TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Галичник пак свадбарски ќе живее

Н.Македонија - 11.07.2019

На утрешниот голем православен празник Петровден, кој асоцира на традиционалната, единствена и неповторлива Галичка свадба, ќе ечат црковните ѕвона на галичките цркви „Св. Петар и Павле“ и „Св.

Викендов Галичка свадба – Галичник ја продолжува традицијата

Gostivarpress.mk - 11.07.2019

Престојниот викенд во Галичник ќе се одржи традиционалната културно-туристичка манифестација Галичка свадба. Настанот секоја година собира огромен број на посетители и туристи во живописниот Галичник, а Њујорк Тајмс и Нешнл Џиографик го прогласија ...

Ексклузивно: Љубовната приказна на овогодинешните зет и невеста на Галичка свадба!

Сител - 10.07.2019

Марина Петровска и Огнен Караѓозовски викендов ќе го кажат судбоносното „ да “ пред неколку илјади посетители од земјава и странство, на 46-тото издание на Галичка свадба. Oд 12-ти до 14-ти јули, по 46-ти пат, во убавиот Галичник, ќе се одржи ...

ГАЛИЧКА СВАДБА: Обичаи претворени во атракција (ФОТО)

Слободен Печат - 10.07.2019

Вечерта зетот, кумот и други пријатели носат запалени факели до куќата на невестата. Тоа симболично го означува бркањето на демоните што би можеле да го следат младиот пар. Галичката свадба и обичаите отсликуваат еден дел од животот на Мијаците.