TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претседателот Пендаровски оствари средби со амбасадорите на Кина и на Словенија

AKO - 15.05.2019

,,Ќе ги поддржам сите иницијативи што произлегуваат од соработката меѓу Кина и земјите на Централноисточна Европа. Инфраструктурниот проект „Патот на свилата“, отвора сериозна перспектива за нови инвестиции и развивање на економијата на нашата земја.

Се екипира тимот на Пендаровски

Телма - 15.05.2019

Универзитетскиот професор Александар Спасов, државниот секретар во МНР Виктор Димовски, членот на економско социјалниот совет на СДСМ, Тоше Зафиров, професорката Ана Чупеска, граѓанската активистка Мерсиха Смаиловиќ најверојатно ќе бидат дел од ...

Виктор Димовски за заминувањето во кабинетот на Пендаровски – шпекулација!

PressingTV - 15.05.2019

Државниот секретар во Министерството за надворешни работи како „шпекулација“ ги оцени информациите во повеќе медиуми дека тој заминува во кабинетот на новоизбраниот претседател на државата, Стево Пендаровски.

Претседателот Пендаровски ги прими амбасадорите на Република Словенија и на Народна Република Кина

ТВ21 - 15.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Република Словенија, Милан Јазбек и амбасадорката на Народна Република Кина, Јин Лисјен. Амбасадорите во име на претседателите на двете земји, му ...

Од денеска започнува со работа тандемот Заев - Пендаровски

Фактор - 15.05.2019

Премиерот Зоран Заев денеска им се враќа на своите работни обврски и му завршува четиридневниот одмор од 10 до 14 мај поради кој не присуствуваше на инаугурацијата на новоизбраниот претседател на Македонија, Стево Пендаровски.

Пендаровски претседател на Северна Македонија

24 Вести - 14.05.2019

Претседател на Република Северна Македонија – Централниот регистар и официјално изврши промена на името на институцијата, два дена по стапувањето на функцијата на новиот шеф на државата. Претходно, Горѓе Иванов одбиваше да ја изврши промената и да ...

Заев сакал да размисли пред да прави кадровски резови

Независен - 14.05.2019

Енигматичното отсуство на премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, од инаугурацијата на Стево Пендаровски за претседател ја подгреа дополнително неизвесноста во владејачкиот табор. Во ситуација кога се шпекулира дека само неколкумина најблиски ...

(ВИДЕО) Пендаровски: Нема да го прекинувам сообраќајот додека се движам низ Скопје

Алсат-М - 14.05.2019

Новоизбрабниот претседател на Македонија, Стево Пендаровски во интервју за “360 степени” изјави дека ќе направи максимални напори да не го блокира целиот град за време на неговото движење.

Силјановска: За мене гласаa 100.000 Македонци повеќе отколку за Пендаровски

Фокус - 14.05.2019

Професорката, Гордана Силјановска, која изгуби на претседателските избори од нејзиниот противкандидат, Стево Пендаровски, вели дека за неа гласале околу 100.000 Македонци повеќе отколку за консензуалниот кандидат на СДСМ и ДУИ.

Контраспин: ВМРО-ДПМНЕ покажува дека не ги разбира зборовите на Пендаровски

Окно - 14.05.2019

Неполни 24 часа по инаугуративниот говор на претседателот на државата Стево Пендаровски, врвот на партијата која освои близу 400 илјади гласови и која има(ше) најголем број пратеници во Собранието, ВМРО – ДПМНЕ покажува знаци дека не ја разбира ...

Пендаровски: Ќе живеам во резиденцијата, за да обезбедувањето не им пречи на соседите

Фокус - 14.05.2019

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат рече дека ќе живее во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на соседите.

Минов: Пендаровски спомна афирмирање на политички дијалог, но тоа е ѓаволски тешко на наш терен

Фокус - 14.05.2019

Пратеникот на ГРОМ, Панчо Минов во синоќешното гостување на „24 Тренд анализа“, даде свој став околу целокупната организација и наугурација на новиот претседател Стево Пендаровски. „Вршење на функцијата во интерес на сите граѓани одамна го кажа ...

