TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бајден вели потерницата за Путин е оправдана, за Киев е историска, Москва вели дека е безначајна

Телма - 18.03.2023

Американската влада го поздрави издавањето потерница за рускиот претседател Владимир Путин од страна на Меѓународниот кривичен суд. Американскиот претседател Џо Бајден смета дека чекорот е оправдан, а судот располага со силни аргументи, бидејќи ...

Путин би требало да биде уапсен ако дојде во Македонија

Канал5

Дали Хашкиот суд издаде налози за апсење на други претседатели?

Во Центар

Меѓународниот суд во Хаг издаде налог за апсење на Путин

Кумановски м.

Какви се шансите Путин да заврши на суд? Американскиот обвинител: Ова е долга игра

4NEWS

Тома Фила вели дека Путин ќе го снајде српското сценарио како со Милошевиќ

Фактор

Тома Фила за Путин: Може да заврши како Милошевиќ

Фокус

Deutsche Welle Глас на Америка Независен Телма Фокус Канал5 Либертас Пулс24

Налогот за апсење на Путин: За Бајден оправдан, за Кремљ бесмислен

24 Вести - 18.03.2023

Oправдан e налогот на Меѓународниот кривичен суд во Хаг за апсење на рускиот претседател Владимир Путин поради сомнежи за извршени воени злосторства во Украина, изјави американскиот претседател Џо Бајден.

Бајден смета дека е оправдан налогот на Хашкиот суд за апсење на Путин

Р.С.Европа

Бајден: Налогот на Меѓународниот кривичен суд за апсење на Путин е оправдан

Опсервер

Зеленски до Хаг: Изведете ги виновните пред лицето на правдата

Фактор

Бајден: Налогот на Меѓународниот кривичен суд за апсење на Путин е оправдан

MakPress

ЈАСНО Е ДЕКА ПУТИН ИЗВРШИЛ ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА Бајден го оправдува налогот за апсење на рускиот претседател

+инфо

Бајден: Налогот на Меѓународниот кривичен суд за апсење на Путин е оправдан

24Инфо

Сител Кумановски м. Бриф Курир Нетпрес Zoom Канал5 Денешен

Западниот свет задоволен од одлуката на меѓународниот суд во Хаг да издаде налог за апсење на Путин

Сител - 18.03.2023

Западниот свет задоволен од одлуката на меѓународниот суд во Хаг да издаде налог за апсење на Путин поради наводни воени злосторства. „Мислам дека е оправдано. Но прашањето е што судот не е признаен меѓународно, дури ни од нас.

Шансите да се уапси Путин и да се изведе пред суд во Хаг рамни на нула, велат чешки правни експерти

Кумановски м.

Меѓународниот кривичен суд издаде налог за апсење на Путин за воени злосторства во Украина

Сакам да кажам

Прва реакција на Русија на Хашкиот налог за апсење на Путин

Макфакс

Издаден налог за апсење на Владимир Путин

Макфакс

Реакција на Русија откако судот во Хаг издаде налог за апсење на Путин: Тоа е бесмислено!

Нетпрес

ИЗДАДЕНА НАРЕДБА ЗА АПСЕЊЕ НА ПУТИН: Судот во Хаг го обвини рускиот претседател за воени злосторства

Фактор

Независен Centar CivilMedia Вести плус Република Слободен Печат Бриф Вечер Прес

Која е Русинката која Хаг сака да ја уапси заедно со Путин?

4NEWS - 18.03.2023

Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг во петокот издаде налози за апсење на рускиот претседател Владимир Путин и Марија Алексеевна Лвова-Белова. И Путин и Лвова-Белова се соочуваат со обвиненија за воени злосторства во Украина, а МКС тврди дека ...

Жената која Хаг сака да ја уапси покрај Путин, се пофали дека посвоила дете од Украина

Макфакс

Која е Марија Лвова- Белова, чие апсење го бара Хаг заедно со Путин

Канал5

Русинката која Хашкиот суд сака да ја уапси заедно со Путин: „Одлично“

Макфакс

ЈА ФРЛИЛА ГИТАРАТА ЗА ДА ВЛЕЗЕ ВО ПОЛИТИКАТА Која е Марија Лвова-Белова, жената што сакаат да ја апсат заедно со Путин?

