TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара Богоевски да не ја води комисијата за мандатот на Груевски

Телма - 16.05.2019

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе побара Павле Богоевски да се изземе од Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања и во понеделник друг да заседава со неа, дознава Телма . Партиски извори велат дека Богоевски нема морал и кредибилитет ...

Ќе се претвори ли во фарса расправата за мандатот на Груевски?

Фокус - 16.05.2019

Комисијата за мандатно имунитетни прашања се очекува во понеделник да ја почне расправата за мандатот на пребеганиот екс премиер, Никола Груевски, кој веќе шест месеци отсуствува од Собранието, со што се исполнети условите за одземање на неговиот ...

Во понеделник комисиска расправа за одземање на мандатот на Груевски

Канал5 - 16.05.2019

Во понеделник е закажана седницата на комисија за деловнички и имунитетно мандантни прашања на која ќе се расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер Никола Груевски.

Во понеделник ќе се одлучува за мандатот на Груевски

Скопје1 - 16.05.2019

Во понеделник е закажана седницата на комисија за деловнички и имунитетно мандантни прашања на која ќе се расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер Никола ...

Ќе престане да тече ли пратеничката плата на контото на Груевски?

Centar - 16.05.2019

Поминаа шест месеци откако Никола Груевски побегна од земјава и доби азил во Република Унгарија, а со тоа и не се појавува на своето работно место. Дали Никола Груевски ќе продолжи да добива плата на своето банкарско конто и покрај тоа што не доаѓа ...

ЌЕ СЕ СОБЕРАТ ЛИ ДОВОЛНО ПРАТЕНИЦИ: Груевски ги исполни условите да остане без мандат

Фактор - 16.05.2019

Повеќе од шест месеци бегалецот Никола Груевски кој ужива политички азил во Будимпешта не се појавува на работа. Тој уште е пратеник во Собранието на Република Северна Македонија а сега тоа може да се промени бидејќи се исполнети условите да почне ...

Втора „мајка“ за одземање на мандатот на Груевски

Независен - 16.05.2019

Политичкото мнозинство е пред нов предизвик да обезбеди двотретинско мнозинство за одземање на мандатот на пратеникот и почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, сега азилант во Унгарија, Никола Груевски.

Мандатот на Груевски во собраниска процедура

1tv - 15.05.2019

Собранискиот спикер Талат Џафеи испрати допис до мандатно имунитетната комисија со кој ја извести дека пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груески неопавдано бил отсутен од собраниски седници повеќе од 6 месеци.

Џафери ја извести надлежната Комисија дека Груевски исполнува услови за одземање на мандатот

Алсат-М - 15.05.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја информираше Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања дека пратеникот Никола Груевски отсуствува од работа повеќе од шест месеци без оправдување.

Покрената е постапка за недоаѓањето на Груевски на работа шест месеци во Собранието

Сакам да кажам - 15.05.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја известил Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања дека пратеникот во азил Никола Груевски шест месеци неоправдано отсуствувал од работа како пратеник во Собранието.

Џафери ја извести комисијата дека Груевски шест месеци не се појавил во Собранието

Мета - 15.05.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска официјално ја известил Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања дека пратеникот во азил Никола Груевски шест месеци неоправдано отсуствува од работа како пратеник во Собранието.

Џафери констатираше шестмесечно неоправдано отсуство на Груевски

Телма - 15.05.2019

Претседатеот на Собранието Талат Џафери ја извести Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања дека пратеникот Никола Груевски неоправдано отсуствува од работа во Собранието повеќе од шест месеци.

Џафери ја извести Комисијата дека Груевски го нема 6 месеци и има услови за одземање на мандатот

МКД - 15.05.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери со допис ја информирал Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања дека пратеникот Никола Груевски повеќе од шест месеци, со што може да се расправа за одземање на неговиот пратенички мандат.

Џафери даде зелено светло за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

CivilMedia - 15.05.2019

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, на денешната седница ја извести Комисијата за мандатно-имунитетни и деловнички прашања дека пратеникот Никола Груевски шест месеци неоправдано отсуствувал од собраниските ...

