TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова офазива во Виена, за решение на спорот со Грција

24 Вести - 13.02.2018

Преговорите за името продолжуваат во најавениот забрзан ритам, за прв пат на ниво на министри за надворешни работи. Синоќа после ненајавено време и место во Виена разговараа министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Димитров и Коѕиас, ...

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис не го издржа притисокот на јавноста

Канал5 - 13.02.2018

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис не го издржа притисокот на јавноста. Бев изваден од контекст, објасни попладнево тој на вонредната прес конференција, откако вчера изјави дека Грција треба да размисли за промена на аеродромот Македонија во ...

Критики кон Бутарис за изјавата за преименување на солунскиот аеродром

Р.С.Европа - 13.02.2018

Реакции во грчката јавност предизвика изјавата на градоначалникот на Солун Јанис Бутарис, кој рече дека аеродромот „Македонија“ може да се преименува во „Никос Галис.“ Предлогот на Бутарис е негов предлог, мислам дека не влегува во плановите на ...

По бурните реакции, Бутарис се правда дека изјавата за аеродромот во Солун била погрешно пренесена

Макфакс - 13.02.2018

По бурните реакции во грчката јавност, солунскиот градоначалник, Јанис Бутарис, на вонредна прес-конференција рече дека неговата изјава за преименување на аеродромот „Македонија“ во Солун била погрешно пренесена.

Бутарис: Никогаш не предложив да се смени името на аеродромот

Сител - 13.02.2018

Погрешно беа протолкувани моите изјави, никогаш не предложив, ниту предлагам промена на името на аеродромот, вели солунскиот градоначалник Јанис Бутарис, во изјава за медиумите, по реакциите што ги предизвика, говорејќи синоќа на состанокот на ...

Бутарис спиел кога предложил да се смени името на солунскиот аеродром

Сакам да кажам - 13.02.2018

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис вели дека спиел кога за грчката телевизија „Скај“ изјавил дека треба да се смени името на солунскиот аеродром „Македонија“, пренесе државната агенција МИА.

Бутарис критикуван за изјавата за преименување на аеродромот и автобуската станица во Солун

Канал5 - 13.02.2018

Бура од реакции во Грција предизвика изјавата на солунскиот градоначалник Јанис Битарис за тоа дали и тие треба да размислат за промена на имињата на аеродромот и автобуската станица во Солун, кои го носат името „Македонија“, јави дописникот на МИА ...

Бутарис: Солунскиот аеродром да се преименува, туристите имаат впечаток дека доаѓаат во Скопје

Канал5 - 13.02.2018

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис повторно ја бранува грчката јавност, овој пат, со изјавата дека Грција треба размисли за промена на името на аеродромот Македонија во Солун. Бутарис вчера предложи аеродромот да се преименува во Никос Галис, ...

Грците бараат оставка од Бутарис: "Градоначалникот да го остави името и да се занимава со ѓубрето"

Press24 - 13.02.2018

Изјавите на Бутарис за преименување на грчкиот аеродром ги збеснаа Грците. - Предлогот на Бутарис е негов предлог, мислам дека не влегува во плановите на грчката Влада и сметам дека не е предлог што во овој момент би можел да се разгледа, коментира ...

Бутарис критикуван во Грција поради предлогот за аеродромот во Солун

Нова ТВ - 13.02.2018

Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис се соочува со жесток напад во неговата држава откако рече дека неговиот град треба да размисли да го преименува аеродромот во градот кој во моментов се вика „Македонија“.

Кој прв почна со нови имиња: Аеродромот во Солун или тој во Скопје

еМагазин - 13.02.2018

Лавина од реакции во грчките медиуми предизвика изјавата на градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис за името на аеродромот во Солун, кој се вика „Македонија“. Најавата пак и конечната одлука дека аеродромот во Скопје од „Александар Велики“' ќе стане ...

Бутарис: Грција да размисли за преименување на солунскиот аеродром „Македонија“

Макфакс - 13.02.2018

Грција треба да размисли за преименување на солунскиот аеродром „Македонија“, изјави градоначалникот на градот, Јанис Бутарис, за локалната „ТВ Скај“, пренесе „БГНЕС“. „Не велам дека треба да се промени името, но јавно го начнувам ова прашање за да ...

Бутарис: Туристите кога слетуваат во Солун мислат дека се во Скопје

Press24 - 13.02.2018

Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис денеска изјави дека треба да се размисли за промена на името на солунскиот аеродром „Македонија“, и дека ова име го поделило светот, а тоа е лошо за сите.

