TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕП - Хрватска 2018: Македонија против должникот Словенија

Сител - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација на стартот на 13.то Европско првенство вечерва во Загреб за ривал ја има селекцијата на Словенија. Тоа е репрезентација која на последните две СП постигна победи над Македонија, во Катар загубивме во ...

ЕП во ракомет: Исланд и Белорусија со премиерни победи во Хрватска

Нова ТВ - 12.01.2018

Репрезентациите на Исланд и Белорусија со победнички влез на 13. Европско првенство во ракомет во Хрватска. Исланѓаните, пред малку „Спаладиум арена“ во Сплит, ја добија скандинавската пресметка со Шведска со 26:24 додека Белорусите во Пореч ја ...

Европското првенство почна со изненадување, Исланд ја победи Шведска

МКД - 12.01.2018

Стартуваа натпреварите од 13. Европско ракометно првенство, Шведска која важеше за голем фаворит против Исланд немаше пријатен почеток, Белорусија ги запиша планираните бодови против Австрија.

Комплетни резултати од првиот ден на ЕП во Хрватска

РК Металург - 12.01.2018

Денеска и официјално почна ЕП во Хрватска. Одиграни се четири средби, со кои е комплетирано првото коло во групите “А“ и “Б“ и на кои се постигнати воглавно очекувани резултати. Големата балканска пресметка убедливо ја доби селекцијата на Хрватска, ...

ВИДЕО: Малку недостасуваше за сензација на почетокот – Франција во финишот дојде до победа

Спортклуб - 12.01.2018

Ракометарите на Франција кои се едни од најголемите фаворити на ова Европско првенство, лошо го отворија вечерашниот меч против Норвешка, но на крајот сепак се извлекоа и остварија минимална, но важна победа.

Франција минимално против Норвешка

Спортски - 12.01.2018

Ракометарите на Франција со победа го почнаа настапот на Европското првенство ЕП во ракомет во Хрватска, откако вечерва по голема борба и многу пресврти, минимално ја совладаа Норвешка со 32:31.

Исланд и Белорусија со победи го отворија Европското првенство

А1 On - 12.01.2018

Денеска започна Европското ракометно првенство во ракомет, а со победи стартуваа селекциите на Исланд и Белорусија. Во групата А која што се игра во Сплит, селекцијата на Исланд со 26:24 победи против Шведска, а вечерва се игра вториот натпревар од ...

Е дури сега тешко на Србите: Исланд ја изненади Шведска!

Sport 1 - 12.01.2018

Почна Европското првенство во Хрватска со изненадување на една од двете први средби. Исланд ја совлада Шведска и дополнително ја замрси и онака возбудливата група А. Исланд и Србија важеа за екипи од втор ешалон покрај Хрватска и Шведска, во групата ...

Изненадувачки старт на 13. ЕП: Шведска покорена од Исланд, Белорусија запиша први бодови против Австрија

Спортски - 12.01.2018

Означен е стартот на 13. европски ракометен шампионат во Хрватска. На самиот почеток се одиграа два меча, во кои Шведска на изненадување на многумина загуби од Исланд, додека Белорусија славеше во дуелот против Австрија.

Исланд и Белорусија со стартни победи на Еуро 2018

Канал5 - 12.01.2018

Селекциите на Исланд и Белорусија со победи го отворита 13-тото Европско ракометно првенство, кое попладнево стартуваше во Хрватска. Во дуел од А групата, чиј домаќин е градот Сплит, селекцијата на Исланд со 26-24 славеше победа во дуелот против ...

Исланд со лекција за Шведска, стартна победа и за Белорусија

Дерби - 12.01.2018

Ракометната репрезентација на Исланд ја совлада Шведска со 26:24 и најдобар можен начин го започна настапот на Европското првенство во Хрватска. Исланѓаните имаа фуриозен старт и го решија победникот уште на полувреме кога водеа со 15:8, па Шведска ...

Густафсон ги „маѓепса“ Швеѓаните, изненадувањето на стартот го приреди Исланд

Gol.mk - 12.01.2018

Премиерата на Европското првенство во ракомет, донесе големо изненадување во „Спаладиум арената“ во Сплит, откако Исланд ја победи фаворизираната Шведска со 24-26 (8-15) во првиот натпревар од првото коло во А групата.

Белорусија ја совлада Австрија за стартна победа на ЕП во Хрватска

Gol.mk - 12.01.2018

Ракометарите на Белорусија со победа против Австрија од 27-26 (14-12) во Пореч го започнаа своето петто учество на европските шампионати. За ракометарите на Австрија шампионатот во Хрватска е нивни трети настап, по настапите во 2010 и 2014 година.

Почна ЕП: Исланд подобар од Шведска во феноменален меч (26-24)

Екипа - 12.01.2018

Со извонреден натпревар меѓу Исланд и Шведска во рамките на Групата А која се игра во Сплит, стартуваше Европското ракометно првенство во Хрватска. Во феноменален меч Исланд триумфираше против Швеѓаните со 26-24 благодарение на одличниот на голот ...

Исланд по фуриозното прво полувреме подобар од Шведска!

24 Ракомет - 12.01.2018

Во еден од двата премиерни натпревари од Европското првенство во Хрватска чиј старт беше закажан за 18 часот и 15 минути, на Исланд му беше доволни само едно полувреме да слави над Шведска со 24-26 (8-15).

Исланѓаните ја изненадија Шведска на стартот од ЕП во Хрватска

Шеталиште - 12.01.2018

Првиот натпревар на ЕП беше изненадување. Исланд ја совлада Шведска с0 26-24 и ја доведе на праг на елиминација со оглед на тоа дека овие две репрезентации се во групата со Хрватска и Србија.

