TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

УЕФА одредила кога ќе се игра финалето на ЛШ и кога ќе почне новата сезона?

SportMedia - 04.04.2020

Според пишувањата на италијанскиот спортски весник „Газета дело Спорт“ УЕФА го одредила новиот термин на одигрување на финалето на Лигата на шампионите за сезоната 2019/20. Финалниот меч за одредување на новиот европски шампион најверојатно ќе се ...

Белгијците се пишманат по заканите: Преговараат со УЕФА откако прогласија првак!

Sport 1 - 04.04.2020

Белгија се истрча само два дена по последната видеоконференција на УЕФА со националните федерации и објави дека го прекинува првенството, а Бриж е новиот шампион во земјата, што многу ги налути челниците на УЕФА, кои се заканија до сите федерации ...

Предвреме скокнаа, па сега офкаат – Белгијците ќе преговараат со УЕФА да нема санкции

Спортманија - 04.04.2020

Бриж е прогласен за шампион и сезоната е завршена, па сега мора да се моли УЕФА за место на белгиските клубови во европските купови Мехди Бајат, претседателот на белгискиот фудбалски сојуз изјави дека разговарал со првиот човек на УЕФА, Александер ...

Италијанците откриваат, УЕФА го одреди терминот за финалето од Лигата на шампионите

Спортклуб - 04.04.2020

Според информациите на италијанскиот весник „Газета дело Спорт“ УЕФА одреди нов термин за финалниот меч од Лигата на шампионите за сезоната 2019/20. Според овој весник финалниот меч и битката за најдориот тим на Европа ќе се одржи најверојатно во ...

УЕФА го одредила датумот на финалињата на ЛШ и ЛЕ!?

Gol.mk - 04.04.2020

Италијанскиот весник „Газета дело спорт“ тврди дека УЕФА веќе го одредила датумот за финалето на Лигата на шампионите оваа сезона. Според новинарите од „чизмата“, УЕФА планира првенствата и Куп-натпреварувањата да се одиграат најдоцна до 3 август.

Белгијците во преговори со УЕФА: Ние понудивме решение …

Sport M - 04.04.2020

Белгија е првата земја што го прогласи шампионот во фудбалот по донесената одлука за суспендирање на лигата. Одборот на директори на лигата едногласно гласаше за овој исход, а се чека одобрение од Генералното собрание, кое ќе се одржи на 15 април.

ФИФА: Договорите на спортистите да имаат важност до завршувањето на сезоната

24 Вести - 04.04.2020

По сите напори на УЕФА летово да биде ставено на располагање на националните првенства и завршниците во европските клупски купови како дел од поголемата слика со своја акција влегува и ФИФА.

Белгија на линија со УЕФА, имаат решение?

SportMedia - 04.04.2020

Белгија е првата фудбалска федерација која прогласи шампион поради коронаворус. Ваката одлука брзо наиде на критики од страна на УЕФА. Првиот човек на европскара „куќа на фудбалот“ Александар Чеферин потенцира дека земјите кои нема да го доиграат ...

УЕФА размислува за нов термин за финалните бараж дуели

Сител - 04.04.2020

Во УЕФА размислуваат за пролонгирање на финалните бараж дуели во Лигата на нациите, преку кои треба да се пополнат на последните места за Европскиот шампионат. Откако УЕФА го одложи ЕП за следното лето, по што беа презакажани и бараж дуелите, сега ...

УЕФА ги менува плановите: Финалето во Лигата на шампиони ќе се игра на 15 август!

Sport 1 - 04.04.2020

Пандемијата на коронавирус сè уште не стивнува во поголем дел од Европа, а ова ги принудува спортските работници да ја продолжат паузата на натпреварувањата. Едно од прашањата што сега се поставува е што ќе се случи со Лигата на шампионите и Лигата ...

Се огласи ФИФА: Договорите на фудбалерите ќе важат се до завршување на сезоната, а не до 30 јуни!

SportMedia - 04.04.2020

Светската куќа на фудбалот (ФИФА) излезе со свои предлози за решавње на проблемите во врска со регистрацијата на фудбалерите кои што ќе произлезат од пандемијата на „Ковид-19“. Од најмоќната светска организација информираа дека имаат работна група ...

Финалето на ЛШ во нов термин

Слободен Печат - 04.04.2020

Пандемијата на коронавирусот и ги расипа плановите на УЕФА кога станува збор за календарот во Лигата на шампионите и Лигата на Европа. Првичниот план беше финалето во ЛЕ да се игра одигра на 24 јуни, а три дена подоцна, на 27 јуни во Истанбул да се ...

УЕФА има нов план

TopSport - 04.04.2020

УЕФА е на маки, како да ја заврши започнатата сезона која е привремено прекината поради пандемијата што ја предизвика коронавирусот. УЕФА веќе ги смени термините на одигрувањето на финалните мечеви во Лигата на шампионите (27 јуни) и Лига Европа (24 ...

