TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Асани: Ако не се почитуваат мерките за КОВИД-19 полицијата да казнува

Kumanovo News - 31.05.2020

Претседателот на Здружението на матични лекари во Куманово, др. Фатмир Асани ги повикува граѓаните да ги почитуваат мерките за заштита од коронавирус, бидејќи кризата се` уште не е завршена, во спортивно бара надлежните институции да ги казнат ...

Дали во врвот на СДСМ се крие уште еден позитивен на Ковид-19?

Expres - 31.05.2020

Неофицијални информации од здравствените власти говорат дека најмалку еден висок претставник на СДСМ и државен функционер во важна државна институција е заболен од коронавирусот. Се работи за женска личност која деновиве учествувала на низа јавни ...

Шведска првпат од 13. март без смртни случаи

Слободен Печат - 31.05.2020

Шведска минатата недела забележа најголем број на смртни случаи од коронавирус во Европа, по глава на жител, во текот на период од седум дена, покажуваат податоците. Во изминатите 24 часа во Шведска не е забележан ниту еден смртен случај од ...

Во Италија во последните 24 часа починаа 75 лица

Слободен Печат - 31.05.2020

На интензивна нега денеска лежат 435 лица, а се опоравија вкупно 157.507 пациенти. Во Италија во последните 24 часа од последиците на инфекција со коронавирус починаа 75 лица, што е помалку во однос на 111, колку што беа ден порано, соопшти ...

Коронавирусот зема замав, Заев ужива во кафеана, Спасовски и Шекеринска тераат партиска агенда, од Филипче ни трага ни ...

Курир - 31.05.2020

Коронавирусот во Македонија повторно зема замав. Денеска се потврдени 62 нови позитивни и двајца починати. Во изминативе 6 дена бројот на новозаболени е 228 додека починати се 20 лица. Денеска потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири објави дека е ...

Македонија на врвот во регионот по новозаразени и починати во последната недела од коронавирус

ТВ21 - 31.05.2020

Македонија со 249 случаи на новозаразени и 20 починати лица е на врвот од листата со соседните земји во последната недела. ТВ21 направи анализа, со соседните земји од денеска 31.05 до 25.05.2020 година, односно последните седум дена.

Во Италија паѓа бројот на починати и на заразени – клинички вирусот веќе не постои

Независен - 31.05.2020

Бројот на починати од Ковид-19 во Италија во неделата се зголеми за уште 75, додека ден порано имаше 111 смртни случаи, а бројот на новозаразени падна од саботните 416 на 315, објави италијанската цивилна заштита.

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Бриф - 05.07.2020

Според последните податоци, во светот досега се регистрирани 11.469.455 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив умреле 535.059, а оздравеле 6.489.415 лица. – Во САД во последните 24 часа се потврдени повеќе од 45.000 нови случаи на коронавирус.

62 нови случаи на Ковид 19 во последните 24 часа и двајца починати

Алсат-М - 31.05.2020

Во последните 24 часа, од направените 771 тестови, 62 лица се позитивни на „Ковид 19“. Скопје е главното жариште со 24 нови случаи. Но, голем број е регистриран и во Штип каде има 14 заразени, како и во Тетово каде имаме 12 нови случаи.

„Шведското сценарио“ по три месеци почна да дава резултати

Независен - 31.05.2020

Во последните 24 часа во Шведска нема забележан ни еден смртен случај од Ковид-19, прв пат по 13 март, соопштија денеска здравствените власти. Меѓутоа, Ројтерс напоменува дека во текот на викендот, често доаѓа до доцнење на податоците во врска со ...

Италија со кампања: Се бориме против ковид 19 во болницата, но пред се надвор !

Канал5 - 31.05.2020

Италија која во одредени делови има ново покачување на бројот на заразени почна со спотови да им укажува на граѓаните што не треба да прават за да избегнат можност за зараза. Насловот на кампањата е: Се бориме против ковид 19 во болницата, но пред ...

Еве како звучи корона вирусот

Иновативност - 31.05.2020

Научници од МИТ ја претворија структурата на корона вирусот во музика со цел подобро да ја разберат. Тие на различните аминокиселини им дадоа посебна, уникатна нота. На тој начин успеаја да создадат музичка репрезентација на боцките на вирусот.

