TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зоран Заев и се обраќа на македонската јавност по изгласувањето на уставните измени/Во живо

Вечер - 12.01.2019

Во медија-центарот на Владата се одржува прес-конференција на којашто за првпат по усвојувањето на уставните измени за промена на името на државата се обраќа Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран ...

По изгласување на уставните измени, прво обраќање на Заев до јавноста ВО ЖИВО

+инфо - 12.01.2019

По вчерашната Собраниска седница на која со 81 глас, беа изгласни уставните промени денеска во 12 часот на прес-конференција се обраќа премиерот Зоран ...

Светските медиуми известуваат за историското изгласување на уставните измени (ВИДЕО)

Канал5 - 12.01.2019

Речиси сите светски и регионални медиуми информираат за синоќешното изгласување на уставните измени , како дел од усвојувањето на Договорот од Преспа. Во извештаите , медиумите наведуваат дека со 81 глас За , Парламентот ги изгласа уставните измени ...

ВО ЖИВО: Прво обраќање на Зоран Заев по изгласувањето на уставните измени

Република - 12.01.2019

Денеска во 12:00 часот во медија-центарот на Владата ќе се одржи прес-конференција на којашто ќе се обрати Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев. ...

ВО ЖИВО: Обраќање на премиерот Зоран Заев по изгласувањето на уставните промени

ТВ21 - 12.01.2019

По вчерашната Собраниска седница на која со 81 глас, беа изгласни уставните промени за денеска во 12 часот најавена е прес конференција на премиерот Зоран Заев. ТВ21 во живо го пренесува обраќањето на ...

(ВО ЖИВО) Прво обраќање на Заев по изгласувањето на уставните измени

еМагазин - 12.01.2019

Премиерот Зоран Заев ќе и се обрати на македонската јавност по синоќешното изгласување на уставните измени во македонското Собрание, предвидени со Догворот од Преспа, со кои меѓудругото името на Македонија се менува во Северна Македонија.

(ГАЛЕРИЈА) Пратениците на гласањето на уставните измени: Слика од притискањето на зеленото копче

Фокус - 11.01.2019

По неколкудневната неисвесност дали премиерот Зоран Заев ќе успее да обезбеди двотретинско мнозинство за уставните измени, денеска 81 пратеник гласаа за отворање на патот за стапување на сила на Договорот со Грција.

Со 81 глас изгласани уставните промени – Република Северна Македонија влезе во уставот

ТВ21 - 11.01.2019

Со 81 глас и бојкот од ВМРО-ДПМНЕ, Собранието ги изгласа уставните измени.Со тоа се даде зелено светло на Преспанскиот договор за менување на името на државата во Република Северна Македонија.

Османи и Џафери заедно славеа по изгласувањето на уставните измени: „Успеавме“ (ФОТО)

Press24 - 11.01.2019

„Успеавме“, напиша Бујар Османи во опис на фотографијата со Џафери, која ја објави на својот официјален Фејсбук профил, откако беа изгласани уставните измени. Со 81 глас за беа изгласани уставните измени попладнево во ...

Уставните измени изгласани со 81 глас „за“

Фокус - 11.01.2019

Собранието вечерва ги изгласа уставните измени кои произлегоа од Договорот со Грција. За сите амандмани гласаа 81 пратеник „за“, со што се разреши дилемата дали власта ќе успее да обезбеди двотретинско ...

Овие пратеници ни го сменија името

Република - 11.01.2019

По дводневно тактизирање Заев обезбеди двотретинско мнозинство потребно за изгласување на уставните измени. Од присутните 81 пратеници, сите се изјаснија „ЗА“ со што Република Македонија стана Република Северна Македонија.

Заев со ДУИ ја слави промената на името

Курир - 11.01.2019

Откако во Собранието беа изгласани уставните измени, премиерот Зоран Заев славеше со функционерите на ...

