TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Куче или мачка? Ниту стручњаците не се сигурни за неговата раса! (ФОТО)

Слободен Печат - 25.09.2020

Постојат стотици раси на кучиња, но последната е мистерија за сите. Неверојатното кученце е родено пред 10 месеци во Виетнам. Кога ја надмина фазата на кутре, тој стана сензација на интернет. Имено, никој досега не видел вакво кутре.

На хелсиншкиот аеродром се детектира вирусот корона со помош на кучиња

Вечер Прес - 25.09.2020

Во рамки на финскиот пилот-проект за рано откривање на вирусот корона кај луѓето, распоредени се кучиња на аеродромот во Хелсинки. Во текот на четири месеци ќе се истражува овој алтернативен метод, неговата исплатливост и верност.

Тренирани кучиња преку мирис го откриваат коронавирусот кај патниците на аеродромот во Хелсинки

Сакам да кажам - 25.09.2020

Кучиња тренирани да го детектираат коронавирусот почнаа да душкаат патници на аеродромот во Хелсинки, во пилот проект кој се одвива паралелно со вообичаеното тестирање. Ефикасноста на кучињата досега не е докажана во компаративни научни истражувања, ...

10 најпопуларни имиња на кучиња за различни раси и големини

МакМода - 25.09.2020

Имате голем избор кога станува збор за вдомување куче. Може да изберете да го купите вашето куче од одгледувач или да вдомите улично куче. Ние сме секогаш за ова второто. Исто така, треба да одлучите дали би сакале мало кутре или големо куче.

Метод што влева надеж - „Корона кучиња“ на аеродромот во Хелсинки проверуваат дали патниците се заразени

Црнобело - 25.09.2020

На аеродромот во Хелсинки се користат кучиња за проверка на патниците, кои можат да го намирисаат новиот корона вирус со точност од речиси 100%. На Универзитетот во Хелсинки е спроведено истражување кое покажало дека кучињата можат да го намирисаат ...

Малите деца имаат голема корист ако чуваат куче како милениче

Деца - 25.09.2020

Ви го лижат носот, се гушкаат со вас на каучот и повремено ви ја гризат врвката од чевлите. Но, семејните кучиња исто така го зајакнуваат физичкото и емоционалното здравје на најмладите членови на семејството, кога децата играат со нив или одат на ...

На аеродромот во Хелсинки кучиња ги душкаат патниците, за да откријат корона(ВИДЕО)

Канал5 - 24.09.2020

Кучиња обучени за откривање на коронавирус започнаа денеска да ги душкаат патниците на аеродромот во Хелсинки, во пилот-проектот започнат паралелно со рутинското тестирање на аеродромот Вантаа, соопштија властите.

Аеродромот во Хелсинки користи кучиња трагачи за откривање на ковид-19

МКД - 24.09.2020

Кучиња трагачи обучени за откривање на новиот коронавирус во четвртокот почнаа да работат на аеродромот во Хелсинки, во пилот-проектот финансиран од државата паралелно со рутинското тестирање на аеродромот во Вантаа, соопштија властите.

Кучињата се новото оружје против Ковид-19

Факултети - 24.09.2020

Никој нема да се чувствува безбедно додека патува во текот на оваа пандемија - особено затоа што во авионите и бродовите е речиси невозможно да се одржува физичка дистанца. Но, бидејќи не можеме да ги редизајнираме патувањата, многу аеродроми се ...

Финците тестираат нов и ефикасен тест за коронавирус

USB - 24.09.2020

Кучињата можат да го намирисаат коронавирусот денови пред да се појават првите симптоми на болеста. На главниот меѓународен аеродром во Финска се распоредени кучиња кои со душкање откриваат коронавирус.

На аеродромот во Хелсинки кучиња откриваат Ковид-19

iPortal - 24.09.2020

Финска распореди дресирани кучиња на аеродромот во Хелсинки кои откриваат патници заразени со новиот коронавирус. Четири кучиња од различни раси, обучени од финското Здружени за откривање на мириси, од средата почнаа со „работа“ на аеродромот во ...