TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поднесено обвинение за „Рекет“, Катица Јанева пред инфаркт!

Алсат-М - 10.10.2019

Вилма Рускоска поднесе обвинение против, Боки 13, Катица Јанева и Зоран Кичеец. Ги гони за против законито влијание, перење пари како и за злоупотреба на службена положба. Обвинителството за организиран криминал утврдило дека Бојан Јовановски го ...

Кривичен одлучува за мерките што ги бара Обвинителството за новоосомничените во „Рекет“

Канал5 - 10.10.2019

Обвинителството за организиран криминал и корупција покрена обвинение против Бојан Јовановски, Катица Јанева и Зоран Милевски – Кичеец за случа Обвинението открива дека Јанева, освен мебелот вреден пет илјади евра, примила и пари во износ од 50 ...

Јанева во прединфарктна состојба хоспитализирана во клиниката Жан Митрев

Канал5 - 10.10.2019

Екс специјалната обвинителка Катица Јанева во прединфарктна состојба задржана во приватната клиника „Жан Митрев“. Докторите, според нејзината адвокатка, утврдиле дека Јанева е со висок ризик од инфаркт и предложиле во болницата да остане уште три ...

Обвинение за „Рекет“: Јовановски и Милевски зеле 1,5 милион евра, Јанева мебел и 50.000 евра

Нова ТВ - 10.10.2019

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска поднесе Обвинение за случајот „рекет“ против првите тројца осомничени- Бојан Јовановски, Зоран Милевски и Катица Јанева.

Случај Рекет – „Падна“ обвинение, специјалната обвинителка „ќарила“ и мебел и 50.000 евра во кеш

Алфа - 10.10.2019

Сомнежите за „Рекет“ се сторија обвиненија. Обвинителството за организиран криминал и корупција до Кривичниот суд против Бојан Јовановски, Катица Јанева и Зоран Милески поднесе обвиненија.

Обвинение за „Рекет“: Катица Јанева зела 50.000 евра, Боки и Кичеец 1,5 милион евра од Камчев

IRL - 10.10.2019

Обвинителството за организиран криминал и корупција денеска до Кривичниот суд поднесе обвинение против Бојан Јовановски, Катица Јанева и Зоран Милевски. Јанева е обвинета за злоупотреба на службената положба, а двоецот Боки 13 и Кичеец за кривичното ...

Боки 13 и Јанева обвинети, обвинителката покрај мебелот земала и 50.000 евра

Телма - 10.10.2019

Бојан Јовановски алијас Боки 13 доби 0обвинение за две кривични дела: Примање награда за противзаконито влијание“ и „Перење пари и други приноси од казниво дело“, Катциа Јанева е обвинета за злоупотреба на службена должност а Зоран Милевски Кичеец ...

Поднесено обвинение за „Рекет“: Јанева добила 50.000 евра

Р.С.Европа - 10.10.2019

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска го поднесе обвинението за случајот „Рекет“, во кое се обвинуваат три лица. „До Основниот кривичен суд е поднесен Обвинителен акт против три лица, македонски ...

Обвинението за „Рекет“ открива како ги трошел парите: Боки 13 бил невработен, а живеел луксузно

еМагазин - 10.10.2019

Во обвинението што денеска беше покренато од ОЈО за гонење организиран криминал и корупција, за случајот „Рекет“ против Бојан Јовановски – Боки 13, Зоран Милески- Кичеец и поранешната специјална обвинителка Катица Јанева , се вели дека Боки 13 зел ...

ОБВИНЕНИЕ: Јанева добила 50 илјади евра и мебел, Јовановски ги потрошил сите пари

Фактор - 10.10.2019

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Кривичен суд поднесе обвинение против Бојан Јовановски, Катица Јанева и Зоран Милевски. Две од обвинетите лица се товарат дека сториле кривично дело „Примање ...

Јанева е во лоша здравствена состојба, не понудила, ниту и нуделе спогодба за „Рекет“

МКД - 10.10.2019

Здравствената состојба на поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева не е добра и таа денес од Истражниот затвор во Шутка ќе биде спроведена на лекарски испитувања и прегледи. Нејзината одбрана за МКД.мк потврдува дека Јанева не е во добра здравствена ...