Да се биде или не

Независен - 11.01.2019

Александар Кржаловски Насловот е „позајмен“ од Шекспировото дело „Хамлет“, односно најпозната негова фраза „To be or not to be“, која отсликува голема дилема и момент на одлука која мора да се донесе.

Со 81 глас ЗА донесени се измените на Уставот со кои РМ се преименува во Република Северна Македонија

AKO - 11.01.2019

Со двотретинско мнозинство, пратениците ги донесоа измените на Уставот на Република Македонија, со кои се вградуваат новите амандмани согласно Договорот од Преспа постигнат за името со ...

ВО ЖИВО: Протест пред Собрание за време на седницата за уставните измени

Либертас - 11.01.2019

Следете ВО ЖИВО: Протест пред Собрание за време на собраниската седница Видео – ...

Почна собраниската седница за финалната фаза од уставните измени

Слободен Печат - 11.01.2019

Собранието попладнево по неколку одложувања изминатите денови ја почна седницата на чиј дневен ред се уставните измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа во третата и финална фаза, откако претходно договор беше постигнат околу барањата на ...

Започна седницата за уставни измени

Press24 - 11.01.2019

По неколкудневно одложување започна седницата за уставни измени. Денеска попладне власта постигна договор со БЕСА и новата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. Со над 80 гласа, меѓу кои и оние на новата пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ и ...

Обезбедено двотретинско мнозинство - седницата за уставни измени продолжува во 17:30 часот

Press24 - 11.01.2019

Како што дознава ТВ21 , пленарната седница за уставни промени ќе продолжи денеска во 17:30, откако беше постигнат договор помеѓу премиерот Зоран Заев и движењето Беса. Со над 80 гласа, меѓу кои и оние на новата пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ и ...

ВО ЖИВО: Почна седницата за уставни измени (ВИДЕО)

365 - 11.01.2019

Почна седницата за уставните измени. Претходно Владата и Беса соопштија дека постигнале договор , а пратениците од независната пратеничка група соопштија дека го прифаќаат договорот и дека ќе гласаат „за“ уставните ...

Во живо: Во Собранието започна последната фаза од Уставните измени

1tv - 11.01.2019

Во Законодавниот дом започна седницата на која се очекува да се даде зелено светло за амандманите со кои се исполнуваат обврските на Македонија од Преспанскиот договор. 1ТВ во живо ви ја пренесува ...

Во живо: Следете ја историската седница на македонскиот Парламент со која се прават Уставните измени

Centar - 11.01.2019

Следете ја историската седница на македонскиот Парламент со која се прават Уставните ...

Почна седницата за уставни измени

Фактор - 11.01.2019

Почна седницата за уставни измени во Собранието. Се очекува гласање на пратениците. Денеска решение е најдено со БЕСА, чии гласови претходно висеа. Власта има двотретинско ...

Трет ден игра на нерви за уставните измени

Канал5 - 11.01.2019

Трет ден неизвесност и игра на нерви за уставните измени. Седницата закажана за во 12 часот, е презакажана за во 15. И денеска власта и БЕСА на Касами се обидуваат да дојдат до компромис. ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека и нејзини пратеници се под притисок ...

Парламентарното мнозинство ги обезбеди потребните 80 гласа

1tv - 11.01.2019

Парламентарното мнозинство гс обезбеди потребните 80 гласа за уставните измени, дознава 1ТВ од собраниски извори. Преходно седницата беше неколку пати одложувана. Се очекува наскоро да биде закажано продолжение на седница.

Во секој момент се’ очекува да заврши драмата: Уставните промени ќе се изгласаат!

Centar - 11.01.2019

Уставните промени ќе се изгласаат во секој момент, дознава Centar.mk, со оглед дека е обезбедено цврсто двотретинско мнозинство. Иако денес во повеќе наврати седницата за финализирање на Уставните измени беше пре-закажувана, Centar.mk дознава дека ...

