TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На Фицо му претстои уште една операција

А1 On - 16.05.2024

Словачкиот премиер Роберт Фицо, кој вчера беше тешко рнает во градот Хандлов, го чека уште една операција, пишува словачкиот портал Правда. Абдоминалното крварење на Фицо е запрено, но тој се соочува со операција на колкот.

ФИЦО БИЛ ПОГОДЕН СО ДВА КУРШУМИ, ЕДНИОТ МУ ПОМИНАЛ НИЗ СТОМАКОТ Лекарите 5 часа се бореле за неговиот живот

+инфо

Операцијата на Фицо траела пет часа, неговата состојба е стабилна, но и натаму сериозна

Слободен Печат

Состојбата на Словачкиот премиер е стабилна, но загрижувачка, бил опериран пет часа

Скопје1

Ова се најновите информации за состојбата на Роберт Фицо: Словачкиот премиер бил опериран пет часа

Курир

По петчасовна операција словачкиот премиер Фицо е надвор од животна опасност

Телма

Фицо бил на компјутерска томографија, на лекарите им ги одзеле телефоните поради една причина? Нови детали за состојбата на премиерот на Словачка

Во Центар

Пулс24 Либертас Frontline Денешен МКД 24Инфо Канал5 Курир

Атентаторот на Фицо се соочува со казна доживотен затвор

А1 On - 16.05.2024

Полицијата на Словачка го осомничи атентаторот на Роберт Фицо за обид за убиство на заштитено лице со умисла од одмазда. Од полицијата потврдија дека го пребарале автомобилот на атентаторот и заплениле докази, а потоа го однеле автомобилот на ...

Атентат врз Фицо: шок со предисторија

Deutsche Welle

Ова е моментот кога атентаторот пука врз Фицо: Припука и веднаш го уапсија

Република

(ВИДЕО) Застрашувачки зборови на Фицо пред атентатот: Чекам фрустрацијата да предизвика убиство

А1 On

Фицо е прв премиер после Ѓингиќ на кој му е извршен атентат

PressingTV

Објавена е снимка на осомничениот за атентат врз Фицо- открива кога се решил да го нападне

Канал5

Мицкоски го осуди нападот врз словачкиот премиер, Роберт Фицо

Република

Канал5 А1 On А1 On А1 On А1 On Канал5 Телма А1 On

Фицо е во вештачка кома

Вечер Прес - 16.05.2024

Словачкиот премиер Роберт Фицо се наоѓа во болницата во Банска Бистрица, каде што беше опериран откако беше ранет во пукање по седницата на Владата што се одржа во градот Хандлова, на околу 150 километри североисточно од Братислава.

Словачкиот премиер e во критична состојба

Во Центар

„Ниту една земја не треба да биде казнета затоа што се бори за својот суверенитет“ – познати изјави на Фицо

Нетпрес

Пред еден месец Роберт Физо предвиде обид за атентат врз член на кабинетот

ТВ21

Здравствената состојба на словачкиот премиер Фицо е стабилизирана, но сè уште сериозна

Мета

На распит приведена сопругата на атентаторот на Фицо

Слободен Печат

Словачкиот премиер во вештачка кома! Нови информации за здравствената состојба на Фицо

Слободен Печат

Р.С.Европа Вечер Прес Слободен Печат Нова ТВ Сител МКД Р.С.Европа Р.С.Европа

На прагот сме на граѓанска војна, предупреди Словачкиот министер за внатрешни работи по атентатот врз премиерот Фицо

Сакам да кажам - 16.05.2024

Словачкиот премиер Роберт Фицо е во стабилна, но сериозна состојба откако вчера беше застрелан неколкупати, објавија лекарите од болницата во Банска Бистрица, каде што беше опериран. Словачкиот вицепремиер Томаш Тараба синоќа кажа дека Фицо веќе не ...

Премиерот Фицо веќе не е во животна опасност по вчерашниот атентат, кажа Словачкиот вицепремиер

Сакам да кажам

АТЕНТАТОТ НА ФИЦО: Што знаеме досега?

Фактор

После атентатот на Фицо: Министерот за полиција бара свикување на Советот за безбедност на Словачка

А1 On

Словачкиот министер за одбрана: Премиерот сѐ уште е на операција

Канал5

Немаме добри вести, премиерот Фицо е критично, кажаа Словачките власти

Сакам да кажам

Матуш Шутај Ешток: Нападот врз Фицо е политички мотивиран

Нова ТВ

Независен Точка Локално Курир Press24 Н.Македонија Нетпрес Макфакс

ШЕСТЕ КЛУЧНИ ГРЕШКИ - еве што погреши обезбедувањето на словачкиот премиер Роберт Фиц

Фактор - 16.05.2024

Обидот за атентат на словачкиот премиер Роберт Фиц веројатно немаше да се случи доколку неговото обезбедување реагираше соодветно и не направеше неколку клучни грешки, што му овозможи на напаѓачот да му се приближи на премиерот и да испука пет ...

