TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прифатени 7 од 27 приговори за изборите, се чека исходот од тужбите до Управниот суд

Локално - 15.05.2024

Државната изборна комисија ги усвои приговорите од политичките партии за седум избирачки места. Од вкупно поднесените 27 приговори, шест од усвоените приговори се во изборната единица пет, од кој пет на Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, еден ...

ДИК прифати 7 од 27 поднесени приговори - еден од коалиција „Влен“ и шест од ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести

Од поднесените 27 приговори од политичките партии, Државната изборна комисија досега прифатила 7

Алсат-М

Усвоените приговори во ДИК недоволни за промена на мандатите

Независен

Прегласувањето во Тетово, Охрид и Крушево им ги мати „математиките“ на ДУИ и Али Ахмети?

Frontline

ДИК прифати приговор на ВРЕДИ за избирачко место во Желино

Алсат-М

ДИК прифати приговор на коалицијата „Вреди“, ќе има прегласување во Желино

4NEWS

24Инфо Локално Фокус 24 Вести Фактор Макфакс Нова ТВ Опсервер

Државната изборна комисија со одлука за поништување на гласањето на седум избирачки места од парламентарните избори ...

Lider - 14.05.2024

Државната изборна комисија (ДИК) донесе значајни одлуки за време на маратонската јавна седница, која траеше до раните утрински часови, на која одобри приговори кои доведоа до поништување на гласањето на седум избирачки места од парламентарните ...

За неколку дена ќе се знае каде ќе се прегласува – ДИК прифати приговори за седум избирачки места

Телма

ДИК го поништи гласањето во седум избирачки места, нерегуларности во Желино, Крушево, Долнени, Струга и Охрид

ТВ21

ДИК усвои четири приговори за избирачки места во Крушево, Охрид и Желино

Радио МОФ

ДИК одлучи: Ќе се прегласува на избирачки места во Охрид и Крушево

Телма

Прифатени уште приговори – ќе се прегласува и во Охрид и Крушево

Локално

ДИК усвои три приговори на ВМРО-ДПМНЕ, прегласување ќе има во Охрид и во Крушево

360 степени

+инфо 24Инфо Република Вечер Прес 365 ТВ21 24 Вести Пулс24

Течат роковите за поднесување тужби до Управен суд - „Гром“ најави тужба со наводи за кражба на гласови

24 Вести - 14.05.2024

Повеќе од 600 гласови ни се украдени од три избирачки места, обвинува коалицијата „Храбро за Македонија“ и најави тужба до Управниот суд. Кривична пријава ќе има и за претседателот на Државната Изборна Комисија, Александар Даштевски, а како што ...

Коалицијата „Храбрo за Македонија“ обвинува за кражба на 600 гласови од 3 избирачки места, планира кривични против Даштевски и Државната изборна комисија

Lider

Јакимовски обвини дека им се украдени повеќе од 600 гласа, ќе поднесат кривична за Даштевски и тужба во Управниот суд

Макфакс

„Храбро за Македонија“: Украдени ни се преку 600 гласови, ќе поднесеме тужба до управниот суд

Канал5

„Храбро за Македонија“: Украдени ни се преку 600 гласови од само три избирачки места, ќе поднесеме кривична против претседателот на ДИК

А1 On

„Храбро за Македонија“: Украдени ни се преку 600 гласови, ќе поднесеме тужба до Управниот суд и кривична против претседателот на ДИК

Либертас

„Храбро за Македонија“: Украдени ни се преку 600 гласови

Слободен Печат

Press24 Во Центар Бриф +инфо МКД 24Инфо Опсервер Точка

ДИК прифати седум приговори, до петок ќе се знае дали и каде ќе се прегласува

Канал5 - 14.05.2024

Државната изборна комисија усвои приговори за седум избирачки места.. Во шестата изборна единица е оспорено само гласањето во Желино, по приговорот на Вреди, додека останатите 6 прифатени приговори се за гласање во 5-тата изборна единица..

Во 2016 година, БЕСА оштетена во корист на ВМРО

Алсат-М

„Европски фронт“ обвини дека има обид за изборен инженеринг за да им се одземат два пратенички мандата

24 Вести

ДИК ќе одлучува по однос на пристигнатите приговори од парламентарните избори

Алсат-М

(Во живо) Седница на ДИК за пристигнатите приговори

Независен

ДИК ќе одлучува по однос на пристигнатите приговори од парламентарните избори

CivilMedia

ДИК ќе одлучува по однос на пристигнатите приговори од парламентарните избори

4NEWS

Курир OhridNews Press24 МКД 24 Вести Сител Слободен Печат Zoom

Ќе има прегласување: Висат двајца пратеници на ДУИ, може скапо да ги чини „бугарскиот воз“

Алфа - 14.05.2024

Висат двајца пратеници на ДУИ. ДИК одлучи да се прегласува на седум места, шест во петка, едно во шестата изборна единица. И во двете изборни единици ДУИ е блиску да изгуби пратеничко место.

Со прегласувањето ВМРО-ДПМНЕ може да освои пратеник плус на сметка на ДУИ

Република

Со прегласувањето ДУИ може да изгуби два пратеника?

Lider

ДИК прифати 7 приговори, прегласување на 22 мај

Сител - 14.05.2024

Со прегласување во седум избирачки места, партиите ќе водат битка за зголемување на бројот на пратенички мандати. По поднесени приговори од коалициите предводени од ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и Вреди, Државната изборна комисија го поништи гласањето на ...

