TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Професорот Ѓорѓиев ја напушти историската Комисија со Бугарија

Глас на Америка - 22.10.2021

Ѓорѓиев обвини за двојно водство во Комисијата, политичко влијание и притисоци. Владата, МНР и Комисијата ги отфрлаат наводите на професорот Ѓорѓиев и тврдат дена ниту имало ниту има притисок врз членовите и интервенции во нивното работење СКОПЈЕ – ...

Историчарот Ванчо Ѓорѓиев даде оставка од комисијата за историски прашања со Бугарија

24 Вести

Македонско-бугарската комисија пред распаѓање ?!– професорот Ѓорѓиев поднесе оставка

Алфа

Оставка на член на историската комисија со Бугарија

Телма

Професорот Ванчо Ѓорѓиев поднесе оставка од историската комисија со Бугарија

Канал5

Реакции од МНР и од Комисијата по оставката на Ѓорѓиев

Алсат-М

Османи негира вршење притисок врз Комисијата со Бугарија: Не сум разочаран од оставката, колку од отсуството на ентузијазам за работа

Нова ТВ

Алсат-М Телма CivilMedia Локално Локално Фокус +инфо Точка

Демант пристигна и од Владата, координирана акција по оставката на Ванчо Ѓеорѓиев во македонско-бугарската комисија

MakPress - 22.10.2021

Владата во ниту еден момент ниту се мешала, ниту имала било какво политичко влијание во работата на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања на Северна Македонија и Бугарија.

Влада: Ниту сега, ниту било кога не сме влијаеле на работата на комисијата за историски прашања

Телма

Реакција од Владата: Во ниту еден момент не сме се мешале ниту влијаеле на Комисијата за историски прашања со Бугарија

Zoom

Реакција на Владата по повод оставката на Ванчо Ѓорѓиев

Канал5

Влада: Не сме влијаеле на работата на историската комисија

Локално

Владата во ниту се мешала, ниту имала било какво политичко влијание во работата на Заедничката комисија за историски и образовни прашања

ТВ21

Владата негира информации за влијание во работата на заедничката историска комисија со Бугарија

Нова ТВ

Бриф Фактор МКД Независен Press24 Сител Frontline

Реакција на Комисијата за историски и образовни прашања за оставката на Ѓорѓиев

Р.С.Европа - 22.10.2021

Македонскиот дел од Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија објави реакција во врска со денешната оставка на членот на Комисијата – професорот Ванчо Ѓорѓиев, во која се наведува ...

Реакција на Комисијата за историски и образовни прашања за оставката на членот Ванчо Ѓоргиев

ТВ21

Историчарот Ѓорѓиев поднесе оставка од историската комисија: Заев прави притисоци за распродажба на идентитетот меѓу двата изборни круга!

Курир

Реакција на Комисијата за историски и образовни прашања за оставката на членот Ванчо Ѓоргиев

Курир

Реакција на Комисијата за историски и образовни прашања за оставката на членот Ванчо Ѓорѓиев

Канал5

Не постои нов принцип на работа, немаме политички притисок, велат членовите на комисијата меѓу Скопје и Софија по оставката на Ѓорѓиев

MakPress

Нема притисок од МНР, Владата или политичките партии, велат членовите на македонскиот дел од заедничката комисија

МКД

+инфо 360 степени Press24 Вечер Прес Локално Нова ТВ Либертас

Мицкоски: Членовите на историската комисија да ја следат постапката на Ѓорѓиев

Телма - 22.10.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ги повика и останатите членови на комисијата да ја следат постапката на Професорот ...

Мицкоски ги повика членовите на македонската историска комисија да поднесат оставки

МКД

Мицкоски: Ги повикувам и останатите членови на историската Комисија да поднесат оставка

Канал5

Мицкоски се изјасни за оставката на Ѓорѓиев од комисијата со Бугарија

Скопје1

Мицкоски за оставката на Ѓорѓиев: Имаме јасна резолуција која ги штити нашите позиции, очекувам личните и политички интереси на власта да се стават на страна, апелирам на трезвеност

Курир

Мицкоски за оставката на Ѓорѓиев: Шокирачки е што некој меѓу двата изборни круга одлучува да распродава дел од македонскиот идентитет

MakPress

Мицкоски ја коментираше оставката на Ѓорѓиев: Имаме јасна резолуција која ги штити нашите позиции, очекувам личните и политички интереси на власта да се стават на страна, апелирам на трезвеност

Нетпрес

Република ММС Вечер Прес Денешен

Нема решенија од 15-тиот состанок поради бугарското инсистирање на нивното гледање за минатото, велат од македонскиот ...

