TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кларк: Ќе дојде време кога на Косово ќе му биде потребна сопствена војска

Алсат-М - 16.05.2018

Поранешниот генерален командант на силите на НАТО во Европа, Весли Кларк, изјави дека не е вистински момент за формирање на косовската војска и дека таков чекор треба да се преземе по потполна нормализација на односите меѓу Белград и Приштина.

Српска листа се враќа во Владата на Харадинај по Самитот во Софија

Курир - 16.05.2018

Најголемата српска партија во Косово, Српска листа, се очекува да се врати во косовската Влада веднаш по Самитот на Европската унија и Западен Балкан, кој денеска и утре се одржува во Софија, пишува „Газета Експрес“, наведувајќи дека оваа партија, ...

Харадинај ги повика косовските Срби да го поддржат формирањето на армијата

Макфакс - 16.05.2018

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај изјави дека создавањето на косовската армија е иницијатива која е добро прифатена меѓу косовските Срби и ја повика „Српската листа“ да гласа за уставни измени кои ќе ја овозможат трансформацијата на Косовските ...

Харадинај: Косово нема што да им даде повеќе на Србите

Н.Македонија - 16.05.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај смета дека Косово му дало на српското малцинство доволно уставни права и нема што да им даде повеќе, јави дописникот на МИА од Приштина. Харадинај ја даде изјавата за телевизијата Т7, запрашан да го коментира ...

Весли Кларк: Сѐ уште е рано КФОР да си замине од Косово

МКД - 15.05.2018

Поранешниот генерален командант на силите на НАТО во Европа, пензионираниот американски генерал Весли Кларк изјави денес во Приштина дека косовските власти, додека е КФОР на Косово, би требало да ги користат средствата за економски развој наместо за ...

Харадинај: Косово е вечно благодарно на Весли Кларк и САД

Стандард - 15.05.2018

Косово и косовскиот народ ќе бидат доживотно благодарни и никогаш нема да ја заборават помошта на американскиот генерал Весли Кларк и на САД. Неговото име ќе остане засекогаш во сеќавањата на Албанците, каде и да се тие.

Курти: Србија не е пречка за европската интеграција на Косово

Независен - 15.05.2018

Два дена пред одржувањето на Самитот на Европската унија со земјите од Западен Балкан во Софија, денеска во косовското Собрание се одржа трибина на тема „Албанците и европските интеграции“, во организација на Движењето Самоопределување.

Косовската диjаспора во 2017 им пратила на семејствата 760 милиони евра

А1 On - 15.05.2018

Средствата што во Косово ги праќа дијаспората и натаму претставуваат еден од главните извори за финансирање на косовските семејства, на кои им обезбедуваат стабилна социјална положба. Според Централната банка на Косово, овие средства главно одат за ...

Харадинај бара од министрите да им даваат работа на замениците

CivilMedia - 15.05.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај на денешната владина седница ги информирал министрите за извештајот за работа и средбата што вчера ја имаше со замениците министри. При тоа, како што јави дописникот на МИА од Приштина, тој побарал од министрите да ...

„Газета експрес“: Ќе прави ли Харадинај промени во владата под притисок на САД и ЕУ?

Макфакс - 15.05.2018

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај најверојатно ќе направи промени во владата, по критиките од страна на САД и Европската Унија за големиот број на министри и заменици министри, пишува електронското издание на „Газета Експрес“.

Српска листа се враќа во Владата на Харадинај по Самитот во Софија

Независен - 16.05.2018

Најголемата српска партија во Косово, Српска листа, се очекува да се врати во косовската Влада веднаш по Самитот на Европската унија и Западен Балкан, кој денеска и утре се одржува во Софија, пишува „Газета Експрес“, наведувајќи дека оваа партија, ...

Тачи: никогаш не разговарав за размена на територии

Р.С.Европа - 15.05.2018

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека никогаш не разговарал или ќе разговара за поделба на Косово или за размена на територии. Тој смета дека оваа тема се појавила со цел, „опипување на пулсот“ на Косово, Србија и земјите во регионот.

Косовоското прашање е единствената вистинска пречка на патот кон ЕУ

Тера - 15.05.2018

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека косовското прашање останува голема пречка на патот на Србија кон членството во Европската Унија и ја повика Приштина на ...

Тачи: Никогаш не сум разговарал за поделбата на Косово

Стандард - 15.05.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи синоќа рече дека никогаш нема да зборува за поделба на Косово или за размена на територии, а смета дека оваа тема се појавила за да се „опипа пулсот на Косово, Србија и земјите од регионот” .

Харадинај ги повика косовските Срби да го поддржат формирањето на армијата

Точка - 16.05.2018

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај изјави дека создавањето на косовската армија е иницијатива која е добро прифатена меѓу косовските Срби и ја повика „Српската листа“ да гласа за уставни измени кои ќе ја овозможат трансформацијата на Косовските ...

