TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владо Јовановски, Чавков, Бетмен, Дурловски и шефот на обезбедувањето на Трајко Вељаноски остануваат во притвор

Сакам да кажам - 12.01.2018

Апелациониот суд Скопје, по одржаните јавни и нејавни седници на ден во средата и вчера, донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ги потврди решенијата на Основниот суд Скопје 1 Скопје за продолжување на притворот во ...

Дурловски, Чавков, Јовановски и другите остануваат во притвор

AKO - 12.01.2018

Поранешниот директор на бирото за јавна безбедност, Митко Чавков и оперскиот пејач, Игор Дурловски , поранешниот началникот во Шестата управа во МВР, Оливер Поповски, шефот на обезбедувањето на екс спикерот Трајко Вељаноски, Горан Ѓошевски, како и ...

Апелација ги одби жалбите – единаесет обвинети остануваат во притвор

Алсат-М - 12.01.2018

Апелацискиот суд Скопје ги одби како неосновани жалбите за изречените мерки притвор на единаесет лица осомничени за насилството во Собранието на 27 април. Апелацискиот суд по одржаните седници вчера и денеска, соопшти дека се одбиени жалбите на ...

Апелација ги одби жалбите – единаесет обвинети остануваат во притвор

Бриф - 12.01.2018

Поранешниот директор на бирото за јавна безбедност, Митко Чавков и оперскиот пејач Игор Дурловски остануваат во Шутка. Апелацискиот суд ги одби нивните жалби и не прифати укинување на мерката притвор или замена со поблага мерка.

Апелација ги одби жалбите на Чавков, Јовановски, Дурловски и Илиевски

Мета - 12.01.2018

Апелацискиот суд ги одби жалбите на единаесетмина осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, меѓу кои и поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков, актерот Владо Јовановски, поранешниот директор на Македонската опера и балет ...

Апелација одлучи: Чавков, Јовановски и Дурловски остануваат во притвор

Press24 - 12.01.2018

Апелација по одржаните јавни седници донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите за настаните од 27 април во Собранието, пренесе Макфакс. Оливер Поповски, Горан Ѓошевски, Владо Јовановски, Митко Чавков, Игор Дурловски, Мунир ...

Апелација пресече, 11 осомничени остануваат во притвор во Шутка

Алфа - 12.01.2018

Одбраната на осомничените пред Апелација на јавните седници истакна дека нивните клиенти немаат намера да бегаат затоа што немаат никаква вина. Апелациониот суд ги отфрли жалбите на 11 осомничени за 27 април и го прифати барањето на Вишото Јавно ...

Чавков, Дурловски и Илиевски остануваат во притвор – одлучи Апелација

Макфакс - 12.01.2018

Апелациониот суд Скопје, по одржаните јавни и нејавни седници на 10.1.2018 година и 11.1.2018 година, донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ги потврди решенијата на Основниот суд Скопје 1 Скопје донесени во рамките на ...

Дурловски и Чавков бараат да се бранат од слобода

Телевизија Нова - 12.01.2018

ДЕНЕСКА ВО АПЕЛАЦИСКИОТ СУД НА ЈАВНА СЕДНИЦА НА КОЈА СЕ ОДЛУЧУВА ЗА ПРИТВОРИТЕ НА ДЕЛ ОД ОСОМНИЧЕНИТЕ, КОИ СПОРЕД ОБВИНИТЕЛСТВОТО УЧЕСТВУВАЛЕ ВО НАСТАНИТЕ ОД 27-МИ АПРИЛ, СЕ РАЗГЛЕДУВАА ЧЕТИРИ ЖАЛБИ, МЕЃУ КОИ И ОНИЕ НА ПОРАНЕШНИОТ МИНИСТЕР МИТКО ...

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април...

Н.Македонија - 12.01.2018

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија.

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април

Press24 - 12.01.2018

Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера жалбите беа разгледани, но одлуките не се сеуште донесени.

Апелација втор ден одлуќува по жалбите на притворените од случајот „27 април“

Сител - 11.01.2018

Апелацискиот суд одржа јавни седници на кои се расправаше за жалбите за продолжениот притвор на Митко Чавков, Игор Дурловски, Мунир Пепиќ и Дуко Лазаров. Четворицата се притворени поради настаните во македонското Собрание од 27 април.

