TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Романија победи, но Македонија слави шесто Светско првенство

Телма - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација се пласираше на Светското првенство идната година во Германија и Данска, откако во баражот беше подобра од Романија. Нашите момци денеска на реваншот во Клуж загубија со мининални со 26-25, но скопските 32-24 ...

Борко: Губевме, ама знаевме како да го контролираме мечот!

Sport 1 - 13.06.2018

Македонија доживеа еден од ретките порази, кои се вредни како победа. Во Клуж загубивме со 25-26, но во вкупната математика со Романците имаме плус седум и ние патуваме на СП во Германија и Данска во 2019.

Претседателот на РФМ, Мукаетов и ракометарите славеа во соблекувалната (ФОТО)

МКД - 13.06.2018

Голема беше радоста на македонските ракометари по заверката на пласманот на Светското првенство во Германија и Данска. Во соблекувалната се симна и претседателот на РФМ, Живко Мукаетов да прослави со играчите и Раул Гонзалез.

Мукаетов: Имаме потенцијал за уште подобри резултати, ама без преголема еуфорија!

Sport 1 - 13.06.2018

Претседателот на Ракометната федерација на Македонија (РФМ), Живко Мукаетов изјави денеска по пласманот на ракометната репрезентација на Светското првенство во Германија и Данска дека оваа селекција има потенцијал за уште подобри резултати, но ...

Ристовски: И кога губевме со четири разлика, знаевме како да се вратиме!

Gol.mk - 13.06.2018

Македонија доживеа безболен пораз со 26-25 од Романија во реванш натпреварот од бараж двомечот за пласман на Мундијалот во Германија и Данска. По одличната партија во Скопје, Борко Ристовски, беше одличен и во Клуж на вториот дуел.

Македонија обезбеди пласман на Светското првенство во ракомет

А1 On - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација обезбеди пласман на Светското првенство, што во јануари 2019 година ќе се одржува во Германија и Данска. Во реванш натпревар од баражот Македонија на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26:25, но ...

Раул му пресуди: Чави Пасквал си поднесе оставка!

Екипа - 13.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б. Петрушева Чави Пасквал ја загуби шпанската битка со Раул Гонзалес, па тренерот на Барселона реши да се повлече од функцијата селектор на романската репрезентација.

Мукаетов: Имаме потенцијал за уште подобри резултати

Екипа - 13.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б. Петрушева Живко Мукаетов како и секогаш беше на трибините на натпреварите на македонската репрезентација, давајќи им безрезервна поддршка на избраниците на Раул Гонзалес и при овој успех и пласманот на СП 2019.

Македонија оди на Светско првенство, Романија немаше сили за изненадување

МКД - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација ја сочува големата предност, загуби со 26:25 во Романија но на крајот се радуваше на пласман на Светското првенство во Германија и Данска. Македонија го продолжува континуитетот на настапи на големите ракометни ...

Македонските ракометари изборија ново учество на Светските првенства

Канал5 - 13.06.2018

Најдобрата машка ракометна репрезентација на Македонија го продолжува континуитетот на настапи на големите натпреварувања и со триумф во баражот над Романија го обезбеди пласманот на Светскиот шампионат во 2019 во Данска и Германија.

Македонија за разделба на Пасквал и Романија

24 Ракомет - 13.06.2018

Уште пред почетокот на бараж дуелот селекторот на Романија, Чави Пасквал со резерва во своите изјави навестуваше дека Романија не е на врвно ниво кога во прашање е европскиот ракомет. Тие негови ставови и недовербата во избраниците во својата ...

Наше, а светско! (фотогалерија)

SportMedia - 13.06.2018

Македонските ракометари загубија со минимални 26:25 на реваншот со Романија во Клуж, но тоа не значеше ништо, со оглед на тоа дека Македонија го задржува континуитетот на големите натпреварувања и во јануари следната година ќе ја гледаме на СП во ...

Капетани, Команданти, Генерали, ЛЕГЕНДИ!!! Македонија слави во соблекувалните во Клуж!

Спортклуб - 13.06.2018

Во Клуж, Романија, Македонија вечерва загуби од домаќинот, но тоа не беше загрозувачки пораз кој ќе ја урне надежта на нашите ракометари за пласман на СП идната година. Со минималниот пораз нагости кај Романците со 26:25, Македонија ја сочува ...

