TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Илиевски по градското дерби: Победивме силен ривал со исклучително квалитетен ростер!

Sport 1 - 15.05.2019

Екипата на Блокотехна вечерва ја продолжи доминацијата во пресметките со градскиот ривал Кожув, откако дојде до шестата по ред победа сезонава, а вкупно осма во досегашните меѓусебни пресметки.

Илиевски: Покажавме карактер, посилни сме од повредите

Екипа - 15.05.2019

Марјан Илиевски бележи одлични резултати во двете години како предводник на Блокотехна, а особено импресивен е неговиот скор на градскитее дерби пресметки со Кожув, во кои овој стратег не знае за пораз од својот поранешен клуб.

МЗТ се загреа за финалниот спринт

Basketball - 15.05.2019

Една победа во последните две кола, против Гостивар и Работнички му е потребна на тимот од Аеродром за да го запечати првото место на табелата пред плеј-офот. Дури и да не победи може да биде прв, но ќе треба поразот од Работнички да биде помал од ...

Шест од шест: „Метла“ од Блокотехна за Кожув

Екипа - 15.05.2019

Блокотехна и втора сезона по ред не знае за пораз во дуелите со Кожув, славејќи и на последниот дуел со градскиот ривал, на гостински терен со резултат 84-93. Ова е шеста победа на шестиот меч сезонава за Блоко над Кожув (четири во домашното ...

МЗТ и Работнички убедливи, Фундербург ја одведе Блокотехна на третото место

Дерби - 15.05.2019

МЗТ Скопје и Работнички обезбедија убедливи победи над Куманово, односно Гостивар и се зацврстија пред ривалите на првите две позиции, додека Блокотехна го доби локалното дерби против Кожув.

Пеколна последна четвртина: Блокотехна со чудесен пресврт осми пат по ред го совлада Кожув!

Sport 1 - 15.05.2019

Кошаркарите на Блокотехна и понатаму остануваат непоразени во градското дерби, откако вечерва, како гости, во последниот меч од 8. коло од Суперлигата, со чудесен пресврт во последната четвртина осми пат по ред го совладаа тимот на Кожув со 93-84.

Кожув се понадева, Блокотехна ја расипа забавата

Basketball - 15.05.2019

Осмо гевгелиско дерби во последните две сезони и повторно со ист епилог како претходните седум. Блокотехна победи со 84:93 и повторно е на третото место на табелата со еден триумф повеќе од Гостивар, на две кола пред крајот на Суперлигата.

Лесни победи на Работнички и МЗТ Скопје

Слободен Печат - 15.05.2019

Големите фаворити за титулата, МЗТ Скопје и Работнички остварија лесни победи во осмото коло од Суперлигата. МЗТ Скопје со триумфот над Куманово од 92:57 речиси го ја осигура првата позција на табелата и како прв фаворит ќе го започнат плејофот.

МЗТ и Работнички рутински победија: Аеродромци ја задржаа предноста пред вечниот ривал (ФОТО)

Sport 1 - 15.05.2019

Екипите на МЗТ Скопје и Работнички дојдоа до убедливи победи во денешните пресметки со Куманово (92-57) односно Гостивар (99-70) во 8. коло од Суперлигата по што аеродромци ја задржаа предноста од две победи пред вечниот ривал, а со тоа направија и ...

Фундербург даде 40 поени, Кожув никако да најде лек за Блокотехна

Gol.mk - 15.05.2019

Екипата на Блокотехна запиша нов триумф во Суперлигата и во градското дерби со Кожув славеше со 84-93, со што дојде до бодови со кои се зацврсти на третото место на табелата во македонскиот кошаркараски шампионат.

МЗТ убедливо го совлада Куманово и остана на врвот

Gol.mk - 15.05.2019

Лидерот во кошаркарската Суперлига, екипата на МЗТ Скопје , продолжи да победува во домашниот шампионат и како домаќин со 92-57 славеше над Куманово . Аеродромци одиграа еден доминантен натпревар, во кој диктираа темпо на игра и ниту еднаш не му ...

МЗТ го декласираше Куманово

Екипа - 15.05.2019

МЗТ Скопје Аеродром беше убедлив на домашен терен против Куманово и славеше со 92-57, остварувајќи го 24. триумф во шампионатот. Тимот на Ѓорѓи Кочов беше доминантен, а веќе по вториот период кој го доби со 23-7 создаде голема разлика во однос на ...

МЗТ го „зовре“ Куманово на +35

SportMedia - 15.05.2019

Екипата на МЗТ Скопје го совлада Куманово со убедливи 92:57 во осмото коло на македонската Суперлига. Со тоа „штрковите“ имаат 100% ефект во плеј-офот односно вкупно 25 (со три порази) сезонава.

Фуриозен финиш на Блокотехна за победа во градското дерби

SportMedia - 15.05.2019

КОЖУВ – БЛОКОТЕХНА 84:93 (26:25, 21:12, 23:23, 14:33) Гевгелиското дерби и припадна на екипата на Блокотехна, која славеше над Кожув со во последниот меч од тековното суперлигашко коло. Во меч кој донесе голема неизвесност цели 35 минути, одлуката ...

Блокотехна со пеколен финиш се враќаше од негатива и изненадување против Кожув

Спортклуб - 15.05.2019

Блокотехна доби уште едно градско дерби против Кожув, овој пат официјално на гостински терен во салата „26-април“ во Гевгелија. Ова беше последен меч од 8. коло во Суперлигата, Кожув имаше добра игра и резултат пред последното четвртина за да ...