Бутарис: Името Македонија „го подели светот, не подели нас“

Press24 - 13.02.2018

Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис изјави дека треба да се размисли за промена на името на солунскиот аеродром „Македонија“. - Не велам дека треба да се промени, но само јавно прашувам, да размислиме за тоа бидејќи името „Македонија“ „го подели ...

Бутарис: Аеродромот „Македонија“ може да се преименува во „Никос Галис“

Локално - 13.02.2018

Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис изјави дека треба да се размисли за промена на името на солунскиот аеродром „Македонија“. – Не велам дека треба да се промени, но само јавно прашувам, да рзмислиме за тоа бидејќи името „Македонија“ „го подели ...

По бурните реакции, Бутарис се правда дека изјавата за аеродромот во Солун била погрешно пренесена

Вечер - 13.02.2018

По бурните реакции во грчката јавност, солунскиот градоначалник, Јанис Бутарис, на вонредна прес-конференција рече дека неговата изјава за преименување на аеродромот „Македонија“ во Солун била погрешно пренесена.

Бутарис: Никогаш не предложив да се смени името на аеродромот...

Н.Македонија - 13.02.2018

Бутарис: Никогаш не предложив да се смени името на аеродромот Погрешно беа протолкувани моите изјави, никогаш не предложив, ниту предлагам промена на името на аеродромот, вели солунскиот градоначалник Јанис Бутарис, во изјава за медиумите, по ...

Бутарис ретерира: Спиев кога ми побараа изјава за името на аеродромот

Фокус - 13.02.2018

По распнувањето во грчките медиуми откако изјави дека солунскиот аеродром „Македонија“ може да се преименува во Никос Галис, солунскиот градоначалник Јанис Бутарис денеска се повлече и изјави дека тој никогаш не предложил промена на името на ...

Од автобуската станица "Македонија" му одговорија на Бутарис за името

Press24 - 13.02.2018

Бура од реакции во Грција предизвика изјавата на солунскиот градоначалник Јанис Битарис за тоа дали и тие треба да размислат за промена на имињата на аеродромот и автобуската станица во Солун, кои го носат името „Македонија“, јави дописникот на МИА ...

Бутарис: Грција да размисли за преименување на солунскиот аеродром „Македонија“

Вечер - 13.02.2018

Грција треба да размисли за преименување на солунскиот аеродром „Македонија“, изјави градоначалникот на градот, Јанис Бутарис, за локалната „ТВ Скај“, пренесе „БГНЕС“. „Не велам дека треба да се промени името, но јавно го начнувам ова прашање за да ...

Бутарис: Туристите кога слетуваат во Солун мислат дека се во Скопје

Нетпрес - 13.02.2018

Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис денеска изјави дека треба да се размисли за промена на името на солунскиот аеродром „Македонија“, и дека ова име го поделило светот, а тоа е лошо за сите.

Бутарис: Аеродромот „Македонија“ може да се преименува во „Никос Галис“

Алсат-М - 13.02.2018

Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, изјави дека треба да се размисли за промена на името на солунскиот аеродром „Македонија“. – Не велам дека треба да се промени, но само јавно прашувам, да рзмислиме за тоа бидејќи името „Македонија“ „го подели ...

Бутарис: Аеродромот во Солун „Македонија“ може да се преименува во „Никос Галис“

МКД - 13.02.2018

Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис изјави дека треба да се размисли за промена на името на солунскиот аеродром „Македонија". „Не велам дека треба да се промени, но само јавно прашувам, да размислиме за тоа бидејќи името „Македонија“ „го подели ...

БУТАРИС СЕ ПРАВДА: Погрешно беа протолкувани моите изјави, не предлагам промена на името на аеродромот

Фактор - 13.02.2018

Јанис Бутарис, градоначалникот на Солун вели дека неговата изјава за преименување на аеродромот „Македонија“ во Солун е погрешно пренесена. „Погрешно беа протолкувани моите изјави, никогаш не предложив, ниту предлагам промена на името на ...

Бутарис: Не предложив да се смени името на аеродромот, спиев кога ми се јави новинарот

+инфо - 13.02.2018

Погрешно беа протолкувани моите изјави, никогаш не предложив, ниту предлагам промена на името на аеродромот, вели солунскиот градоначалник. Погрешно беа протолкувани моите изјави, никогаш не предложив, ниту предлагам промена на името на аеродромот, ...