Мукаетов: Македонија има потенцијал за уште поголеми резултати!

Gol.mk - 13.06.2018

Победата од 32-24 во Скопје им овозможи на избраницте на Раул Гонзалез да одиграат порелаксирано во Клуж и на крај со безболен пораз да го заверат пласманот на СП, четврто по ред, а шесто вкупно.

Борко: Стиснавме заби кога тешко, пресуди нашето искуство

Екипа - 13.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б. Петрушева Голманот Борко Ристовски имаше многу значајна улога во овој двомеч, па искусниот чувар на мрежата со право беше задоволен од новиот обезбеден пласман на Македонија на големите натпреварувања.

ФОТО: Претседателот Мукаетов го водеше славјето во соблекувалната во Клуж

Gol.mk - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација си замина со пораз од Романија, но се насмевка на лицата поради изборениот пласман на уште еден Мундијал. Домашните ракометари ја искористија опуштеноста во таборот на Раул Гонзалез и на крај запишаа утешна ...

Раул: Не беше лесно како што изгледаше…

Екипа - 13.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б. Петрушева Селекторот Раул Гонзалес има причина да биде задоволен од настапот на Македонија, откако нашите ракометари без оглед на минималниот пораз во Клуж ја елиминираа Романија и се пласираа на СП 2019.

Раул: Македонија заслужено е на Мундијалот!

Gol.mk - 13.06.2018

Македонија одигра колку што требаше на гостувањето во Клуж, па иако загуби од Романија со 26-25 во вториот бараж натпревар, се пласира на Мундијалот во Германија и Данска следната година. Селекторот Раул Гонзалез смета дека Македонија заслужено се ...

Претседателот Мукаетов славеше со ракометарите во соблекувална (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.06.2018

Ракометната репрезентација на Македонија загуби со еден гол разлика на гостувањето кај Романија, но ја сочува предноста од првиот дуел и обезбеди виза за следното Светско првенство. Задоволството кај ракометарите и целиот стручен штаб беше ...

МУКАЕТОВ: Секоја чест на момците!

SportMedia - 13.06.2018

Очекувано претседателот на РФМ, Живко Мукаетов беше првиот кој им го честита пласманот на СП на своите ракометари. Задоволството од одржувањето на континуитетот и пласманот на СП во Данска и Германија следната година не го криеше претседателот на ...

Македонските ракометари повторно на Светско првенство

Сител - 13.06.2018

Македонските ракометари иако поразени од Романија сепак се пласираа на завршницата на СП 2019 во Германија и Данска Македонија загуби од Романија со 25-26 полувреме 11-12, во реванш дуелот од баражот за пласман на Мундијалот, но благодарение на ...

ФОТО: Нема славје без селфи – Мукаетов прв ја подели радоста со ракометарите!

Екипа - 13.06.2018

Како по традиција, македонските ракометни репрезентативци со триумфално селфи и од Клуж го одбележаа новиот пласман на собирот на најдобрите во светот. Радоста со своите ракометари очекувано прв ја подели претседателот Живко Мукаетов, посакувајќи им ...

ГОНЗАЛЕЗ: Сè беше според планот

SportMedia - 13.06.2018

„Натпреварот беше тежок, имавме притисок, направивме грешки и глупости во играта ама играчите дадоа се од себе се однесуваа супер и ќе играме на СП затоа што ние бевме подобри во овој двомеч“, заклучува селекторот на Македонија.

Минимален пораз во Клуж но, Македонија е на Светско !!!

Спортски - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација доживеа пораз на гостувањето кај Романија во Клуж (26-25), но и покрај тоа, ќе игра на ракометниот Мундијал в година затоа што Романците не успеаја да ја анулираат негативата од осум гола во Скопје.

Цепелин за печат на мундијалската виза – Македонија пак ќе оди на СП (видео)

Екипа - 13.06.2018

Традицијата на секој нов натпревар да се изведе атрактивна акција македонските ракометари ја продолжија и денеска во Клуж, каде со „цепелин“ во самиот финиш беше ставен печат на визата за нов мундијал за нашиот национален тим.

