TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Филипче гостин во вестите: Десетти ден епидемија на морбили- ќе биде ли продолжен распустот за учениците?

Сител - 12.01.2019

Епидемијата на морбили на подрачјето на Град Скопје трае веќе 10 дена, а секојдневно се регистрираат нови случаи на деца и возрасни лица заразени од мали сипаници. За најновите информации поврзани со оваа тема, разговараме со министерот за здравство ...

Хоспитализирани уште 5 деца и 1 возрасен за кои постои сомнеж дека се заболени од морбили

А1 On - 12.01.2019

Министерството за здравство информира дека денеска до 10:00 часот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје се хоспитализирани уште 5 деца и 1 возрасен, суспектни морбили.

Хоспитализирани уште 6 лица заболени од морбили

ТВ21 - 12.01.2019

Од министерството за здравство информираат дека на Клиниката за инфективни болести во Скопје до 10 часот се хоспитализирани уште 6 заболени од мали сипаници, 5 деца и една 24-годишна девојка.

Градинката ,,Бамби” од Македонска Каменица воведува превентивни мерки за заштита од морбили

Н.Македонија - 12.01.2019

Како резултат на актуелната состојба со појавата на морбили во детските градинки во државата, Јавната општинска установа детска градинка „Бамби“ од Македонска Каменица донесе указ со што се забранува прием на децата кои не се вакцинирани од морбили, ...

Арбер Адеми: Се уште не се знае дали зимскиот распуст ќе биде продолжен

Телма - 11.01.2019

Министерот за образование Арбер Адеми денеска не прецизира дали поради епидемијата со морбили на тероторијата на град Скопје, ќе биде продолжен зимскиот распуст на учениците, за да не се шири заразара.

Теренска вакцинација во училиштата по зимскиот распуст

Макфакс - 11.01.2019

Министерството за здравство апелира сите невакцинирани да ја примат МРП вакцината пред да почне школската година. Вакцинирањето ќе продолжи и откако ќе заврши зимскиот распуст. „ Штом ќе заврши училишниот распуст, ќе има и теренска вакцинација по ...

(Видео) Ќе го продолжи ли епидемијата на морбили зимскиот распуст?

1tv - 11.01.2019

Епидемијата на морбили може да го одложи почетокот на второто полугодие, па наместо на 21 јануари основците да тргнат подоцна на училиште. Се зависи од тоа дали ќе продолжи да се шири епидемијата, вели министерот за образование Арбер Адеми.

Хоспитализирани уште 5 деца и една 24-годишна девојка од морбили, досега вакцинирани 1,894 деца со МРП вакцини

Сител - 12.01.2019

Министерството за здравство информира дека денеска (12 јануари 2019 година) до 10:00 часот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје се хоспитализирани уште 5 деца и 1 возрасен, суспектни морбили.

Хоспитализирани уште 6 лица заболени од морбили

4NEWS - 12.01.2019

Од министерството за здравство информираат дека на Клиниката за инфективни болести во Скопје до 10 часот се хоспитализирани уште 6 заболени од мали сипаници, 5 деца и една 24-годишна девојка.

Епидемијата не запира: Нови случаи на морбили

Фактор - 11.01.2019

Не престануваат да се шират морбилите во главнио град. Нови седум деца се примени на Инфективната клиника во главниот град со симптоми на мали сипаници. Како што пренесуваат дел од медиумите, децата, на возраст од две години се од скопската населба ...

Се зголемува бројот на заболени од морбили – откажан најавениот протест пред Министерството

ТВ21 - 10.01.2019

Ситуацијата и понатаму е загрижувачка бидејќи денеска до 13 часот во Клиниката за инфективни болести во Скопје се примени уште седум деца од двегодишна возраст, заболени од морбили. Сите деца се на возраст од две години и сите се од населбата Ново ...