+инфо

Која е Русинката Марија Лвова-Белова, за која судот во Хаг нареди нејзино апсење заедно со Путин

А1 On

Русинката која Хашкиот суд сака да ја уапси заедно со Путин: „Одлично“

24Инфо

Точка Centar Lider Пулс24 Точка Фактор Република PressingTV

(ФОТО) Литванија му испрати порака на рускиот претседател: Путин, те чека Хаг!

CivilMedia - 18.03.2023

Литванија испрати силна порака до рускиот претседател Владимир Путин откако Меѓународниот суд на правдата во Хаг издаде налог за негово апсење. Министерството за надворешни работи на земјата објави на Твитер фотографија од транспарент на облакодер ...

(ФОТО) Литванија му испрати порака на рускиот претседател: Путин, те чека Хаг!

Frontline

Литванија со порака до претседателот на Русија: Путин, те чека Хаг!

Фокус

Литванија со порака до претседателот на Русија: Путин, те чека Хаг!

Либертас

Литванија му испрати порака на рускиот претседател: Путин, те чека Хаг

Канал5

И Македонија е опасност за Путин – листа на земји во кои претседателот на Русија може да биде уапсен

Макфакс - 18.03.2023

Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин, обвинувајќи го дека е одговорен за воените злосторства извршени во Украина. Иако МКС нема овластување да апси осомничени во Русија, оваа одлука многу ќе ...

Силно ехо по потерницата за воени злосторства за Путин – што ќе значи таа за него?

Deutsche Welle

ДАЛИ НА ПУТИН МУ СЕ „УНИШТИЈА“ ПЛАНОВИТЕ - треба да посети земја обврзана да го апси

Фактор

Јужна Африка ќе биде на тест со хашката потерница по Путин: Земјата е обврзана да го уапси ако дојде на самитот на БРИКС

Слободен Печат

Ова се земјите во кои Путин не смее да патува, во спротивно ќе биде екстрадиран во Хаг

Нетпрес

ЕВЕ ГИ ДЕТАЛИТЕ ОД НАЛОГОТ ЗА АПСЕЊЕ НА ПУТИН - Што пишува во одлуката на судот во Хаг

Фактор

Издаден налог за апсење на Путин поради воени злосторства: Еве за кои злоторства се терети Владимир Путин

Еспресо

Канал5 Во Центар Либертас Кумановски м. Точка

Бајден го поздрави налогот за апсење на Путин за воени злосторства во Украина на Меѓународниот кривичен суд

Сакам да кажам - 18.03.2023

Американскиот претседател Џо Бајден го поздрави налогот за апсење на рускиот претседател Владимир Путин издаден од Меѓународниот кривичен суд (ИЦЦ). Судот го обвини Путин дека извршил воени злосторства во Украина – за кое Бајден рече дека рускиот ...

ИЗВРШИ ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА Бајден се произнесе за налогот на МКС за апсење на Путин

Пулс24

Издаден налог за апсење на Путин поради наводи за воени злосторства

Мета

Бајден за обвинувањата против Путин: Проблем е што судот не го признаваат сите, вклучувајќи не и нас

А1 On

ЕВЕ ГО ОДГОВОРОТ НА ПРАШАЊЕТО: Дали Путин ќе биде уапсен?

Во Центар

Борел за налогот за апсење на Путин: Ова е важна одлука на меѓународната правда

Р.С.Европа

Што ќе се случува по налогот за апсење на Путин?

А1 On

Р.С.Европа Нетпрес 365 Фокус МКД Слободен Печат Макфакс Либертас

По распишувањето на меѓународната потерница за Путин, реагираат ЕУ и Велика Британија

Во Центар - 18.03.2023

Шефот за надворешна политика на Европската унија, Жозеп Борел, ја поздрави одлуката на Меѓународниот кривичен суд да издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин. Тој тврди дека е „важна одлука на меѓународната правда“ и „само ...

