TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вајгл: Бараме најдобар начин за да бидеме подготвени на следниот состанок

Дневник - 31.03.2015

Искра Kоровешовска Kако ги коментирате пораките од странските и македонските експерти, кои се сомневаат дека нивото на преговори на европарламентарци може да успее и кои сметаат дека Европската Унија е одговорна за случувањата во Македонија, па ...

Почна дијалогот, нова средба по Велигден

Н.Македонија - 31.03.2015

Без разлика на исходот од вчерашните првични разговори, од Европарламентот најавија дека по велигденските празници ќе се одржи нова средба за ставање крај на политичката криза во Македонија РАЗГОВОРИ НА ЕВРОПРАТЕНИЦИ СО СДСМ И СО ВМРО-ДПМНЕ ВО ...

Брисел виа Скопје - назад во Собрание

Вечер Прес - 31.03.2015

Дијалогот кој започна во понеделникот во Брисел, со цел ставање крај на политичката криза во Република Македонија ќе продолжи по велигденските празници. Но од Брисел, дијалогот со уште позабрзано темпо, според наши информации, продолжува на домашен ...

Дијалогот во Брисел ќе продолжи за две недели

Репортер - 31.03.2015

Сите учесници на состанокот во Брисел меѓу претставниците на македонската Влада и опозициските партии со членови на Европскиот парламент се согласија дека разговорите треба да продолжат, соопштија канцелариите на европратениците по првиот обид за ...

Завршија одвоените средби во Брисел, во тек е работен ручек

24 Вести - 30.03.2015

Зад затворени врати, во Европскиот парламент во Брисел започнаа преговорите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, со посредство на тројката европратеници - Вајгл, Кукан, Ховит, и под будното око на претставници на Европската комисија.

Разговорите во Брисел без успех, нови по Велегден

24 Вести - 30.03.2015

Без успех во Европскиот парламент во Брисел, заврши првиот обид за дијалог меѓу претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, со посредство на европратениците Вајгл, Кукан, и Ховит, и под будното око на претставници на Европската комисија.

Можна е заедничка средба меѓу ВМРО ДПМНЕ и СДСМ

Телма - 30.03.2015

Претставниците на СДСМ, Радмила Шекеринска, Рената Треневска-Дескоска и Виктор Габер, предмалку ја завршија билатералната средба со европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Рочард Ховит, во рамки на дијалогот што со посредство на Европскиот ...

Течат разговорите во Брисел

Телма - 30.03.2015

Од 11 часот течат разговорите во Брисел меѓу претставниците на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, помогнати од тројца олеснувачи, пратеници од Европскиот парламент. Преговорите за наоѓање излез од политичката криза ги водат Никола Попоски, Никола Тодоров и Илија ...

Неуспешен првиот бриселскиот дијалог на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, ќе се обидат по Велигден

Вест - 30.03.2015

Првиот официјален дијалог на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во Брисел, со посредство на европратениците Едвард Кукан, Иво Вајгл и Ричард Ховит и Дејвид Кулен и Кристина Грау од Европската комисија, заврши без успех.

Дијалогот во Брисел е само надеж за сериозни преговори

Р.С.Европа - 30.03.2015

ВО Брисел заврши официјалниот прв дијалог меѓу претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, со посредство на европратениците Едвард Кукан, Иво Вајгл и Ричард Ховит. Договорена е нова средба. Во Европскиот парламент, попладнево заврши официјалниот прв дијалог ...

Европратениците се сретнаа со СДСМ, во моментов разговараат со ВМРО-ДПМНЕ

Р.С.Европа - 30.03.2015

Заврши одвоената средба меѓу претставниците на СДСМ, Радмила Шекеринска, Рената Треневска-Дескоска и Виктор Габер и европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Рочард Ховит, во рамки на дијалогот, кој со посредство на Европскиот парламент се води со ...

Завршија средбите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во Брисел

Р.С.Европа - 30.03.2015

Попладнево завршија преговорите меѓу претставниците на ВМРО-ДПМЕ и СДСМ иевропратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Рочард Ховит. Претставниците на партиите од власта и опозицијата на две посебни средби разговарале со европратениците и им ги пренеле ...