Џафери ја извести Комисијата дека Груевски исполнува услови за одземање мандат

24 Вести - 15.05.2019

Собранискиот спикер Талат Џафери ја извести Комисијата за мандатно-имунитетни и деловнички прашања дека претникот Никола Груевски шест месеци неоправдано отсуствувал од собраниските седници, што според процедурите, е повод за одземање на ...

Џафери го испратил дописот за отсуството на Груевски до надлежната комисија

Р.С.Европа - 15.05.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери до Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања го испратил дописот дека пратеникот Никола Груевски шест месеци неоправдано бил отсутен од работата на законодавниот дом, соопшти собраниската ...

Двотретинското мнозинство неизвесно, Груевски во Унгарија со пратеничка плата

Р.С.Европа - 15.05.2019

Во ВМРО-ДПМНЕ велат дека Никола Груевски не е неоправдано отсутен, туку политички прогонет, а независните од ВМРО-ДПМНЕ немаат изградено став за одземање на мандатот. Истекуваат шест месеци неоправдано отсуство на Груевски од Собранието, но за да му ...

Мандатот на Груевски пред пратениците откако Џафери ќе се врати од службен пат

Фокус - 15.05.2019

Пратениците чекаат да се врати собранискиот спикер, Талат Џафери, од службен пат, па да биде свикана Комисијата за мандатно-имунитетни прашања за да расправа за мандатот на осудениот екс премиер, Никола Груевски, кој се уште се води како пратеник во ...

ГРУЕВСКИ “РАСПНАТ ВО СОБРАНИЕ” -почнува постапка за одземање на неговиот мандат на чело со Џафери!

Магазин - 15.05.2019

Талат Џафери претседателот на Собранието прати допис до Комисијата за мандатно-имунитетни прашања во кое ја известил комисијата дека пратеникот Никола Груевски неоправдано е отсутен од седница на Собрание повеќе од шест месеци.

Џафери му прати абер на Богоевски за Груевски

Слободен Печат - 15.05.2019

Почна постапката за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Собранискиот спикер Талат Џафери ја извести Комисијата за мандатно-имунитетни и деловнички прашања дека пратеникот Никола Груевски шест месеци неоправдано ...

Џафери ја извести надлежната комисија дека Груевски е отсутен повеќе од шест месеци

Либертас - 15.05.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери испрати допис до Комисијата за мандатно-имунитетни прашања дека пратеникот Никола Груевски неоправдано бил отсутен од седниците повеќе од шест месеци, информират собраниските служби.

Започна постапката за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Скопје1 - 15.05.2019

Претседатеот на Собранието Талат Џафери ја извести Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања дека пратеникот Никола Груевски неоправдано отсуствува од работа во Собранието повеќе од шест ...

Почнува постапка за одземање на мандатот на Груевски

Независен - 15.05.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери пратил допис до Комисијата за мандатно-имунитетни прашања во кое ја известил комисијата дека пратеникот Никола Груевски неоправдано бил отсутен од седница на Собрание повеќе од шест месеци.

Џафери ја извести надлежната комисија дека Груевски е отсутен повеќе од шест месеци

PressingTV - 15.05.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери испрати допис до Комисијата за мандатно-имунитетни прашања дека пратеникот Никола Груевски неоправдано бил отсутен од седниците повеќе од шест месеци, информират собраниските служби.

Мандатот на Груевски засега нема да се чепка, оти Џафери е на пат

Скопје1 - 15.05.2019

Пратениците чекаат да се врати собранискиот спикер, Талат Џафери, од службен пат, па да биде свикана Комисијата за мандатно-имунитетни прашања за да расправа за мандатот на осудениот екс премиер, Никола Груевски, кој се уште се води како пратеник во ...

Дали расправата за мандатот на Груевски ќе се претвори во фарса ?

