TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

В понеделник состанок на работното тело за помирување, дали „падна“ договор за законот за амнестија?

ТВ21 - 06.12.2018

Работната група за помирување, формирана со цел поефикасна работа на парламентарното Координативно тело за помирување и интеграција, според информациите на ТВ21 ќе се состане в понеделник.

Политички договор за 27 април – амнестија за сите, освен за организаторите и насилниците?

Вечер - 06.12.2018

Политички договор има, но новите моменти во судскиот процес за 27 април го пролонгираат поднесувањето на законот за амнестија. Иако беше најавено дека законот е готов и дека ќе биде презентиран, предлог-текстот ќе биде поднесен најверојатно следната ...

Рочиште за „27 април“, ставот на Ременски за помирувањето, Иванов молчи на поканата да гостува во 1ТВ – разговор во ...

1tv - 06.12.2018

Во првиот дел од Отвореното Студио 1, со новинарите Христина Атовска и Кристијан Баневски, проследете ги најновите информации за општествено политичката ситуација во државава преку потсетување од вчерашното гостување на потпретседателката на ...

Законот за амнестија при крај, многу работи нејасни

Р.С.Европа - 06.12.2018

Во очекување на предлог законот за амнестија поврзан со случувањата на 27 април во Собранието многу работи остануваат нејасни. Според упатените, треба да се види неговата содржина, но најдобро е за амнестија да се зборува по завршувањето на судскиот ...

Закон за помирување следната недела, новите сведочења ги поматија сметките

Слободен Печат - 06.12.2018

Сепак процесот не се очекува да се оддолжува премногу долго и до крајот на следната недела би требало да го имаме законското решение кое треба да донесе помилување за оние кои учествувале во настаните од 27 април, но не сториле насилство и не се ...

Сведочењата за 27 април ја одлагаат амнестијата, предлог-законот нема да биде доставен утре

Макфакс - 06.12.2018

Новите моменти во судскиот процес за 27 април влијаат врз работата на координативното тело за помирување и интеграција, особено во подготовката на новиот закон за амнестија кој според најавите требаше да биде готов до утре.

Ременски: Сведочењето на Младеновски фрли нова светлина

Фактор - 06.12.2018

Пратеничката и подпретседателка на македонското Собрание, Фросина Ременски, во гостувањето на 1ТВ изјави дека сведочењето на обвинетиот за настаните на 27 април, Михаил Младеновски, фрла нова светлина на настаните и фокусот на истрагата се сели во ...

Ременски во „Печат на неделата“: Нема помилување на организациската структура одговорна за „27 април“ – УБК била алатка ...

1tv - 05.12.2018

Колку партиски агенди влијаат на процесот на евро-атлантските интеграциите? Прашањето на помирување во Македонија воопшто не е третирано и колку 27 април е позиција од која треба да се тргне за дерадикализација на македонското општество? Станува ...

Новиот закон за помирување до петок

+инфо - 05.12.2018

Првата верзија на Законот за помирување во врска со настаните од 27 април се очекува да биде готова до задутре, а ќе биде предложена од собраниското тело за помирување. Ова тело ќе одржи состанок откако членовите ќе се вратат од службен пат, а тоа е ...

Клатното

Deutsche Welle - 05.12.2018

Поддржувачите на претходниот систем мора да ги убедиме низ пример дека вака е подобро и за нив. Со пример и дијалог да ги убедиме дека партијата треба да ја вратат назад на услуга на државата. Колумна на Петар Арсовски.

Заев за ДВ: Ниеден процес не смее да ја урне правната држава!

Deutsche Welle - 05.12.2018

Попусто ќе биде ако ние го заокружиме процесот на уставни измени, а ја уништиме правната држава. Тогаш ќе добиеме негативна оценка од земји членки на ЕУ, кои будно ги следат процесите кај нас, вели македонскиот премиер.