Во Брисел Шекеринска и Попоски ќе разговараат за политичката криза во Македонија

МКД - 30.03.2015

Со посредништво на тројца европарламентарци, Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едуард Кукан, претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ денеска во Брисел ќе го почнат политичкиот дијалог за излез од политичката криза во земјата по објавувањето на прислушуваните ...

Тројката европратеници се сретна со претставниците на СДСМ

Алсат-М - 30.03.2015

Претставниците на СДСМ, Радмила Шекеринска, Рената Треневска-Дескоска и Виктор Габер, предмалку ја завршија билатералната средба со европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Рочард Ховит, во рамки на дијалогот што со посредство на Европскиот ...

Тројката европратеници се сретна со претставниците на СДСМ, во тек средбата со ВМРО-ДПМНЕ

Утрински - 30.03.2015

Претставниците на СДСМ, Радмила Шекеринска, Рената Треневска-Дескоска и Виктор Габер, предмалку ја завршија билатералната средба со европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Рочард Ховит, во рамки на дијалогот што со посредство на Европскиот ...

По завршената средба со СДСМ во тек e средбата на ВМРО-ДПМНЕ со тројката европратеници

МКД - 30.03.2015

Билатералната средба на претставниците на СДСМ, Радмила Шекеринска, Рената Треневска-Дескоска и Виктор Габер со европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Рочард Ховит е завршена, а во тек е средбата на претставниците на ВМРО-ДПМНЕ со тројката ...

Попоски и Шекеринска на работен ручек со Вајгл, Кукан и Ховит во ЕП

Утрински - 30.03.2015

Во Европскиот парламент заврши и билатералната работна средба на тројцата претставници на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Попоски, Никола Тодоров и Илија Димовски со европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит, а во рамки на дијалогот што со ...

Попоски и Шекеринска на работен ручек со Вајгл, Кукан и Ховит

Алсат-М - 30.03.2015

Во Европскиот парламент заврши и билатералната работна средба на тројцата претставници на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Попоски, Никола Тодоров и Илија Димовски со европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит, а во рамки на дијалогот што со ...

Завршија одвоените средби на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во Брисел

Фокус - 30.03.2015

Претставниците на двете најголеми македонски партии на две посебни средби разговарале со европратениците Вајгл, Кукан и Ховит, на кои им ги пренеле своите ставови за излез од политичката криза.

Во Брисел на иста маса седнаа претставниците на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и се договорија пак да седнат

МКД - 30.03.2015

Во Европскиот парламент, попладнево заврши официјалниот прв дијалог меѓу претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, со посредство на европратениците Едвард Кукан, Иво Вајгл и Ричард Ховит и под будното око на Дејвид Кулен и Кристина Грау од Европската ...

Разговорите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат по Велигден

Утрински - 30.03.2015

Во Европскиот парламент, попладнево заврши официјалниот прв дијалог меѓу претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, со посредство на европратениците Едвард Кукан, Иво Вајгл и Ричард Ховит и под будното око на Дејвид Кулен и Кристина Грау од Европската ...

Европратениците им закажаа нова средба на ДПМНЕ и СДСМ во април

Фокус - 30.03.2015

Во краткото соопштение од тројцата европски пратеници се вели дека „сите учесници се договориле дека разговорите ќе продолжат”. Исходот од денешната прва рунда преговори меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во Брисел е нова средба кон средината на април, јавува ...

Во Брисел прво на одвоени средби , па седнаа на заедничка маса- ВМРО-ДПМНЕ vs СДСМ

Локално - 30.03.2015

Во зградата на Европскиот парламент во Брисел почнаа билатералните средби на претставници на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ со тројцата европратеници Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит, како и во присуство на двајца претставници на Европската комисија, ...

СДСМ го кажа своето пред Европјаните, сега своите позиции ги кажуваат ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 30.03.2015

Претставниците на СДСМ, Радмила Шекеринска, Рената Треневска-Дескоска и Виктор Габер, предмалку ја завршија билатералната средба со европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Рочард Ховит, во рамки на дијалогот што со посредство на Европскиот ...