Јавна седница за притворите на обвинетите од „Крвавиот четврток“

24 Вести - 11.01.2018

Целото мое постапување, 30 години во структурите на МВР и на самиот ден, 27 април е најчесно, насовесно и најпрофесионално. Јас раководев со операцијата целосно одговорно и со избегнување на жртви.

Апелацискиот суд треба да одлучи по жалбите за притвор, меѓу кои и за Чавков

Канал5 - 11.01.2018

Апелацискиот суд Скопје на јавна седница расправаше за жалбите за притворот на уште четири лица приведени во врска со настаните во Собранието на 27 април. Митко Чавков со лисици на рацете беше донесен на јавната седница во скопска Апелација.

За Чавков случајот против него за насилството во Собранието е апсурден

Р.С.Европа - 11.01.2018

Поранешниот министер за внатрешни работи и директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков пред тричлениот Судски совет на Апелацискиот суд изјави денеска дека од материјалните докази ќе се види оти дал клучен придонес за спасување на животите ...

Чавков и Дурловски во Апелација по поднесените жалби за притвор

Алфа - 11.01.2018

Вишото јавно обвинителство остана на ставот дека постои опасност Чавков да избега, па затоа побара да остане во притвор. Дека има опасност од бегство, обвинителството се изјасни и за Игор Дурловски.

Седници во Апелација за поднесените жалби на притворите за Чавков, Дурловски, Пепиќ и Лазаров

МРТ - 11.01.2018

Јавни седници во Апелација за поднесените жалби од Чавков, Дурловски, Пепиќ и Лазаров, осомничени за собраниските настани од 27-ми април. Одбраната побара затворскиот притвор да им биде заменет со поблага мерка...

Чавков со лисици на рацете во Апелација

24 Вести - 11.01.2018

Поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков со лисици на рацете попладнево беше спроведен во Апелациониот суд каде што на јавна седница ќе се разгледува неговата жалба за продолжување на притворот.

Чавков: Дадов клучен придонос во спасувањето на пратениците на 27 април

+инфо - 11.01.2018

Претставникот на Вишото јавно обвинителатво бара да се одбие жалбата бидејќи притворот е непходен за обезбедување на присуство на Чавков. Одбраната на поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков денеска од скопска Апелација побара тој да ...

Придонесов за спасување на животите на пратениците на 27 април, се брани Чавков

Сакам да кажам - 11.01.2018

Митко Чавков, ексдиректор на Бирото за јавна безбедност во МВР и главен осомничен за реализација на организираниот напад на Собранието на 27 април, денеска побара од Апелациониот суд Скопје да му биде укината мерката притвор.

Апелација ги одби жалбите, 11 обвинети остануваат во притвор

ТВ21 - 12.01.2018

Скопска Апелсација, по одржаните јавни и нејавни седници на ден во средата и вчера, донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ги потврди решенијата на Основниот суд Скопје 1 Скопје за продолжување на притворот во Шутка на ...

Апелација расправа за жалбите за притворените за собраниските настани

МРТ - 11.01.2018

Се разгледуваат четири жалби, меѓу кои и оние на поранешниот министер Митко Чавков и оперскиот пејач Игор Дурловски. Во Апелацискиот суд Скопје почнаа јавните седници на кои се одлучува за притворите на дел од осомничените кои според обвинителството ...

Апелацискиот суд ќе расправа за уште жалби за притвори, меѓу кои и за Чавков

Алсат-М - 11.01.2018

Апелацискиот суд Скопје денеска на јавна седница ќе расправа за жалбите за притворот на уште четири лица приведени во врска со настаните во Собранието на 27 април. На јавната седница ќе се расправа за жалбите на Мунир Пепиќ од Агенцијата за ...

Апелација ги одби жалбите: 11 обвинети за насилствата во Собрание остануваат во притвор

еМагазин - 12.01.2018

Апелацискиот суд Скопје ги одби како неосновани жалбите за изречените мерки притвор на единаесет лица осомничени за насилството во Собранието на 27 април. Апелацискиот суд по одржаните седници вчера и денеска, соопшти дека се одбиени жалбите на ...