ДИК прифати седум приговори - шест во Петтата изборна единица и еден во Шестата изборна единица

Press24

ДИК решава за поднесените приговори од парламентарните избори

Lider

ДИК прифати седум приговори – шест во Петтата изборна единица и еден во Шестата изборна единица

365

ДИК прифати 6 приговори во Петтата изборна единица и еден во Шестата

Gostivarpress.mk

ДИК прифати седум приговори – шест во Петтата изборна единица и еден во Шестата изборна единица

OhridNews

ДИК прифати седум приговори – шест во Петтата изборна единица и еден во Шестата изборна единица

Бриф

Frontline 4NEWS Слободен Печат МКД CivilMedia Бриф 24 Вести Алсат-М

ДИК прифати приговори за седум избирачки места

Фокус - 14.05.2024

Државната изборна комисија ги уважи приговорите на Коалицијата „Вреди“ за едно избирачко место во Изборната единица 6 и на Коалицијата „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ во петката. Останатите приговори се одбиени или повлечени.

ДИК прифати приговор на коалицијата „Вреди“: Ќе има прегласување на едно избирачко место во Желино

360 степени

Каде ќе се прегласува на парламентарните избори – ДИК одлучува за приговорите

Телма

ДИК одлучи да има прегласување во Желино

Канал5

ДИК одлучува за поднесените приговори од парламентарните избори

Канал5

ДИК прифати приговор на коалицијата „Влен“ за избирачкото место во Желино

Либертас

ДИК решава за поднесените приговори од парламентарните избори

24 Вести

Скопје1 MakPress А1 On Бриф 365 Курир Слободен Печат ТВ21

Вреди обвинува за бугарски воз, ДУИ за мајоризација

Телма - 14.05.2024

Чекајќи ја одлуката од Управниот суд, партиите на Албанците меѓусебно се обвинуваат за нерегуларности при сумирањето на изборните резултати Тоа станало видливо од разгледувањето приговори во ДИК а треба да заврши со кривични пријави.

„Вреди“: Од 7 отворени гласачки кутии, во 4 се откриени неправилности, ДУИ ќе одговара за злоупотребите и кршењето на законите

Макфакс

„Вреди“: Од 7 отворени гласачки кутии, во 4 се откриени неправилности, ДУИ ќе одговара за злоупотребите и кршењето на законите

Опсервер

„Вреди“: Од 7 отворени гласачки кутии, во 4 се откриени неправилности, ДУИ ќе одговара за злоупотребите и кршењето на законите

Скопје инфо

„Вреди“: Од само 7 отворени, ДИК регистрираше неправилности во 4 гласачки кутии

Слободен Печат

„Вреди“: Од 7 отворени гласачки кутии, во 4 се откриени неправилности, ДУИ ќе одговара за злоупотребите и кршењето на законите

Точка

ВРЕДИ: Од 7 отворени гласачки кутии, во 4 се откриени неправилности, ДУИ ќе одговара за злоупотребите и кршењето на законите

Кајгана

ДУИ ПРАВЕЛА БУГАРСКИ ВОЗ ВО ЛИПКОВО Од 7 отворени гласачки кутии, во 4 била откриена кражба на гласови

+инфо - 14.05.2024

Претставници на коалицијата „Вреди“ во Тетово на прес-конференција објавија примери за прекршување на Изборниот законик во шестата изборна единица. Портпаролот на Движење Беса, Фатмир Сабриу, во име на коалицијата образложи дека тоа го темели на ...

„Вреди“: ДИК за ИЕ6 отвори седум гласачки кутии, во четири се констатирани неправилности, ДУИ нема капацитет за спроведување избори

365

„Вреди“: ДИК за ИЕ6 отвори седум гласачки кутии, во четири се констатирани неправилности, ДУИ нема капацитет за спроведување избори

А1 On

Вреди“: ДИК за ИЕ6 отвори седум гласачки кутии, во четири се констатирани неправилности, ДУИ нема капацитет за спроведување избори

Либертас

„Вреди“: ДИК за ИЕ6 отвори седум гласачки кутии, во четири се констатирани неправилности

Press24

Вреди: „Бугарскиот воз“ на ДУИ „возел“ во 4 од 7 избирачки кутии

МКД

„Вреди“: ДИК за ИЕ6 отвори седум гласачки кутии, во четири се констатирани неправилности, ДУИ нема капацитет за спроведување избори

Република

ТВ21 24Инфо 360 степени Frontline MakPress

„Европскиот фронт“ обвинува за обид преку ДИК да му бидат одземени еден до два пратенички мандати

А1 On - 13.05.2024

Коалицијата „Европски фронт“ предводена од ДУИ денеска на прес-конференција обвини дека македонските политички партии во координација со коалицијата „Влен“ сакаат преку ДИК да му одземат еден до два пратенички мандата на „Европскиот фронт“.

Европскиот фронт на ДУИ во грч: Прават сѐ во ДИК за да изгубат двајца пратеници – а се е регуларно

Скопје1

Реџепи Зејд од „Европскиот фронт“ обвини дека ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ вршат притисоци во ДИК за да им одземат пратеници

Локално

Европскиот фронт обвини дека македонските политички партии и Вреди им земаат мандати

МКД

„Европскиот фронт“ и ДУИ обвинуваат за обид преку ДИК да им бидат одземени пратенички мандати

365

„Европскиот фронт“ обвинува за обид преку ДИК да му бидат одземени еден до два пратенички мандати

Zoom

„Европскиот фронт“ обвинува за обид преку ДИК да му бидат одземени еден до два пратенички мандати

Либертас

Press24 Фокус Слободен Печат Н.Македонија 360 степени +инфо MakPress Нетпрес