Европратениците се сретнаа со СДСМ, во тек е средбата со ВМРО-ДПМНЕ

Телеграф - 30.03.2015

Шекеринска, Треневска-Дескоска и Габер одбија да дадат изјава за претставниците на македонските медиуми за тоа што се разговарало на првичната средба Претставниците на СДСМ, Радмила Шекеринска, Рената Треневска-Дескоска и Виктор Габер, предмалку ја ...

Завршија средбите на европратениците со ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ

Телеграф - 30.03.2015

Тројката од ВМРО-ДПМНЕ, а претходно и претставниците на СДСМ, одбија да дадат изјава по нивните одвоени средби со европратениците и претставниците на Еврокомисијата Во Европскиот парламент заврши и билатералната работна средба на тројцата ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ го кажаа своето пред Европјаните, сега Шекерниска и Попоски се на ручек со тројката

Локално - 30.03.2015

Во Европскиот парламент заврши и билатералната работна средба на тројцата претставници на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Попоски, Никола Тодоров и Илија Димовски со европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит, а во рамки на дијалогот што со ...

Тројката европратеници на средби со претставниците на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ

Алфа - 30.03.2015

Брисел во обид да ја реши политичката ситуација во Македонија. Ево Вајгал, Ричард Ховит и Едвард Кукан, денеска ги слушнале двете страни и позициите на власта и опозицијата. Брисел во обид да ја реши политичката ситуација во Македонија.

СДСМ и ВМРО-ДПМНE ќе се договорат дека нема ништо од договор

Локално - 30.03.2015

Нема и најверојатно нема да има било каков напредок по првиот ден од преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во Брисел, дознава Плусинфо од партиски извори. Зад затворени врати, во Европскиот парламент во Брисел, со посредство на европратениците Вајгл, ...

Дијалогот на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во ЕП без успех, најава за нов по Велигденските празници

Локално - 30.03.2015

Во Европскиот парламент, попладнево заврши официјалниот прв дијалог меѓу претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, со посредство на европратениците Едвард Кукан, Иво Вајгл и Ричард Ховит и под будното око на Дејвид Кулен и Кристина Грау од Европската ...

Дијалогот во Брисел без успех, нови средби по Велигден

Телеграф - 30.03.2015

Во соопштението испратено од канцелариите на Вајгл, Кукан и Ховит, се наведува дека е договорено истите соговорници повторно да се сретнат Во Европскиот парламент, попладнево заврши официјалниот прв дијалог меѓу претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, со ...

Бетмен велит: Европа, сакаш врска или да се муваме?

Телеграф - 30.03.2015

Неофицијално на средбата на Вајгл, Кукан и Ховит со Шеќеринска и Попоски, „шефовите“ на македонските тројки инсистирале прво да се дефинира менито на вечерата на која би сакале да ги викнат и Тодоров и Димовски, како и Дескоска и Габер Последниот ...

Разговорите во Брисел без успех, нови по Велегден

Тера - 30.03.2015

Без успех во Европскиот парламент во Брисел, заврши првиот обид за дијалог меѓу претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, со посредство на европратениците Вајгл, Кукан, и Ховит, и под будното око на претставници на Европската комисија, јавуваат медиумите.

Почнува политичкиот дијалог во Брисел

+инфо - 30.03.2015

Во Брисел денеска ќе започне дијалогот меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за излез од политичката криза во земјата по објавувањето на прислушуваните разговори од страна на опозицијата и покренување на случајот „Пуч“.

ОБНОВЕНО За дијалогот во Брисел се предвидени седум часа

+инфо - 30.03.2015

Во Брисел денеска ќе започне дијалогот меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за излез од политичката криза во земјата по објавувањето на прислушуваните разговори од страна на опозицијата и покренување на случајот „Пуч“.

Во Брисел почнаа преговорите меѓу ВМРО ДПМНЕ и СДСМ

Канал5 - 30.03.2015

Обид на Брисел да ја реши политичката криза во Македонија. Претставници на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ заедно со европратеници преку разговори ќе се обидат да најдат договор како да се врати политичкиот дијалог во земјава.

Тројката европратеници се сретна со претставниците на СДСМ, во тек средбата со ВМРО-ДПМНЕ

Бриф - 30.03.2015

Претставниците на СДСМ, Радмила Шекеринска, Рената Треневска-Дескоска и Виктор Габер, веќе ја завршија билатералната средба со европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Рочард Ховит, во рамки на дијалогот што со посредство на Европскиот парламент се ...

