фокус Слободен Печат Lider Канал5 Локално 4NEWS еМагазин Мета

Ако не ви дозволат да излезете од Македонија, граничарите мора на писмено да ви кажат од кои причини – се кршат правата ...

Скопје1 - 12.02.2024

Патувањето во странство со пасош со старото уставно име од утре ќе биде невозможна мисија, а и министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски се согласува дека тоа отвора можност граѓаните да ја тужат државата.

Тошковски: Граѓаните може да ја тужат државата и да земат милиони, веќе има правосилни пресуди

Канал5

ВИДЕО| Измените на два закона ќе ги спасат граѓаните од кошмарот со лични документи

Нетпрес

Тошковски: Граѓаните може да ја тужат државата и да земат милиони, веќе има правосилни пресуди

Курир

Граѓаните може да ја тужат државата и да земат милиони, веќе има правосилни пресуди

Република

Тошковски: Граѓаните може да ја тужат државата и да земат милиони, веќе има правосилни пресуди

4NEWS

Граѓаните може да ја тужат државата поради прекршување на човековите права за движење, вели Тошковски за личните документи

MakPress

Нетпрес Република

Власта и опозицијата иницираа законски измени за продолжување на важноста на возачките дозволи

Канал5 - 12.02.2024

На само неколку часа пред истекот на рокот власта и опозицијата иницираа законски измени за продолжување на важноста на возачките дозволи. Министерот за внатрешни Панче Тошковски предлог измените ги достави до Владата и до Собранието со пратеничката ...

(ВИДЕО) Тошковски: Со пермутација на четири бројки во двата закона за важноста на пасошите и возачките дозволи може да се решат проблемите на граѓаните

360 степени

Партиите поднесуваат измени за личните документи, спикерот повикува на координација, премиерот бара решениe

МКД

Тошковски: Не е научна фантастика, со пермутација на четири бројки во законите може да се смени важноста на документите

Макфакс

Се сетија и ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ со итни и измени да ги продолжат роковите на возачките дозволи

Либертас

ВМРО-ДПМНЕ и министерот Тошковски поднесоа законски измени за пасошите и возачките дозволи во Собрание

Република

Тошковски: Само со измена на овие два закони може да се решат проблемите на граѓаните

Република

Република ММС Локално А1 On Фокус Сител Пулс24 Нетпрес

Коциќ: ВМРО-ДПМНЕ сака да создаде хаос со пасошите и да го поттикне прашањето за бугаризација

24Инфо - 12.02.2024

„Вчера имавме изјава во којашто техничкиот министер од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Единственото нешто што сака да го направи ВМРО-ДПМНЕ е да создаде хаос во државата, односно врз основа на измените на законот да презентира дека возачките нема да важат, ...

Коциќ: ВМРО-ДПМНЕ сака да создаде хаос со пасошите и да го поттикне прашањето за бугаризација

Frontline

Коциќ: ВМРО-ДПМНЕ сака да создаде хаос со пасошите и да го поттикне прашањето за бугаризација

Рацин

Коциќ: ВМРО-ДПМНЕ сака да создаде хаос со пасошите и да го поттикне прашањето за бугаризација

Нова ТВ

Коциќ: ВМРО-ДПМНЕ сака да создаде хаос со пасошите и да го поттикне прашањето за бугаризација

Бриф

Коциќ: ВМРО-ДПМНЕ сака да создаде хаос со пасошите и да го поттикне прашањето за бугаризација

Centar

Коциќ: ВМРО-ДПМНЕ сака да создаде хаос со пасошите и да го поттикне прашањето за бугаризација

Вести плус

(ВИДЕО) СДСМ: Министерот од ДПМНЕ велеше нема да се казнуваат граѓаните, сега ја смени плочата

А1 On - 12.02.2024

ДПМНЕ едно зборува, друго прави. Пред само неколку дена, во интервју за Алсат М Телевизија министерот за внатрешни работи од ДПМНЕ рече дека граѓаните кои ги немаат заменето возачките дозволи нема да бидат казнувани, велат од СДСМ.

СДСМ: Министерот од ДПМНЕ велеше нема да се казнуваат граѓаните, сега ја смени плочата

Centar

СДСМ: Министерот од ДПМНЕ велеше нема да се казнуваат граѓаните, сега ја смени плочата

Вести плус

Тошковски: Решението од овој хаос е измени на Законот за патните исправи и Законот за безбедност во сообраќајот и ...

Локално - 12.02.2024

Закон за изменување и дополнување на законот за патните исправи и законот за безбедност во сообраќајот се подготвени од министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски и истите ќе бидат итно доставени до Влада, како единствено решение на ...

Тошковски: Ова е страшно. Неверојатна неодговорност на власта со пасошите

МКД

ОВА Е НЕВИДЕНА ГРОЗОТИЈА, ГРАЃАНИТЕ СЕ ЗАТВОРЕНИ ВО ЗЕМЈАВА! Тошковски вели дека има решение за пасошите, но другите министри го опструираат

+инфо

(ВИДЕО) ТОШКОВСКИ ИМ СЕ ИЗВИНИ НА ГРАЃАНИТЕ: Ова е невидена грозотија! Подготвив измени, но министрите ме опструираа!

Денешен

Тошковски за личните документи: Решение има!

Фокус

Тошковски за промената на личните документи: Решение има, потребна е политичка волја

Lider

Тошковски:Ова што се случува со личните документи е лудо, а решение има – потребна е измена на два закона

Вечер Прес

Република Во Центар Телма Денешен Скопје1 Нетпрес ММС ТВ21

ГО КРШИМЕ ОСНОВНОТО ЧОВЕКОВО ПРАВО НА ДВИЖЕЊЕ: еве што вели министерот Тошковски

Фактор - 11.02.2024

Ако има политичка волја за еден ден ќе се реши проблемот со личните документи, вели техничкиот министер за внатрешни работи Панче Тошковски. Решението, според Тошковски, е измени на два закона, за лични документи и за безбедност во сообраќајот.

Тошковски: Решението на проблемот со личните документи е измена на два закона. Се решава за еден ден

Либертас

Проблемот со личните документи може да се реши за еден ден со измена на два закона, вели Тошковски

Н.Македонија

Тошковски: Возачките дозволи кои што се со старото име повеќе нема да важат, нити за внатрешна, нити за надворешна употреба

Zoom

Тошковски: Решението на проблемот со личните документи е измена на два закона

ТВ21

Тошковски: Ги спремив измените на законите за да се реши проблемот со личните документи, потребна е политичка волја

MakPress

Тошковски: Решението на проблемот со личните документи е измена на два закона

Скопје инфо

Press24 Gostivarpress.mk Пулс24