Македонија е на СП 2019 – поразот во Клуж помал од победата во Скопје

Екипа - 13.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б.Петрушева Машката ракометна репрезентација на Македонија го продолжува континуитетот со обезбеден пласман на СП 2019 во Германија и во Данска. Во вториот натпревар од баражот за СП, Македонија на гостувањето во Клуж загуби ...

Македонија се одбрани во Клуж и ќе игра на СП во 2019

Дерби - 13.06.2018

Сениорската машка ракометна репрезентација ќе игра на Светското првенство во 2019 година кое ќе се одржи во Данска и Германија. Ова е конечниот епилог од баражот против Романија кој успеавме да го добиеме во наша корист иако на денешниот меч во Клуж ...

Македонија се пласираше на Светско првенство!

Оff.net - 13.06.2018

Најдобрите македонски ракометари ја сочуваа големата предност од Скопје (32-24) и по шести пат (четврти пат во низа) обезбедија пласман на Мундијалот во Германија и Данска на почетокот од ...

Македонија се избори за ново СП, безболен пораз во Клуж кај Романија!

Gol.mk - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација доживеа пораз на гостувањето кај Романија во Клуж (26-25), но и покрај тоа, ќе игра на ракометниот Мундијал в година затоа што Романците не успеаја да ја анулираат негативата од осум гола во Скопје.

Македонија оди на СП: Романија немаше муниција за сензација! (ФОТО)

Sport 1 - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација се пласира на Светското првенство во Германија и Данска, идниот јануари, иако загуби од Романија, во реваншот во Клуж. На натпревар во тешки услови, Романците победија со 26-25, колку да си ги залечат раните и ...

Од Египет, до Германија и Данска: Македонија се „чекира“ на шестиот Мундијал

Gol.mk - 13.06.2018

Македонија одигра колку што беше потребно во Клуж и поради високата победа во Скопје се пласира на Светското првенство (СП) кое в година ќе се одржи во Германија и Данска , вкупно шести Мундијал за нашата репрезентација.

Македонските ракометари обезбедија пласман на Светското во Германија и Данска

Курир - 13.06.2018

Македонските ракометари обезбедија пласман на СП 2019 година во Германија и Данска. Македонската машка ракометна репрезентација во вториот натпревар од баражот за СП, на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26-25 , но благодарение на убедливата ...

Визата е заверена: Одиме на Светско!

SportMedia - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација во Клуж ја завери визата за шестото Светско првенство кое следната година ќе се одржи во Германија и Данска (четврто по ред) иако загуби на гости со 26-25.

Со лавовска борба до Мундијал! Македонија загуби во Клуж, но се пласира на СП!

Спортклуб - 13.06.2018

Иако се очекуваше дека ќе биде можеби потешко, сепак нашата репрезентација дојде до посакуваниот резултат, односно пласман на СП идната година. Ракометарите на Македонија деновиве отпатуваа во Клуж, каде беа решени не да ги бранат оние +8 од Скопје, ...

Мундијалски поздрав од Клуж (ФОТО)

SportMedia - 13.06.2018

Ракометната репрезентација загуби во Клуж, во реваншот со Романија (26:25), но тоа не ја намали нивната радост и задоволство дека пласманот на СП 2019 е сигурен. Ракометарите испратија мундијалски поздрав со ...

ФОТО: Мукаетов е верен фан на Македонија – навива заедно со „Фалангата“ во Клуж!

Gol.mk - 13.06.2018

Македонија игра против Романија во вториот бараж двомеч за пласман на Мундијалот во Германија и Данска на почетокот на следната година во Ккуж, Меѓу педесетината македонски навивачи во салата „Хореа Демиан“ во Клуж Напока, беше и претседателот на ...

Минимален пораз во Романија, Македонија пак на Светско!

TopSport - 13.06.2018

Македонија загуби од Романија со 26:25 на гостувањето во Клуж, но се пласираше на Светското првенство во 2019 година во Данска и Германија благодарение на огромната предност од 8 гола во првиот меч во Скопје.

Полувреме: Долг „пост“ за „минус еден“ во Клуж, но СП е на дофат

Екипа - 13.06.2018

ЕКИПА во Клуж Билјана Благоеска Петрушева Македонија е на чекор до пласман на СП 2019 откако „црвено-жолтите“ со солидна игра во првото полувреме губат само со еден гол разлика (12-11) на гостувањето во Клуж против Романија.