Стоилковски:Власта врши жесток притисок врз пратеници да ги поддржат уставните измени

Канал5 - 11.01.2019

Македонија е жртва на личната желба за спас на политичката кариера на Зоран Заев. Тоа значи заштита на криминалот на власта, тендерите и нивните бенефиции. За Македонија, значи погазено достоинство, сменето име, сиромаштија и беда.

Седницата презакажана за 15 часот, Мицкоски ги свика на состанок пратениците од ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 11.01.2019

Седницата за последната фаза од уставните измени која што беше закажана за денеска во 12 часот, одложена е за во 15 часот, неофицијално поради средбата на премиерот Зоран Заев со Билал Касами од Беса за надминување на блокадата на процесот.

Седницата за уставните измени одложена до 15 часот

Алсат-М - 11.01.2019

Седницата за последната фаза од уставните измени која што беше закажана за денеска во 12 часот, одложена е за во 15 часот. Засега се уште нема официјални информации околу напредокот на преговорите за обезбедување на 2/3 мнозинство во ...

Повторно не почнува седницата за уставните измени

Р.С.Европа - 11.01.2019

Сè уште не е почната собраниската седница за уставните амандмани која беше најавена за денеска во 12 часот. Пленарната сала е речиси празна, а од собраниските служби засега нема официјална информација кога ќе продолжи седницата.

Седницата никако да почне, ново презакажување за 15 часот

Независен - 11.01.2019

Почетокот на парламентарната седница каде треба да се гласа за уставните измени никако да започне. По вчерашното одложување, откажан е стартот и на денешното продолжение, кое беше закажано во 12 часот.

Стоилковски: Во изминатите 24 часа власта со пари и со ветувања, врши жесток притисок за прифаќање на уставните измени

ТВ21 - 11.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ преку портпаролот Наум Стоилковски денеска на прес-конференција ја обвини власта дека во изминатите 24 часа се врши жесток притисок со пари и ветувања над пратеници за прифаќање на уставните измени.

Повторно доцни седницата за уставни измени

CivilMedia - 11.01.2019

Продолжението на седницата на која на дневен ред се уставните измени кои произлегуваат од Преспанскиот договор, иако беше закажана за 12 часот, се уште не е започната. Низ собраниските ходници се шпекулира дека таа повторно ќе биде одложена за 15 ...

Седницата во Собрание презакажана во 15 часот, Мицкоски ги повика пратениците на седница на ИК

Скопје1 - 11.01.2019

Во Собранието денеска продолжува 75-тата седница за уставните амандмани, и истата најверојатно ќе започне во 15 часот. Премиерот Зоран Заев вчера на прес-конференција изјави дека се уште се во преговари со партијата Беса на Биљал Касами, која има ...

Денеска нов обид за почеток на финалната фаза од уставните измени

Мета - 11.01.2019

Откако вчера два пати беше одложуван почетокот на собраниската седница за финалната фаза од уставни измени, денеска во 12 е закажан нов обид за гласање на уставните амандмани кои произлегуваат од Договорот од Преспа помеѓу Македонија и Грција.

Одложена седницата за уставни измени, нема договор

Фактор - 11.01.2019

Продолжува низата на одложувања на собраниската седница за уставните измени започната уште во средата, откако се уште не е обезбедено двотретинско мнозинство за за гласање. Првично седницата требаше да започне точно напладне, но во моментов треба да ...

Уставните измени во финална фаза повторно на седница- Заев никако да се испазари за двотретинско мнозинство

Курир - 11.01.2019

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во Собранието во рамки на 75. седница, откако вчера закажаната седница беше одложена и презакажана за денеска во 12 часот.

Светските медиуми за изгласувањето на Уставните измени/Видео

Вечер - 12.01.2019

За синоќешното изгласување на уставните измени информираат многу светски медиуми. Во вестите медиумите наведуваат дека со 81 глас „За“ , Парламентот ги изгласа уставните измени за промена на името во Република Северна Македонија.