Почнува ракометното ЕП – Германија ја брани титулата, Хрватска го сонува европското злато

Екипа - 12.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Хрватска Билјана Б.Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Хрватска во наредните 16 дена ќе биде во фокусот на ракометна Европа. Европското ракометно првенство стартува денеска со дуелот во Сплит меѓу Исланд и Штедска (18.15 ч.

Исланд ја изненади Шведска, победа на Белорусија

Слободен Печат - 12.01.2018

Почнаа натпреварите од 13. Европско ракометно првенство. Селекцијата на Исланд ја изненади Шведска и славеше со 26-24, додека Белорусија беше подобра од Австрија ...

Фаворити, ѕвезди и распоред: Сѐ што треба да знаете за ЕП во Хрватска 2018

Gol.mk - 12.01.2018

Најдобрите ракометни нации ќе се борат за златниот медал на Европското првенство (ЕП), кое од 12 до 28 јануари ќе се одржи во Хрватска. Германија го брани трофејот освоен пред две години, но има уште неколку изразити фаворити за златниот медал.

Македонија на европските првенства – Кој блесна, а кој згасна од Мерано до Загреб

Екипа - 12.01.2018

Претстојното Европско првенство во Хрватска за македонската ракометна репрезентација ќе биде вкупно петто, четврто во серија. На европската сцена „црвено-жолтите“ дебитираа на ЕП 1998 што се играше во Мерано/Болцано во Италија.

Тв Нова во Загреб на ЕП во ракомет

Телевизија Нова - 12.01.2018

Тв Нова секогаш е во центарот на светските случувања.Наша екипа се наоѓа во Загреб каде ќе ги следи настапите на македонската ракометна ...

Денеска стартува ракометното ЕП 2018 во Хрватска – Факти кои не сте ги знаеле (видео+фото)

Турлитава - 12.01.2018

Во четири градови во Хрватска од денеска па се до 28 јануари ќе се игра 13. Европско ракометно првенство на кое ќе учествуваат 16 репрезентации, а меѓу нив и Македонија која ќе игра по 5-ти пат на ЕП.

Миркуловски: Хрватска буди убави спомени, Словенија ќе биде наш патоказ на ЕП

Gol.mk - 12.01.2018

Репрезентацијата на Македонија веќе е во Загреб и ги чека настапите на Европското пренство (ЕП), а прв предизвик ќе биде селекцијата на Словенија, за која големиот борец во „црвено-жолтиот“ дрес, Филип Миркуловски, смета дека ќе биде патоказ за оваа ...

ЕП - Хрватска 2018: Македонија против Словенија

Скопје инфо - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација на стартот на 13.то Европско првенство вечерва во Загреб за ривал ја има селекцијата на Словенија. Тоа е репрезентација која на последните две СП постигна победи над Македонија, во Катар загубивме во ...

Фудбалерите до 21 година испишаа историја на ЕП во Полска

ТВ21 - 11.01.2018

На овој терен ја подготвуваа тактиката, го коваа планот и ги избираа играчите, кои ќе ја претстават македонската фудбалска репрезентација до 21 година на Европското првенство во Полска. Иако беа поразени од Шпанија и Португалија, а три бода изгубија ...

Можно ли е чудо на ракометното ЕП со најдобриот тренер во светот?

Оff.net - 11.01.2018

Кога елитните ракометни собири ни се во близина, речиси секогаш постигнуваме добри резултати. СП 2009 во Хрватска беше наше лансирање меѓу првите 11 на светот, а петтото место од ЕП 2012 во Србија сѐ уште е нашето најголемо достигнување.

Исланд и Белорусија со победи го отворија Европското првенство

Република - 12.01.2018

Денеска започна Европското ракометно првенство во ракомет, а со победи стартуваа селекциите на Исланд и Белорусија. Во групата А која што се игра во Сплит, селекцијата на Исланд со 26:24 победи против Шведска, а вечерва се игра вториот натпревар од ...

Исланд и Белорусија со стартни победи на Еуро 2018...

Н.Македонија - 12.01.2018

Исланд и Белорусија со стартни победи на Еуро 2018 Селекциите на Исланд и Белорусија со победи го отворита 13-тото Европско ракометно првенство, кое попладнево стартуваше во Хрватска. Во дуел од А групата, чиј домаќин е градот Сплит, селекцијата на ...

ЕП Хрватска 2018: Вечерва навиваме за Македонија

Република - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација на стартот на 13 Европско првенство вечерва во Загреб за ривал ја има селекцијата на Словенија. Тоа е репрезентација која на последните две СП постигна победи над Македонија, во Катар загубивме во осминафинале, ...

Исланд и Белорусија со победи го отворија Европското првенство

Sport M - 12.01.2018

Денеска започна Европското ракометно првенство во ракомет, а со победи стартуваа селекциите на Исланд и Белорусија. Во групата А која што се игра во Сплит, селекцијата на Исланд со 26:24 победи против Шведска, а вечерва се игра вториот натпревар од ...

РАКОМЕТ Исланд и Белорусија со стартни победи на Еуро 2018

+инфо - 12.01.2018

За нас секако најинтересен ќе биде дуелот во Загреб каде македонските ракометари утре ќе играат против Словенија. Селекциите на Исланд и Белорусија со победи го отворија 13-тото Европско ракометно првенство, кое попладнево стартуваше во Хрватска.

Исланд и Белорусија со стартни победи на Еуро 2018

Локално - 12.01.2018

– Селекциите на Исланд и Белорусија со победи го отворита 13-тото Европско ракометно првенство, кое попладнево стартуваше во Хрватска. Во дуел од А групата, чиј домаќин е градот Сплит, селекцијата на Исланд со 26-24 славеше победа во дуелот против ...