Бутарис критикуван за изјавата за преименување на аеродромот во Солун

Република - 13.02.2018

Бура од реакции во Грција предизвика изјавата на солунскиот градоначалник Јанис Битарис за тоа дали и тие треба да размислат за промена на имињата на аеродромот и автобуската станица во Солун, кои го носат името „Македонија“, јави дописникот на МИА ...

Бутарис: Солунскиот аеродром „Македонија“ може да се преименува во „Никос Галис“

А1 On - 13.02.2018

Грција треба да размисли за преименување на солунскиот аеродром „Македонија“, изјави градоначалникот на градот, Јанис Бутарис, за локалната „ТВ Скај“, пренесе „БГНЕС“. „Не велам дека треба да се промени името, но јавно го начнувам ова прашање за да ...

Бутарис: Туристите кога слетуваат во Солун мислат дека се во Скопје

Точка - 13.02.2018

Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис денеска изјави дека треба да се размисли за промена на името на солунскиот аеродром „Македонија“, и дека ова име го поделило светот, а тоа е лошо за сите.

Бутарис: Аеродромот „Македонија" да се преименува во "Никос Галис"

Press24 - 13.02.2018

Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис изјави дека треба да се размисли за промена на името на солунскиот аеродром „Македонија“. - Не велам дека треба да се промени, но само јавно прашувам, да размислиме за тоа бидејќи името „Македонија“ „го подели ...

По бурните реакции, Бутарис се правда дека изјавата за аеродромот во Солун била погрешно пренесена

Точка - 13.02.2018

По бурните реакции во грчката јавност, солунскиот градоначалник, Јанис Бутарис, на вонредна прес-конференција рече дека неговата изјава за преименување на аеродромот „Македонија“ во Солун била погрешно пренесена.

Бутарис спиел кога му побарале мислење: Никогаш не предложив да се смени името на аеродромот во Солун

еМагазин - 13.02.2018

Погрешно беа протолкувани моите изјави, никогаш не предложив, ниту предлагам промена на името на аеродромот, вели солунскиот градоначалник Јанис Бутарис, во изјава за медиумите, по реакциите што ги предизвика, говорејќи синоќа на состанокот на ...

Бутарис дочекан на нож за изјавата за преименување на аеродромот во Солун

+инфо - 13.02.2018

Тоа е негов предлог, сметам дека не е предлог што во овој момент би можел да се разгледа, вели заменик министерот за поморство Нектариос Санторињо. Бура од реакции во Грција предизвика изјавата на солунскиот градоначалник Јанис Битарис за тоа дали и ...

Грција да размисли за преименување на солунскиот аеродром „Македонија“

Тера - 13.02.2018

рција треба да размисли за преименување на солунскиот аеродром „Македонија“, изјави градоначалникот на градот, Јанис Бутарис, за локалната „ТВ Скај“, пренесе „БГНЕС“. „Не велам дека треба да се промени името, но јавно го начнувам ова прашање за да ...

Бутарис: Аеродромот „Македонија“ може да се преименува во „Никос Галис“

+инфо - 13.02.2018

Тој смета и дека не се реални грчките стравувања од Македонија и дека проблемот на Грција не е Скопје, туку Анкара, и се поголемото турско влијание. Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис изјави дека треба да се размисли за промена на името на ...

По бурните реакции, Бутарис се правда дека изјавата за аеродромот во Солун била погрешно пренесена

Република - 13.02.2018

По бурните реакции во грчката јавност, солунскиот градоначалник, Јанис Бутарис, на вонредна прес-конференција рече дека неговата изјава за преименување на аеродромот „Македонија“ во Солун била погрешно пренесена.

Бутарис: Никогаш не предложив да се смени името на аеродромот

Press24 - 13.02.2018

Погрешно беа протолкувани моите изјави, никогаш не предложив, ниту предлагам промена на името на аеродромот, вели солунскиот градоначалник Јанис Бутарис, во изјава за медиумите, по реакциите што ги предизвика, говорејќи синоќа на состанокот на ...

Бутарис распнат во медиумите затоа што предложи преименување на солунскиот аеродром

Фокус - 13.02.2018

Бура од реакции во Грција предизвика изјавата на солунскиот градоначалник Јанис Бутарис за тоа дали и тие треба да размислат за промена на имињата на аеродромот и автобуската станица во Солун, кои го носат името „Македонија“, јави дописникот на МИА ...

Бутарис: Грција да размисли за преименување на солунскиот аеродром „Македонија“

Sky - 13.02.2018

Грција треба да размисли за преименување на солунскиот аеродром „Македонија“, изјави градоначалникот на градот, Јанис Бутарис, за локалната „ТВ Скај“, пренесе „БГНЕС“. „Не велам дека треба да се промени името, но јавно го начнувам ова прашање за да ...

