TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Следната недела првата реконструкција на владиниот кабинет на Зоран Заев

Сител - 23.05.2018

Рената Дескоска од СДСМ како министер за правда, Арбр Адеми од ДУИ како министер за образование, Асаф Адеми од БЕСА како министер за култура и Бардуљ Даути од ДПА како министер без ресор за странски инвестиции.

Владата ги прати до Собранието предлозите за нови министри и заменици

Канал5 - 23.05.2018

Новите министри и заменици министри ќе ја дадат заклетвата во Собранието наредната недела. Поради празниците и пратеничките прашања изборот ќе биде пролонгиран велат собраниски извори. Нов министер за правда ќе биде министерката за образование, од ...

Нови заменици министри: Жерновски за надворешни работи, Асим Муса за здравство

Фокус - 23.05.2018

Владата ги испрати до Собранието имињата на новите министри и заменици министри, договорени со политичките партии кои влегуваат во владината коалиција. Потврдени се информациите дека поранешниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски, ќе биде ...

Чакаровски заминува од здравство, Жерновски влегува во МНР

Нова ТВ - 23.05.2018

Предлогот за реконструкција на Владата е доставен до Собранието. Во владиниот состав ќе влезе и партијата Беса на Африм Гаши која го доби министерството за култура и ДПА на Мендух Тачи со две позиции во Владата.

Жерновски и официјално предложен за заменик-министер за надворешни работи

Сакам да кажам - 23.05.2018

Премиерот Зоран Заев до Собранието синоќа ги испратил предлозите за заменици-министри во Владата, вклучувајќи го и поранешниот градоначалник на Општина Центар Андреј Жерновски, кој е кандидат за заменик-министер во Министерството за надворешни ...

Заев ја проширил реконструкцијата, Жерновски заменик на Димитров

Р.С.Европа - 23.05.2018

Премиерот Зоран заев синоќа ги испратил до Собранието предлозите за новите членови во Владата, а дополнително ги пратил и предлозите: Андреј Жерновски - кандидат за заменик-министер во Министерството за надворешни работи, Асим Муса - во ...

Андреј Жерновски влезе во Владата: Кои се други нови заменици-министри?

еМагазин - 23.05.2018

Како и што беше најавено пред неколку месеци, поранешниот градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски стана дел од Владата. Тој е новиот предлог за заменик министер за надворешни работи и доаѓа на местото на Арта Точи од Алијансата на ...

Андреј Жерновски нов заменик-министер за надворешни работи

Локално - 22.05.2018

Премиерот Зоран Заев веќе го испрати списокот до Собранието на Р.Македонија каде предлага промена на составот на Владата. Според информациите на Телма ТВ, поранешниот градоначалник на скопската општина Центар, Андреј Жерновски, ќе биде новиот ...

Жерновски нов заменик-министер за надворешни работи

Либертас - 22.05.2018

Поранешниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски, се очекува да биде новиот заменик министер за надворешни работи. Жерновски беше пратеник девет години во три мандати, се до 2013-та година, кога стана градоначалник.

Жерновски иден заменик министер за надворешни работи ?!

Канал5 - 22.05.2018

Беса нема да го има заменичкото место во Министерството за надворешни работи потврдија за Канал 5, извори од оваа партија. Со ова паднаа во вода дилемите дали на заменик-министерската позиција во МНР би дошол Андреј Жерновски поранешен лидер на ЛДП, ...

Се конкретизира списокот со нови членови на Владата

Алсат-М - 22.05.2018

Парламентот ги чека биографиите на новите министри и заменици министри во владата на Заев. Во реконструкцијата најинтересен момент е рокадата меѓу СДСМ и ДУИ во ресорите правда и образование.

Жерновски нов заменик-министер за надворешни работи

Press24 - 22.05.2018

Андреј Жерновски се очекува да биде новиот заменик министер за надворешни работи, пренесе Либертас. На локалните избори минатата година се откажа од повторна кандидатура и премина од ЛДП во СДСМ.

Во вторник најверојатно седница за реконструкцијата на Влада, заменичките „заглавени“- Ќе се седне ли Жерновски во ...

24 Вести - 22.05.2018

Најрано во вторник народните избраници ќе треба да расправата за новиот предлог на Зоран Заев за смена во дел од министерските фотелји, доколку предлогот влезе денеска во законодавниот дом.

Жерновски заменик-министер за надворешни работи?

Слободен Печат - 22.05.2018

Во пресрет на реконструкцијата на владиниот состав, поранешниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски, наводно ќе ја добие позицијата заменик-министер за надворешни работи. Жерновски пред локалните избори се повлече од кандидатурата за ...

Андреј Жерновски нов заменик-министер за надворешни работи

Телма - 22.05.2018

Поранешниот градоначалник на скопската општина Центар, Андреј Жерновски, ќе биде новиот заменик-министер за надворешни работи, дознава Телма. Жерновски беше пратеник девет години во три мандати, се до 2013-та година, кога стана градоначалник.