Во изолација во Германија се 160 лица кои присуствувале на приватни собири

Макфакс - 31.05.2020

По неколку приватни собири што предизвикаа ново жариште на епидемијата на коронавирус во германскиот град Готинген, околу 160 луѓе ќе бидат во домашна изолација. Властите соопштија дека 35 од нив се позитивни на Ковид-19, а присуствувале на приватни ...

Во Грција само двајца новозаразени, нема починати

Независен - 31.05.2020

Министерството за здравство на Грција објави дека има само два нови потврдени случаи на корона вирус, со што вкупниот број достигна до 2.917. Од тој број, 636 се поврзани со патување во странство, а 1.696 со веќе познати случаи во Грција, пренесе ...

Семејството Зекири меѓу новите 62 случаи корона вирус

Телма - 31.05.2020

Пратеникот и потпретседател на СДСМ, Мухамед Зекири е еден од 62 цата новозаболени со Ковид 19. Попладнево тој на својот фејзбук профил објави дека заразени се и неговата сопруга и три месечното бебе.

Нови 62 случаи на коронавирус во земјата, најмногу во последните месец и пол

Сакам да кажам - 31.05.2020

Во Македонија е регистрирана најголемата бројка новозаразени со коронавирус во последните месец и пол, истата недела кога беше укинат најголемиот дел од рестриктивните ...

Мухамед Зекири позитивен на Ковид-19, нови 62 позитивни случаи, двајца починати - расте бројот на заразени

Сител - 31.05.2020

Нови 62-ца заразени со коронавирус во Македонија. Изминатото деноноќие двајца пациенти на 60 од Струга и 64-годишна возраст од Гостивар починаа од компликации од Ковид-19. Најмногу 24 новозаболени има во Скопје.

Нема новозаразени и мртви од Ковид-19 во Словенија и во Хрватска

Независен - 31.05.2020

Во Хрватска нема новозаболени од корона вирусот, соопшти денеска Националниот штаб. До сега се тестирани 66.405 луѓе, од кои 261 во последните 24 часа. Во болница има уште 23 пациенти, од кои четворица на респиратор.

Словенија повторно без зараза и смрт од Covid-19 во последните 24 часа

Нетпрес - 31.05.2020

Во последното деноноќие 264 тестирања не потврдиле ниедна нова зараза со коронавирусот ниту се потврдени нови смртни исходи од респираторната болест Covid-19, соопшти во неделата владата на Словенија со што службено е прогласен крајот на епидемијата ...

„Е па дечки това е, Корона нема, наздравје бричење„: Твитер реакции за новиот раст на заразени со корона вирусот

еМагазин - 31.05.2020

Продолжува трендот на раст на заразени со корона вирусот, во време кога тој се очекуваше да паѓа. Денеска се регистрирани дури 62 нови случаи, од кои најмногу во Скопје, Штип и Тетово. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Во Штип и Карбинци 14 новозаразени со Ковид-19, ...

Во Србија 31 нови заразени, почина еден пациент

Независен - 31.05.2020

Според најновите податоци, во Србија, во последните 24 часа, откриени се уште 31 случај на корона вирус. Вкупниот број регистрирани во Србија до сега е 11.412. Во последните 24 часа тестирани се 3.203 луѓе.

СДСМ дели флаери во кои велат дека го победиле коронавирусот, а денеска има 62-ца новозаразени и двајца починати

Курир - 31.05.2020

Активисти на СДСМ денеска активно делат флаери низ цела држава во кои тврдат дека коронавирусот е ставен под контрола и дека покажале дека умеат одлично да се носат со големите предизвици. Но реалноста е сосема поинаква.

Во Кичево четворица кои имале контакт со заразеното лице со коронавирус се негативни

Сител - 31.05.2020

Резултатите на четири лица, меѓу кои и тројца членови на семејството и колешка на лицето заразено со КОВИД – 19 од Кичево, се негативни, соопшти Институтот за јавно здравје од Битола. Тестираните лица биле во постојана комуникација со заразениот ...

18: Протест против 5Г и Ковид-19, ВМРО-ДПМНЕ избегнува средби за договор за изборитe, од 15 јули ваучери од 6.000 и ...

Frontline - 31.05.2020

Вести во 18 часот. Шекеринска : ВМРО-ДПМНЕ избегнува средби за договор за изборитe. Како носител на листата во оваа изборна единица, Шекеринска како и нејзиниот сопартиец, Оливер Спасовски во Куманово претходно, посочи дека изборите мора да се ...