Јанева денеска на кардиолошки преглед, не поднела формална понуда за спогодба

+инфо - 10.10.2019

Од нејзината одбрана велат дека се апсолутно неточни информациите дека таа барала спогодба за случајот „Рекет“, во кој е осомничена за злоупотреба на службената положба. Осомничената Катица Јанева е во лоша здравствена состојба и ѝ било одобрено ...

Се очекува обвинието за „Рекет“

Н.Македонија - 10.10.2019

Обвинението за „Рекет“ за тројцата обвинети Катица Јанева, Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милески – Кичеец ќе биде поднесено денеска, како што најави обвинителката Вилма Русковска. Во судот денеска ќе бидат повикани и останатите осомничени во ...

Најдени сите пари „изрекетирани“ во “Рекет“?

еМагазин - 10.10.2019

Јавната обвинителка Вилма Русковска, која го води случајот “Рекет“ синоќа изјави дека се најдени парите кои биле „изрекетирани“ во овој мега скандал. Тие биле пуштени во промет. Од нејзината изјава е нејасно дали станува збор за првиот дел од ...

Катица Јанева сакала да се спогоди, парите од Рекет потрошени

Фактор - 10.10.2019

Катица Јанева, поранешната специјална јавна обвинителка побарала да се спогоди и да сведочи во случајот „Рекет“. Вилма Рускоска од Обвинителството за организиран криминал синоќа соопшти дека еден од осомничените од првиот дел од истрагата се понудил ...

Тврдам дека документи не протекуваат од Обвинителството, сликани се копии, а такви им пративме на судовите, вели ...

Сакам да кажам - 09.10.2019

Шефицата на организиран криминал и корупција Вилма Русковска за тајното сликање и протекувањето на првата страна од исказот на Орце Камчев во Обвинителството, прстот го впери во судот. Таа не кажа кој суд, дали Основниот суд Скопје 1 или ...

Катица Јанева нудела спогодба со Обвинителството

Телма - 09.10.2019

Катица Јанева преку своите адвокати понудила спогодба во пресрет на подигнување на обвинението во истрагата Рекет, дознава Телма, но според изворите во истрагата, Обвинитеството ја одбило.

Русковска: Одговорно тврдам дека документите од истрагата „Рекет“ не протекоа од Обвинителството

Фокус - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Русковска вечерва изјави дека документите од истрагата за „Рекет“ кои протекоа во јавноста, не се излезени од Обвинителството. -Одговорно тврдам дека документите објавени од истрагата за Рекет не се излезени од Обвинителството.

Русковска: Одговорно тврдам дека документи не протекуваат од Обвинителството

+инфо - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Русковска е децидна дека фотографираниот документот кој протече во јавноста не излегол од Обвинителството. – Во Обвинителстовто се оригиналните документи. Копии Обвинителтвото достави до Судот на 15 јули кога се бараше предлог за ...

ВИДЕО: Русковска бара да им се одземат пасошите на осомничените во истрагата за невладината на Боки 13

А1 On - 09.10.2019

Утре ќе бидат повикани во судот останатите осомничени во најновата истрага за невладината организација на Бојан Јовановски, Боки 13, рече обвинителката Вилма Русковска. Таа бара од судот да им бидат одземени пасошите, еднаш неделно да се јавуваат во ...

Јанева сакала да се спогоди со ОЈО

24Инфо - 09.10.2019

Катица Јанева преку своите адвокати понудила спогодба во пресрет на подигнување на обвинението во истрагата Рекет, дознава Телма , но според изворите во истрагата, Обвинителството ја одбило.

Знае ли Заев дека целиот случај не го снимале само жртвите на „Рекет“? Знае ли дека снимале и две странски служби?

Република - 09.10.2019

„Одговорно тврдам дека нема вмешано политичари во случајот“, рече државниот јавен обвинител Љубомир Јовевски одговарајќи на новинарско прашање за тоа дали се точни наводите дека во исказите се споменати и високи функционери на власта, вклучително и ...

Нова истрага за „Рекет“, уште четворица осумничени

Алсат-М - 09.10.2019

Јавниот обвинител Љубомир Јовески рече дека се отвора нова истрага за „Рекет“ за четири лица од Меѓународниот сојуз. Утре Јовески најави обвинение за првиот случај „Рекет“ каде обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, кој се сомничи за „примање награда ...

