TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курти жали што Шпанија не го признава Косово: „Погрешно е да не споредувате со Каталонија“

Локално - 26.11.2022

Косовскиот премиер Албин Курти за време на престојот во Мадрид изјави дека жали што Шпанија го признава Косово, пренесува Газета експрес. Во разговор со шпанските новинари, Курти рекол дека причината за тоа е „погрешна споредба меѓу Косово и ...

КУРТИ ВЕЛИ ДЕКА ЌЕ ИМА ПРИЗНАВАЊЕ НА КОСОВО НАПРОЛЕТ Српската листа му одговори, „часовникот чука единствено за ...

+инфо - 26.11.2022

Единствениот тајмер што отчукува е оној за формирање на Заедницата на српски општини ЗСО, а Приштина со тоа доцни веќе 10 години, се вели во соопштението на Српската листа. Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека на пролет се очекува меѓусебно ...

Курти: Србија не е нормална земја

Либертас - 26.11.2022

„Мислам дека Србија не е нормална земја, но тоа е работа на српскиот народ. Мислам дека нашите односи не се нормални“, рече ...

Курти: Србија не е нормална земја, Косово е двојна успешна приказна

Макфакс - 26.11.2022

Косовскиот премиер Албин Курти за градската телевизија на Подгорица, еден ден по постигнувањето договор за регистарските таблички во средата во Брисел, изјави дека Србија не е нормална земја.

Османи и Курти: Косово и Албанија треба да бидат поедногласни

Zoom - 26.11.2022

Претседателката на Косово Вјоса Османи и премиерот Албин Курти на синоќешниот прием по повод Денот на албанското знаме – 28 ноември порачаа дека Косово и Албанија имаат причина и мора бидете „погласни и поедногласни“.

Курти: Напролет се очекува меѓусебно признавање на Србија и Косово

Локално - 25.11.2022

Договорот меѓу Белград и Приштина, кој потсетува на оној меѓу двете Германии по Втората светска војна, треба да овозможи интеграција на Косово во меѓународните институции, вклучително и Обединетите нации, изјави во ексклузивно интервју за црногорски ...

Меѓународната заедница ги омекнува тврдите позиции на Србија и на Косово

Н.Македонија - 25.11.2022

По речиси две години жесток спор за регистарските таблички, Белград и Приштина постигнаа договор за негово надминување. Спорот сериозно ги оптоваруваше односите меѓу Србија и Косово. Пресвртот се случи на средбата на главните преговарачи на Србија и ...

Што пишува во договорот за кој Вучиќ „се бори и се тепа со раце и со нозе“?

Независен - 25.11.2022

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вчера образложувајќи го договорот постигнат во Брисел за возилата со српски регистарски таблички во Косово, рече дека се разговарало за Договорот за слобода на движење од 2011 година, кој го потпиша Борко ...

„Имаме договор“ објави Борел потврдувачќи дека Србија и Косово постигнале договор за регистарските таблички

CivilMedia - 25.11.2022

– Имаме договор! Со големо задоволство можам да соопштам дека главните преговарачи на Косово и Србија, со посредство на ЕУ, договорија мерки за избегнување на понатамошна ескалација со цел целосно да се концентрираат на предлогот за нормализација на ...

Курти: Договор за нормализација на односите со Србија пред пролетта 2023 година

Во Центар - 25.11.2022

Косово и Србија ќе постигнат конечен договор за нормализација на односите пред пролетта 2023 година, изјави косовскиот премиер Аљбин Курти во косовскиот парламент, откако синоќа со посредство на Европската унија беше постигнат договор за ...

Курти нападнат со цреши пред Владата на Косово поради договорот со Вучиќ!

Пулс24 - 25.11.2022

Активистите на СДП фрлаа цреши кон Курти, кој во придружба на обезбедувањето влезе во зградата преку таен влез, поради договорот со Србија за регистарски ...

КУРТИ НАПАДНАТ ВО ПРИШТИНА: Настана хаос, обезбедувањето раширило заштитен чадор за да го спаси, го однеле на спореден ...

Во Центар - 25.11.2022

Поддржувачите на Социјалдемократската партија го опсипуваа премиерот на лажната држава Косово, Аљбин Курти , пред зградата на Владата каде што требаше да го претстави буџетот за 2023 година пред граѓаните.

Рама во одбрана на Курти: Не може да го напаѓате затоа што се однесува како премиер

Zoom - 25.11.2022

Албанскиот премиер Еди Рама застана во одбрана на својот косовски колега Албин Курти по обвинувањата врз него по постигнувањето на договорот меѓу Косово и Србија за проблемот со регистарските таблички.

Албанскиот премиер Еди Рама застана во одбрана на својот косовски колега Албин Курти

Во Центар - 25.11.2022

Албанскиот премиер Еди Рама застана во одбрана на својот косовски колега Албин Курти по обвинувањата врз него по постигнувањето на договорот меѓу Косово и Србија за проблемот со регистарските таблички.

Курти тврди дека напролет Србија ќе го признае Косово

Фактор - 25.11.2022

Напролет се очекува меѓусебно признавање на Србија и Косово, вели косовскиот премиер Албин Курти. Вели дека по прогласувањето на независноста, Република Косово станала нормална држава, но дека Србија тоа не е, и дека, како што вели, тоа е работа на ...

Курти: Србија не е нормална земја, Косово е двојна успешна приказна

24 Вести - 26.11.2022

Косовскиот премиер Албин Курти за градската телевизија на Подгорица, еден ден по постигнувањето договор за регистарските таблички во средата во Брисел, изјави дека Србија не е нормална земја.

Курти: Србија не е нормална земја, Косово е двојна успешна приказна

MTM - 26.11.2022

Косовскиот премиер Албин Курти за градската телевизија на Подгорица, еден ден по постигнувањето договор за регистарските таблички во средата во Брисел, изјави дека Србија не е нормална земја.

Курти „збесна“: Србија не е нормална земја

Press24 - 26.11.2022

Косовскиот премиер Албин Курти за градската телевизија на Подгорица, еден ден по постигнувањето договор за регистарските таблички во средата во Брисел, изјави дека Србија не е нормална земја.

Курти: Србија не е нормална земја, Косово е двојна успешна приказна

Zoom - 26.11.2022

Косовскиот премиер Албин Курти за градската телевизија на Подгорица, еден ден по постигнувањето договор за регистарските таблички во средата во Брисел, изјави дека Србија не е нормална земја.