Со 62 нови случаи и двајца починати, СДСМ дели флаери дека го победиле вирусот

Република - 31.05.2020

Активисти на СДСМ деновиве делат флаери и промотивен материјал во кои се фалат дека го победиле вирусот. Навистина е нејасно како владејачката партија може да се фали дека ја победиле короната кога денеска само имаме 62 нови случаи и двајца починати.

Земјите ги олеснуваат забраните, над шест милиони заболени во светот

Р.С.Европа - 31.05.2020

Трендот кон олеснување на забраните поради коронавирусот продолжува во многу земји и покрај тоа што бројот на случаи се зголемува, достигнувајќи повеќе од шест милиони заразени до 30 мај. За следната недела предвидени се повеќе фази на повторно ...

Германија: Во изолација 160 луѓе по учество во приватни собири, едно лице во критична состојба

Либертас - 31.05.2020

Околу 160 луѓе мора да бидат во изолација по неколку приватни настани што предизвикаа ново жариште на епидемијата на новиот коронавирус во германскиот град Готинген, соопштија денеска властите.

Нови 62 заразени со Ковид 19, две лица починаа

Фокус - 31.05.2020

Во изминатото деноноќие регистрирани се 62 новозаразени со Ковид 19, што е значителен пораст во однос на вчера, кога беа евидентирани 35 нови случаи. Според неофицијални информации на Фокус, 24 од нив се од Скопје, 14 од Штип, 12 од Тетово итн.

Нови 62 заразени со Ковид 19, најмногу од Скопје, Штип и Тетово

Фокус - 31.05.2020

Во изминатото деноноќие регистрирани се 62 новозаразени со Ковид 19. Според неофицијални информации на Фокус, 24 од нив се од Скопје, 14 од Штип, 12 од Тетово итн. Ова значи дека има пораст во однос на вчера, кога беа евидентирани 35 нови случаи со ...

Во Германија во изолација 160 лица по учество на собир

Нетпрес - 31.05.2020

Околу 160 лица мораа да заминат во изолација по неколку поголеми собири кои предизвикале ново жариште на епидемијата од коронавирусот во германскиот град Гетинген, објавија локалните власти во неделата.

Двајца починати и 62 новозаразени од Ковид 19

ММС - 31.05.2020

Изминатото деноноќие регистрирани 62 новозаразени со Ковид 19, најголемиот број се од Скопје – 24, па потоа во Штип -14 и Тетово -12. Регистрирани два смртни случаи од Струга и ...

Нови 62 заразени со коронавирусот во Македонија

Вечер Прес - 31.05.2020

Повторно расте бројот на случаи на болни од корона вирусот. За само едно деноноќие земјава регистрира 62 новозаразени. Најголем број повторно се во Скопје – 24 ца, по што следува Штип со 14 и Тетово со 12.

Двајца починати и 62 новозаразени од ковид-19

Слободен Печат - 31.05.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува ...

62 лица заразени од ковид-19, двајца починати

+инфо - 31.05.2020

За само едно деноноќие земјава регистрира 62 новозаразени. Најголем број повторно се во Скопје – 24 ца, по што следува Штип со 14 и Тетово со 12, јави Телма . Во земјава се регистрирани и два смртни ...

За СДСМ трендот со Ковид-19 е позитивен, вирусот бил ставен под контрола (ФОТО)

Expres - 31.05.2020

Според плакатот кој членови на Социјалдемократскиот сојуз го дистрибуираат во повеќе градови и села партијата победила во првиот бран против коронавирусот. На денот кога има дури 62 заразени од Ковид19 а заразени се и високи партиски функционери на ...

Ново жариште на коронавирусот во Германија: 160 луѓе во изолација после масовни собири...

Точка - 31.05.2020

Околу 160 лица мора да бидат најмалку две седмици во изолација после неколкуте поголеми собири кои предизвикаа ново жариште на коронавирусот во германскиот град Гетинген. 35 лица се позитивни на Ковид-19 откако учествувале на приватни забави кои беа ...

Повеќе од 100 лица заразени со корона вирус избегале од карантин во Африка

ММС - 31.05.2020

Полицијата во повеќе африкански држави трага по неколку стотици луѓе заразени со корона вирусот кои претходната недела избегале од не хигиенскиот и не адекватен центар за карантин. Во Малавија минатата недела повеќе од 400 луѓе кои се вратени од ...

