TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Интервју на Димитров за германски Тагесшпигел

Нова ТВ - 08.11.2018

Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров, во четвртокот се сретна со својот германски колега Мас на работен доручек. Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров, смета дека ЕУ на крајот на идната година ќе ...

Димитров очекува почеток на преговори со ЕУ следната година

Либертас - 08.11.2018

Во интервју за германскиот весник Тагесшпигел, шефот на македонската дипломатија Никола Димитров изразува очекување дека следната година Македонија ќе ги започне преговорите за членство во ...

Димитров очекува преговорите со ЕУ да почнат 2019

+инфо - 08.11.2018

Димитров е убеден дека нема да изостане поддршката на опозицијата и во следните гласања во парламентот, кога повторно ќе биде потребно двотретинско мнозинство за имплементација на Преспанскиот договор и измени на ...

Димитров вели 2019 треба да донесе почеток на преговорите за членство во ЕУ

Алфа - 08.11.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во интервју за весникот Тагесшпигел вели оти се надева дека следната 2019 година треба да донесе почеток на преговорите за членство во ЕУ на Македонија.

Димитров очекува почеток на преговори со ЕУ следната година

Deutsche Welle - 08.11.2018

Во интервју за германскиот весник Тагесшпигел, шефот на македонската дипломатија Никола Димитров изразува очекување дека следната година Македонија ќе ги започне преговорите за членство во ЕУ.

Хајко Мас: историска шанса за Скопје

Deutsche Welle - 08.11.2018

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас по средбата со македонскиот колега Никола Димитров во Берлин ја охрабрува Македонија да продолжи на европскиот пат Трета средба годинава меѓу германскиот и македонскиот министер за надворешни работи од која ...

Димитров до Мас: Можностите за напредок се отворени за Македонија

МКД - 08.11.2018

Европската и евроатлантската интеграција на Република Македонија, како и динамичната билатерална соработка меѓу Македонија и Германија, на политички и на економски план биле прашањата за кои разговарале министрите за надворешни работи Хајко Мас и ...

Димитров-Мас: Задоволство од прогресот во Македонија и од имплементацијата на Договорот од Преспа

А1 On - 08.11.2018

На вториот ден од работната посета на Берлин, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, оствари средба со својот хомолог, министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Хајко Мас.

Димитров за Тагесшпигел: Македонија во 2019-та ќе ги отпочне преговорите

Фактор - 08.11.2018

Скопје очекува разговорите за пристап со ЕУ да започнат кон крајот на 2019 година с о оглед на напредокот на спорот за името со Атина, изјави македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров во разговор за Тагесшпигел за време на посетата ...

Димитров се обрати во Бундестагот за време на работната посета на Германија

Канал5 - 07.11.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска и утре, престојува во работна посета на Германија, на покана на претседателот на Комисијата за ЕУ прашања во германскиот Бундестаг, Гунтер Крихбаум.

Мас: Грешка би било да се очекува промена во политиката на Трамп

Стандард - 07.11.2018

Грешка би било да се очекува промена во политиката на американскиот претседател Доналд Трамп после средноролните избори во САД, изјави денеска германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас, цитиран од агенциите.

Димитров: Целта ни е Македонија да ја направиме европска

МКД - 08.11.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, смета дека ЕУ на крајот на идната година ќе отпочне пристапни разговори со Македонија. „Со оглед на нашите успеси, сакаме да постигнеме, на земјите членки на ЕУ да им е скоро невозможно, да не ...

Димитров за „Тагесшпигел“: Скопје очекува во 2019 година почеток на пристапните разговори за ЕУ

Макфакс - 08.11.2018

Со оглед на напредокот во спорот со името со Атина, министерот за надворешни работи на Македонија Никола Димитров за германски Тагесшпигел вели дека смета дека пристапните разговори за ЕУ ќе отпочнат во 2019 година.

