TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ердоган: Невозможно е да ги поддржиме Финска и Шведска во НАТО

МКД - 14.05.2022

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган кажа дека не е возможно членката на НАТО Турција да ги поддржи плановите на Шведска и Финска да се придружат на Алијансата, додавајќи дека нордиските земји биле „дом на многу терористички организации“.

Стигна реакција од Американците откако Ердоган се закани дека ќе ги блокира Финска и Шведска да влезат во НАТО

Нова ТВ

Ердоган се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Р.С.Европа

За Турција не е позитивно пристапувањето на Финска и Шведска во НАТО, САД ќе работат на тоа

Нетпрес

Хрватска и Турција планираат да им удрат вето на Финска и Шведска за влез во НАТО

Мак. Весник

Ердоган вели дека е грешка што НАТО ја прими Грција, а сега не ги сака Финска и Шведска

Фактор

Ердоган: Турција не го поддржува членството на Финска и Шведска во НАТО

Слободен Печат

Пулс24 А1 On Макфакс +инфо Независен Денешен Точка Во Центар

ОПШТА ПАНИКА ВО ЕВРОПСКАТА ДРЖАВА ПО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕТО: “Русите ќе нападнат”

Во Центар - 13.05.2022

Шведска може да очекува дека ќе биде цел на руски хакерски напади и други агресивни мерки доколку одлучи да стане членка на НАТО. Ова се наведува во анализата на безбедносната политика на владата на таа нордиска држава, која кабинетот на премиерката ...

Колку влезот во НАТО на Финска и Шведска ќе предизвика опасност од војна во Европа?

Канал5

Членството на Шведска во НАТО ќе ја засили безбедноста на балтичкиот регион

Р.С.Европа

Кои се следните чекори доколку Финска и Шведска аплицираат за членство во НАТО?

Локално

Шведска планира следната недела да поднесе барање за членство во НАТО

Zoom

„Експресен“: Шведска идната седмица ќе достави барање за членство во НАТО

365

Шведска следната недела ќе поднесе барање за влез во НАТО

Канал5

Курир

Турција „нема позитивно мислење“ за влезот на Финска и Шведска во НАТО, министрите на двете земји се надеваат на средба ...

365 - 13.05.2022

Турција внимателно ги следи случувањата во врска со можното членство на Финска и Шведска во НАТО, но нема позитивно мислење за тоа, изјави денеска претседателот Реџеп Тајип Ердоган. „Турција нема позитивно да го поздрави приклучувањето на Финска и ...

Ердоган се противи на членството на Финска и Шведска во НАТО

Локално

Финска повика на трпение откако Ердоган кажа „не“ за нивно членство во НАТО

Макфакс

Шведска и Финска се надеваат на разговори в сабота со Турција за нивната апликација за членство во НАТО

Курир

Шведска и Финска се надеваат на разговори в сабота со Турција за нивната апликација за членство во НАТО

А1 On

Шведска и Финска се надеваат на разговори в сабота со Турција за нивната апликација за членство во НАТО

Опсервер

Финска повика на трпение откако Ердоган кажа „не“ за нивно членство во НАТО

Centar

Н.Македонија 360 степени 24Инфо Frontline Република Фокус +инфо Вечер Прес

Членството на Шведска во НАТО ќе спречи конфликти во северна Европа, вели шефицата на шведската дипломатија

360 степени - 13.05.2022

На само еден ден откако Финска објави дека ќе поднесе барање за пристап во НАТО, шефицата на шведската дипломатија Ен Линде истакна дека членството на Шведска во НАТО ќе има ефект на стабилност и ќе спречи евентуални конфликти во северна Европа ...

Шведска со одговор на заканата од Русија: Подготвени сме

Макфакс

Стокхолм: Членството на Шведска во НАТО би имало стабилизирачки ефект

Слободен Печат

Шведска се очекува да ја објави својата апликација за членство во НАТО во понеделник

4NEWS

Шефицата на шведската дипломатија: Членството на Шведска во НАТО би имало стабилизирачки ефект

Локално

Линде: Членството на Шведска во НАТО би имало стабилизирачки ефект

MakPress

Линде: Членството на Шведска во НАТО би имало стабилизирачки ефект

Lider

24Инфо +инфо Опсервер А1 On Сител Фокус Либертас Вечер Прес