Вучиќ: Косовското прашање е единствената вистинска пречка на патот кон ЕУ

МКД - 15.05.2018

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека косовското прашање останува голема пречка на патот на Србија кон членството во Европската Унија и ја повика Приштина на отстапки. „Единствениот голем проблем кој го гледам како вистинска пречка на ...

Харадинај: Косово нема што да им даде повеќе на Србите

Курир - 16.05.2018

- Србите на Косово уживаат привилегии кои се создадени посебно за нив, рече Харадинај, оценувајќи дека „не се цени исправно она што Косово го дала за српската заедница“. Косовскиот премиер Рамуш Харадинај смета дека Косово му дало на српското ...

Почна состанокот на Советот за безбедност на ОН за Косово

Макфакс - 14.05.2018

Советот за безбедност на Обединетите нации почна со расправа за новиот тримесечен извештај на генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, за работата на Привремената административна мисија на Обединетите нации на Косово (УНМИК).

Поранешниот генерал Весли Кларк утре во Косово

Вечер - 14.05.2018

Поранешниот врховен командант на НАТО во Европа, генерал Весли Кларк, утре ќе го посети Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. Кларк, кој во 1999 година ги предводеше силите на Алијансата во 78-дневната воздушна кампања против режимот на ...

Рамуш Харадинај: Вечно ќе му бидеме благодарни на генералот Весли Кларк

Вечер - 15.05.2018

– Косово и косовскиот народ ќе бидат доживотно благодарни и никогаш нема да ја заборават помошта на американскиот генерал Весли Кларк и на САД.Неговото име ќе остане засекогаш во сеќавањата на Албанците, каде и да се тие.

Србија не е пречка за европската интеграција на Косово

Н.Македонија - 15.05.2018

Два дена пред одржувањето на Самитот на Европската унија со земјите од Западен Балкан во Софија, денеска во косовското Собрание се одржа трибина на тема „Албанците и европските интеграции“, во организација на Движењето Самоопределување.

Косовската диjаспора во 2017-та им пратила на семејствата 760 милиони евра

Стандард - 15.05.2018

Средствата што во Косово ги праќа дијаспората и натаму претставуваат еден од главните извори за финансирање на косовските семејства, на кои им обезбедуваат стабилна социјална положба. Според Централната банка на Косово, како што јави дописникот на ...

Газета Експрес: Ќе прави ли Харадинај промени во владата под притисок на САД и ЕУ?

Sky - 15.05.2018

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај најверојатно ќе направи промени во владата, по критиките од страна на САД и Европската Унија за големиот број на министри и заменици министри, пишува електронското издание на „Газета Експрес“.

Тачи: никогаш не разговарав за размена на територии

Алсат-М - 15.05.2018

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека никогаш не разговарал или ќе разговара за поделба на Косово или за размена на територии. Тој смета дека оваа тема се појавила со цел, „опипување на пулсот“ на Косово, Србија и земјите во регионот.

Тачи: Никогаш не сум разговарал за поделбата на Косово

А1 On - 15.05.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи синоќа рече дека никогаш нема да зборува за поделба на Косово или за размена на територии, а смета дека оваа тема се појавила за да се „опипа пулсот на Косово, Србија и земјите од регионот” .

Харадинај: Косово нема што да им даде повеќе на Србите

Сител - 16.05.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај смета дека Косово му дало на српското малцинство доволно уставни права и нема што да им даде повеќе, јави дописникот на МИА од Приштина. Харадинај ја даде изјавата за телевизијата Т7, запрашан да го коментира ...

Почна состанокот на Советот за безбедност на ОН за Косово

Sky - 14.05.2018

Советот за безбедност на Обединетите нации почна со расправа за новиот тримесечен извештај на генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, за работата на Привремената административна мисија на Обединетите нации на Косово (УНМИК).

Поранешниот генерал Весли Кларк утре во Косово

Република - 14.05.2018

Поранешниот врховен командант на НАТО во Европа, генерал Весли Карк, утре ќе го посети Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. Кларк, кој во 1999 година ги предводеше силите на Алијансата во 78-дневната воздушна кампања против режимот на ...

Харадинај: Косово е вечно благодарно на Весли Кларк и САД

Локално - 16.05.2018

Косово и косовскиот народ ќе бидат доживотно благодарни и никогаш нема да ја заборават помошта на американскиот генерал Весли Кларк и на САД. Неговото име ќе остане засекогаш во сеќавањата на Албанците, каде и да се тие.

Курти:ЕУ очекува многу од Албанците, но и Албанците очекуваат многу од ЕУ.

Вечер - 15.05.2018

Два дена пред одржувањето на Самитот на Европската унија со земјите од Западен Балкан во Софија, денеска во косовското Собрание се одржа трибина на тема „Албанците и европските интеграции“, во организација на Движењето Самоопределување (ВВ).