Попоски и Шекеринска на работен ручек со Вајгл, Кукан и Ховит во ЕП

Канал5 - 30.03.2015

Во Европскиот парламент заврши и билатералната работна средба на тројцата претставници на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Попоски, Никола Тодоров и Илија Димовски со европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит, а во рамки на дијалогот што со ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНE ќе се договорат дека нема ништо од договор

+инфо - 30.03.2015

Нема и најверојатно нема да има било каков напредок по првиот ден од преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во Брисел, дознава Плусинфо од партиски извори. Зад затворени врати, во Европскиот парламент во Брисел, со посредство на европратениците Вајгл, ...

Дијалогот на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во ЕП без успех, најава за нов по Велигденските празници

Н.Македонија - 30.03.2015

Во Европскиот парламент, попладнево заврши официјалниот прв дијалог меѓу претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, со посредство на европратениците Едвард Кукан, Иво Вајгл и Ричард Ховит и под будното око на Дејвид Кулен и Кристина Грау од Европската ...

Никола, Брисел нема намера, а и Господ не може да ги запре бомбите на Заев!

+инфо - 30.03.2015

Комплетна лага и дезинформација е тврдењето на провладините медиуми дека став на европратениците, после двете средби со делегациите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, е итно враќање на македонските социјалдемократи во Собранието и прекинување со објавување на ...

Дијалогот на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во ЕП без успех, најава за нов по Велигденските празници

Канал5 - 30.03.2015

Претставниците на СДСМ останале на барањето за формирање на преодна Влада, барајќи и оставки на министри и раководни лица во Македонската-радио телевизија, како и на Јавниот обвинител. Тоа било отфрлено од „тројката” од ВМРО-ДПМНЕ, по што состанокот ...

Средбата со СДСМ заврши, во тек е средба на европратениците со претставници на ВМРО-ДПМНЕ

Република - 30.03.2015

Претставниците на СДСМ, Радмила Шекеринска, Рената Треневска-Дескоска и Виктор Габер, предмалку ја завршија билатералната средба со европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Рочард Ховит, во рамки на дијалогот што со посредство на Европскиот ...

Во тек е средба на европратениците со претставници на ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 30.03.2015

Претставниците на СДСМ, Радмила Шекеринска, Рената Треневска-Дескоска и Виктор Габер, предмалку ја завршија билатералната средба со европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Рочард Ховит, во рамки на дијалогот што со посредство на Европскиот ...

Тројката европратеници се сретна со претставниците на СДСМ, во тек средбата со ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 30.03.2015

Претставниците на СДСМ, Радмила Шекеринска, Рената Треневска-Дескоска и Виктор Габер, веќе ја завршија билатералната средба со европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Рочард Ховит, во рамки на дијалогот што со посредство на Европскиот парламент се ...

Тројката европратеници се сретна со претставниците на СДСМ, во тек средбата со ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 30.03.2015

Претставниците на СДСМ, Радмила Шекеринска, Рената Треневска-Дескоска и Виктор Габер, предмалку ја завршија билатералната средба со европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Рочард Ховит, во рамки на дијалогот што со посредство на Европскиот ...

Европратениците со став: Итно враќање на опозицијата во Собрание и прекинување со објавување на телефонските разговори

Press24 - 30.03.2015

Во Европскиот парламент заврши и билатералната работна средба на тројцата претставници на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Попоски, Никола Тодоров и Илија Димовски со европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит, а во рамки на дијалогот што со ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНE ќе се договорат дека нема ништо од договор во Брисел

Либертас - 30.03.2015

Нема и најверојатно нема да има било каков напредок по првиот ден од преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во Брисел, дознава Плусинфо од партиски извори. Зад затворени врати, во Европскиот парламент во Брисел, со посредство на европратениците Вајгл, ...

Европратениците со став: Итно враќање на опозицијата во Собрание и прекинување со објавување на телефонските разговори

Република - 30.03.2015

Во Европскиот парламент заврши и билатералната работна средба на тројцата претставници на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Попоски, Никола Тодоров и Илија Димовски со европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит, а во рамки на дијалогот што со ...