Жалбите за притворот на Чавков и Дурловски денеска ќе се разгледуваат во Апелација

Фокус - 11.01.2018

Жалбите за притворот кои ги поднеле екс министерот Митко Чавков и оперскиот пејач Игор Дурловски, како осомничени за насилството во Собранието што се случи на 27 април, денеска ќе се разгледуваат на јавна седница во Апелациониот суд.

Жалбата за притворот на Чавков ќе се разгледува денес на јавна седница

МКД - 11.01.2018

За денес во Апелацискиот суд во Скопје е закажана јавна седница на која апелациските судии ќе ја разгледуваат жалбата поднесена на првостепеното решение за притворот на поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков.

Апелација ќе расправа за четири жалби на притворените за собраниските настани

МРТ - 11.01.2018

Ќе се разгледуваат четири жалби, меѓу кои и оние на поранешниот министер Митко Чавков и оперскиот пејач Игор Дурловски. Во Апелацискиот суд се закажани јавните седници на коишто се одлучува за притворите на дел од осомничените кои според ...

Ги спасував животите на пратениците, рече Чавков пред судиите

Вечер - 11.01.2018

„Цел работен век го поминав во МВР. Чесно, совесно и професионално сум ги извршувал задачите. Предметот е апсурден“ рече поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков пред судиите. „Директно раководев со акцијата на 27 април.

ЧАВКОВ ТВРДИ ДЕКА Е НЕВИН: Дадов придонес да се спасат животите на пратениците

Фактор - 11.01.2018

Поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков пред судиите изјави денеска дека цел работен век го поминал во МВР, и дека чесно, совесно и професионално си ги извршувал задачите. Рече дека предметот против него е апсурден.

Судиите ќе расправаат дали да му го укинат притворот на Чавков

Макфакс - 11.01.2018

Апелационите судии на јавна седница денеска ќе расправаат дали да му го укинат притворот на поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков. Неговите адвокати поднеле жалба на одлуката за продлжување на притворот пред новогодишните празници.

Апелација ќе решава за притворите на Чавков, Дурловски, Пепиќ и Лазаров за 27 април

Мета - 11.01.2018

Апелацискиот суд Скопје покрај жалбите на Мунир Пепиќ, од Агенцијата за разузнавање и на Душко Лазаров, началник за специјални операции во МВР, денеска на јавна седница ќе расправа и за продолжениот притвор на поранешниот министер за внатрешни ...

Апелација: Чавков, Дурловски, Илиевски остануваат во притвор

А1 On - 12.01.2018

Апелациониот суд Скопје, по одржаните јавни и нејавни седници на ден 10.01.2018 година и 11.01.2018 година, донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ги потврди решенијата на Основниот суд Скопје 1 Скопје донесени во рамки ...

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април

24 Вести - 12.01.2018

Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера, апелациските судии ги разгледуваа жалбите за продолжениот притвор на ...

Чавков попладнево спроведен во Апелациониот суд

Press24 - 11.01.2018

Поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков со лисици на рацете попладнево беше спроведен во Апелациониот суд каде што на јавна седница ќе се разгледува неговата жалба за продолжување на притворот.

Чавков тврди дека ја смирувал состојбата, бара да се брани од слобода

Нова ТВ - 11.01.2018

Одбраната на поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков денеска на јавната седница во скопска Апелација на која се расправа по жалбата за притворот, побара тој да биде пуштен да се брани од слобода или притворот да му се замени со поблаги ...

Чавков: Ова е апсурден процес што е дамка на македонското правосудство

Мета - 11.01.2018

Митко Чавков, поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, тврди дека со материјални докази ќе потврди дека раководел со акцијата за смирување на состојбата во Собранието по насилствата на 27 април минатата година и дал клучен придонес.

Чавков, Јовановски, Дурловски, Бетмен и уште седуммина остануваат во притвор

+инфо - 12.01.2018

Се очекува Апелација да ги соопшти одлуките за жалбите на уште седум обвинети кои се жалеа за изречената мерка притвор. Апелацискиот суд Скопје ги одби како неосновани жалбите за изречените мерки притвор на единаесет лица осомничени за насилството ...

