TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русковска за „Фокус“: Сѐ уште е рано да коментирам за водење на новото Обвинителство

+инфо - 19.07.2019

Сѐ уште е прерано за било каков коментар, одговори обвинителката Вилма Русковска за „Фокус“ откако денеска премиерот Зоран Заев предложи таа да го води новото одделение во обвинителство за гонење организиран криминал и висока корупција.

Русковска: Сѐ уште е рано да коментирам дали би прифатила да бидам на чело на новото СЈО

Фокус - 19.07.2019

Премиерот, Зоран Заев, денеска на прес конференција истакна дека Владата наредната недела до Собранието ќе предложи нов закон за трансформација на СЈО, а како наследник на Катица Јанева ја предлага обвинителката Вилма Русковска.

Заев: Не се прифатливи ултиматуми кои имаат за цел да кријат криминал

Канал5 - 19.07.2019

Владата нема да прифати ултиматуми кои имаат за цел да кријат криминал- вака премиерот Заев на прес конференција го коментира одбивањето на ВМРО-ДПМНЕ да партиципира на лидерска средба. Наредната недела рече Заев ќе понудиме нов текст на Закон за ...

Прашање на годината до Русковска, Заев и ЕУ

Expres - 19.07.2019

Нелогичноста и очигледната правна неконзистентност на објаснувањето за тоа кој, кога и како го пријавил криминалот на Боки 13 најдобро се објаснети во едно единствено прашање поставено на социјалните мрежи.

СЈО ќе се интегрира во ЈО, Русковска на место на Јанева

24Инфо - 19.07.2019

Владата денеска до Собранието ќе достави предлог закон за јавното обвинителство според кое СЈО ќе се интегрира во ОЈО за гонење на организиран криминал и висока корупција, најави премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата во Владата.

Русковска: Заев прв не извести за „Рекет“

Сител - 18.07.2019

Премиерот Зоран Заев прв ме извести дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани, вели шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска.

Русковска: Заев прв нѐ извести за „Рекет“

Press24 - 18.07.2019

Премиерот Зоран Заев прв ме извести дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани. Ова денеска го изјави обвинителката Вилма Рускоска за Независен весник. – Премиерот усно нè извести мене и јавниот обвинител притоа изразувајќи подготвеност да ...

Русковска: Заев прв нѐ извести за „рекет“ и праша дали да поднесе кривична

+инфо - 18.07.2019

Премиерот Зоран Заев на вчерашната прес-конференција изјави дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани и дека тој тоа го пријавил. По ова, се огласи и шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, која за ...

Рускоска: Заев прв ни кажа за рекетот

Фактор - 18.07.2019

Премиерот усно нè извести мене и јавниот обвинител на Љубомир Јовески, за случајот „Рекет“, вели за Независен весник, обвинителката за гонење организиран криминал и корупција Вилма Рускоска.

Русковска за „Независен“: Заев усно не извести за бизнисмените кои биле уценувани

еМагазин - 18.07.2019

Обвинителката Вилма Русковска денеска изјави дека премиерот Зоран Заев пријавил за случајот со бизнисмените кои биле уценувани. „Премиерот усно нè извести мене и јавниот обвинител на РСМ, притоа изразувајќи подготвеност да дојде и да поднесе ...

Русковска: Сѐ уште е рано да коментирам дали би прифатила да бидам на чело на новото СЈО

Либертас - 19.07.2019

Премиерот, Зоран Заев, денеска на прес конференција истакна дека Владата наредната недела до Собранието ќе предложи нов закон за трансформација на СЈО, а како наследник на Катица Јанева ја предлага обвинителката Вилма Русковска.

Заев усно ги известил Рускоска и Јовески за рекетот, а Рускоска и го советувала

Република - 18.07.2019

„ Се обратиле бизнисмени до мене кои не се од Скопје дека биле уценувани и се знае, како што постапува секој граѓанин така постапува и премиерот – го пријавил тоа. Потенцирам, премиерот тоа го пријавил , рече Заев вчера на прес-конференција ...

Русковска: Заев прв не извести за „Рекет“

Телма - 18.07.2019

– Премиерот Зоран Заев прв ме извести дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани, вели шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска.

Русковска: Заев прв нѐ извести за „Рекет“

Centar - 18.07.2019

Премиерот Зоран Заев прв ме извести дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани. Ова денеска го изјави обвинителката Вилма Рускоска за Независен весник. – Премиерот усно нè извести мене и јавниот обвинител притоа изразувајќи подготвеност да ...

Заев прв го известил обвинителството за „Рекет“

24Инфо - 18.07.2019

Премиерот Зоран Заев на вчерашната прес-конференција изјави дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани и дека тој тоа го пријавил. По изјавата на Заев шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска за ...

Русковска без коментар дека ќе ја менува Јанева

24Инфо - 19.07.2019

Шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, за Фокус вели дека сѐ уште е прерано за било каков коментар дали би прифатила да застане на чело на новото СЈО.

Русковска: Заев прв не извести за „Рекет”

Слободен Печат - 18.07.2019

Премиерот Заев вчера на прес-конференција информира дека кај него се обратиле бизнисмени кои не се од Скопје, а кои му се пожалиле дека биле уценувани. Премиерот Зоран Заев прв ме извести дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани, вели ...

