TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Американскиот Сенат изгласа брзо да се ратификува Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, ратификацијата ...

Сакам да кажам - 22.10.2019

Со 84 гласови „за“ и 2 „против“, американскиот Сенат вчера изгласа ратификицијата на Пристапниот протокол за членство на Република Северна Македонија во НАТО да оди по скратена постапка. САД се очекува попладнево по македонско време да станат 25.

Сенатот го изгласа Протоколот за влез на Северна Македонија во НАТО

Глас на Америка - 22.10.2019

Против беа републиканскиот сенатор од Кентаки Ренд Пол и републиканскиот сенатор од Јута Мајк Ли ВАШИНГТОН — Сенатот го изгласа пристапниот Пртокол за влез на Северна Македонија во НАТО, со 92 гласа „за“ и два „не“.

Следува гласање во Сенатот на САД за Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Нова ТВ - 22.10.2019

Американскиот Сенат денеска во 12 часот по американско време (18 часот по македонско) се очекува да гласа за ратификување на Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Протоколот за членство на Македонија беше испратен до Сенатот од американскиот ...

Американскиот сенат го ратификуваше протоколот за членство на С. Македонија во НАТО

Телма - 22.10.2019

Сенатот на САД го усвои протоколот за членство на Македонија во НАТО. Според резултатите од гласањето, објавени на интернет страна на американскиот Сенат , „за“ гласале 84, а само двајца сенатори, еден од Јута и еден од Кентаки, биле против.

Американскиот Сенат попладне ќе гласа за ратификација на Протоколот за членство во НАТО

МКД - 22.10.2019

Со 84 гласови „за" и 2 „против", американскиот Сенат вчера изгласа ратификицијата на Пристапниот протокол за членство на Република Северна Македонија во НАТО да оди по скратена постапка. Со тоа дебатата за оваа тема е затворена и следува гласање кое ...

Сенатот на САД даде зелено светло за членство на Македонија во НАТО

OhridNews - 22.10.2019

Американскиот сенат го изгласа протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Против протоколот гласале само двајца сенатори, а ЗА гласале 84 сенатори. За Македонија да стане член на НАТО потребно е сите 29 земји членки да го ратификуваат ...

Сенатот на САД го усвои протоколот за членство на Македонија во НАТО

Алсат-М - 22.10.2019

Сенатот на САД го усвои протоколот за членство на Македонија во НАТО. Според резултатите од гласањето ЗА гласале 84, а само двајца сенатори, еден од Јута и еден од Кентаки, биле против. Не гласале 14 ...

Со огромно мнозинство Сенатот на САД го ратификуваше Протоколот за НАТО

+инфо - 22.10.2019

Со 85 гласа „за“, само два „против“ и дванаесет кои не гласале, Сенатот на САД го усвои Протоколот за членство на С.Македонија во НАТО. Покрај САД, недостасуваат уште четири земји да ги завршат процедурите за земјава да стане полноправна членка на ...

Со 85 гласови ЗА и само 2 против, САД го ратификуваа протоколот за членство на С. Македонија во НАТО

AKO - 22.10.2019

Американскиот Сенат, доцна синоќа, го ратификуваше протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со огромно мнозинство, сенаторите дадоа зелено светло за членство на нашата земја во НАТО алијансата, што треба да се случи кон карјот или почетокот ...

Сенатот на САД го ратификува членството на Македонија во НАТО

Фактор - 22.10.2019

Сенатот на САД го ратификува членството на Македонија во НАТО откако го усвои протоколот во Вашингтон. Резултатите од гласањето покажуваат дека „ЗА“ гласале 84, а само двајца сенатори, еден од Јута и еден од Кентаки, се изјасниле негативно, додека ...

САД го ратификуваше протоколот за членство во НАТО

iPortal - 22.10.2019

Со 85 гласа „ЗА“ и 2 против САД денеска го ратификуваа протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. До крајот на годинава се очекува уште 4 земји да го ратификуваат протоколот по што Северна Македонија и официјално ќе стане 30-та ...