Косовската диjаспора во 2017 им пратила на семејствата 760 милиони евра

Независен - 15.05.2018

Средствата што во Косово ги праќа дијаспората и натаму претставуваат еден од главните извори за финансирање на косовските семејства, на кои им обезбедуваат стабилна социјална положба. Според Централната банка на Косово, овие средства главно одат за ...

Тачи: Никогаш не сум разговарал за поделбата на Косово

Вечер - 15.05.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи синоќа рече дека никогаш нема да зборува за поделба на Косово или за размена на територии, а смета дека оваа тема се појавила за да се „опипа пулсот на Косово, Србија и земјите од регионот” .

Харадинај: Косово нема што да им даде повеќе на Србите

Независен - 16.05.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај смета дека Косово му дало на српското малцинство доволно уставни права и нема што да им даде повеќе, јави дописникот на МИА од Приштина. Харадинај ја даде изјавата за телевизијата Т7, запрашан да го коментира ...

Поранешниот американски генерал Весли Кларк во посета на Косово

Н.Македонија - 15.05.2018

Поранешниот врховен командант на НАТО во Европа, генерал Весли Карк, денеска ќе го посети Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. Кларк, кој во 1999 година ги предводеше силите на Алијансата во 78-дневната воздушна кампања против режимот на ...

Харадинај: Косово е вечно благодарно на Весли Кларк и САД

Либертас - 16.05.2018

Косово и косовскиот народ ќе бидат доживотно благодарни и никогаш нема да ја заборават помошта на американскиот генерал Весли Кларк и на САД. Неговото име ќе остане засекогаш во сеќавањата на Албанците, каде и да се тие.

Косовските семејства се финансираат најмногу од дијаспората

Н.Македонија - 15.05.2018

Средствата што во Косово ги праќа дијаспората и натаму претставуваат еден од главните извори за финансирање на косовските семејства, на кои им обезбедуваат стабилна социјална положба. Според Централната банка на Косово, овие средства главно одат за ...

Тачи: Никогаш не сум разговарал за поделбата на Косово

Локално - 15.05.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи синоќа рече дека никогаш нема да зборува за поделба на Косово или за размена на територии, а смета дека оваа тема се појавила за да се „опипа пулсот на Косово, Србија и земјите од регионот” .

760 милиони евра пратила косовската диjаспора на семејствата лани

+инфо - 15.05.2018

Средствата што во Косово ги праќа дијаспората и натаму претставуваат еден од главните извори за финансирање на косовските семејства, на кои им обезбедуваат стабилна социјална положба. Според Централната банка на Косово, како што јави дописникот на ...

Тачи: Никогаш не сум разговарал за поделбата на Косово

Курир - 15.05.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи синоќа рече дека никогаш нема да зборува за поделба на Косово или за размена на територии, а смета дека оваа тема се појавила за да се „опипа пулсот на Косово, Србија и земјите од регионот” .

760 милиони евра пратила косовската диjаспора на семејствата лани

Слободен Печат - 15.05.2018

Средствата што во Косово ги праќа дијаспората и натаму претставуваат еден од главните извори за финансирање на косовските семејства, на кои им обезбедуваат стабилна социјална положба. Според Централната банка на Косово, како што јави дописникот на ...

Тачи: Никогаш не сум разговарал за поделбата на Косово

Сител - 15.05.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи синоќа рече дека никогаш нема да зборува за поделба на Косово или за размена на територии, а смета дека оваа тема се појавила за да се „опипа пулсот на Косово, Србија и земјите од регионот" .

Косовската диjаспора во 2017 им пратила на семејствата 760 милиони евра

Вечер - 16.05.2018

Средствата што во Косово ги праќа дијаспората и натаму претставуваат еден од главните извори за финансирање на косовските семејства, на кои им обезбедуваат стабилна социјална положба. Според Централната банка на Косово, како што јави дописникот на ...

Тачи: Никогаш не сум разговарал за поделбата на Косово

Либертас - 15.05.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи синоќа рече дека никогаш нема да зборува за поделба на Косово или за размена на територии, а смета дека оваа тема се појавила за да се „опипа пулсот на Косово, Србија и земјите од регионот” .

Тачи: Никогаш не сум разговарал за поделбата на Косово

CivilMedia - 15.05.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи синоќа рече дека никогаш нема да зборува за поделба на Косово или за размена на територии, а смета дека оваа тема се појавила за да се „опипа пулсот на Косово, Србија и земјите од регионот” .

Тачи: Поделба на Косово е лажна вест

+инфо - 15.05.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи синоќа рече дека никогаш нема да зборува за поделба на Косово или за размена на територии. Косовскиот претседател Хашим Тачи синоќа рече дека никогаш нема да зборува за поделба на Косово или за размена на територии, ...