Шест клучни грешки: Еве кои пропусти ги направи обезбедувањето на словачкиот премиер Роберт Фицо

Локално

Куфа: Фицо е во стабилна состојба

А1 On - 16.05.2024

Државниот секретар на Министерството за животна средина Филип Куфа утрово на Фејсбук напиша дека премиерот Роберт Фицо е во стабилна состојба. Фицо е свесен по операција која траела неколку часа, јави утрово германската новинска агенција Дпа.

Словачкиот премиер Роберт Фицо повеќе не е во животна опасност, изјави вицепремиерот

Макфакс

Словачки медиум: Фицо излегол од операциска сала, неговата состојба е стабилна

МКД

Вицепремиерот кажа дека Фицо е надвор од животна опасност и дека верува дека ќе преживее

МКД

Операцијата на Фицо е завршена, животот на словачкиот премиер повеќе не е во опасност, на распит приведена сопругата на атентаторот

Вечер Прес

Словачкиот вицепремиер: Фицо е надвор од животна опасност

Нетпрес

Тараба: Фицо во моментов е надвор од животна опасност

А1 On

Centar Канал5 Фокус 360 степени Опсервер Точка MTM Алсат-М

Заканувачка порака до Вучиќ откако се огласи за атентатот на Фицо: „Тоа е проба за тебе“!/ФОТО

Вечер Прес - 16.05.2024

Откако српскиот претседател Александар Вучиќ се огласи за атентатот на словачкиот премиер Роберт Фицо, се појавија застрашувачки закани за убиство на српскиот претседател Александар Вучиќ.

Вучиќ изрази загриженост за здравјето на словачкиот премиер на социјалните мрежи по денешниот атентат, па се соочи со закани по живот

Вечер Прес

Српските медиуми: Вучиќ и Орбан планираат посета на премиерот на Словачка кој денес беше застрелан

Макфакс

Српските медиуми: Вучиќ и Орбан планираат посета на премиерот на Словачка кој денес беше застрелан

Опсервер

Српските медиуми: Вучиќ и Орбан планираат посета на премиерот на Словачка кој денес беше застрелан

Centar

Српски медиуми: Вучиќ и Орбан планираат посета на премиерот на Словачка кој денес беше застрелан

Точка

Вучиќ и Орбан на нозе: Најавија посета на Словачка

Press24

Два медицински тима го оперирале словачкиот премиер пет часа: Фицо е во стабилна, но сѐ уште тешка состојба

Макфакс - 16.05.2024

Лекарите во текот на ноќта успеале да ја стабилизираат состојбата на словачкиот премиер Роберт Фицо по вчерашниот атентат во градот Хандлови, но тој с ѐ уште е во тешка состојба, соопшти денеска директорката на болницата во Банска Бистрица, Миријам ...

Во случај на подолго отсуство на Фицо, тој би бил заменет со еден од четворицата вицепремиери

А1 On

Во случај на подолго отсуство на Фицо, тој би бил заменет со еден од четворицата вицепремиери

Макфакс

Во случај на подолго отсуство на Фицо, тој би бил заменет со еден од четворицата вицепремиери

Опсервер

Два медицински тима го оперирале словачкиот премиер пет часа: Фицо е во стабилна, но се уште во тешка состојба

Опсервер

Два медицински тима го оперирале словачкиот премиер пет часа: Фицо е во стабилна, но се уште во тешка состојба

Точка

Два медицински тима го оперирале словачкиот премиер пет часа: Фицо е во стабилна, но се уште во тешка состојба

MTM

Centar

Словачкиот премиер не е повеќе во животна опасност

еМагазин - 16.05.2024

Словачкиот премиер (59), кој вчера беше застрелан со неколку куршуми и се бореше за живот, не е повеќе во животна опасност, информираше словачкиот вицепремиер . Тој соопшти дека операцијата поминала добро.

Полицијата го идентификувала напаѓачот на словачкиот премиер, 71-годишен маж со пиштол пукал во него

360 степени

Објавена снимка од апсењето на осомничениот за пукањето во словачкиот премиер (ВИДЕО)

МКД

Словачкиот премиер Фицо ранет по владина седница

Р.С.Европа

Словачкиот премиер ранет во пукање, кабинетот соопшти дека е во животна опасност (ВИДЕО)

МКД

Застрелан и ранет Словачкиот премиер Роберт Фицо, се бори за живот

Сакам да кажам

Ова е моментот кога словачкиот премиер е застрелан со неколку куршуми во градите и стомакот

Република

Независен 360 степени А1 On Фокус еМагазин Lider А1 On еМагазин

Премиерот во вештачка кома, изгуби многу крв! Позната е состојбата на Роберт Фицо по операцијата (Видео)

Во Центар - 16.05.2024

Операцијата на словачкиот премиер Роберт Фиц траела околу 3 часа и 40 минути, објави словачката ТВ Таз, повикувајќи се на извори. Премиерот Фицо е ставен во индуцирана кома, каде ќе биде во следните 24 часа.