Димитров: Следната 2019 година ќе добиеме покана за почеток на преговорите со ЕУ

Слободен Печат - 08.11.2018

Македонија требаше да ја добие поканата за почеток на преговорите во јуни годинава на самитот на ЕУ, но поради противењето на Франција и Холандија, поканата беше одложена за јуни 2019 година.

Димитров се сретна со германскиот министер за надворешни работи

Макфакс - 08.11.2018

(Фото: Photothek/ Florian Gärtner) На вториот ден од работната посета на Берлин, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се сретна со министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас.

Димитров за Тагесшпигел: Македонија во 2019-та ќе ги отпочне преговорите

Press24 - 08.11.2018

Следната, 2019 година, треба да донесе почеток на преговорите за членство во ЕУ на Македонија, вели министерот Димитров во интервју за денешното издание на весникот Тагесшпигел. „Во поглед на нашите постигнувања, сакаме да го направиме невозможно ...

Димитров-Јан Хекер: Посетата на канцеларката Меркел на Македонија е доказ за исклучително високото ниво на ...

Локално - 07.11.2018

Политичките состојби во Република Македонија, со акцент на претстојните активности поврзани со целосна имплементација на Договорот од Преспа, реформската ЕУ и НАТО агенда, како и на македонскиот придонес во развојот на добрососедските односи и ...

Димитров се сретна со германскиот министер за надворешни работи

Centar - 08.11.2018

На вториот ден од работната посета на Берлин, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се сретна со министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас. „На средбата, министрите разменија мислења за европската и евро-атлантската ...

Димитров-Јан Хекер: Посетата на канцеларкдоказ за исклучително високото ниво на македонско-германските односи

Press24 - 07.11.2018

Политичките состојби во Република Македонија, со акцент на претстојните активности поврзани со целосна имплементација на Договорот од Преспа, реформската ЕУ и НАТО агенда, како и на македонскиот придонес во развојот на добрососедските односи и ...

Димитров – Мас: Можностите за позитивен исчекор отворени за Македонија

+инфо - 08.11.2018

Европската и евроатлантската интеграција на Република Македонија, динамичната билатерална соработка меѓу двете земји на политички и на економски план биле теми на кои министерот за надворешни работи Никола Димитров разговарал со министерот за ...

Димитров: Посетата на Меркел е доказ за исклучително високото ниво на македонско-германските односи

Стандард - 07.11.2018

Политичките состојби во Република Македонија, со акцент на претстојните активности поврзани со целосна имплементација на Договорот од Преспа, реформската ЕУ и НАТО агенда, како и на македонскиот придонес во развојот на добрососедските односи и ...

Димитров-Мас: Можностите за позитивен исчекор и напредок отворени за Македонија

Press24 - 08.11.2018

Е вропската и евроатлантската интеграција на Република Македонија, динамичната билатерална соработка меѓу двете земји на политички и на економски план биле теми на кои министерот за надворешни работи Никола Димитров разговарал со министерот за ...

Димитров-Хекер: Посетата на Меркел е доказ за високото ниво на македонско-германските односи

Н.Македонија - 07.11.2018

Политичките состојби во Република Македонија, со акцент на претстојните активности поврзани со целосна имплементација на Договорот од Преспа, реформската ЕУ и НАТО агенда, како и на македонскиот придонес во развојот на добрососедските односи и ...

Димитров – Мас: Можностите за позитивен исчекор и напредок отворени за Македонија

24 Вести - 08.11.2018

Европската и евроатлантската интеграција на Република Македонија, динамичната билатерална соработка меѓу двете земји на политички и на економски план биле теми на кои министерот за надворешни работи Никола Димитров разговарал со министерот за ...

Димитров во Бундестагот: Решени сме да успееме, на следната средба да го прославиме отворањето на пристапните преговори ...

А1 On - 07.11.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, на 7 и 8 ноември 2018 година, престојува во работна посета на Сојузна Република Германија, на покана на претседателот на Комисијата за ЕУ прашања во германскиот Бундестаг, ...