Либертас - 16.05.2019

Комисијата за мандатно имунитетни прашања се очекува во понеделник да ја почне расправата за мандатот на пребеганиот екс премиер, Никола Груевски, кој веќе шест месеци отсуствува од Собранието, со што се исполнети условите за одземање на неговиот ...

В понеделник Комисијата ќе одлучува за мандатот на Груевски

Алсат-М - 16.05.2019

Седницата на Комисија за деловнички и имунитетно мандантни прашања на која ќе се расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер Никола Груевски e закажана за в понеделник.

Во понеделник ќе се одлучува за одземање на мандатот на Груевски

Press24 - 16.05.2019

За во понеделник на стартот на работната недела е закажана седницата на Комисијата за деловнички и имунитетно мандатни прашања, за одземање на мандатот на екс-премиерот Никола Груевски кој е во бегство, јавува Канал5.

Груевски половина година со „неоправдани“ во Собранието- владеачките бараат одземање на пратеничкиот мандат

Телма - 14.05.2019

Чекаа, броеја и стигнаа до законскиот рок, пратениците од власта денеска објавија дека поминаа точно 6 месеци откако почна неправданото отсуство на пратеникот Никола Груевски. 6 месеци неоправдано е уставниот и законскиот рок по кој Собранието треба ...

Груевски шест месеци неоправдано отсутен од работа, потребно 80 гласа за одземање на мандатот

Алсат-М - 14.05.2019

Се навршија шест месеци од бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија. Тој и понатаму е пратеник, иако од јануари не добива плата. Потпретседателката на Собранието и пратеничка на СДСМ, Фросина Ременски, потсетува дека се исполнети ...

Мандатот на Груевски го чека Џафери, но И 80 гласа

24 Вести - 14.05.2019

Пратеничкиот мандат на екс премиерот и лидер на ВРМО-ДПМНЕ, Никола Груевски ќе го чека собранискиот спикер Талат Џафери. И 6 месеци по бегството Груевски се уште се води како пратеник во македонското собрание, а поради службеното патување на Џафери, ...

Во понеделник закажана комисиска расправа за одземање на мандатот на Груевски

1tv - 16.05.2019

Во понеделник е закажана седницата на комисија за деловнички и имунитетно мандантни прашања на која ќе се расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер Никола ...

Следната недела ќе се знае дали Груевски ќе продолжи да зема пратеничка плата

iPortal - 16.05.2019

Поминаа шест месеци откако Никола Груевски побегна од земјава и доби азил во Република Унгарија, а со тоа и не се појавува на своето работно место. Дали Никола Груевски ќе продолжи да добива плата на своето банкарско конто и покрај тоа што не доаѓа ...

Груевски 6 месеци отсутен од Собранието, ќе се соберат ли 80 пратеници за одземање на мандатот?

ТВ21 - 14.05.2019

Шест месеци по бегството на Никола Груевски тој се уште се води како пратеник и зема пратеничка плата. Потпретседателот на Собранието од редовите на СДСМ Фросина Ременски на својот фејсбук профил напиша дека по 6-те месеци неоправдано отсуство од ...

Ременски: Постојат услови за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски

ТВ21 - 14.05.2019

Пратеничката Фросина Ременски ги потсетува пратениците дека денеска истекуваат шест месеци како пребеганиот екс премиер, Никола Груевски, отсуствува од работата на Собранието, со што се исполнуваат условите да му биде одземен пратеничкиот мандат.

Мандатот на Груевски во собраниска процедура

Либертас - 15.05.2019

Собранискиот спикер Талат Џафеи испрати допис до мандатно имунитетната комисија со кој ја извести дека пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груески неопавдано бил отсутен од собраниски седници повеќе од 6 месеци.

Џафери ја извести Комисија дека на Груевски може да му се одземе мандатот

+инфо - 15.05.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја извести Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања дека пратеникот Никола Груевски отсуствува од работа повеќе од шест месеци без оправдување.

Џафери ја извести Комисијата дека Груевски го нема шест месеци на работа

ТВ21 - 15.05.2019

Одземањето на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер и актуелен пратеник во Собранието Никола Груевски, е се поблиску, откако денеска претседателот на парламентот Талат Џафери ја информираше Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања ...