Решенија во процесот на помирување до крајот на неделата

Сител - 05.12.2018

Уставните измени и помирување биле двете главни теми на кои европратениците Дејвид Мекалистер и Кнут Флекејнштајн разговарале со собранискиот спикер Талат Џафери и македонските народните избраници.

Предлог законот за амнестија пред финиш, за кого ќе има амнестија?

24 Вести - 05.12.2018

До петок законот за селективна амнестија ќе го види светлото на денот. Копретседателката на телото за помирување Емилија Александрова не откри детали за тоа како ќе се решава нагоелмиот правен проблем правната дистинкција, но тврди за процесот добие ...

До петок нов закон за помирување

Телма - 05.12.2018

До крајот на неделата треба да биде готова првата верзија на Законот за помирување поврзан со настаните од 27 април. Ќе го предложи собраниското тело за помирување кое ќе се состане најверојатно во петок, кога сите членови ќе се вратат од службен ...

Помирувањето има поддршка од европратениците, предлог законот до крајот на неделава

Канал5 - 05.12.2018

Предлог законско решение за амнестија ќе биде изготвено до крајот на неделава. Помирувањето, кое доби силна поддршка од европратениците Мекалистер и Флекенштајн и евроамбасадорот Жбогар, во моментов е пресудно за државта, а дејствувањето на телото ...

Комисијата за помирување најави дека до крајот на неделава ќе има законско решение за помирувањето

Алсат-М - 05.12.2018

До крајот на неделава ќе има законско решение за помирување, почнувајќи од настаните на 27 април. Иако Комисијата за помирување ја одложи денешната седница поради службени ангажмани на членовите, групата од исклучени пратеници од ВМРО ДПМНЕ велат ...

Амнестијата е готова, помирувањето не смее да ја урне правната држава

Вечер - 05.12.2018

Предлог-законот за амнестија е готов, со правници се дефинираат правните квалификации во предлог-текстот, и се очекува да биде готов до крајот на неделава. Емилија Александрова, која е копретседавач со собраниското тело за помирување, најави дека ...

Предлог-законот за амнестија готов до крајот на неделата

Алфа - 05.12.2018

Предлог-законот за амнестија од собраниското тело за помирување ќе биде стокмен до крајот на неделата. Пратениците од трите подгрупи веќе ги сумирале идеите, само се чека да се комплетира целиот состав за да се закаже и средбата на кој ќе биде ...

Во сабота состанок на работното тело за помирување, дали „падна“ договор за законот за амнестија?

4NEWS - 06.12.2018

Работната група за помирување, формирана со цел поефикасна работа на парламентарното Координативно тело за помирување и интеграција, според информациите на ТВ21 ќе се состане во сабота. Со оглед на тоа дека во текот на изминатата недела беше ...

Законот за амнестија готов до петок?

Нетпрес - 05.12.2018

Предлог законот за амнестија којшто треба да го изготви работната група за помирување се очекува да биде готов до крајот на оваа недела. Пратеничката и координатор на собраниското тело за помирување, Емилија Александрова вели дека законското решение ...

Европските пратеници дадоа поддршка за помирувањето

1tv - 05.12.2018

Продолжете во правецот во кој се движите им порачале високите европски гости на осумтемина независни пратеници на ВМРО-ДПМНЕ кој ги поддржаа уставните измени произлезени од Договорот од Преспа.

Помирувањето има поддршка од европратениците, предлог законот до крајот на неделава

Независен - 05.12.2018

Процесот за помирување во насока на евроатлантските интеграции на Република Македонија доби силна поддршка од претседателот на Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер и европратеникот Кнут Флекенштајн, кои ...

Предлог законот за амнестија ќе биде поднесен до крајот на неделава

Нетпрес - 05.12.2018

Емисија Александрова од телото за помирување најави дека подгрупата треба да одржи состанок до крајот на неделава кога очекува да биде поднесен предлог законско решение за амнестија во врска со настаните од 27 април.