Филипче: 62 нови позитивни на коронавирус, 17 оздравени

Frontline - 31.05.2020

Досега во земјата се направени вкупно 29.575 тестирања на ковид-19. Министерот Филипче ги соопшти промените со бројот за заразени со Ковид-19 кај нас, оздравени и починати во последното деноноќие.

Во Шпанија нови случаи на Ковид-19 после забави и поголеми собири

ТВ21 - 31.05.2020

Поголемите собирања и забави се причина за ширење на коронавирусот во Шпанија, која се обидува да се врати во нормала после неколкумесечниот карантин поради епидемијата, пишува весникот „Ел Паис“.

Ковид-19: Во светот има над 6 милиони заболени, пораст има во Индија, Пакистан и Мексико

360 степени - 31.05.2020

Бројот на заболени со ковид-19 во светот изнесува 6 162 399 лица од кои 371 035 починаа, а 2 738 889 оздравеле. Според сајтот „Ворлдометерс“ кој се базира на податоци на СЗО, бројот на активни случаи во светот е 3 052 475.

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

Машки магазин - 31.05.2020

Глобални Бројки: Повеќе од 6 милиони случаи на „Ковид-19“ се пријавени ширум светот, вклучувајќи и најмалку 369.000 смртни случаи, според Универзитетот Џонс Хопкинс. Случаите во Јужна Америка растат: Бразил го забележа својот највисок дневен пораст ...

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 400.000

А1 On - 31.05.2020

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија денеска надмина 400.000, откако во последните 24 часа беа потврдени 9.268 нови случаи. Вкупниот број потврдени случаи во земјата сега изнесува 405.843.

Дневник од карантинот на еден актер (8)

Независен - 31.05.2020

ВАСИЛ ЗАФИРЧЕВ „Да! Но, од кај знаеш што ќе се случи за еден месец од сега? Можеби тогаш нема да сме во карантин. Можеби до тогаш интернетот ќе колабира, што не е ни чудо, со оглед на тоа колку печени кифлички и среќни семејства се објавуваат секој ...

Нови 62 заразени од коронавирус во Македонија

Centar - 31.05.2020

За 24 часа забележани се 62 новозаразени со Ковид 19, што е позначителен пораст во однос на вчера, кога беа евидентирани 35 нови случаи. Според неофицијални информации на Centar.mk, 24 од нив се од Скопје, 14 од Штип, 12 од Тетово.

Капитулација на системот на Заев, Спасовски и Филипче: Денешната бројка на новозаразени од коронавирус може да стигне ...

Курир - 31.05.2020

Последната информација која некои медиуми ја добија од ИЈЗ е дека само кај нив се регистрирани 52 случаи на новозаразени, а се чекаат и другите лаборатории. Неофицијално вкупната бројка може да биде поголема и од 80 ...

Стотици луѓе заразени со коронавирусот избегале од карантин во Африка

Опсервер - 31.05.2020

Јоханесбург, 31 мај 2020 () – Полицијата во неколку африкански земји трага по повеќе стотици лица заразени со коронавирусот, кои изминатите недели избегале од честопати нехигиенските и несоодветните центри за карантин.

Во Германија уште 286 заразени, 11 починати

Независен - 31.05.2020

Бројот на потврдени случаи од корона вирус во Германија порасна денеска за 286, па вкупниот број заразени сега изнесува 181.482, соопшти Институтот „Роберт Кох“. Во изминатите 24 часа починаа 11 лица, па вкупно до сега во Германија од Ковид-19 ...

Бројот на заразените од корона во Русија надмина 400.000

Независен - 31.05.2020

Членови на брзата помош во рускиот град Твер (Фото: Ројтерс) Русија во неделата објави 9.268 нови случаи на новиот корона вирус, со што бројките во државата се искачија на 405.843. Официјални лица изјавија дека 138 луѓе починале од Ковид-19 во ...

Канада ќе и донира на земјава 250.000 долари како помош во борбата против корона пандемијата

Опсервер - 31.05.2020

Скопје, 31 мај 2020 () – Канада ќе и донира на Северна Македонија 250.000 канадски долари како помош во борбата против пандемијата предизвикана од вирусот Ковид-19, соопшти Канадската амбасада со седиште во Белград.

Индија ги олеснува мерките и покрај порастот на бројот на заразени со Ковид-19

Опсервер - 31.05.2020

Њу Делхи, 31 мај 2020 () – Владата на Индија најави дека планира понатамошно олеснување на мерките за карантин, и покрај тоа што денеска е пријавен рекорден број на новозаразени со коронавирусот.