Мандатот на Груевски пред пратениците откако Џафери ќе се врати од службен пат

1tv - 15.05.2019

Пратениците чекаат да се врати собранискиот спикер, Талат Џафери, од службен пат, па да биде свикана Комисијата за мандатно-имунитетни прашања за да расправа за мандатот на осудениот екс премиер, Никола Груевски, кој се уште се води како пратеник во ...

Џафери констатираше шестмесечно неоправдано отсуство на Груевски

Тера - 15.05.2019

Претседатеот на Собранието Талат Џафери ја извести Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања дека пратеникот Никола Груевски неоправдано отсуствува од работа во Собранието повеќе од шест месеци.

Џафери испрати допис до Мандатно-имунитетната комисија за отстуството на Груевски

1tv - 15.05.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери испрати допис до Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања со кој ја извести дека пратеникот Никола Груевски неоправдано бил отустен од седниците на Парламентот повеќе од шест месеци, потврдија ...

Во понеделник ќе се одлучува за одземање на мандатот на Груевски

CivilMedia - 16.05.2019

Во понеделник е закажана седницата на комисија за деловнички и имунитетно мандантни прашања на која ќе се расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер Никола Груевски, кој побегнал во Будимпешта, Унгарија.

Ќе остане ли Груевски без мандат: Шест месеци го плаќаме без да оди на работа

Бриф - 14.05.2019

Се навршија шест месеци од бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија. Тој и понатаму е пратеник, иако од јануари не добива плата. Потпретседателката на Собранието и пратеничка на СДСМ, Фросина Ременски, потсетува дека се исполнети ...

Во понеделник закажана комисиска расправа за одземање на мандатот на Груевски

Либертас - 16.05.2019

Во понеделник е закажана седницата на комисија за деловнички и имунитетно мандантни прашања на која ќе се расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер Никола ...

Мандатот на Груевски пред пратениците откако Џафери ќе се врати од службен пат

Либертас - 15.05.2019

Пратениците чекаат да се врати собранискиот спикер, Талат Џафери, од службен пат, па да биде свикана Комисијата за мандатно-имунитетни прашања за да расправа за мандатот на осудениот екс премиер, Никола Груевски, кој се уште се води како пратеник во ...

Џафери ќе испрати допис до Мандатно-имунитетната комисија за отстуството на Груевски

24Инфо - 15.05.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери ќе испрати допис до Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања со кој ќе ја извести дека пратеникот Никола Груевски неоправдано бил отустен од седниците на Парламентот повеќе од шест месеци, ...

Половинчето на Павле или мандатот на Груевски ?

PressingTV - 16.05.2019

Во понеделник е закажана седницата на комисија за деловнички и имунитетно мандантни прашања на која ќе се расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер Никола Груевски, кој доби политички азил во Будимпешта.

Мандатот на Груевски пред пратениците откако Џафери ќе се врати од службен пат

iPortal - 15.05.2019

Пратениците чекаат да се врати собранискиот спикер, Талат Џафери, од службен пат, па да биде свикана Комисијата за мандатно-имунитетни прашања за да расправа за мандатот на осудениот екс премиер, Никола Груевски, кој се уште се води како пратеник во ...

Џафери испрати допис до Мандатно-имунитетната комисија за отстуството на Груевски

А1 On - 15.05.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери испрати допис до Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања со кој ја известува дека пратеникот Никола Груевски неоправдано бил отустен од седниците на Парламентот повеќе од шест месеци, потврдија ...

Пратениците ќе расправаат за мандатот на Груевски откако Џафери ќе се врати од службен пат

Press24 - 15.05.2019

Пратениците чекаат да се врати собранискиот спикер, Талат Џафери, од службен пат, па да биде свикана Комисијата за мандатно-имунитетни прашања за да расправа за мандатот на осудениот екс премиер, Никола Груевски, кој се уште се води како пратеник во ...