Последните сведочења скарани со помирувањето

Независен - 05.12.2018

Додека во Кривичниот суд вчера течеше ново рочиште за 27 април минатата година, претседателот на Собранието, Талат Џафери, беше во Јавното обвинителство за да даде исказ околу неговиот избор за спикер – една од потешките политички операции во ...

Сведочењата за 27 април ја одлагаат амнестијата, предлог-законот нема да биде доставен утре

А1 On - 06.12.2018

Новите моменти во судскиот процес за 27 април влијаат врз работата на координативното тело за помирување и интеграција, особено во подготовката на новиот закон за амнестија, кој, според најавите, требаше да биде готов до утре.

Не заборавајте дека се мразиме

Deutsche Welle - 04.12.2018

Јас ја разбирам потребата на сегашната политичка власт да не зборуваме за оваа тема, а да зборуваме за живот за сите и дека правдата е задоволена, но тоа нема да ни ги реши ниту намали маките.

Ременски во „Печат на неделата“: Нема помилување на организациската структура одговорна за „27 април“ – УБК била алатка ...

Либертас - 06.12.2018

Колку партиски агенди влијаат на процесот на евро-атлантските интеграциите? Прашањето на помирување во Македонија воопшто не е третирано и колку 27 април е позиција од која треба да се тргне за дерадикализација на македонското општество? Станува ...

Клатното

Либертас - 05.12.2018

Во моментов, највисокиот БДП во Македонија е во Шутка. Ако се измери собраното богатство на претходните шерифи кои во моментов се наоѓаат во притвор, се поставува сериозно прашање како ќе преживее македонската економија сега, кога фронтмените на ...

Заев за ДВ: Ниеден процес не смее да ја урне правната држава!

Либертас - 05.12.2018

Вчера се врати од Самитот на ЦЕИ во Загреб, каде не се сретна со Орбан, вечерта ги продолжи консултациите со координативното тело за помирување, реформи и интеграција, а денес покрај бројните обврски, имаше задоволство да биде домаќин на ...

До петок нов закон за помирување

iPortal - 05.12.2018

До крајот на неделата треба да биде готова првата верзија на Законот за помирување поврзан со настаните од 27 април. Ќе го предложи собраниското тело за помирување кое ќе се состане најверојатно во петок, кога сите членови ќе се вратат од службен ...

Европските пратеници дадоа поддршка за помирувањето

Либертас - 05.12.2018

Продолжете во правецот во кој се движите им порачале високите европски гости на осумтемина независни пратеници на ВМРО-ДПМНЕ кој ги поддржаа уставните измени произлезени од Договорот од Преспа.

Помирувањето има поддршка од европратениците, предлог законот до крајот на неделава

А1 On - 05.12.2018

роцесот за помирување во насока на евроатлантските интеграции на Република Македонија доби силна поддршка од претседателот на Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер и европратеникот Кнут Флекенштајн, кои денеска ...

Политички земјотрес: Шокантните информации од сведочењата ја одлагаат амнестијата

Centar - 06.12.2018

Новите моменти во судскиот процес за 27 април влијаат врз работата на координативното тело за помирување и интеграција, особено во подготовката на новиот закон за амнестија, кој, според најавите, требаше да биде готов до утре.

Не заборавајте дека се мразиме

Либертас - 04.12.2018

Впечатокот сепак не ми бил неточен. Веќе е ран декември, а никако да дојде пролетта. Таа пролет која стои зад барикадите со подигната рака, не сомневајќи се во своите деца дека паметат и нема никогаш да заборават.

Ременски во „Печат на неделата“: УБК била алатка во рушењето на Уставниот поредок

iPortal - 06.12.2018

Kолку партиски агенди влијаат на процесот на евро-атлантските интеграциите? Прашањето на помирување во Македонија воопшто не е третирано и колку 27 април е позиција од која треба да се тргне за дерадикализација на македонското општество? Станува ...

Клатното

iPortal - 06.12.2018

Ви ја пренесуваме најновата колумна на Петар Арсовски за ДВ: Во моментов, највисокиот БДП во Македонија е во Шутка. Ако се измери собраното богатство на претходните шерифи кои во моментов се наоѓаат во притвор, се поставува сериозно прашање како ќе ...