Рускоска: Заев во април ни кажа дека бизнисмени биле рекетирани

Expres - 18.07.2019

Рускоска Заев во април ни каже дека Камчев бил рекетиран Обвинителката Вилма Рускоска за Независен весник.изјави дека премиерот Зоран Заев прв ја известил дека бизнисмени му се пожалиле дека биле уценувани „Премиерот усно нè извести мене и јавниот ...

Рускоска: Заев прв нѐ извести за „Рекет“

CivilMedia - 18.07.2019

Премиерот Зоран Заев на вчерашната прес-конференција изјави дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани и дека тој тоа го пријавил. По ова, се огласи и шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, која за ...

Русковска: Се уште е рано да коментирам дали би прифатила да бидам на чело на новото СЈО

PressingTV - 19.07.2019

Се уште е прерано за било каков коментар. Кога ќе биде усвоен законот, тогаш би можела да кажам став. Вака е беспредметно, бидејќи може законот да претрпи измени“, изјави за „Фокус“ шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и ...

Русковска: Заев прв не извести за „Рекет"

Канал5 - 18.07.2019

Премиерот Зоран Заев прв ме извести дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани, вели шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска.

Русковска за Фокус: Сѐ уште е рано да коментирам дали би прифатила да бидам на чело на новото СЈО

Курир - 19.07.2019

Премиерот, Зоран Заев, денеска на прес конференција истакна дека Владата наредната недела до Собранието ќе предложи нов закон за трансформација на СЈО, а како наследник на Катица Јанева ја предлага обвинителката Вилма Русковска.

Рускоска: Заев прв ни кажа за рекетот

Тера - 18.07.2019

Премиерот Зоран Заев прв ме извести дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани, вели шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска.

Рускоска: Сѐ уште е рано да коментирам дали би прифатила да бидам на чело на новото СЈО

Press24 - 19.07.2019

Премиерот, Зоран Заев, денеска на прес конференција истакна дека Владата наредната недела до Собранието ќе предложи нов закон за трансформација на СЈО, а како наследник на Катица Јанева ја предлага обвинителката Вилма Русковска.

Русковска: Заев прв не извести за „Рекет“

Вечер - 18.07.2019

Премиерот Зоран Заев прв ме извести дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани, вели шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска.

Дали Русковска прифаќа да биде наследник на Катица Јанева?

Фактор - 19.07.2019

Кога ќе биде усвоен Законот, тогаш би можела да кажам став, вака е беспредметно, бидејќи може законот да претрпи измени, вели обвинителката Вилма Русковска за „ Фокус “, која додава дека изјавата на премиерот Зоран Заев ја не ја слушнала во целост, ...

Рускоска: Заев прв ме извести дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани

PressingTV - 18.07.2019

Премиерот Зоран Заев прв ме извести дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани , вели шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска.

Русковска: Заев прв нѐ извести за „Рекет“

ТВ21 - 18.07.2019

-Премиерот усно нè извести мене и јавниот обвинител на Република Северна Македонија, притоа изразувајќи подготвеност да дојде и да поднесе кривична пријава на записник. Но ние му советувавме сведокот да дојде во Обвинителство и да пријави, посочува ...

РУСКОВСКА: Заев прв ни го откри „Рекет“

Денешен - 18.07.2019

Премиерот Зоран Заев прв ме извести дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани, вели шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска.

Русковска: Заев прв не извести за „Рекет“

Локално - 18.07.2019

Премиерот Зоран Заев прв ме извести дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани, вели шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска.

Русковска: Заев прв не извести за „Рекет“

Опсервер - 18.07.2019

Премиерот Зоран Заев прв ме извести дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани, вели шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска.

Русковска: Заев прв не извести за „Рекет“

МКД - 18.07.2019

Премиерот Зоран Заев прв ме извести дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани, вели шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска.

Русковска: Заев прв ме извести дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани

MakPress - 18.07.2019

Премиерот Зоран Заев прв ме извести дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани, вели шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска.

Русковска: Заев прв нѐ извести дека му се жалеле бизнисмени за рекет

Нетпрес - 18.07.2019

Премиерот Зоран Заев прв ме извести дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани, вели шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска.

Русковска: Премиерот Заев прв нè извести за „Рекет“

Бриф - 18.07.2019

Премиерот Зоран Заев прв ме извести дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани, вели шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска.

Русковска: Заев прв не извести за „Рекет“

24 Вести - 18.07.2019

Премиерот Зоран Заев прв ме извести дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани, вели шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска.

Русковска: Заев прв не извести за “Рекет“

Пулс24 - 18.07.2019

Премиерот Зоран Заев прв ме извести дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани, вели шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска.

Русковска: Заев прв не извести за „Рекет“

MTM - 18.07.2019

Премиерот Зоран Заев прв ме извести дека бизнисмени му се пожалиле оти се уценувани, вели шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска.

Русковска: Заев прв ме извести дека бизнисмени му се пожалиле дека се уценувани

ММС - 18.07.2019

Премиерот Зоран Заев прв ме извести дека бизнисмени му се пожалиле дека се уценувани, вели шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска.