TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Блискиот исток повторно се тресе поради изјавите на Ердоган: Мирот во Сирија е на стаклени нозе, а тој зборува за нов ...

Точка - 08.11.2019

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган не ја исклучува можноста прекуграничната турска операција "Извор на мирот" да продолжи. Тој изнел дека постои таква можност додека разговарал со новинарите во својот претседателски авион на враќањето од ...

Ердоган:Турција нема да ја напушти Сирија додека другите земји не се повлечат

Р.С.Европа - 08.11.2019

Турција нема да ја напушти Сирија се додека другите земји не се повлечат, изјави денеска претседателот Таип Ердоган и дополни дека Анкара ќе ја продолжи својата прекугранична офанзива против курдските борци сè додека тие не го напуштат регионот.

Ердоган: Не застануваме додека и последниот терорист не го напушти регионот

Слободен Печат - 08.11.2019

Турскиот претседател, Ердоган, кажа и дека Анкара никако не сака да го види распадот на Сирија. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган не ја исклучува можноста од продолжение на задграничната операција „Извор на мирот” во Сирија.

Орбан: Ако падне Ердоган, паѓа сѐ, а тоа е целта на Сорос

МКД - 08.11.2019

Турција игра клучна улога во сопирањето на милионите емигранти на патот кон Унгарија и Европа, иако унгарската опозиција тоа не може или не сака да го сфати, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Орбан: Сигурни сме дека можеме да се договориме со Ердоган

А1 On - 08.11.2019

Турција игра клучна улога во запирањето милиони мигранти на патот кон Унгарија и Европа, иако унгарската опозиција тоа не може или не сака да го разбере, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Орбан: Безбедни сме сè додека Ердоган е на власт

Макфакс - 08.11.2019

Турција игра клучна улога во запирањето на милиони мигранти на патот кон Унгарија и Европа, иако унгарската опозиција не може или нема да го разбере тоа, рече унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Ердоган повторно се закани: Ќе ги пуштам Сиријците кон Европа

Канал5 - 07.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска за време на посетата на Унгарија се закани дека ќе ја „отвори вратата“ кон Европа за сириските бегалци сместени во Турција. Ердоган побара од меѓународната заедница да го поддржи планот за нивно ...

Ердоган повторно се закани: Ќе ви ги пуштиме бегалците

Кумановски м. - 08.11.2019

Турција ќе мора да ја отвори вратата кон Европа за сириските бегалци, доколку Европската унија не ѝ обезбеди доволно поддршка на Анкара, изјави турскиот претседател Ердоган. Тој додаде дека Турција не може сама да го понесе овој товар. loading...

Ердоган: Ставот на ЕУ кон Турција е далеку од конструктивен

А1 On - 07.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Таjип Ердоган истакна дека ставот на Европската Унија (ЕУ) кон Турција, во последниот период, е далеку од конструктивен, јави агенцијата Анадолија. – Билатералните прашања на неколку земји-членки, не треба односите меѓу ...

Ердоган ќе ги отвори вратите за мигрантите доколку не добие поддршка од ЕУ

Слободен Печат - 07.11.2019

Турција сака да воспостави „безбедносна зона“ на североистокот на Сирија, каде вели дека до два милиони сириски бегалци може да се доселат, откако регионот се „исчисти од курдската милиција“.

Нова закана на Ердоган: Ќе им ја отвориме вратата на бегалците!

Точка - 07.11.2019

Доколку Европската унија не ѝ даде поддршка на Анкара, Турција ќе мора да им ги отвори вратите на бегалците, порача турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Првиот човек на Турција денес повторно се закани и порача дека неговата земја не може самата ...

Ердоган- ако ЕУ не помогне Турција ќе ги отвори вратите за бегалците

Р.С.Европа - 07.11.2019

Турција ќе ги отвори вратите кон Европа за сириските бегалци доколку Европската унија не и даде доволно помош на Анкара, рече денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Тој додаде дека Турција не може да го носи товарот сама.

Ердоган ја обвини УЕФА за дискриминација

Локално - 07.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека УЕФА делува „дискриминаторски“ против репрезентацијата на земјата, откако започна истрага за употреба на воени поздрави за време на натпреварите на Турците.

Ердоган: САД не ги исполнуваат своите обврски во Сирија

А1 On - 07.11.2019

Рокот за повлекување на курдските сили од 120 часа не е остварен, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во пресрет на средбата со американскиот претседател Доналд Трамп. Ердоган денеска истакна дека САД не ја исполнуваат својата обврска за ...

Алијансата на Орбан со Ердоган

Deutsche Welle - 07.11.2019

Денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган повторно во посета на унгарскиот премиер Виктор Орбан. Двајцата одржуваат блиски пријателски односи, а имаат и многу заеднички интереси. Унгарскиот премиер Виктор Орбан не остава простор за двоумење ...

Курдските сили убиле 11 про-турски борци во Сирија

Р.С.Европа - 07.11.2019

Курдските сили убиле 11 сириски борци кои ја поддржуваат Турција со што е прекршен договорот за прекин на огнот за создавање „безбедна зона“ во северна Сирија, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Ердоган во посета на Унгарија

Р.С.Европа - 07.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ќе престојува во Унгарија. Тој, како што соопшти унгарското министерство за надворешни работи, ќе учествува на состанокот на унгарско-турскиот стратешки совет во Будимпешта.

Ердоган тврди дека курдските борци одбиле да ја напуштат безбедната зона во Сирија

Макфакс - 07.11.2019

Курдските единици за заштита на народот, кои Анкара ги нарекува терористи, не ги повлекле своите борци од Североисточна Сирија, рече турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. „150-те часа предвидени со договорот со Русија завршија, но терористите не ...

Ердоган пред средбата со Трамп предупредува дека САД не ја исполнуваат обврската во Сирија

Нетпрес - 07.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган порача во четвртокот дека САД не ја исполнуваат својата обврска за потиснување на курдската милиција од пограничната област во Сирија, поради што ова прашање следната седмица ќе му го постави на американскиот ...

ПОТВРДЕНО: Средба на Трамп и Ердоган на 13 ноември во Вашингтон

Слободен Печат - 07.11.2019

Средбата ќе се одржи на покана на Трамп. Претседателите на Турција и на САД, Реџеп Тајип Ердоган и Доналд Трамп, потврдија за време на телефонскиот разговор синоќа дека ќе се сретнат во Вашингтон на 13 ноември, соопштија турските власти.

Ердоган: Терористите уште не се повлечени од регионот покрај границата со Сирија

Слободен Печат - 07.11.2019

Турскиот претседател спомена и за телефонскиот разговор од синоќа со американскиот претседател Доналд Трамп и за одлуката да замине во посета на САД овој ...

Ердоган во посета на Будимпешта

24Инфо - 07.11.2019

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган денеска во Будимпешта ќе се сретне со унгарскиот премиер Виктор Орбан. Ердоган во службена посета на Унгарија беше пред една година и тоа беше негова последна билатерална средба во една земја на Европска ...

Ердоган: Се уште има терористи во регионот на турската граница со Сирија

24Инфо - 07.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека терористите не се повлекле целосно од регионот покрај турската граница со Сирија. Тој нагласи дека до моментот не е почитуван крајниот рок од 120 часа договорен со САД ниту тој од 150 ...

ПОТВРДЕНО: Средба на Трамп и Ердоган на 13 ноември во Вашингтон

Курир - 07.11.2019

Претседателите на Турција и на САД, Реџеп Тајип Ердоган и Доналд Трамп, потврдија за време на телефонскиот разговор синоќа дека ќе се сретнат во Вашингтон на 13 ноември, соопштија турските власти. Средбата ќе се одржи на покана на Трамп.

Ердоган ја прифати поканата на Трамп за средба во Вашингтон

+инфо - 07.11.2019

Претседателите на Турција и на САД Реџеп Тајип Ердоган и Доналд Трамп потврдија за време на телефонскиот разговор синоќа дека ќе се сретнат во Вашингтон на 13 ноември, соопштија турските власти. Средбата ќе се одржи на покана на Трамп.

Ердоган и Трамп на 13 ноември ќе се сретнат во Вашингтон

iPortal - 07.11.2019

Претседателите на Турција и на САД Реџеп Тајип Ердоган и Доналд Трамп потврдија за време на телефонскиот разговор синоќа дека ќе се сретнат во Вашингтон на 13 ноември, соопштија турските власти. Средбата ќе се одржи на покана на Трамп.

Средба на Трамп и Ердоган на 13 ноември во Вашингтон

24Инфо - 07.11.2019

Претседателите на Турција и на САД Реџеп Тајип Ердоган и Доналд Трамп потврдија за време на телефонскиот разговор синоќа дека ќе се сретнат во Вашингтон на 13 ноември, соопштија турските власти. Средбата ќе се одржи на покана на Трамп.

Трамп и Ердоган на средба на 13 ноември во Вашингтон

24 Вести - 07.11.2019

Претседателите на Турција и на САД Реџеп Тајип Ердоган и Доналд Трамп потврдија за време на телефонскиот разговор синоќа дека ќе се сретнат во Вашингтон на 13 ноември, соопштија турските власти. Средбата ќе се одржи на покана на Трамп.

Средба на Трамп и Ердоган на 13 ноември во Вашингтон

А1 On - 07.11.2019

Претседателите на Турција и на САД Реџеп Тајип Ердоган и Доналд Трамп потврдија за време на телефонскиот разговор синоќа дека ќе се сретнат во Вашингтон на 13 ноември, соопштија турските власти. Средбата ќе се одржи на покана на Трамп.

Трамп го поканил Ердоган во Вашингтон

Фокус - 07.11.2019

Претседателите на Турција и на САД Реџеп Тајип Ердоган и Доналд Трамп потврдија за време на телефонскиот разговор синоќа дека ќе се сретнат во Вашингтон на 13 ноември, соопштија турските власти. Средбата ќе се одржи на покана на Трамп.

Средба на Трамп и Ердоган на 13 ноември во Вашингтон

Сител - 07.11.2019

Претседателите на Турција и на САД, Реџеп Тајип Ердоган и Доналд Трамп, потврдија за време на телефонскиот разговор синоќа дека ќе се сретнат во Вашингтон на 13 ноември, соопштија турските власти. Средбата ќе се одржи на покана на Трамп.

Средба на Трамп и Ердоган на 13 ноември во Вашингтон

4NEWS - 07.11.2019

Претседателите на Турција и на САД, Реџеп Тајип Ердоган и Доналд Трамп, потврдија за време на телефонскиот разговор синоќа дека ќе се сретнат во Вашингтон на 13 ноември, соопштија турските власти. Средбата ќе се одржи на покана на Трамп.

Ердоган во посета на Унгарија

Курир - 07.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ќе престојува во Унгарија. Тој, како што соопшти унгарското министерство за надворешни работи, ќе учествува на состанокот на унгарско-турскиот стратешки совет во Будимпешта.

Средба на Трамп и Ердоган на 13 ноември во Вашингтон

MakPress - 07.11.2019

Претседателите на Турција и на САД Реџеп Тајип Ердоган и Доналд Трамп потврдија за време на телефонскиот разговор синоќа дека ќе се сретнат во Вашингтон на 13 ноември, соопштија турските власти. Средбата ќе се одржи на покана на Трамп.

Средба на Трамп и Ердоган на 13 ноември во Вашингтон

Локално - 07.11.2019

Претседателите на Турција и на САД Реџеп Тајип Ердоган и Доналд Трамп потврдија за време на телефонскиот разговор синоќа дека ќе се сретнат во Вашингтон на 13 ноември, соопштија турските власти. Средбата ќе се одржи на покана на Трамп.

Средба на Трамп и Ердоган на 13 ноември во Вашингтон

Опсервер - 07.11.2019

Претседателите на Турција и на САД Реџеп Тајип Ердоган и Доналд Трамп потврдија за време на телефонскиот разговор синоќа дека ќе се сретнат во Вашингтон на 13 ноември, соопштија турските власти. Средбата ќе се одржи на покана на Трамп.