Заев за ДВ: Ниеден процес не смее да ја урне правната држава

Нова ТВ - 05.12.2018

Попусто ќе биде ако ние го заокружиме процесот на уставни измени, а ја уништиме правната држава. Тогаш ќе добиеме негативна оценка од земји членки на ЕУ, кои будно ги следат процесите кај нас, вели премиерот Зоран Заев во интервју за Дојче Веле .

До крајот на неделава ќе биде поднесен предлог законот за амнестија на дел од обвинетите за 27 април

Фокус - 05.12.2018

Процесот за помирување во насока на евроатлантските интеграции на Република Македонија доби силна поддршка од претседателот на Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер и европратеникот Кнут Флекенштајн, кои ...

Заев за ДВ: Не знам дали Мијалков или некој друг обезбедил гласови за промена на Уставот

+инфо - 05.12.2018

Премиерот Зоран Заев во интервју за Дојче Веле вели дека ќе се види во јануари придонесот на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков во обезбедувањето 2/3 мнозинство во Собранието за гласање на потребата за промена на Уставот.

Александрова: Предлог законот за амнестија ќе биде готов до крајот на неделава

+инфо - 05.12.2018

Процесот за помирување во насока на евроатлантските интеграции на Република Македонија доби силна поддршка од претседателот на Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер и европратеникот Кнут Флекенштајн, кои ...

Процесот за помирување доби силна поддршка од европратениците

Press24 - 05.12.2018

Процесот за помирување во насока на евроатлантските интеграции на Република Македонија доби силна поддршка од претседателот на Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер и европратеникот Кнут Флекенштајн, кои ...

Европратениците поддржуваат помирување, предлог законот до крајот на неделава

1tv - 05.12.2018

Процесот за помирување во насока на евроатлантските интеграции на Република Македонија доби силна поддршка од претседателот на Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер и европратеникот Кнут Флекенштајн, кои ...

Помирувањето има поддршка од европратениците, предлог законот до крајот на неделава

24Инфо - 05.12.2018

Процесот за помирување во насока на евроатлантските интеграции на Република Македонија доби силна поддршка од претседателот на Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер и европратеникот Кнут Флекенштајн, кои ...

Александрова: Предлог законот за амнестија ќе биде готов до крајот на неделава

Локално - 05.12.2018

Процесот за помирување во насока на евроатлантските интеграции на Република Македонија доби силна поддршка од претседателот на Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер и европратеникот Кнут Флекенштајн, кои ...

Помирувањето има поддршка од европратениците, предлог законот до крајот на неделава

Бриф - 05.12.2018

Процесот за помирување во насока на евроатлантските интеграции на Република Македонија доби силна поддршка од претседателот на Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер и европратеникот Кнут Флекенштајн, кои ...

Помирувањето има поддршка од европратениците

Н.Македонија - 05.12.2018

Процесот за помирување во насока на евроатлантските интеграции на Република Македонија доби силна поддршка од претседателот на Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер и европратеникот Кнут Флекенштајн, кои ...

Александрова: Европратениците го поддржаа процесот за помирување

Мета - 05.12.2018

Процесот за помирување доби силна поддршка од претседателот на Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер и европратеникот Кнут Флекенштајн, информираше Емилија Александрова од независната пратеничка група на ...

Предлог законот за амнестија за настаните од 27 април готов до крајот на неделата

еМагазин - 05.12.2018

Процесот за помирување во насока на евроатлантските интеграции на Република Македонија доби силна поддршка од претседателот на Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер и европратеникот Кнут Флекенштајн, кои ...

Предлог законот за амнестија ќе биде поднесен до крајот на неделава

Нова ТВ - 05.12.2018

Процесот за помирување во насока на евроатлантските интеграции на Република Македонија доби силна поддршка од претседателот на Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер и европратеникот Кнут Флекенштајн, кои ...