TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кипар го суспендира процесот за добивање азил за Сиријците

Слободен Печат - 14.04.2024

Кипар го суспендираше процесот за барање азил за Сиријците по наглото зголемување на нередовните пристигнувања овој месец, соопштија властите во неделата. Повеќе од илјада луѓе пристигнаа на Кипар со чамци од Либан од почетокот на април, во услови ...

Кипар превентивно го активираше планот за репатријација на странски државјани

Слободен Печат - 14.04.2024

Кипар од петокот превентивно го активираше националниот план „Естиа“ за прием, евакуација и репатријација на странски државјани од кризни подрачја преку нејзина територија, а вчера во Ларнака пристигнале четири авиони со 704 патници чија крајна ...

Комбос: Евентуален напад на Иран врз Израел би имал последици и за Кипар

MakPress - 14.04.2024

Загриженост за можен напад на Иран врз Израел изрази министерот за надворешни работи на Кипар, Контантинос Комбос за време на неговото учество на Делфи форумот, истакнувајќи дека вакво нешто би имало последици и за земјата и за поширокиот регион, ...

Кипар превентивно го активираше планот за репатријација на странски државјани, Христодулис одржа вонреден состанок

MakPress - 14.04.2024

Република Кипар од петокот превентивно го активираше националниот план „Естиа“ за прием, евакуација и репатријација на странски државјани од кризни подрачја преку нејзина територија, а вчера во Ларнака пристигнале четири авиони со 704 патници чија ...