Шекеринска: 50 денари од секој граѓанин се мала цена за безбедно небо и мирен сон

365 - 22.10.2019

По речиси 30 години земјава исполнува една од своите најголеми стратешки цели – членството во НАТО. Не само поради политички бенефит, туку и поради тоа што како држава од поранешна Југославија, видовме колкава е цената на нестабилност, на вojна и ...

Шекеринска: Евроатлантскиот курс останува непроменет, немаме дилеми дека тоа ќе го потврдат и граѓаните

Press24 - 22.10.2019

Членството во најмоќниот воено – политички сојуз на денешницата значи дека влегуваме во еден систем на колективна безбедност, дека каков било напад на државата, значи напад на сите останати 29 земји – членки, рече министерката за одбрана, Радмила ...

Кога ВМРО-ДПМНЕ вели дека имаат опции за поништување на Договорот од Преспа, тоа значи блокирање на нашето членство во ...

24Инфо - 22.10.2019

И Груевски велеше дека е за ЕУ и НАТО, ама правеше сѐ за да не оддалечи од тие процеси, рече претседателот Зоран Заев, во интервју за емисијата „360 степени”, што се емитува на телевизијата Алсат-М, на прашањето зошто се оди на предвремени избори ...

Сенатот на САД го усвои протоколот за членство на Македонија во НАТО

Курир - 22.10.2019

Вчера вечерта Сенатот на САД го усвои протоколот за членство на Македонија во НАТО. Според резултатите од гласањето Сенатот на САД со 69 гласа ЗА и само 2 гласа НЕ го усвои протоколот за членство на нашата земја во НАТО.

Шекеринска: Учеството во НАТО е шанса за државата да профитира на безбедносен план

Слободен Печат - 21.10.2019

Во дискусијата со кумановци, Шекеринска се осврна на сработеното, на реформите во одбраната, кои биле истакнати пред созјуниците како завршени обврски. Три години по ред, истакна, се зголемува буџетот за Армијата, за одбраната, се инвестира во луѓе, ...

Шекеринска во Куманово на панел дискусија за придобивките и предизвиците од членството во НАТО

Сител - 21.10.2019

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, денеска во Куманово ќе учествува на панел – дискусија посветена на политичко – безбедносните придобивки и предизвиците од членството на нашата држава во НАТО – Алијансата, во организација ...

Столтенберг - НАТО останува посветено на членството на Македонија

Р.С.Европа - 21.10.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на својот Твитер профил денеска напиша дека имал добар телефонски разговор со премиерот Зоран Заев, за да ја реафирмира посветеноста на НАТО за пристапувањето на Северна Македонија.

Заев му се јави на Столтенберг: Северна Македонија ги исполни сите услови

Press24 - 21.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија , Зоран Заев и Генералниот секретар на НАТО , Јенс Столтенберг во телефонски разговор разменија мислења за одлуката на ЕУ да го одложи стартот за преговори на нашата земја за членство во ...

Столтенберг оцени дека процесот на влез на Македонија во НАТО оди по планот

Нетпрес - 21.10.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг објави во понеделникот дека во телефонскиот разговор на македонскиот премиер на заминување Зоран Заев му порачал дека процесот на влегување на земјата во Алијансата се одвива според планот, откако ...

Столтенберг: Ратификацискиот процес е на добар пат, со нетрпение ве очекуваме во НАТО

AKO - 21.10.2019

,,Добар телефонски разговор со премиерот #ЗоранЗаев “, соопшти генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. ,,Ратификацискиот процес е на добар пат. Со нетрпение ја очекувам Северна Македонија да ‘и се продружи на Алијансата”-напиша тој на ...

По дебаклот со ЕУ, Столтенберг го тешел Заев дека НАТО не ѝ бега на Македонија

Expres - 21.10.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во телефонски разговор денеска го уверувал премиерот Зоран Заев дека Алијансата е посветена на пристапувањето на Македонија. „Добар телефонски разговор со премиерот Зоран Заев за реафирмирање на ...

Кумановските средношколци учеа за НАТО (ФОТО)

Кумановски м. - 21.10.2019

Ученици од завршните години од сите средни училишта во Куманово денеска беа дел од панел дискусијата „Учиме за НАТО“ која ја спроведуваат Инфо центарот за евроатлантски интеграции, граѓанската организација „Мост„ со поддршка на одделот за јавна ...