Борел за налогот за апсење на Путин: Одговорните за агресијата врз Украина мора да бидат изведени пред лицето на правдата

А1 On

Постои разумна основа да се верува дека Путин сноси индивидуална одговорност за овие злосторства, вели Борел

Макфакс

Борел за налогот за апсење на Путин: Одговорните за агресијата врз Украина мора да бидат изведени пред лицето на правдата

Курир

Борел за налогот за апсење на Путин: Одговорните за агресијата врз Украина мора да бидат изведени пред лицето на правдата

Zoom

Борел за налогот за апсење на Путин: Одговорните за агресијата врз Украина мора да бидат изведени пред лицето на правдата

Слободен Печат

Борел за налогот за апсење на Путин: Одговорните за агресијата врз Украина мора да бидат изведени пред лицето на правдата

24Инфо

Точка Centar 4NEWS MakPress

Зеленски реагира откако Хашкиот суд издаде налог за апсење на Путин

Во Центар - 18.03.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во петокот ја пофали одлуката на Меѓународниот кривичен суд (МКС) да издаде налози за апсење на рускиот претседател Владимир Путин и комесарката за правата на децата, Марија Лвова-Белова.

Зеленски ја оцени како историска одлуката на Хашкиот суд за апсење на Путин

Канал5

Зеленски ја оцени како историска одлуката на Хашкиот суд за апсење на Путин

Опсервер

Зеленски ја оцени како историска одлуката на Хашкиот суд за апсење на Путин

24Инфо

Зеленски ја оцени како историска одлуката на Хашкиот суд за апсење на Путин

Zoom

Зеленски ја оцени како историска одлуката на Хашкиот суд за апсење на Путин

Курир

Зеленски ја оцени како историска одлуката на Хашкиот суд за апсење на Путин

Либертас

365 Во Центар MakPress еМагазин Сител 24 Вести Денешен

Шолц ја поздрави одлуката на Меѓународниот кривичен суд за налогот за апсење на Путин – никој не е над законот

Локално - 18.03.2023

Германскиот канцелар, Олаф Шолц денес ја поздрави одлуката на Меѓународниот кривичен суд (МКС) да издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин, велејќи дека тоа покажува дека никој не е над законот.

Русија: Налогот за апсење на Путин е бесмислен; Украина: Историска одлука

МКД

„Да не ви кажам како да го користите тој документ“: Медведев ја прокоментира одлуката на Меѓународниот кривичен суд за апсење на Путин

Точка

Еве го и Медведев откако е издаден налог за апсење на Путин: никогаш не бил побрутален, пазете што кажа!

Во Центар

Путин планира да патува во земја која е обврзана да спроведе налог за апсење

Денар

Медведев: Налогот за апсење на Путин да го користите како тоалетна хартија

Канал5

Налогот за апсење на Путин да го користите како тоалетна хартија, порача Медведев

Макфакс

+инфо 24Инфо Centar Пулс24 Во Центар

Апсењето на Путин се бара за она за што не се зборува често, обвинувањата се страшни

А1 On - 18.03.2023

Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за апсење на Владимир Путин, обвинувајќи го дека е одговорен за воени злосторства во Украина. МКС издаде налог за апсење на рускиот претседател поради сомнение дека е одговорен за незаконско депортирање ...

Главниот обвинител на Хашкиот суд, Кан: Путин е одговорен за присилната депортација на украинските деца

Во Центар

Обвинителот кој издаде налог за апсење на Путин: Депортацијата на децата беше нехуманo

А1 On

Зеленски по налогот за апсење на Путин: Историска одлука, од која ќе започне историската одговорност

А1 On

Зеленски ја поздрави одлуката да се издаде налог за апсење на Путин

Република

Зеленски за налогот за апсење на Путин: Ова е историска одлука, руската државна политика е зла

Макфакс

Обвинителот, кој издаде налог за апсење на Путин: Депортацијата на деца беше нехумана

Канал5

Локално Либертас 4NEWS

Кремљ за одлуката на судот во Хаг: Нечуена и неприфатлива, одлуките на овој суд се правно ништовни

Вечер Прес - 17.03.2023

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека Русија не го признава Меѓународниот кривичен суд и смета дека неговите одлуки се правно ништовни. Оваа изјава доаѓа како одговор на таа институција која издаде налог за апсење на рускиот претседател ...