Теренска вакцинација во училиштата по зимскиот распуст

Скопје инфо - 12.01.2019

Министерството за здравство апелира сите невакцинирани да ја примат МРП-вакцината пред да почне школската година. Вакцинирањето ќе продолжи и кога ќе заврши зимскиот распуст. „Штом ќе заврши училишниот распуст, ќе има и теренска вакцинација во ...

(Видео) Ќе го продолжи ли епидемијата на морбили зимскиот распуст?

Либертас - 11.01.2019

Епидемијата на морбили може да го одложи почетокот на второто полугодие, па наместо на 21 јануари основците да тргнат подоцна на училиште. Се зависи од тоа дали ќе продолжи да се шири епидемијата, вели министерот за образование Арбер Адеми.

Хоспитализирани уште 5 деца од морбили

Press24 - 12.01.2019

Министерството за здравство информира дека денеска (12 јануари 2019 година) до 10:00 часот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје се хоспитализирани уште 5 деца и 1 возрасен, суспектни морбили.

Се зголемува бројот на заболени од морбили – откажан најавениот протест пред Министерството

4NEWS - 11.01.2019

Ситуацијата и понатаму е загрижувачка бидејќи денеска до 13 часот во Клиниката за инфективни болести во Скопје се примени уште седум деца од двегодишна возраст, заболени од морбили. Сите деца се на возраст од две години и сите се од населбата Ново ...

МЗ: До сега вакцинирани 1,894 деца со мрп вакцини, хоспитализирани уште 5 деца и 1 возрасен

Канал5 - 12.01.2019

Министерството за здравство информира дека денеска до 10:00 часот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје се хоспитализирани уште 5 деца и 1 возрасен од морбили. Тоа значи дека во моментов има 20 болни од морбили, од кои 18 ...

Хоспитализирани уште пет деца и еден возрасен со клиничка слика на морбили

24 Вести - 12.01.2019

Уште пет деца и еден возрасен се хоспитализирани денеска до 10 часот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје со клиничка слика на морбили (мали сипаници). Во моментов има 20 болни од морбили, од кои 18 се деца и двајца ...

Хоспитализирани уште пет деца и еден возрасен со клиничка слика на морбили

Курир - 12.01.2019

Уште пет деца и еден возрасен се хоспитализирани денеска до 10 часот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје со клиничка слика на морбили (мали сипаници). Во моментов има 20 болни од морбили, од кои 18 се деца и двајца ...

Хоспитализирани уште пет деца и еден возрасен со клиничка слика на морбили

Вечер - 12.01.2019

Уште пет деца и еден возрасен се хоспитализирани денеска до 10 часот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје со клиничка слика на морбили (мали сипаници). Во моментов има 20 болни од морбили, од кои 18 се деца и двајца ...

Шест нови случаи на мали сипаници во Скопје

Макфакс - 12.01.2019

Од Министерството за здравство информираат дека до денеска до 10:00 часот изутринава на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје се хоспитализирани уште 5 деца и 1 возрасен и тоа значи дека во моментов има 20 болни од морбили, ...

Хоспитализирани уште пет деца и еден возрасен со клиничка слика на морбили

Либертас - 12.01.2019

Уште пет деца и еден возрасен се хоспитализирани денеска до 10 часот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје со клиничка слика на морбили (мали сипаници). Во моментов има 20 болни од морбили, од кои 18 се деца и двајца ...

Нови случаи со морбили, хоспитализирани пет деца и еден возрасен

Скопје1 - 12.01.2019

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје денеска биле хоспитализирани уште пет деца и еден возрасен со клиничка слика на морбили (мали сипаници). Во моментов има 20 болни од морбили, од кои 18 се деца и двајца возрасни, ...

Хоспитализирани уште пет деца и еден возрасен со морбили

Нетпрес - 12.01.2019

Уште пет деца и еден возрасен се хоспитализирани денеска до 10 часот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје со клиничка слика на морбили (мали сипаници). Во моментов има 20 болни од морбили, од кои 18 се деца и двајца ...