Македонија загуби во реваншот со Романија, но го завери пласманот на СП 2019

Вечер - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентција го завери пласманот на Светското првенство во Данска и Германија, наредната година. Во вториот натпревар од баражот за „црвено – жолтите“ на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26:25 , но благодарение на ...

Ова е лудо! Во салата во Клуж температурата е 36 степени! (ФОТО)

Sport 1 - 13.06.2018

Времето во Клуж е топло, веројатно како и во Скопје, овие денови, но додека не може да се реагира на природата, може да се преземе нешто за температурата во салата. Арно ама, Романците не прават ништо околу тоа и во „Хорија Демјан“ е ...

Ристовски – Манасков, беспрекорен „брз центар“ (видео)

Екипа - 13.06.2018

Романија повторно инсистира на „седум на шест“ против Македонија, а нашите ракометари го искористија тоа за постигнување на лесен погодок пред крајот на полувремето. Домаќините постигнаа прекрасен погодок за водство од 11-8, но Ристовски забележа ...

Педесетина Македонци им даваат поддршка на македонските херои во Клуж (ФОТО)

24 Ракомет - 13.06.2018

Од почетокот на средбата во Клуж околу 50 навивачи во салата „Хорија Демијан“ во Клуж покажа дека се добра поддршка за Македонија. Иако домашните имаат околу 1000 фанови на трибините, сепак, Македонија со својата игра овозможува да ја добие и ...

Романците абер немаат! Им игра националниот тим, а тие - ни пола сала! (ФОТО)

Sport 1 - 13.06.2018

Спорт1 веќе објави еден текст за да долови колку малку е важен ракометот во Клуж , дури и кога игра нивниот национален тим, а кога почна дуелот меѓу Романија и Македонија се уверивме дека овде нема надеж за оваа игра.

Македонија има негатива од еден гол на полувремето

SportMedia - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација на полувремето губи со 12-11 . Од Клуж, Марија Ковачева Ќе биде тешко, рекоа нашите ракометари пред стартот на мечот со Романија. И така е по првите 30.

Македонија со минимална негатива по првите триесет минути во Клуж

24 Ракомет - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација во овие моменти го игра бараж дуелот за пласман на Светското првенство во Германија и Данска наредната година. По првиот дуел одигран во Скопје Македонија има предност од осум голови, а во Клуж по првите триесет ...

ЌЕ ИМАМЕ ПОДДРШКА: Македонските навивачи во сала, Романците незаинтересирани (ФОТО)

SportMedia - 13.06.2018

Околу 30-тина македонски навивачи меѓу ќе го бодрат нашите репрезентативци во Клуж Од Клуж, Марија Ковачева Македонската репрезентација ќе има поддршка од околу 30-тина фанови во „црвено-жолто“ на трибините во „Хориа Демјан“ во Клуж за реванш мечот ...

Делегатот ги исплаши Романците, салата во Клуж е поладна од вчера

24 Ракомет - 13.06.2018

Натпреварот меѓу Романија и Македонија, кој се игра во салата „Хорија Демијан“ во Клуж денеска ќе го даде патникот на Светското првенство во Данска и во Германија. За разлика од вчера кога условите во салата беа премногу лоши и едвај се дишеше ...

Ракометарите со победа во Клуж ќе стигнат до дополнителниот бонус

Спортклуб - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација попладнево од 17:30 часот го игра реванш баражот со селекцијата на Романија. Со триумф македонските ракометари ќе добијат и награда во висина од десет илјади евра.

Печатот на мундијалскиот билет се става во Клуж (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 13.06.2018

Машката ракометна репрезентација се загрева за натпреварот со Романија, кој стартува во 17:30 часот (по македонско време) во Клуж и на кој момците на Раул Гонзалез треба да го заверат пласманот на Светското првенство во Данска и Германија во јануари ...

Нема чување на предност, Македонија е подготвена да победи и во Клуж

24 Ракомет - 13.06.2018

Само три дена после првиот меч одигран во салата во СЦ „Борис Трајковски“ денеска репрезентативците на Македонија ќе го одиграат и вториот дуел од баражот за Мундијалот во Данска и Германија.