TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рето Шмидли – човекот кој го победи Роџер Федерер со 6:0/6:0

TopSport - 20.03.2019

На АТП турнејата, освојувачот на рекордни 20 гренд слем титули, Роџер Федерер има загубено само четири сета со 6:0 во својата долга кариера. Првите три пати беа во 1999 година и тоа од Винс Спадеа, Патрик Рафтер и Бајрон Блек.

Познато до кога ќе игра Федерер: Откриена една од најголемите тајни на денешницата во тенисот

Спортклуб - 20.03.2019

Легендарниот австралиски тенисер, Род Лејвер одговори на едно од најнезгодните прашања на денешницата во светот на тенисот. А истото гласеше: До кога ќе игра Роџер Федерер? „Еднаш разговарав со Роџер и ми откри дека сака да игра до 40 години“ , ...

Федерер ми кажа дека сака да игра до 40 години

Вечер - 20.03.2019

Легендарниот австралиски тенисер Род Лејвер смета дека Швјацарецот Роже Федерер (37) е најдобар играч во историјата на аристократскиот спорт. Федерер, неодамна ја освои 100. тиула во кариерата, а изминатиот викенд загуби во финалето на мастерс ...

Федерер ги зачуди фановите: На најголем дел од мечевите во кариерата играв со болки

Дерби - 19.03.2019

Рожер Федерер секако не беше презадоволен што пред неколку дена го доби полуфиналето против Рафаел Надал без борба, а воедно и откри на јавноста дека добил приватна порака од шпанскиот тенисер со која лично му потврдил дека нема да излезе на теренот ...

Рето Шмидли – човекот кој го победи Роџер Федерер со 6:0/6:0

Макфакс - 20.03.2019

На АТП турнејата, освојувачот на рекордни 20 гренд слем титули, Роџер Федерер има загубено само четири сета со 6:0 во својата долга кариера. Првите три пати беа во 1999 година и тоа од Винс Спадеа, Патрик Рафтер и Бајрон Блек.

Федерер со неверојатна изјава: Повеќе од 1.400 мечеви одиграв со болки

Спортски - 19.03.2019

Неверојатна изјава на Роџер Федерер. Имено легендарниот тенисер во својата кариера на АТП турнирите одигра вкупно 1.454 натпрева, а околу 1400 од нив одиграл со болки!? Федерер денес во Мајами со свој пример е обиде да објасни со што се сретнуваат ...

Федерер: Над 1.400 тениски мечеви ги играв со болка

TopSport - 19.03.2019

Швајцарскиот тениски ас, Роџер Федерер денеска во Мајами на претставувањето за новиот АТП турнир објасни со што се се борат професионалните тенисери секој ден. Тој откри дека на АТП турнирите до сега одиграл 1.454 меча, а голем дел од мечевите ги ...

Сафин: Федерер е најдобриот - Ѓоковиќ, Надал и останатите се премногу досадни!

Gol.mk - 19.03.2019

Поранешниот Грен слем шампион, Марат Сафин никогаш не се воздржувал да го каже своето мислење за моменталната состојба во тенисот и уште еднаш изнесе низа на пофални зборови за Роџер Федерер и критики за останатите актуелни тенисери.

Ждреб за Мајами: Ѓоковиќ и Федерер може да се сретнат само во финалето

Дерби - 18.03.2019

Тенискиот Мастерс во Мајами ќе биде нов предизвик за најквалитетните светски тенисери, а исклучок ќе биде Рафаел Надал кој реши да го пропушти турнирот поради повредата на коленото. Новак Ѓоковиќ влегува како прв носител и фаворит за титулата, а ...

Федерер: Не треба да се прави драма од мојот пораз од Тим

Екипа - 18.03.2019

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер истакна дека му е жал поради поразот од Доминик Тим во финалето на Мастерсот во Индијан Велс, но дека од тоа не треба да се прави драма, бидејќи Тим одигра феномален меч.

Жрепка за Мастерсот во Мајами: Ѓоковиќ со Федерер само во евентуално финале

+инфо - 18.03.2019

Организаторите на Мастерсот во Мајами извршија жребување за турнирот со вкупен награден фонд од 9,3 милиони долари. Новак Ѓоковиќ како носител, ќе биде слободен на почетокот на турнирот, а неговиот прв противник ќе биде победникот од натпреварот ...

Агаси за бракот со Граф: На теренот бев број 1, дома сум број 2

TopSport - 18.03.2019

Андре Агаси секогаш отворено зборувал за неговиот долгогодишен брак со уште една тениска ѕвезда, Штефи Граф. Двајцата имаат две деца заедно и осумкратниот гренд слем шампион имаше интересен коментар за тоа кој е „шефот“ дома.

Федерер и Ѓоковиќ се избегнаа, ама пак имаат тежок пат во Мајами

Спортклуб - 18.03.2019

Рафаел Надал нема да игра на вториот Мастерс од сезоната, но турнирот сепак ќе помине во знакот на добрите дуели. Ждрепката ги раздели Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер, но и едниот и другиот имаат тежок пат до можното меѓусебно финале.

Федерер: Повеќе од 1.400 тениски мечеви ги играв со болка

Макфакс - 19.03.2019

Швајцарскиот тениски ас, Роџер Федерер, денеска, во Мајами, на претставувањето за новиот АТП-турнир, објасни со што се се борат професионалните тенисери секој ден. Тој откри дека на АТП-турнирите досега одиграл 1.454 меча, а повеќето од мечевите ги ...

Федерер е убедливо најдобар тенисер, Ѓоковиќ и Надал се досадни

Вечер - 19.03.2019

Поранешниот светски тениски рекет број еден Русинот Марат Сафин, никогаш немал проблем да го каже своето мислење за моменталната состојба во тенисот и уште еднаш изнесе низа пофални зборови за Швајцарецот Роже Федерер и критики за останатите ...

Жрепка за Мастерсот во Мајами: Ѓоковиќ со Федерер само во евентуално финале

MTM - 18.03.2019

Организаторите на Мастерсот во Мајами извршија жребување за турнирот со вкупен награден фонд од 9,3 милиони долари. Новак Ѓоковиќ како носител, ќе биде слободен на почетокот на турнирот, а неговиот прв противник ќе биде победникот од натпреварот ...

Жрепка за Мастерсот во Мајами: Ѓоковиќ со Федерер само во евентуално финале

Опсервер - 19.03.2019

Организаторите на Мастерсот во Мајами извршија жребување за турнирот со вкупен награден фонд од 9,3 милиони долари. Новак Ѓоковиќ како носител, ќе биде слободен на почетокот на турнирот, а неговиот прв противник ќе биде победникот од натпреварот ...