24 Тренд анализа - Дали најавените кадровски и квалитативни промени ќе бидат значајни?

24 Вести - 14.05.2019

Пендаровски се сретна со европратеникот Жбиогар и најави реформи во Агенцијата за разунавање. На инаугурацијата на Пендаровски не присуствуваа претседателите на двете најголеми партии Заев и Мицкоски.

Со Пендаровски, и последната институција го добива називот со Северна Македонија

А1 On - 14.05.2019

Kомплетирана е документацијата за промена на името на институцијата Претседател на државата. Во текот на денот институцијата ќе го добие називот Претседател на Република Северна Македонија, велат од Централниот регистар за „А1он“.

(ВИДЕО) 360˚ Интервју со Пендаровски: Не должам никому ништо за изборот на претседател

Либертас - 14.05.2019

Погледнете го интервјуто на „ 360 Степени “ со претседателот Стево Пендаровски: Изминатиот период имаше несогласувања на релација Собрание-Претседател во однос на потпишување на указите на законите.

Пендаровски го екипира тимот и го чека Заев на кафе

Независен - 14.05.2019

Повеќе имиња од универзитетската фела и од новинарски и политички кругови се споменуваат како идни советници на новиот претседател Стево Пендаровски, иако никој од споменатите не „признава“ засега дека ќе биде дел од тимот.

ВМРО ќе соработува со Пендаровски само ако мора

Независен - 14.05.2019

Подадената рака кон опозицијата од страна на новоизбраниот претседател на земјата се прима со резерва во „белата палата“. ВМРО-ДПМНЕ не верува дека пораките на шефот на државата Стево Пендаровски се искрени посочувајќи дека во спротивно ...

На сајтот на Пендаровски сега стои „Северна Македонија"

Press24 - 14.05.2019

ИТ-администраторите во моментов вршат промена на интернет страницата на кабинетот на новоизбраниот претседател на државата, Стево Пендаровски. Досега впишано е новото уставно име „Република Северна Македонија“.

Тој е тврдоглав галичанец кој не ја сака адвокатурата- Пендаровски низ очите на своите соработници

Магазин - 14.05.2019

Петтиот по ред претседател на македонија, Стево Пендаровски беше избран на претседателските избори во 2019, како кандидат на СДСМ, а на функцијата стапи на 12 мај 2019. Пендаровски основно образование завршил во „Кирил и Методиј“, а гимназијалските ...

Пендаровски: Не сакав обезбедувањето да им пречи на соседите

Фактор - 14.05.2019

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат рече дека се преселил во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на соседите.

Сменето името на сајтот на претседателот Пендаровски

Фактор - 14.05.2019

ИТ-администраторите во моментов вршат промена на интернет страницата на кабинетот на новоизбраниот претседател на државата, Стево Пендаровски, а засега само е впишано новото уставно име „Република Северна Македонија“.

Со Пендаровски исчезнува и последната сопка за „Северна“ во институциите

365 - 14.05.2019

Во текот на денот и институцијата Претседател на државата, како последна која на чело со Иванов го користеше старото државно име, ќе биде преименувана во Централниот регистар во Претседател на Република Северна Македонија, објави „ А1он “.

Иванов тргнат, Пендаровски во изработка

Слободен Печат - 14.05.2019

Промената на претседателската функција не уште е во тек на претседател.мк Откако вчера „Слободен печат“ објави дека според официјалната интернет страница на Претседателот на Република Северна Македонија на оваа функција се уште е Ѓорге Иванов, сега ...

Сменето името на сајтот на претседателот Стево Пендаровски

1tv - 14.05.2019

Официјалната веб страна на претседателот на државата денеска е во изработка. Вчера на веб страната се уште стоеше старото име на државата и стариот претседател. ИТ-администраторите во моментов вршат промена на интернет страницата на кабинетот на ...