Столтенберг: Со нетрпение ја очекуваме Северна Македонија во НАТО

Независен - 21.10.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на Твитер објави дека телефонски разговарал со премиерот Зоран Заев со цел да ја реафирмира посветеноста на Алијансата на членството на Северна Македонија.

Столтенберг на Твитер: Разговарав со Заев, наскоро Северна Македонија се придружува во Алијансата

Centar - 21.10.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска преку својот Твитер профил информираше дека разговарал со македонскиот премиер Зоран Заев, во врска со посветеноста за пристапување на Северна Македонија во НАТО.

Шекеринска вечерва на панел дискусија во Куманово

Кумановски м. - 21.10.2019

Министерката за одбрана и заменик претседател на Владата на Република Северна Македонија Радмила Шекеринска вечерва ќе биде говорник на панел дискусија на тема „Република Северна Македонија во НАТО: Политичко-безбедносни придобивки, ризици и ...

Столтенберг: Со нетрпение ја очекуваме С. Македонија во НАТО

iPortal - 21.10.2019

„Добар телефонски разговор со премиерот Зоран Заев да ја реафирмираме посветеноста на Северна Македонија во НАТО. Процесот на ратификација е на добар пат и со нетрпение ја очекувам Северна Македонија наскоро да влезе во нашата Алијанса.

Столтенберг: Процесот на ратификација на протоколот за НАТО е на добар пат

Локално - 21.10.2019

„Добар телефонски повик со премиерот Зоран Заев да ја реафирмираат посветеноста на Северна Македонија во НАТО.“ – пишува Столтенбер. Процесот на ратификација е на добар пат и со нетрпение ја очекувам Северна Македонија наскоро да влезе во нашата ...

Столтенберг: Процесот на ратификација на протоколот за НАТО е на добар пат

Република - 21.10.2019

„Добар телефонски повик со Зоран Заев да ја реафирмираат посветеноста на Северна Македонија во НАТО.“ – пишува Столтенбер. Процесот на ратификација е на добар пат и со нетрпение ја очекувам Северна Македонија наскоро да влезе во нашата Алијанса.

Столтенберг разговарал со Заев: Наскоро Северна Македонија се придружува во Алијансата

Слободен Печат - 21.10.2019

Процесот на ратификација е на добар пат, очекуваме Северна Македонија наскоро да се придружи во Алијансата. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на својот Твитер профил напиша дека разговарал со македонскиот премиер Зоран Заев, во врска ...

Столтенберг: Со нетрпение ја очекувам Северна Македонија наскоро да влезе во нашата Алијанса

Press24 - 21.10.2019

„Добар телефонски повик со премиерот Зоран Заев да ја реафирмираат посветеноста на Северна Македонија во НАТО.“ – пишува Столтенберг. Процесот на ратификација е на добар пат и со нетрпение ја очекувам Северна Македонија наскоро да влезе во нашата ...

Столтенберг разговарал со Заев: Процесот на ратификација е на добар пат

Нова ТВ - 21.10.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на својот Твитер профил денеска напиша дека имал добар телефонски разговор со премиерот Зоран Заев, за да ја реафирмира посветеноста на НАТО за пристапувањето на Северна Македонија.

Столтенберг: Очекувам С. Македонија наскоро да влезе во НАТО

24Инфо - 21.10.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на својот Твитер профил денеска напиша дека имал добар телефонски разговор со премиерот Зоран Заев, за да ја реафирмира посветеноста на НАТО за пристапувањето на Северна Македонија.

Столтенберг – НАТО останува посветено на членството на Македонија

Алсат-М - 21.10.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на својот Твитер профил денеска напиша дека имал добар телефонски разговор со премиерот Зоран Заев, за да ја реафирмира посветеноста на НАТО за пристапувањето на Северна Македонија.

Столтенберг: Со нетрпение ја очекуваме Северна Македонија во НАТО

А1 On - 21.10.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на Твитер објави дека телефонски разговарал со премиерот Зоран Заев со цел да ја реафирмира посветеноста на Алијансата на членството на Северна Македонија.