Утре Русковска ќе поднесе обвинение до судот за случајот „Рекет“

МКД - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал утре до судот ќе го поднесе обвинителниот акт за случајот „Рекет“, потврдуваат од таму за МКД.мк. Вчера пред обвинителката Вилма Русковска исказ треба да даде првоосомничениот Боки 13, но поради ...

Јовески: „Рекет“ се проширува со 4 нови осомничени

Фокус - 09.10.2019

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески пред малку најави дека истрагата за случајот „Рекет“ се проширува за уште четири лица за перење пари и помагање во делот на измамата, поврзани со Меѓународниот сојуз.

Денеска обвинение за Рекет, под истрага за измама и еден функционер

Р.С.Европа - 09.10.2019

Обвинителството за организиран криминал денеска ќе поднесе обвинение против Бојан Јовановски – Боки 13, Зоран Милески Кичеец и против поранешната специјална обвинителка Катица Јанева за случајот Рекет.

Русковска отвори истрага за нови четири лица за измамите на Меѓународниот сојуз на боки 13, Јовески најави апсења

Сакам да кажам - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Русковска денеска отвора истрага против нови четири лица, кои ќе бидат осомничени во делот на измамите со наводна изградба на старечки домови од страна на Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски.

Русковска утре ќе поднесе обвинение за „Рекет“

Фокус - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврди обвинителката Вилма Русковска за Радио Слободна Европа. Првоосомничен во случајот е Бојан Јовановски, кој не успеа вчера да даде ...

Јовески: Има заинтересирани, но спогодба за ,,Рекет” не е постигната

Макфакс - 09.10.2019

Јавниот обвинител Љубомир Јовески рече дека имало заинтересирани за спогодба во предметот ,,Рекет”. ,,До овој момент спогодба не е постигната” рече Јовески и потврди дека имало заинтересирани за спогодба.

(Видео) Нова истрага за „Рекет” за четири лица од Меѓународниот сојуз

Макфакс - 09.10.2019

Јавнот обвинител Љубомир Јовески најави дека се отвора нова истрага за „Рекет” за четири лица за Меѓународниот сојуз. Јовески за утре најави обвинение за првиот случај „Рекет” каде се обвинети поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, Боки ...

ВИДЕО: Јовевски тврдеше дека нема политичари вмешани во „Рекет“, а сега испадна дека има

Нетпрес - 09.10.2019

Основниот јавен обвинител, Љубомир Јовевски, пред само околу месец и половина тврдеше дека нема политичари вмешани во случајот „Рекет“, за денеска да се обелодени во јавноста дека аферата се проширила на уште пет осомничени лица.

„Рекет“ се прошири: Четворица нови осомничени, можен е притвор

+инфо - 09.10.2019

Во рамки на случајот „Рекет“ се отвора нова истрага која се однесува на Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски – Боки 13. Осомничени се нови четири лица за перење пари и помагање, најави денеска републичкиот обвинител Љубомир Јовески.

Јовески: Има заинтересирани за спогодба во „Рекет“

А1 On - 09.10.2019

Јавниот обвинител Љубомир Јовески рече дека имало заинтересирани за спогодба во предметот „Рекет“. „До овој момент спогодба не е постигната“, рече Јовески и потврди дека имало заинтересирани за ...

Јовески: „Рекет“ се проширува на нови четворица осомничени

360 степени - 09.10.2019

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески обелодени дека истрагата за случајот „Рекет“, се проширува на уште четири лица, за трансферот на 720 000 евра во „Меѓународниот сојуз“ на Боки 13. Оосмничените се товарат за перење пари, измама и помагање.

Се проширува истрагата за „Рекет“, осомничени уште четворица

Независен - 09.10.2019

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески најавува проширување на истрагата за случајот „Рекет“, еден ден поднесувањето на обвинението за еден дел од истрагата за оваа корупциска афера.

Четворица нови осомничени за „Рекет“

Нетпрес - 09.10.2019

Истрагата за случајот „Рекет“ ќе се прошири на уште четири лица кои се сомничат дека учествувале во незаконските активности на првоосомничениот во предметот, Бојан Јовановски – Боки 13 и поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева.

До четврток обвинение за „Рекет“ без искази од Јанева и Боки 13

Независен - 09.10.2019

До четврток Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, дознава „Независен“ од извори во Обвинителството. Обвинението за една од најголемите корупциски афери ќе биде поднесено без искази на ...