Им ги спасував животите на пратениците, рече Чавков пред судиите

Макфакс - 11.01.2018

„Целиот работен век го поминав во МВР. Чесно, совесно и професионално сум ги извршувал задачите. Предметот е апсурден“, рече поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков, пред судиите. „Директно раководев со акцијата на 27 април.

Судиите ќе расправаат дали да му го укинат притворот на Чавков

Вечер - 11.01.2018

Апелационите судии на јавна седница денеска ќе расправаат дали да му го укинат притворот на поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков. Неговите адвокати поднеле жалба на одлуката за продлжување на притворот пред новогодишните празници.

Апелација ќе решава за притворите на Чавков, Пепиќ и Лазаров за 27 април

Либертас - 11.01.2018

Апелацискиот суд Скопје покрај жалбите на Мунир Пепиќ, од Агенцијата за разузнавање и на Душко Лазаров, началник за специјални операции во МВР, денеска на јавна седница ќе расправа и за продолжениот притвор на поранешниот министер за внатрешни ...

Апелација ги одби жалбите, Јовановски, Чавков, Дурловски и Бетмен остануваат во притвор

Фокус - 12.01.2018

Апелациониот суд Скопје донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на осомничените за тероризам и уставно загрозување, по однос на настаните од 27-ми парил. Со тоа Владо Јовановски, Митко Чавков, Игор Дурловски и Богдан Илиевски, меѓу ...

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април

Република - 12.01.2018

Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера, апелациските судии ги разгледуваа жалбите за продолжениот притвор на ...

Чавков: Материјалните докази ќе покажат дека раководев со акцијата за смирувањето на состојбата во Собранието на 27 ...

Слободен Печат - 11.01.2018

Митко Чавков, поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, тврди дека со материјални докази ќе потврди дека раководел со акцијата за смирување на состојбата во Собранието по насилствата на 27 април минатата година и дал клучен придонес.

Одбраната на Дурловски, Чавков, Лазаров и Пепиќ на јавната седница побараа укинување на притворoт

Нетпрес - 11.01.2018

Жалби на Решението за продолжување на мерката притвор со барање таа да биде укината вложија во четвртокот на јавната седница во Апелацискиот суд бараа адвокатите на поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков на јавна седница беа ...

Апелација ги одби жалбите - единаесет обвинети остануваат во притвор...

Н.Македонија - 12.01.2018

Апелација ги одби жалбите - единаесет обвинети остануваат во притвор Апелацискиот суд Скопје ги одби како неосновани жалбите за изречените мерки притвор на единаесет лица осомничени за насилството во Собранието на 27 април.

Чавков: Ги спасував животите на пратениците

А1 On - 11.01.2018

„Цел работен век го поминав во МВР. Чесно, совесно и професионално сум ги извршувал задачите. Предметот е апсурден“ рече поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков пред судиите. „Директно раководев со акцијата на 27 април.

Судиите ќе расправаат дали да му го укинат притворот на Чавков

А1 On - 11.01.2018

Апелационите судии на јавна седница денеска ќе расправаат дали да му го укинат притворот на поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков. Неговите адвокати поднеле жалба на одлуката за продлжување на притворот пред новогодишните празници.

Расправа во Апелација за притворите на Чавков, Дурловски и Пепиќ

+инфо - 11.01.2018

Апелацискиот суд и вчера на јавна седница ги разгледуваше жалбите Владо Јовановски, Гораш Ѓошевски и Оливер Поповски. Апелацискиот суд Скопје денеска на јавна седница ќе расправа за жалбите за притворот на уште четири лица приведени во врска со ...

Чавков, Дурловски, Илиевски остануваат во притвор – одлучи Апелација

Вечер - 12.01.2018

Апелациониот суд Скопје, по одржаните јавни и нејавни седници на ден 10.01.2018 година и 11.01.2018 година, донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ги потврди решенијата на Основниот суд Скопје 1 Скопје донесени во рамки ...

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април

Нова ТВ - 12.01.2018

Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Фото Макфакс Вчера, апелациските судии ги разгледуваа жалбите за ...