TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дебарските Роми бараат државата да се ангажира за нивно вработување

Р.С.Европа - 08.04.2021

Припадниците на ромската етничка заедница кои живеат во Дебар последните години имаат постигнато добри успеси во школувањето пред се поради подршката што има се дава во стипендии, но проблемот со нивното вработување и понатаму е голем.

Одбележан Меѓународниот ден на Ромите

Сител

Пред општинска зграда во Прилеп подигнато ромското знаме по повод Меѓународниот ден на Ромите

MakPress

Ромите родени во Македонија се и ќе останат Македонци, вели Ашмет Елезовски, претседател на Националниот ромски совет по повод Меѓународниот ден на Ромите

ММС

ЗАЕВ: Ромите се нашиот потенцијал кој треба да се стимулира и да расте

Денешен

Одбележување на Денот на Ромите во Гостивар, ромското знаме свечено подигнато на јарболот пред општината

Gostivarpress.mk

Во Прилеп одбележан Меѓународниот ден на Ромите (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Frontline

Gostivarpress.mk Сител Фокус Frontline ММС 24Инфо Слободен Печат Канал5

Меѓу антициганизмот и борбата за човекови права

CivilMedia - 08.04.2021

пишува: Социополитичката машина за мелење месо постојано ги држи Ромите на трпезата, свежи и спремни за правење плескавици за потребите на побројните, моќните и „вредните“. Ромите, непожелни и вековно омразени, кога се веќе тука, имаат неколку ...

Мицкоски со честитка по повод Меѓународниот ден на Ромите

Курир

Ромите да пријават до нас доколку се дискриминирани, порачуваат од Комисијата против дискриминација

Радио МОФ

Меѓународен ден на Ромите

Канал5

Николовски по повод Меѓународниот ден на Ромите: Заедно ја градиме нашата мултиетничка татковина

iPortal

Дерала: Ромите се жртва на длабоко всадена расистичка идеологија на супериорност над нив

Frontline

ОБСЕ: Ромите ги трпат поголемите последици од Ковид пандемијата

Локално

Опсервер Слободен Печат Курир 24Инфо Либертас Frontline 24Инфо Канал5

Честитка од Пендаровски по повод Меѓународниот ден на Ромите

Курир - 08.04.2021

Претседателот Стево Пендаровски по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите, упати честитка до припадниците на ромската заедница. -Дозволете ми да ви го честитам 8 Април, Меѓународниот ден на Ромите и да ви посакам добро здравје, среќа и елан за ...

Честитка на градоначалникот Георгиески до ромската заедница

OhridNews

Мицкоски го честита Меѓународниот ден на Ромите: Сите граѓани на Македонија заслужуваат подобар живот

Република

Џафери со честитка по повод Светскиот ден на Ромите

Frontline

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите

Слободен Печат

Честитка од Пендаровски по повод Меѓународниот ден на Ромите

Акцент

Честитка од Пендаровски по повод 8 Април- Меѓународниот ден на Ромите

24Инфо

24 Вести Фокус Опсервер Канал5 Независен iPortal Либертас Frontline

Меѓународен ден на Ромите: Расизмот и дискриминацијата сѐ уште се главен белег

Академик - 08.04.2021

Денеска се одбележува Меѓународниот ден на Ромите. За Меѓународен ден на Ромите 8 април официјално е прогласен во 1990 година на Светскиот конгрес на Меѓународната унија за Ромите во Полска.

Хелсиншки комитет: Расизмот и дискриминацијата сѐ уште се главен белег на односот кон Ромите

Frontline

„Расизмот и дискриминацијата сѐ уште се главен белег на односот кон Ромите“

Локално

Расизмот и дискриминацијата сѐ уште се главен белег на односот кон Ромите

ТВ21

Хелсиншки комитет: се уште има расизам и дискриминација кон Ромите

Р.С.Европа

Хелсиншки комитет: Расизмот и дискриминацијата сѐ уште се главен белег на односот кон Ромите

Слободен Печат

Расизмот и дискриминацијата сѐ уште се главен белег на односот кон Ромите

24Инфо

МКД Опсервер Точка MTM Либертас MakPress

Меѓународен ден на Ромите - За Ромките сѐ уште има повеќе предрасуди отколку работни места

Окно - 08.04.2021

Ромките во Македонија и натаму мака мачат да влезат на пазарот на трудот поради долгогодишната системска дискриминација, соопштува ХЕРА на Меѓународниот ден на Ромите, 8 април. Ова го илустрираат и податоците според кои само 4 Ромки се вработени на ...

„Хера”: За Ромките во државава се уште има предрасуди, а нема работни места

24Инфо

МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА РОМИТЕ: Од 18 вработени во Општина Шуто Оризари, само 8 се Роми

Денешен

„Хера“: За Ромките во државава се уште има предрасуди, отколку работните места

Frontline

ХЕРА: Ромките се систематски дискриминирани на пазарот на трудот

МКД

„Хера“: За Ромките во државава се уште има предрасуди, отколку работните места

Опсервер

ХЕРА: Ниту една Ромка не е вработена на раководна позиција во државните институции

Точка

Либертас MTM MakPress

Ромите во Македонија имаат потенцијал да ја предводат сопствената интеграција

Слободен Печат - 07.04.2021

Стратешките определби за Ромите во Република Северна Македонија се и државни цели. Ромите во нашата земја имаат потенцијал да го предводат прашањето на сопствена интеграција и да бидат пример за останатите во регионот.

Ромите во Северна Македонија имаат потенцијал да ја предводат сопствената интеграција и да бидат пример за останатите во регионот

ММС

Заев: Ромите во Македонија имаат потенцијал да ја предводат сопствената интеграција

Press24

Ромите во С. Македонија имаат потенцијал да ја предводат сопствената интеграција и да бидат пример за останатите во регионот

iPortal

Ромите во Македонија имаат потенцијал да ја предводат сопствената интеграција, вели Заев

Lider

Ромите во Македонија имаат потенцијал да ја предводат сопствената интеграција и да бидат пример за останатите во регионот

MakPress

Ромите во Северна Македонија имаат потенцијал да ја предводат сопствената интеграција и да бидат пример за останатите во регионот

Frontline