Силјановска: Моите бројки покажуваат дека за мене гласале повеќе од 100.000 Македонци

Скопје1 - 14.05.2019

Професорката, Гордана Силјановска, која изгуби на претседателските избори од нејзиниот противкандидат, Стево Пендаровски, вели дека за неа гласале околу 100.000 Македонци повеќе отколку за консензуалниот кандидат на СДСМ и ...

Минов: Пендаровски спомна дека ќе го афирмира политичкиот дијалог, но тоа е тешко да го реализираш

Скопје1 - 14.05.2019

Пратеникот на ГРОМ, Панчо Минов во синоќешното гостување на „24 Тренд анализа“, даде свој став околу целокупната организација и наугурација на новиот претседател Стево ...

Пендаровски ќе живее на Водно, за да обезбедувањето не им пречи на соседите

Скопје1 - 14.05.2019

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат рече дека ќе живее во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на ...

Кој се’ ќе биде дел од кабинетот на Пендаровски?!

iPortal - 14.05.2019

Вчерашната средба на претседателот на државата Стево Пендаровски со шефот на Делегацијата на Европската Унија во Македонија, Самуел Жбогар, ги најави сите луѓе на претседателот. Универзитетскиот професор Александар Спасов кој работи и како ...

Новинарите порачуваат: Пендаровски да почне од ПР службата

CivilMedia - 14.05.2019

Од првиот ден по преземањето на функцијата, новинарите имаат едно јавно барање до новоизбраниот претседател на државата, Стево Пендаровски. Тие му порачуваат да почне со реформи од секторот за односи со јавноста, да ја отвори вилата Водно за ...

Пендаровски ги прими амбасадорите на Република Словенија и на Народна Република Кина

Press24 - 15.05.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Република Словенија, Милан Јазбек и амбасадорката на Народна Република Кина, Јин Лисјен. Амбасадорите во име на претседателите на двете земји, му упатија искрени честитки ...

За мене гласаa 100.000 Македонци повеќе отколку за Пендаровски

Република - 14.05.2019

Професорката Гордана Силјановска во вчерашното интервју за „Алфа“ рече дека за неа гласале околу 100.000 Македонци повеќе отколку за консензуалниот кандидат на СДСМ и ДУИ. Моите бројки покажуваат дека за мене гласале повеќе од 100.000 Македонци од ...

Пендаровски: Ќе живеам во резиденцијата, обезбедувањето да не им пречи на соседите

Нетпрес - 14.05.2019

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат рече дека ќе живее во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на соседите.

Пендаровски: Ќе живеам во резиденцијата за да не им пречам на соседите, но нема да ме забележувате кога ќе поминувам по ...

365 - 14.05.2019

Во кампањата се изнаслушавме ветувања за намалување на привилегиите на претседателот, па дури се споменуваше и претседателската вила на Водно како некаков вишок од кој ќе може да се крати.

На сајтот на Пендаровски сега стои „Северна Македонија”

Курир - 14.05.2019

ИТ-администраторите во моментов вршат промена на интернет страницата на кабинетот на новоизбраниот претседател на државата, Стево Пендаровски. Досега впишано е новото уставно име „Република Северна Македонија“.

Пендаровски: Сакав да дојдам со Југото во Вила Водно - се преселив да не пречи обезбедувањето

Press24 - 14.05.2019

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ рече дека се преселил во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на соседите.

Сменето името на сајтот на претседателот Стево Пендаровски

Либертас - 14.05.2019

Официјалната веб страна на претседателот на државата денеска е во изработка. Вчера на веб страната се уште стоеше старото име на државата и стариот претседател. ИТ-администраторите во моментов вршат промена на интернет страницата на кабинетот на ...