Ердоган тврди дека курдските борци одбиле да ја напуштат безбедната зона во Сирија

Точка - 07.11.2019

Курдските единици за заштита на народот, кои Анкара ги нарекува терористи, не ги повлекле своите борци од Североисточна Сирија, рече турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. „150-те часа предвидени со договорот со Русија завршија, но терористите не ...

Ердоган: Се уште има терористи во регионот на турската граница со Сирија

А1 On - 07.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека терористите не се повлекле целосно од регионот покрај турската граница со Сирија. Тој нагласи дека до моментот не е почитуван крајниот рок од 120 часа договорен со САД ниту тој од 150 ...

Ердоган во посета на Будимпешта

Локално - 07.11.2019

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган денеска во Будимпешта ќе се сретне со унгарскиот премиер Виктор Орбан. Ердоган во службена посета на Унгарија беше пред една година и тоа беше негова последна билатерална средба во една земја на Европска ...

Ердоган ќе се сретне со Орбан во Будимпешта

Слободен Печат - 07.11.2019

Унгарија за разлика од другите европски држави ги прифати аргументите на Ердоган, дека офанзивата е во интерес на Европа со цел да се избегне зголемување на бројот на бегалци. Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган денеска во Будимпешта ќе се ...

Ердоган во Будимпешта: Денеска средба со Орбан

Денешен - 07.11.2019

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган денеска во Будимпешта ќе се сретне со унгарскиот премиер Виктор Орбан. Ердоган во службена посета на Унгарија беше пред една година и тоа беше негова последна билатерална средба во една земја на Европска ...

Ердоган во посета на Орбан

Република - 07.11.2019

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган денеска во Будимпешта ќе се сретне со унгарскиот премиер Виктор Орбан. Ердоган во службена посета на Унгарија беше пред една година и тоа беше негова последна билатерална средба во една земја на Европска ...

Ердоган во посета на Будимпешта

А1 On - 07.11.2019

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган денеска во Будимпешта ќе се сретне со унгарскиот премиер Виктор Орбан. Ердоган во службена посета на Унгарија беше пред една година и тоа беше негова последна билатерална средба во една земја на Европска ...

Ердоган денеска на посета во Будимпешта

iPortal - 07.11.2019

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган денеска во Будимпешта ќе се сретне со унгарскиот премиер Виктор Орбан. Ердоган во службена посета на Унгарија беше пред една година и тоа беше негова последна билатерална средба во една земја на Европска ...

Ердоган: Се уште има терористи во регионот на турската граница со Сирија

MakPress - 07.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека терористите не се повлекле целосно од регионот покрај турската граница со Сирија. Тој нагласи дека до моментот не е почитуван крајниот рок од 120 часа договорен со САД ниту тој од 150 ...

Ердоган во посета на Унгарија

Алсат-М - 07.11.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ќе престојува во Унгарија. Тој, како што соопшти унгарското министерство за надворешни работи, ќе учествува на состанокот на унгарско-турскиот стратешки совет во Будимпешта.

Ердоган во посета на Будимпешта

Опсервер - 07.11.2019

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган денеска во Будимпешта ќе се сретне со унгарскиот премиер Виктор Орбан. Ердоган во службена посета на Унгарија беше пред една година и тоа беше негова последна билатерална средба во една земја на Европска ...

Ердоган: САД не ги исполнуваат своите обврски во Сирија

Локално - 07.11.2019

Рокот за повлекување на курдските сили од 120 часа не е остварен, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во пресрет на средбата со американскиот претседател Доналд Трамп. Ердоган денеска истакна дека САД не ја исполнуваат својата обврска за ...

Ердоган: САД не ги исполнуваат своите обврски во Сирија

24Инфо - 07.11.2019

Рокот за повлекување на курдските сили од 120 часа не е остварен, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во пресрет на средбата со американскиот претседател Доналд Трамп. Ердоган денеска истакна дека САД не ја исполнуваат својата обврска за ...

Ердоган: САД не ги исполнуваат своите обврски во Сирија

iPortal - 07.11.2019

Рокот за повлекување на курдските сили од 120 часа не е остварен, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во пресрет на средбата со американскиот претседател Доналд Трамп. Ердоган денеска истакна дека САД не ја исполнуваат својата обврска за ...