УЕФА го смени планот: Финалето во ЛШ ќе се игра на 15 август

Екипа - 04.04.2020

Првичниот план на УЕФА натпреварите во Лигата на шампионите да финишираат со одржување на големото финале во Истанбул на 27 јуни дефинитивно нема да може да се исполни. Не се знае кога воопшто европската фудбалска сезона ќе продолжи, поради што ...

УЕФА го менува календарот за Лигата на нации: Место по два, ќе се играат по три меча во еден месец?!

SportMedia - 04.04.2020

УЕФА размислува да ги збие термините за репрезентативните дуели од новото издание на Лигата на нации оваа есен и место по два, да се играат по три натпревари во еден месец. Според германската новинска агенција ДПА, во УЕФА планираат да добијат на ...

ФИФА ги смени правилата за олимпискиот фудбалски турнир

SportMedia - 04.04.2020

Поради преместувањето на Олимписките игри за следната година, ФИФА одлучи на фудбалскиот турнир да ја подигне старосната граница. Односно, до овој момент на олимпискиот турнир можеа да настапат само играчи родени од 1.јануари 1997 година, односно да ...

Нова вест од УЕФА поврзана со баражите од Лигата на нации

Спортманија - 04.04.2020

Ако го победиме Косово во полуфиналето, финалето нема да се игра пет дена подоцна. Европската фудбалска унија, УЕФА, размислува дека сега кога ЕП е одложено за следната година, нема потреба од брзање во баражите од Лигата на нации, па така ако ...

ФИФА ја помести старосната граница за ОИ

TopSport - 04.04.2020

ФИФА ја помести старосната граница за фудбалерите кои ќе настапат на Олимписките игри во Токио. Игрите поради коронавирусот се одложени за наредната година. Според правилата на олимпискиот турнир во фудбал можат да настапат фудбалери на возраст до ...

Откажувањето на домашните шампионати е прерано и неоправдано

Н.Македонија - 04.04.2020

Од Европската фудбалска унија (УЕФА) истакнуваат дека е потребна трпеливост во моментите кога фудбалот се обидува да испланира како повторно да се врати во нормала. Белгиската лига стана првата поголема фудбалска лига во Европа, која прерано ја ...

На ЛОИ во Токио првпат возрасната граница за настап ќе биде 24 години!

Sport 1 - 04.04.2020

Светската фудбалска федерација (ФИФА) одлучи денеска на Летните Олимписки игри во Токио, кои беа откажани за идното лето да играат фудбалерите кои веќе имаат 23 години (родени во 1997 година), иако за една година тие ја надминуваат старосната ...

Циркузи: Македонија – Косово на есен, а гостувањето за виза за ЕП – догодина?!

Sport 1 - 04.04.2020

После две одложувања на баражите за Евро 2020, кое ќе се игра идното лето (11 јуни-11 јули), поради пандемијата со коронавирусот, УЕФА мака мачи како да го состави новиот календар во кој догрувањето на оваа сезона прави проблеми за нормален старт на ...

ФИФА дозволи на ОИ да играат и родените во 1997, слават Аргентинците и Шпанците

Спортманија - 04.04.2020

Олимпискиот фудбалски турнир следното лето може да биде најсилен во историјата. Одложувањето на Олимписките игри во Токио за следното лето, отвори прашање што е со фудбалерите кои се родени во 1997 година, бидејќи правилото е оти во тимовите смее да ...

УЕФА ја менува одлуката, баражот за ЕУРО во нов термин?

Спортклуб - 04.04.2020

УЕФА неодамна донесе одлука за одложување на баражот за пласман на Европското првенство кое ќе се одржи во 2021 година. Следниот слободен термин за бараж натпреварите ќе биде од 3 до 8 септември, но сега може да дојде до ново поместување.

„Утеха“ од Чеферин: Финалето на ЛШ можеби без публика, но нема да биде во септември

Спортманија - 03.04.2020

Претседателот на УЕФА вели дека финалето ќе се игра во јули или ...

УЕФА ќе казнува ако шампионатите се прекинат и се именуваат шампиони

Тера - 03.04.2020

Вчерашната одлука на фудбалската федерација на Белгија да го прогласи Бриж за првак и да стави крај на сезоната, предизвика реакција кај Европската федерација (УЕФА) која останува на ставот првенствата да се доиграат.

УЕФА: Немојте да ги откажувате првенствата

Макфакс - 03.04.2020

Белгија вчера реши да го прекине фудбалскиот шампионат и да го прогласи Бриж за шампион. За вакво решение размислувааи Холанѓаните. Поттикнати од одлуката на Белгијците УЕФА побарале „обединување во тешките моменти што ги предизвика пандемијата“.