Пендаровски ги прими амбасадорите на Словенија и на Народна Република Кина

24Инфо - 15.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Република Словенија, Милан Јазбек и амбасадорката на Народна Република Кина, Јин Лисјен. Амбасадорите во име на претседателите на двете земји, му ...

Силјановска: За мене гласаa 100.000 Македонци повеќе отколку за Пендаровски

Press24 - 14.05.2019

Професорката, Гордана Силјановска, која изгуби на претседателските избори од нејзиниот противкандидат, Стево Пендаровски, вели дека за неа гласале околу 100.000 Македонци повеќе отколку за него.

Пендаровски: Ќе живеам во резиденцијата, за да обезбедувањето не им пречи на соседите

Либертас - 14.05.2019

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат рече дека ќе живее во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на соседите.

(ВИДЕО) 360˚ Пендаровски низ очите на соработниците: Несуден адвокат, тврдоглав галичанец, прагматичен политичар

Бриф - 14.05.2019

Роден е во скопско Пајко Маало, растен во Чаир и Бутел 2, а до стапувањето на функцијатa е жител на Автокоманда. Оженет е за професорката на Стоматолошкиот факултет Елизабета Георгиевска и татко на седумнаесетгодишниот Огнен – и двајцата познати во ...

До денеска се уште стоеше старото име на државата и стариот претседател

Скопје инфо - 14.05.2019

ИТ-администраторите во моментов вршат промена на интернет страницата на кабинетот на новоизбраниот претседател на државата, Стево Пендаровски. Досега впишано е новото уставно име „Република Северна Македонија“.

Пендаровски: Сакав да дојдам со Југото во Вила Водно - се преселив да не пречи обезбедувањето

Скопје инфо - 14.05.2019

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ рече дека се преселил во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на соседите.

Пендаровски ги прими амбасадорите на Словенија и на Кина

Независен - 15.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Република Словенија, Милан Јазбек и амбасадорката на Народна Република Кина, Јин Лисјен. Амбасадорите во име на претседателите на двете земји, му ...

Пендаровски: Се селам во претседателската резиденција, за да не им пречам на моите соседи

Курир - 14.05.2019

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат рече дека ќе живее во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на соседите.

360˚ видео – еве како го гледаат пријателите и соработниците од Стево Пендаровски

Таратур - 14.05.2019

Стево Пендаровски е петтиот по ред избран претседател на Македонија од нејзиното осамостојување и прв претседател кој ќе биде татко на нацијата по уставната промена на името на државата во Република Северна Македонија.

(ВИДЕО) 360˚ Интервју со Пендаровски: Не должам никому ништо за изборот на претседател

iPortal - 14.05.2019

Погледнете го интервјуто на „ 360 Степени “ со претседателот Стево Пендаровски: Изминатиот период имаше несогласувања на релација Собрание-Претседател во однос на потпишување на указите на законите.

Пендаровски се преселил во вилата на Водно за обезбедување да не пречи на соседите

Сител - 14.05.2019

Стево Пендаровски, новиот претседател на Македонија, во разговор во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат рече дека се преселил во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на соседите.

Пендаровски ги прими амбасадорите на Словенија и на Кина

Сител - 15.05.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Република Словенија, Милан Јазбек и амбасадорката на Народна Република Кина, Јин Лисјен. Амбасадорите во име на претседателите на двете земји, му ...

Пендаровски: Ќе живеам во резиденцијата, за обезбедувањето да не им пречи на соседите

CivilMedia - 14.05.2019

Новиот претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во разговор во емисијата „360 Степени“ на телевизија Алсат М рече дека ќе живее во претседателската резиденција на Водно затоа што не сакал неговото обезбедување да им пречи на ...

Пендаровски: Никому ништо не должам за изборот за претседател

Алсат-М - 14.05.2019

Никому ништо не должам за изборот за претседател. Вака новиот шеф на државата Стево Пендаровски во интервју за „360 степени“ одговара на прозивките од критичарите и опозицијата дека неговата победа ќе се исплаќа со високи политички кредити.