Европските лидери шокирани од атентатот на словачкиот премиер: „На насилството не му е местото во политиката“

Фокус

Објавена снимка од атентатот на словачкиот премиер, напаѓачот е 71-годишен писател

еМагазин

Европските претставници „потресени“ од нападот на словачкиот премиер Роберт Фицо

Centar

Атентат на премиерот на Словачка; „Животот на Фичо е во опасност“

Centar

(Видео) Детали за обидот за атентат на словачкиот премиер: погоден со 2-3 куршуми, напаѓачот му се обратил пред да пука

Скопје1

Словачката влада со прво соопштение за состојбата на премиерот Фицо по атентатот

Канал5

Вести плус Во Центар Пулс24 Вечер Прес Скопје1

Фицо е ставен во индуцирана кома по операција

А1 On - 15.05.2024

Словачкиот премиер Роберт Фицо е ставен во индуцирана кома по операција, објави словачкиот ТВ канал ТА3. Состојбата на Фицo сега зависи од способноста на неговото тело да се справи со повредите бидејќи тој не претрпел критична загуба на крв, се вели ...

Министерот за одбрана на Словачка: Состојбата на премиерот Фицо е исклучително сериозна

А1 On

Зголемени безбедносни мерки во зградата на Парламентот на Словачка

А1 On

Путин го осуди атентатот на премиерот на Словачка: Пренесете му ги зборовите на најискрената поддршка и желби за брзо и целосно закрепнување

Макфакс

Бајден го осуди атентатот врз словачкиот премиер Роберт Фицо

А1 On

Синот на атентаторот на Фицо вели: Апсолутно немам поим што имал намера татко ми

А1 On

Путин за атентатот на Фицo: Ова монструозно злосторство нема оправдување

А1 On

А1 On А1 On Локално Опсервер Точка Денешен

Словачкиот премиер Фицо се наоѓа во животозагрозувачка состојба, со хеликоптер го носат во Банска Бистрица

360 степени - 15.05.2024

И на официјалниот фејсбук-профил на словачкиот премиер е потврдена информацијата дека тој се наоѓа во животозагрозувачка состојба и дека со хелихоптер ќе биде пренесен во градот Банска Бистрица, зашто поради неговата состојба не може веднаш да биде ...

Фицо го оперираат во Банска Бистрица, хеликоптерот не можел да стигне до Братислава

Канал5

Фицо се бори за живот, со хеликоптер ќе биде пренесен во друга болница

Слободен Печат

Ранетиот Фицо е пренесен со хеликоптер во болница во Банска Бистрица

А1 On

Фицо е во тешка животозагрозувачка состојба

Либертас

Фицо е во тешка животозагрозувачка состојба

24 Вести

По пукањето, Фицо е во тешка животозагрозувачка состојба

Н.Македонија

Рацин Frontline 365 Курир Gostivarpress.mk Бриф +инфо Сител

Путин и Бајден го осудија атентатот врз словачкиот премиер Роберт Фицо

Либертас - 15.05.2024

Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Џо Бајден денеска го осудија атентатот врз словачкиот премиер Роберт Фицо и му посакаа брзо закрепнување на лидерот кој беше хоспитализиран откако беше ранет со неколку истрели од огнено ...

Путин и Бајден се огласија по атентатот врз Фицо- двајцата лидери со заеднички став

Канал5

Го осудуваме нападот врз словачкиот премиер, нашата амбасада е подготвена да помогне, кажа Бајден

Глас на Америка

Бајден и Путин го осудија атентатот врз словачкиот премиер Роберт Фицо

Локално

Путин и Бајден го осудија атентатот врз словачкиот премиер Роберт Фицо

Нова ТВ

Бајден и Путин го осудија атентатот врз Фицо

Слободен Печат

Путин и Бајден го осудија атентатот врз словачкиот премиер Роберт Фицо

ММС

Курир 24Инфо Нетпрес MakPress

Силјановска-Давкова изразила загриженост за атентатот врз Фицо во телефонски разговор со Маркуш

Канал5 - 15.05.2024

Кабинетот на претседателката Гордана Силјановска Давкова попладнево остварил телефонски контакт со амбасадорот на Република Словачка Хенрик Маркуш. Дознаваме дека кабинетот на претседателката Гордана Силјановска Давкова попладнево остварил ...

Загриженост и поддршка: Кабинетот на претседателот Гордана Силјановска-Давкова контактираше со словачкиот амбасадор во врска со здравјето на премиерот Роберт Фицо

Lider

Силјановска-Давкова: Грозоморен напад врз словачкиот премиер, се молиме за негово здравје

Макфакс

Силјановска-Давкова: Грозоморен напад врз словачкиот премиер, се молиме за негово здравје

Опсервер

Сиљановска и Мицкоски со пораки за брзо закрепнување на словачкиот премиер Фицо

МКД

Силјановска: Грозоморен напад врз словачкиот премиер, се молиме за негово здравје

ТВ21

Силјановска: Грозоморен напад врз словачкиот премиер, се молиме за негово здравје

4NEWS

Слободен Печат Либертас