ТВ21 - 22.10.2021

Македонските и бугарските историчари денеска и вчера дискутирааа за повеќе прашања во рамки на 15-тата редовна средба на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања на Северна Македонија и Бугарија, што поради ...

Средба на мешовитата историска комисија: Решенија нема, Софија инсистира на нивното гледање за минатото

Нова ТВ

Нема решенија од 15-тиот состанок поради бугарското инсистирање на нивното гледање за минатото, велат од македонскиот тим на Комисијата

Сител

Без решенија и 15-тиот состанок на Комисијата за историски прашања, бугарската страна инсистира на своите гледишта и во однос на учебниците, и за Гоце Делчев

365

Нова средба на историчарите од Скопје и Софија

Сител

Он-лајн состанок на мешовитата македонско – бугарска комисија

Канал5

Ванчо Ѓорѓиев штотуку си поднесе оставка од комисијата со Бугарија

24 Вести - 22.10.2021

„Раководејќи се од професионалниот интегритет и личните принципи, ја известувам македонската јавност дека од денес, 22.10.2021 година, ја напуштам работата во Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања меѓу ...

Ванчо Ѓoрѓиев даде оставка од историската комисија, прифатена е промена на учебникот за 7 одд.

Канал5

Ванчо Ѓеоргиев: Поднесувам оставка од македонско-бугарската комисија, вчера кулминираше политичкиот притисок

MakPress

Ѓорѓиев поднесе оставка од историската комисија со Бугарија – Заев прави притисоци за распродажба на идентитетот!

Нетпрес

СКАНДАЛ: Висок функционер на МНР се мешаше во работата, Комисијата ги напушти црвените линии!

PressingTV

Историчарот Ѓорѓиев си поднесе оставка од историската комисија: Заев прави притисоци за распродажба на идентитетот меѓу двата изборни круга!

Република

Историчарот Ванчо Ѓоргиев поднесе оставка од историската комисија: Заев прави притисоци за распродажба на идентитетот меѓу двата изборни круга

Lider

Press24 +инфо Фокус Либертас ТВ21 365 Сител МКД

Османи: МНР никогаш не вршело притисок врз одлуките на историската Комисија

Сител - 22.10.2021

Министерството за надворешни работи никогаш не правело притисок по однос на содржината на разговорите и одлуките што ги носат членовите на Комисијата за историско-образовни прашања со Република Бугарија. Вчера се одржа првиот ден од средбата.

Османи: МНР никогаш не вршело притисок по однос на содржината на разговорите и одлуките на историската Комисија

Слободен Печат

Османи: Нема прогрес во преговорите за историјата за да има притисок

Независен

Османи: МНР никогаш не вршело притисок по однос на содржината на разговорите и одлуките на историската Комисија

ТВ21

Османи: МНР никогаш не вршело притисок по однос на содржината на разговорите и одлуките на историската Комисија

Република

Османи: МНР никогаш не вршело притисок

Канал5

Османи: МНР никогаш не вршело притисок по однос на содржината на разговорите и одлуките на историската Комисија

Вечер Прес

Скопско Ехо ММС Кајгана MakPress МКД Либертас PressingTV 365

Ѓоргиев: Еден член на Комисијата поднесе оставка, продолжуваме со работа

ТВ21 - 22.10.2021

Претседателот на македонскиот тим експерти во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања, Драги Ѓоргиев, во изјава за МИА потврди дека еден член од Комисијата денеска поднел оставка.

Ѓоргиев за МИА: Еден член на Комисијата поднесе оставка, продолжуваме со работа

Либертас

Ѓоргиев: Еден член на Комисијата поднесе оставка, продолжуваме со работа

Опсервер

Ѓоргиев за МИА: Еден член на Комисијата поднесе оставка, продолжуваме со работа

Бриф

Ѓорѓиев по оставката на член од Комисијата: Продолжуваме со работа

Фокус

Ѓоргиев за МИА: Еден член на Комисијата поднесе оставка, продолжуваме со работа

Канал5

Драги Ѓоргиев потврди дека Ванчо Ѓеорѓиев поднел оставка, додава дека Комисијата продолжува со работа

MakPress

Вечер Прес Frontline