Столтенберг: НАТО останува посветено на членството на Македонија

Нетпрес - 21.10.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на својот Твитер профил денеска напиша дека имал добар телефонски разговор со премиерот Зоран Заев, за да ја реафирмира посветеноста на НАТО за пристапувањето на Македонија.

Столтенберг: Со нетрпение ја очекуваме Северна Македонија во НАТО

+инфо - 21.10.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на Твитер објави дека телефонски разговарал со премиерот Зоран Заев со цел да ја реафирмира посветеноста на Алијансата на членството на Северна Македонија.

Столтенберг телефонски разговараше со Заев: Со нетрпение ја очекувам Северна Македонија во НАТО

Макфакс - 21.10.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на својот Твитер профил денеска напиша дека имал добар телефонски разговор со премиерот Зоран Заев, за да ја реафирмира посветеноста на НАТО за пристапувањето на Северна Македонија.

СТОЛТЕНБЕРГ: Телефонски разговарав со Заев, со нетрпение ја очекуваме С. Македонија во НАТО

Денешен - 21.10.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на Твитер објави дека телефонски разговарал со премиерот Зоран Заев со цел да ја реафирмира посветеноста на Алијансата на членството на Македонија.

Столтенберг: Со нетрпение ја очекуваме Северна Македонија во НАТО

Телма - 21.10.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на Твитер објави дека телефонски разговарал со премиерот Зоран Заев со цел да ја реафирмира посветеноста на Алијансата на членството на Северна Македонија.

Столтенберг: Со нетрпение ја очекуваме Македонија во НАТО

Канал5 - 21.10.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на Твитер објави дека телефонски разговарал со премиерот Зоран Заев со цел да ја реафирмира посветеноста на Алијансата на членството на Македонија.

Столтенберг: Со нетрпение ја очекуваме Северна Македонија во НАТО

Фокус - 21.10.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на Твитер објави дека телефонски разговарал со премиерот Зоран Заев со цел да ја реафирмира посветеноста на Алијансата на членството на Северна Македонија.

Столтенберг: Со нетрпение ја очекуваме Македонија во НАТО

Сител - 21.10.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на Твитер објави дека телефонски разговарал со премиерот Зоран Заев со цел да ја реафирмира посветеноста на Алијансата на членството на Македонија.

Столтенберг телефонски разговараше со Заев: Со нетрпение ја очекувам Северна Македонија наскоро да влезе во НАТО

Точка - 21.10.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на својот Твитер профил денеска напиша дека имал добар телефонски разговор со премиерот Зоран Заев, за да ја реафирмира посветеноста на НАТО за пристапувањето на Северна Македонија.

Столтенберг телефонски до Заев: Со нетрпение ја очекувам Северна Македонија наскоро да влезе во НАТО

ММС - 21.10.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на својот официјален Твитер профил денеска напиша дека имал телефонски разговор со премиерот Зоран Заев, за да ја реафирмира посветеноста на НАТО за пристапувањето на Северна Македонија.

Заев преку телефон му се заблагодарил на Столтенберг за поддршката

Слободен Печат - 21.10.2019

Премиерот и генералниот секретар на НАТО разговарале за одлуката на Самитот на Европската Унија, Евроатланските интеграции, датумот за предвремените избори. Премиерот Зоран Заев телефонски разговарал со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтеберг.

Премиерот Заев во телефонски разговор со Столтенберг: Остануваме посветени на евро-атлантските интеграции наш ...

А1 On - 21.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во телефонски разговор разменија мислења за одлуката на ЕУ да го одложи стартот за преговори на нашата земја за членство во унијата.

Столтенберг зборувал со Заев: Со нетрпение ја очекуваме Северна Македонија во НАТО

Либертас - 21.10.2019

– Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на Твитер објави дека телефонски разговарал со премиерот Зоран Заев со цел да ја реафирмира посветеноста на Алијансата на членството на Северна Македонија.

Заев во телефонски разговор со Столтенберг: Расположението на граѓаните е разочарувачко и фрустрирачко

еМагазин - 21.10.2019

Премиерот Зоран Заев и Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во телефонски разговор размениле мислења за одлуката на ЕУ да го одложи стартот за преговори на нашата земја за членство во унијата.