Бутарис: Името „Македонија“ го подели светот, не подели нас

Фактор - 13.02.2018

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис бара разумност во грчката политика на поставување ултиматуми за што подобро и побрзо да се реши проблемот со името кој Грција го има со соседната држава и ја натера грчката јавност дали треба да се размисли за ...

Бутарис: Не сум предложил промена на името на аеродромот во Солун

А1 On - 13.02.2018

По бурните реакции во грчката јавност, солунскиот градоначалник, Јанис Бутарис, на вонредна прес-конференција рече дека неговата изјава за преименување на аеродромот „Македонија“ во Солун била погрешно пренесена.

Бутарис: Никогаш не предложив да се смени името на аеродромот

Канал5 - 13.02.2018

Погрешно беа протолкувани моите изјави, никогаш не предложив, ниту предлагам промена на името на аеродромот, вели солунскиот градоначалник Јанис Бутарис, во изјава за медиумите, по реакциите што ги предизвика, говорејќи синоќа на состанокот на ...

Бутарис критикуван за изјавата за преименување на аеродромот и автобуската станица во Солун

Слободен Печат - 13.02.2018

Бура од реакции во Грција предизвика изјавата на солунскиот градоначалник Јанис Битарис за тоа дали и тие треба да размислат за промена на имињата на аеродромот и автобуската станица во Солун, кои го носат името „Македонија“, јави дописникот на МИА ...

Бутарис: Аеродромот „Македонија“ може да се преименува во „Никос Галис“

Р.С.Европа - 13.02.2018

Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис изјави дека треба да се размисли за промена на името на солунскиот аеродром „Македонија“. „Не велам дека треба да се промени, но само јавно прашувам, да рзмислиме за тоа бидејќи името „Македонија“ „го подели ...

Бутарис: Никогаш не предложив да се смени името на аеродромот

Тера - 13.02.2018

Погрешно беа протолкувани моите изјави, никогаш не предложив, ниту предлагам промена на името на аеродромот, вели солунскиот градоначалник Јанис Бутарис, во изјава за медиумите, по реакциите што ги предизвика, говорејќи синоќа на состанокот на ...

Бутарис критикуван за изјавата за преименување на аеродромот и автобуската станица во Солун

Либертас - 13.02.2018

Бура од реакции во Грција предизвика изјавата на солунскиот градоначалник Јанис Битарис за тоа дали и тие треба да размислат за промена на имињата на аеродромот и автобуската станица во Солун, кои го носат името „Македонија“, јави дописникот на МИА ...

Бутарис: Аеродромот „Македонија” може да се преименува во „Никос Галис”

Слободен Печат - 13.02.2018

Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис изјави дека треба да се размисли за промена на името на солунскиот аеродром „Македонија“. – Не велам дека треба да се промени, но само јавно прашувам, да рзмислиме за тоа бидејќи името „Македонија“ „го подели ...

Бутарис: Никогаш не предложив да се смени името на аеродромот

ТВ21 - 13.02.2018

Погрешно беа протолкувани моите изјави, никогаш не предложив, ниту предлагам промена на името на аеродромот, вели солунскиот градоначалник Јанис Бутарис, во изјава за медиумите, по реакциите што ги предизвика, говорејќи синоќа на состанокот на ...

Бутарис критикуван за предлогот за преименување на солунскиот аеродром

Канал 77 - 13.02.2018

Бура од реакции во Грција предизвика изјавата на солунскиот градоначалник Јанис Битарис за тоа дали и тие треба да размислат за промена на имињата на аеродромот и автобуската станица во Солун, кои го носат името „Македонија“, јави дописникот на МИА ...

Бутарис предлага да се смени името на аеродромот во Солун

Нова ТВ - 13.02.2018

Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис изјави дека треба да се размисли за промена на името на солунскиот аеродром „Македонија“. – Не велам дека треба да се промени, но само јавно прашувам, да рзмислиме за тоа бидејќи името „Македонија“ „го подели ...

Бутарис: Погрешно бев протолкуван, не предлагам промена на името на солунскиот аеродром

Мета - 13.02.2018

Погрешно беа протолкувани моите изјави, никогаш не предложив, ниту предлагам промена на името на аеродромот, вели солунскиот градоначалник Јанис Бутарис, по реакциите што ги предизвика велејќи дека треба да се размисли за промена на името на ...