Избеганиот пратеник Никола Груевски ги повика пратениците уште еднаш да размислат за уставните измени

Сакам да кажам - 10.01.2019

Избеганиот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски попладнево преку Фејсбук ги повика пратениците од мнозинството уште еднаш да размислат и да се премислат околу гласањето за уставните измени во Собранието.

Седницата за уставните измени презакажана за утре, се уште нема двотретинско мнозинство

Канал5 - 10.01.2019

Власта сеуште го нема потребното двотретинско мнозинство за уставните измени, условува Беса, а нивните барања не се прифатливи за осумката независни од ВМРО-ДПМНЕ. Седницата денеска воопшто не почна.Во собранието е Ивана Стојаноска.

Груевски со апел до пратениците: Подобар и пофер договор е возможен, од вас зависи

Телма - 10.01.2019

Груевски се јави преку фејсбук од Будимпешта. Поранешниот премиер ги коментира моментите пред гласањето за промената на Уставот. Груевски додава дека бил поддржувач за НАТО и ЕУ членството и дека се залагал за разумен компромис.

За утре одложена собраниската седница за уставни измени

Канал5 - 10.01.2019

И по пролонгирањето за 15 часот, собраниската седницата сепак не започна. Од кабинетот на претседателот на Собранието на РМ, Џафери известуваат дека 75 седница е одложена за утре . Седумдесет и петтата седница на Собранието на Република Македонија ...

Седницата за уставните измени никако да почне

Р.С.Европа - 10.01.2019

Продолжението на седницата на која треба да се усвојат уставните амандмани не е почната, иако беше најавено дека треба да почне во 15 часот. Првично, седницата беше најавена за во 13 часот, па беше одложена за во 15, но сè уште не е почната.

Собранието утре ќе продолжи со седницата за уставни измени

Р.С.Европа - 10.01.2019

Собранието денеска нема да одржи седница на која на дневен ред се уставните амандмани. Продолжението на седницата неколкупати беше одложувана за во текот на денот, по што е одложено за утре напладне.

Седницата за уставни измени одложена за утре

А1 On - 10.01.2019

Седницата за уставните измени, која беше закажана за денеска, по неколку обиди и презакажувања не успеа да се одржи. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, потврди дека е презакажана за утре на пладне.

Георгиев: Уставните измени ќе предизвикаат сериозни потреси во Македонија и Грција

24 Вести - 10.01.2019

Уставните измени се со прилично фалинки што создава незадоволство кај македонските граѓани. Целиот процес околу промената на името ќе има сериозни потреси во двете земји оценува Гордан Георгиев поранешен потпретседател на СДСМ , кој зборува за ...

Нема договор за уставните измени, собраниската седница одложена за петок

Нетпрес - 10.01.2019

И откао беше одложена за 15 часот во четвртокот, собраниската седница сепак не го доживеа почетокот, а се дознава дека собранискиот спикер Џафери ја одложил 75-та седница за во петокот во 12 часот.

Седницата за уставни измени одложена за утре, Заев нема обезбедено двотретинско мнозинство

Курир - 10.01.2019

Седумдесет и петтата седница на Собранието на Република Македонија нема да се одржи денес. Како што информираат од Собранието, седницата ќе продолжи на 11 јануари 2019 година (петок) во 12:00 часот.

Седницата за уставните измени одложена за утре

Бриф - 10.01.2019

Седницата за уставните измени е презакажана за утре во 12 ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Уставни кочничари, снег насекаде, загрижениот Груевски се распишал на Фејсбук

Фактор - 10.01.2019

И денес нема епилог на уставните измени. Кочничари се јавуваат од сите страни. Барем така викаат дел од експертите и професорите, но и власта. Беса не попушта во однос на ставовите за уставните измени, но тука е и Заев со тврд став.

Се уште нема двотретинско мнозинство, седницата за уставните измени одложена за утре

еМагазин - 10.01.2019

Собранието информираше дека 75. седница на Собранието, на која треба да се расправа за уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа, ќе продолжи утре во 12 часот. Првично седницата денеска требаше да се одржи во 13 часот, а потоа беше ...