Хоспитализирани уште 5 деца за кои постои сомнеж дека се заболени од морбили

Фокус - 12.01.2019

Денеска (12 јануари 2019 година) до 10:00 часот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје се хоспитализирани уште 5 деца и 1 возрасен, суспектни морбили. Тоа значи дека во моментов има 20 болни од морбили, од кои 18 се деца и ...

Хоспитализирани уште пет деца и еден возрасен со клиничка слика на морбили

1tv - 12.01.2019

Уште пет деца и еден возрасен се хоспитализирани денеска до 10 часот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје со клиничка слика на морбили (мали сипаници). Во моментов има 20 болни од морбили, од кои 18 се деца и двајца ...

Пет деца и еден возрасен со морбили примени во болница

Р.С.Европа - 12.01.2019

Уште пет деца и еден возрасен се хоспитализирани денеска до 10 часот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје со клиничка слика на морбили (мали сипаници). Во моментов има 20 болни од морбили, од кои 18 се деца и двајца ...

Во болница уште пет деца и возрасен заразени од морбили

+инфо - 12.01.2019

Децата се на возраст од 9 месеци до 2,5 години, а возрасната е девојка од 24 години. Има едно дете од Радишани, а другите се од градинката „Сонце“ од Ново Лисече, општина Аеродром. Возрасната девојка е од скопската населба Кисела Вода и е со ...

Хоспитализирани уште пет деца и еден возрасен со клиничка слика на морбили

Република - 12.01.2019

Уште пет деца и еден возрасен се хоспитализирани денеска до 10 часот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје со клиничка слика на морбили (мали сипаници). Во моментов има 20 болни од морбили, од кои 18 се деца и двајца ...

Хоспитализирани уште пет деца и еден возрасен со клиничка слика на морбили

Н.Македонија - 12.01.2019

Уште пет деца и еден возрасен се хоспитализирани денеска до 10 часот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје со клиничка слика на морбили (мали сипаници), пренесе МИА.

Хоспитализирани уште пет деца и еден возрасен со клиничка слика на морбили

Пулс24 - 12.01.2019

Уште пет деца и еден возрасен се хоспитализирани денеска до 10 часот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје со клиничка слика на морбили (мали сипаници). Во моментов има 20 болни од морбили, од кои 18 се деца и двајца ...

Хоспитализирани уште пет деца и еден возрасен со клиничка слика на морбили

Локално - 12.01.2019

Уште пет деца и еден возрасен се хоспитализирани денеска до 10 часот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје со клиничка слика на морбили (мали сипаници). Во моментов има 20 болни од морбили, од кои 18 се деца и двајца ...

Хоспитализирани уште пет деца и еден возрасен со клиничка слика на морбили

24Инфо - 12.01.2019

Уште пет деца и еден возрасен се хоспитализирани денеска до 10 часот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје со клиничка слика на морбили (мали сипаници). Во моментов има 20 болни од морбили, од кои 18 се деца и двајца ...

Хоспитализирани уште пет деца и еден возрасен со клиничка слика на морбили

МКД - 12.01.2019

Уште пет деца и еден возрасен се хоспитализирани денеска до 10 часот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје со клиничка слика на морбили (мали сипаници). Во моментов има 20 болни од морбили, од кои 18 се деца и двајца ...

Хоспитализирани уште пет деца и еден возрасен со клиничка слика на морбили

MTM - 12.01.2019

Уште пет деца и еден возрасен се хоспитализирани денеска до 10 часот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје со клиничка слика на морбили (мали сипаници). Во моментов има 20 болни од морбили, од кои 18 се деца и двајца ...

Шест нови случаи на мали сипаници во Скопје

Точка - 12.01.2019

Од Министерството за здравство информираат дека до денеска до 10:00 часот изутринава на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје се хоспитализирани уште 5 деца и 1 возрасен и тоа значи дека во моментов има 20 болни од морбили, ...