TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Израел: Ја нападнавме терористичката инфраструктура на Хезболах во Либан

А1 On - 20.11.2023

Израелските одбранбени сили (ИДФ) тврдат дека нападнале терористичка инфраструктура на Хезболах во Либан. „Тенкови, борбен авион и хеликоптер ја погодија милитантната група поддржана од Иран, откако таа се обиде да истрела противтенковска ракета врз ...

Ердоган: Европските лидери се обземени со срамот од холокаустот

24Инфо

Санчез во посета на Израел и палестинските територии

Курир

Хамас ги негираше информациите за договор за размена на затвореници со Израел

Во Центар

Санчез: Мојата прва заложба ќе биде признавањето на палестинската држава

Локално

Хамас подготвен да го зголеми бројот на заложници кои би ги ослободил во размена со Израел

Локално

Хамас демантира дека е постигнат договор за размена на затвореници со Израел

Телма

Н.Македонија Телма Deutsche Welle Локално Мета Локално МКД Макфакс

Ердоган: Со 2.000 адвокати ќе поднесеме обвинение за геноцид во Газа

Во Центар - 20.11.2023

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган ја повика Германија да преземе чекори за ослободување на илјадници Палестинци во израелските затвори. „Израел држи речиси 10.000 заложници. Како Германија, преземете чекори да ги ослободите.

Роднините на заложниците во Газа апелираа да не се извршуваат смртни казни против членовите на Хамас

24Инфо

Хамас во заложништво држи 239 луѓе од 26 држави, Бајден верува дека наскоро ќе бидат ослободени

Слободен Печат

ВИДЕО| Уништени набљудувачки пунктови на Хамас

Нетпрес

Вознемирувачки снимки од уличните борби на Хамас и израелската војска

еМагазин

„Израелски хеликоптер пукал кон Израелци на фестивалот при нападот на Хамас на 7. октомври“, објавија израелски весници

Во Центар

Израелската војска најави четиричасовен прекин на огнот во градот Рафа

Канал5

Во Центар Бизнис Вести Канал5 Н.Македонија Zoom MakPress 360 степени Zoom

ВИДЕО | ИЗРАЕЛЦИТЕ ВЛЕГОА ВО ДОМОВИТЕ НА ВИСОКИ ФУНКЦИОНЕРИ НА ХАМАС – Се водат тешки улични борби во Појасот Газа

Во Центар - 19.11.2023

Израелските одбранбени сили (ИДФ) извршија рација во домовите на високи функционери на Хамас во луксузната населба Римал во градо Газа и пронајдоа околу 35 тунели и големо количество оружје, соопшти денес портпаролот на ИДФ.

Израелските сили упаднале во домовите на високи функционери на Хамас: Се водат тешки улични борби, две населби на мета, откриени многу работи! (ВИДЕО)

Во Центар

ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИЦИ СТИГНАА ДО БАРАНИОТ КВАРТ - таму се домовите на лидерите на Хамас

Фактор

ИДФ: Извршивме рации во домови на високи функционери на Хамас во градот Газа

Канал5

Израелските војници стигнаа до домовите на лидерите на Хамас

Фокус

Израелските војници стигнаа до домовите на лидерите на Хамас

Независен

Израелските војници стигнаа до населбата каде што се наоѓаат домовите на лидерите на Хамас

Zoom

Рацин Слободен Печат Сител Вечер Прес ТВ21 4NEWS +инфо Курир

“НЕ Е ПОСТИГНАТ ДОГОВОР“ – Белата куќа се огласи по повод гласините за наводен прекин на огнот во Појасот Газа

Во Центар - 19.11.2023

Белата куќа негираше дека е постигнат договор за ослободување на заложниците од Појасот Газа во замена за петдневна пауза во борбите. Портпаролот на Белата куќа соопшти дека и Израел и Хамас не постигнале договор за привремен прекин на огнот, ...

Бела куќа: Се уште нема договор меѓу Израел и Хамас

Макфакс

Ердоган: Ќе поднесеме тужба против Израел за геноцидот во Газа

Вечер Прес

„Вашингтон пост“: Израел и Хамас се се’ поблиску до договор за прекин на огнот

Бизнис Вести

Ердоган: Турција ќе ја обнови инфраструктурата во Газа откако ќе се постигне прекин на огнот

MakPress

Бела куќа: Се уште нема договор меѓу Израел и Хамас

Опсервер

Бела куќа: Се уште нема договор меѓу Израел и Хамас

Скопје1

Либертас Рацин Точка ТВ21 Бриф Република Zoom Курир

Анкара со армија адвокати ќе го тужи Израел за „геноцид во Газа“

Слободен Печат - 19.11.2023

Турција заедно со повеќе од 2.000 адвокати ќе го тужи Израел за „геноцидот во Појасот Газа“, најави синоќа претседателот Реџеп Таип Ердоган, говорејќи на генералното собрание на Националниот студентски сојуз.

Ердоган: Турција и 2.000 адвокати ќе поднесат тужба против Израел за геноцид во Газа

Рацин

Ердоган: Турција и 2.000 адвокати ќе поднесат тужба против Израел за геноцид во Газа

Канал5

Ердоган: Турција и 2.000 адвокати ќе поднесат тужба против Израел за геноцид во Газа

Бриф

Ердоган најави дека Турција и 2.000 адвокати ќе поднесат тужба против Израел за геноцид во Газа

24Инфо

Ердоган: Турција и 2.000 адвокати ќе поднесат тужба против Израел за геноцид во Газа

Zoom

Турција и 2.000 адвокати ќе поднесат тужба против Израел за геноцид во Газа

Независен

Курир Либертас ТВ21 4NEWS Нетпрес Денешен MakPress

Продолжуваат престрелките долж либанско-израелската граница

Zoom - 19.11.2023

Борбите на либанско-израелската граница продолжија и денеска повторно имаше престрелки, јави ДПА. Либанското шиитско движење Хезболах соопшти дека пукало врз израелски цели во пограничната област, особено известувајќи за „директен удар“ на кибуцот ...

Продолжуваат престрелките долж либанско-израелската граница

Сител

Продолжуваат престрелките долж либанско-израелската граница

Курир

Продолжуваат престрелките долж либанско-израелската граница

Рацин