Списокот со нови министри ќе биде испратен до Собранието

Канал5 - 22.05.2018

БЕСА нема да го има заменичкото место во Министерството за надворешни работи потврдија за Канал 5, извори од оваа партија. Додавајќи дека од нивните редови е Министерот за култура, позицијата на државен секретар во Министерството за правда, неколку ...

Жерновски заменик министер за надворешни, Атанасов за образование

AKO - 22.05.2018

Поранешниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски, ќе биде новиот заменик министер за надворешни работи. За оваа нова функција на Жерновски, се зборуваше неофицијално уште пред неколку месеци, и како што тогаш пишуваа медиумите, се ...

Кој екс градоначалник е нов заменик-министер за надворешни работи?

Фактор - 22.05.2018

Поранешниот градоначалник на скопската општина Центар, Андреј Жерновски, ќе биде новиот заменик-министер за надворешни работи, дознава Телма . Жерновски беше пратеник девет години во три мандати, се до 2013-та година, кога стана градоначалник.

Жерновски го чека договорот СДСМ – Беса дали ќе биде заменик министер за надворешни работи

Сакам да кажам - 22.05.2018

Премиерот Зоран Заев уште ги нема доставено биографиите на новите министри и заменици на министри до Собранието. Тој вчера изјави дека кога ќе ги собере биографиите на новите функционери ќе ги достави до Собранието.

Нови заменици министри: Жерновски за надворешни работи, Ѓонул Бајрактар за труд

24Инфо - 23.05.2018

Нови заменици министри: Жерновски за надворешни работи, Ѓонул Бајрактар за труд Владата ги испрати до Собранието имињата на новите министри и заменици министри, договорени со политичките партии кои влегуваат во владината коалиција.

ПРЕДЛОГОТ ЗА ПРЕКРОЈУВАЊЕ НА ВЛАДАТА СИ ДОЈДЕ ДО СОБРАНИЕТО: “Фрчат“ идеи, но кои ќе бидат прифатени?

Фактор - 23.05.2018

Собранието го доби предлогот за реконструкцијата на Владата на РМ. Дел од составот на Владата ќе биде и партијата Беса на Африм Гаши којашто го доби министерството за култура и ДПА на Мендух Тачи со две позиции во Владата.

Жерновски нов заменик-министер за надворешни работи

Република - 22.05.2018

Поранешниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски, се очекува да биде новиот заменик министер за надворешни работи. Жерновски беше пратеник девет години во три мандати, се до 2013-та година, кога стана градоначалник, пишува „Либертас“.

Андреј Жерновски нов заменик-министер за надворешни работи

Press24 - 22.05.2018

Поранешниот градоначалник на скопската општина Центар, Андреј Жерновски, ќе биде новиот заменик-министер за надворешни работи, дознава Телма. Жерновски беше пратеник девет години во три мандати, се до 2013-та година, кога стана градоначалник.

Андреј Жерновски – заменик на Никола Димитров?

+инфо - 22.05.2018

Поранешниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски, се очекува да биде новиот заменик министер за надворешни работи. Жерновски беше пратеник девет години во три мандати, се до 2013-та година, кога стана градоначалник.

Жерновски го чека договорот СДСМ-БЕСА, Дали ќе биде заменик министер за надворешни

iPortal - 22.05.2018

Премиерот Зоран Заев уште ги нема доставено биографиите на новите министри и заменици на министри до Собранието. Тој вчера изјави дека кога ќе ги собере биографиите на новите функционери ќе ги достави до Собранието.

Жерновски нов заменик министер за надворешни работи, Асим Муса за здравство

Слободен Печат - 23.05.2018

Владата ги испрати до Собранието имињата на новите министри и заменици министри, договорени со политичките партии кои влегуваат во владината коалиција. Потврдени се информациите дека поранешниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски, ќе биде ...

Жерновски нов заменик-министер за надворешни работи

iPortal - 23.05.2018

Поранешниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски, се очекува да биде новиот заменик министер за надворешни работи. Жерновски беше пратеник девет години во три мандати, се до 2013-та година, кога стана градоначалник.

Жерновски и Атанасов нови заменици-министри за надворешни работи и образование ?!

24Инфо - 22.05.2018

Жерновски нов заменик-министер за надворешни работи Поранешниот градоначалник на скопската општина Центар, Андреј Жерновски, ќе биде новиот заменик-министер за надворешни работи, дознава 24инфо .

Жерновски нов заменик-министер за надворешни работи

Независен - 22.05.2018

Поранешниот градоначалник на скопската општина Центар, Андреј Жерновски, ќе биде новиот заменик-министер за надворешни работи, дознава Телма . Жерновски беше пратеник девет години во три мандати, се до 2013-та година, кога стана градоначалник.

Жерновски нов заменик-министер за надворешни работи

Вечер - 23.05.2018

Поранешниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски, се очекува да биде новиот заменик министер за надворешни работи. Жерновски беше пратеник девет години во три мандати, се до 2013-та година, кога стана градоначалник.