Јанева одлучи да не дава исказ за „Рекет“, утре обвинение за случајот

ТВ21 - 09.10.2019

Третоосомничената во случајот „Рекет“, поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, одлучила да не дава исказ кај Вилма Рускоска. По увидот на доказите, осомничените имаа право да даваат искази, но Боки 13 не го стори тоа поради тоа што ...

Нови четири лица осомничени во „Рекет“

еМагазин - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврди државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. – Истрагата во првиот дел за „Рекет“ е при крај.

Љубомир Јовески за денеска најави апсења за Меѓународниот сојуз на Јовановски

Фактор - 09.10.2019

Репубчиќкиот јавен обвинител Љуномир Јовески денеска откри дека се отвора посебен случај за Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски, во кој се вклучени вкупно шест осомничени лица. Шестиот е правен субјект, што останува да се види дали е тоа ...

Јовески: „Рекет“ се проширува со 4 нови осомничени

Курир - 09.10.2019

Јавниот обвинител Љубомир Јовески пред малку најави дека истрагата за случајот „Рекет“ се проширува на уште четири лица за перење пари и помагање во делот на измамата. Дел од досега обвинетите, без да открие кои, Јовески рече дека барале да се ...

„Рекет“ е спас за ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 08.10.2019

Одолговлекувањето на истрагата за случајот „Рекет" е тесно поврзана со политичките проценки за тоа до каде може да се оди во тактиката „жртва за квалитет". Жртва засега е само Катица Јанева, досегашната шефица на Специјалното јавно обвинителство, а ...

Бојан Јовановски e вратен во Шутка по укажаната лекарска помош во ГОБ „8 септември“

Канал5 - 08.10.2019

Првоосомничениот во Рекет ,Бојан Јовановски од Обвинителството каде требаше да даде исказ поради влошена состојба беше пренесен во болницата Осми септмеври..Дали и кога ќе даде исказ засега нема информации.

Наместо пред Русковска, Боки 13 итно пренесен во болница

Сител - 08.10.2019

Боки 13 не даде исказ во обвинителството. Точно напладен беше донесен со полициска придружба од истражниот затвор, но кратко по предвиденото време за неговиот говор, пристигна возило на итната медицинска помош.

По лекарската интервенција, Боки 13 се врати во затворот во Шутка

МКД - 08.10.2019

Здравјето не е нарушено. По лекарската интервенција Бојан Јовановски со затворско комбе е вратен во притвор во затворот во Шуто Оризари во Скопје, велат од болницата „8 Септември". Денеска во 12 часот Боки 13 како првоосомничен во случајот „Рекет“ ...

Боки 13 колабираше уште пред да даде исказ, обвинителството му подготвува обвинение

Телма - 08.10.2019

Првоосомничениот во случајот Рекет Бојан Јовановски наместо да даде исказ пред обвинителката Вилма Русковска, заврши во болница. На пладне од Шутка беше донесен во обвинителството за организиран криминал за да ја даде својата одбрана.

Бојан Јовановски – „Боки 13“ колабираше на распит во Обвинителството

Глас на Америка - 08.10.2019

Јовановски е пренесен во болница со возило на Итна Помош. Катица Јанева нема да зборува пред Рускоска и ќе се брани со молчење. Својот исказ и одбрана ќе ги даде во текот на судскиот процес.

Боки 13 од болница вратен во Шутка, не му е констатирано посериозно нарушување на здравјето

Сакам да кажам - 08.10.2019

Првоосмничениот во „Рекет“ Бојан Јовановски-Боки 13 е вратен назад во притвор во затворот во Шутка, по 4 часа минати во болницата „8 Септември“ откако му се слоши пред да даде исказ кај обвинителката Вилма Русковска.

Боки 13 наместо на исказ, заврши во болница

24 Вести - 08.10.2019

Бојан Јовановски колабираше пред обвинителката. Донесен да даде своја верзија за случајот Рекет, но не го ни почнал неговиот исказ. Со болничка носилка беше пренесен во Градската болница „8ми септември“.

Јанева нема да дава исказ за „Рекет“ во оваа фаза

4NEWS - 08.10.2019

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е третоосоминчена во случајот „Рекет“, во оваа фаза нема да дава исказ во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.