TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЗХГ: Најава за протест против проширување на улицата Васко Карангелески во Аеродром

Радио МОФ - 02.12.2022

Граѓанската иницијатива Зелен хуман град (ЗХГ) најавува протест во 17 часот, кој ќе се одржи денес, на 2 декември. Протестот ќе се случи на улицата Васко Карангелески во населбата Аеродром.

Аеродромци денеска на протест против проширувањето на улицата Васко Карангелески

Слободен Печат - 02.12.2022

Еко-активисти и граѓани од Општина Аеродром со поддршка на „Зелен хуман град“ денеска најавуваат дека во 17 часот на улицата Васко Карангелески ќе организираат мирен протест на кој уште еднаш како што велат ќе побараат од надлежните да се стопира ...

„ДА НЕ ДОЗВОЛИМЕ ВАСКО КАРАНГЕЛЕСКИ ДА СТАНЕ СМРТОНОСЕН БУЛЕВАР“ Аеродромци попладнево излегуваат на протест

+инфо - 02.12.2022

Според здружението, улицата, ќе стане „топлински остров од асфалт и бетон“, а нашите најблиски ќе станат „подвижни мети на смртоносните возила“. Со зборовите дека улицата Васко Карангелески во скопски Аеродром не смее да се претвори во булевар со ...

Денeска протест и на „Васко Карангелески“: И покрај барањата на граѓаните, Град Скопје ја прави булевар

Република - 02.12.2022

Граѓанската иницијатива Зелен хуман град денска, петок 2 декември, повикува на протес во 17 часот на улицата „Васко Карангелески“ во Аеродром. Како што велат оттаму, Градот Скопје упорно, и покрај промената на власта, делува спротивно на барањата и ...

Зелен Хуман Град за денеска најавија протест, бараат да не се проширува една скопска улица

Скопје инфо - 02.12.2022

Од Зелен Хуман Град за денеска во 17:00 часот најавија протест кај улицата Васко Карангелески. Тие бараат од Град Скопје итно да го стопира проширувањето на улицата Васко Карангелески. -Не е прифатливо проширување на улицата на 4 ленти до основно ...

Попладнево протест против претворањето на улицата Васко Карангелески во Аеродром во булевар

Мета - 02.12.2022

Граѓанската иницијатива „Зелен хуман град“ повика на протест денеска во 17 на улицата Васко Карангелески во Општина Аеродром. На протестот ќе се искаже незадоволство од планот улицата да се претвори во булевар.

Град Скопје итно да го стопира проширувањето на улицата „Васко Карангелески“

Вечер Прес - 02.12.2022

Зелен Хуман Град повикува на протест во 17 часот против проширувањето на улицата „Васко Карангелески“ и со тоа губење на зеленилото. Тие бараат од Град Скопје итно да ги стопира градежните активности.

Попладнево протест против претворањето на улицата Васко Карангелески во Аеродром во булевар

Frontline - 02.12.2022

Граѓанската иницијатива „Зелен хуман град“ повика на протест денеска во 17 часот на улицата Васко Карангелески во Општина Аеродром. На протестот ќе се искаже незадоволство од планот улицата да се претвори во булевар.

„Зелен хуман град“ бара да се стопира проширување на улицата „Васко Карангелски“ во Аеродром

Опсервер - 02.12.2022

Граѓанската иницијатива „Зелен хуман град“ попладнево одржа протест во знак на револт од најавеното проширување на улицата „Васко Карангелески“ во Општина Аеродром. Оттаму нагласија дека не е прифатливо проширување на улицата на четири ленти до ...