Кремљ бурно реагираше на налогот за апсење на Путин

А1 On

Гнев во Кремљ поради налогот за апсење на Путин: „Ова е неприфатливо“

Фактор

Гнев во Кремљ поради налогот за апсење на Путин: „Ова е срамота и неприфатливо“

Макфакс

Кремљ по налогот за апсење на Путин: „Ова е срамота и неприфатливо“

Независен

Гнев во Кремљ поради налогот за апсење на Путин: „Ова е срамота и неприфатливо“

Точка

Гнев во Кремљ поради налогот за апсење на Путин: „Ова е срамота и неприфатливо

Либертас

24Инфо Centar

„Многу работи се комплицирани“, Вучиќ за потерницата за Путин

Макфакс - 17.03.2023

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во врска со веста дека Меѓународниот кривичен суд во Хаг издаде налог за апсење на претседателот на Русија, Владимир Путин за воени злосторства во Украина, изјави дека „многу работи се комплицирани“.

Се огласи Вучиќ по веста за налогот за апсење на Путин: Морав да седам на клупата за да размислам

А1 On

ВЛЕГОВ ВО ДЕТСКА ГРАДИНКА И СЕДНАВ НА ЕДНА КЛУПА Се огласи Вучиќ по веста за налогот за апсење на Путин

+инфо

ВУЧИЌ ИСПЛАШЕН ПО ВЕСТА ДЕКА СУДОТ ВО ХАГ ИЗДАЛ НАРЕДБА ЗА АПСЕЊЕ НА ПУТИН: Морав да седнам на клупата за да размислам

Во Центар

„Многу работи се комплицирани“, Вучиќ за потерницата за Путин

Точка

„Многу работи се комплицирани“, Вучиќ за потерницата за Путин

MTM

„Многу работи се комплицирани“, Вучиќ за потерницата за Путин

24Инфо

Република

Белата куќа за налогот за апсење на Путин: Русија да одговора за воените злосторства

Канал5 - 17.03.2023

Белата куќа излезе со коментар по повод налогот за апсење на Владимир Путин и уште едно руско официјално лице издаден денеска од Меѓународниот кривичен суд. -Претседателот на САД, Џо Бајден претходно јасно стави до знаење дека САД работат на тоа ...

РУСИЈА ДА ОДГОВАРА ЗА ВОЕНИТЕ ЗЛОСТОРСТВА ВО УКРАИНА Белата куќа се јави со коментар за налогот за апсење на Путин

+инфо

Белата куќа за налогот за апсење на Путин: Русија да одговора за воените злосторства против човештвото во Украина

Опсервер

Белата куќа за налогот за апсење на Путин: Русија да одговора за воените злосторства против човештвото во Украина

Курир

Белата куќа за налогот за апсење на Путин: Русија да одговора за воените злосторства против човештвото во Украина

Frontline

Белата куќа за налогот за апсење на Путин: Русија да одговора за воените злосторства против човештвото во Украина

Нова ТВ

Бела куќа: Русија да одговора за воените злосторства против човештвото во Украина

Zoom

ТВ21 4NEWS Либертас Во Центар MakPress

Захарова: Одлуките на Меѓународниот кривичен суд не важат за Русија

Фактор - 17.03.2023

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска изјави дека одлуките на Меѓународниот кривичен суд немаат влијание врз Русија и дека секоја нивна потерница е ништовна.

Захарова: Одлуките на Меѓународниот кривичен суд не важат за Русија

Либертас

Захарова за налогот за апсење на Путин: Одлуките на Меѓународниот кривичен суд не важат за Русија

Слободен Печат

Реакција на Русија за апсењето на Путин: Одлуките на Меѓународниот кривичен суд немаат влијание врз Русија

А1 On

Захарова: Одлуките на Меѓународниот кривичен суд не важат за Русија

24Инфо

Захарова: Одлуките на Меѓународниот кривичен суд не важат за Русија

Опсервер

Одлуките на Меѓународниот кривичен суд не важат за Русија, порача Захарова

Н.Македонија

Фокус Во Центар Денешен Вечер Прес Република ТВ21 4NEWS MakPress