УЕФА ги предупреди сите: Не ги откажувајте првенствата, ќе играме фудбал на лето!

СуперСпорт - 03.04.2020

Европската фудбалска унија (УЕФА) ги повика сите 55 членки да не ги откажуваат националните првенства и порача дека фудбал ќе се игра во текот на летото, а шампионите ќе се добијат наа теренот.

УЕФА сака националните првенства да бидат завршени

А1 On - 03.04.2020

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) и европските лиги ги повикаа сите 55 членки на Европскиот фудбалски центар да не ги „напуштат“ своите првенства и да ги завршат таму каде е можно. – Исклучително е важно што дури и таквата криза како оваа епидемија ...

Спортскиот директор на Ајакс ја спореди УЕФА со Доналд Трамп

OhridNews - 03.04.2020

Спортскиот директор на Ајакс Марк Овермарс повика на прекинување на сезоната во холандската фудбалска лига. Прва федерација која пресече и го заврши фудбалскиот шампион е белгиската. Клуб Бриж го прогласија за шампион, а ги одредија учесниците за ...

УЕФА сака националните првенства да бидат завршени

Независен - 03.04.2020

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) и европските лиги ги повикаа сите 55 членки на Европскиот фудбалски центар да не ги „напуштат“ своите првенства и да ги завршат таму каде е можно. – Исклучително е важно што дури и таквата криза како оваа епидемија ...

УЕФА сака националните првенства да бидат завршени

Нетпрес - 03.04.2020

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) и европските лиги ги повикаа сите 55 членки на Европскиот фудбалски центар да не ги „напуштат“ своите првенства и да ги завршат таму каде е можно. – Исклучително е важно што дури и таквата криза како оваа епидемија ...

УЕФА сака националните првенства да бидат завршени

MakPress - 03.04.2020

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) и европските лиги ги повикаа сите 55 членки на Европскиот фудбалски центар да не ги „напуштат“ своите првенства и да ги завршат таму каде е можно. – Исклучително е важно што дури и таквата криза како оваа епидемија ...

УЕФА сака националните првенства да бидат завршени

Локално - 03.04.2020

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) и европските лиги ги повикаа сите 55 членки на Европскиот фудбалски центар да не ги „напуштат“ своите првенства и да ги завршат таму каде е можно. – Исклучително е важно што дури и таквата криза како оваа епидемија ...

УЕФА настојува националните првенства да бидат завршени на терен, макар по јуни

Денешен - 03.04.2020

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) и европските лиги ги повикаа сите 55 членки на Европскиот фудбалски центар да не ги „напуштат“ своите првенства и да ги завршат таму каде е можно. – Исклучително е важно што дури и таквата криза како оваа епидемија ...

УЕФА: Немојте да ги откажувате првенствата

MTM - 03.04.2020

Белгија вчера реши да го прекине фудбалскиот шампионат и да го прогласи Бриж за шампион. За вакво решение размислувааи Холанѓаните. Поттикнати од одлуката на Белгијците УЕФА побарале „обединување во тешките моменти што ги предизвика пандемијата“.

ФИФА ја помести старосната граница за ОИ

Макфакс - 04.04.2020

ФИФА ја помести старосната граница за фудбалерите кои ќе настапат на Олимписките игри во Токио. Игрите поради коронавирусот се одложени за наредната година. Според правилата на олимпискиот турнир во фудбал можат да настапат фудбалери на возраст до ...

ФИФА ја помести старосната граница за ОИ

Точка - 04.04.2020

ФИФА ја помести старосната граница за фудбалерите кои ќе настапат на Олимписките игри во Токио. Игрите поради коронавирусот се одложени за наредната година. Според правилата на олимпискиот турнир во фудбал можат да настапат фудбалери на возраст до ...

УЕФА има нов план

Макфакс - 04.04.2020

УЕФА е на маки, како да ја заврши започнатата сезона која е привремено прекината поради пандемијата што ја предизвика коронавирусот. УЕФА веќе ги смени термините на одигрувањето на финалните мечеви во Лигата на шампионите (27 јуни) и Лига Европа (24 ...

Финалето на ЛШ со нов термин – ќе се игра во август

Спортски - 04.04.2020

Поради пандемијата со коронавирус фудбалот во цела Европа е стопиран, па УЕФА ќе мора да направи нов календар во Лигата на шампиони и Лига Европа. Откако беше одложено Европското првенство стана јасно дека националните првенства ќе се доиграат во ...

Финалето на ЛШ на 15 август: Новата сезона започнува во октомври ?!

Локално - 04.04.2020

Пандемијата од коронавирус сè уште не стивнува во поголем дел од Европа и ова ги принудува спортските работници да ги продолжат паузите на натпреварите. Едно од прашањата што сега се поставува е што ќе се случи со Лигата на шампионите и Лигата на ...