Димитров – Мас: Можностите за позитивен исчекор и напредок отворени за Македонија

Телма - 08.11.2018

Европската и евроатлантската интеграција на Република Македонија, динамичната билатерална соработка меѓу двете земји на политички и на економски план биле теми на кои министерот за надворешни работи Никола Димитров разговарал со министерот за ...

Димитров-Јан Хекер: Посетата на канцеларката Меркел на Македонија е доказ за исклучително високото ниво на ...

Сител - 07.11.2018

Политичките состојби во Република Македонија, со акцент на претстојните активности поврзани со целосна имплементација на Договорот од Преспа, реформската ЕУ и НАТО агенда, како и на македонскиот придонес во развојот на добрососедските односи и ...

Димитров – Мас: Можностите за позитивен исчекор и напредок отворени за Македонија

Слободен Печат - 08.11.2018

Европската и евроатлантската интеграција на Република Македонија, динамичната билатерална соработка меѓу двете земји на политички и на економски план биле теми на кои министерот за надворешни работи Никола Димитров разговарал со министерот за ...

Димитров во Бундестагот: Решени сме да успееме

Макфакс - 07.11.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, престојува во работна посета на Германија, на покана на претседателот на Комисијата за ЕУ прашања во германскиот Бундестаг, Гунтер Крихбаум.

Мас – Димитров: Можностите за позитивен исчекор и напредок се отворени за Македонија

Стандард - 08.11.2018

На вториот ден од работната посета на Берлин, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, оствари средба со својот хомолог, министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Хајко Мас.

Димитров во Бундестагот: Решени сме да успееме и на следната средба заедно да го прославиме отворањето на пристапните ...

МКД - 07.11.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, престојува во работна посета на Германија, на покана на претседателот на Комисијата за ЕУ прашања во германскиот Бундестаг, Гунтер Крихбаум.

Димитров – Мас: Можностите за позитивен исчекор и напредок отворени за Македонија

24Инфо - 08.11.2018

Европската и евроатлантската интеграција на Република Македонија, динамичната билатерална соработка меѓу двете земји на политички и на економски план биле теми на кои министерот за надворешни работи Никола Димитров разговарал со министерот за ...

Димитров: Реформите се за Македонија да стане функционална демократија

Мета - 08.11.2018

Mинистерот за надворешни работи Никола Димитров на вчерашната средба во Берлин со Јан Хекер, советникот за надворешна политика на германската канцеларка Ангела Меркел, порачал дека реализацијата на реформите во Македонија се, пред се, за бенефит на ...

Димитров: Задоволство од прогресот во Македонија и од имплементацијата на Договорот од Преспа

МКД - 08.11.2018

Европската и евроатлантската интеграција на Република Македонија, динамичната билатерална соработка меѓу двете земји на политички и на економски план биле теми на кои министерот за надворешни работи Никола Димитров разговарал со министерот за ...

Димитров – Мас: Можностите за позитивен исчекор и напредок отворени за Македонија

Сител - 08.11.2018

Европската и евроатлантската интеграција на Република Македонија, динамичната билатерална соработка меѓу двете земји на политички и на економски план биле теми на кои министерот за надворешни работи Никола Димитров разговарал со министерот за ...

Димитров-Мас: Германска поддршка за Договорот од Преспа и реформскиот процес

Мета - 08.11.2018

Европската и евроатлантската интеграција на Република Македонија, динамичната билатерална соработка меѓу двете земји на политички и на економски план биле теми на кои министерот за надворешни работи Никола Димитров разговарал со министерот за ...

Димитров – Мас: Можностите за позитивен исчекор и напредок отворени за Македонија

Канал5 - 08.11.2018

Шефот на германската дипломатија Мас изрази задоволство од севкупниот напредок во Република Македонија, како и од текот на имплементацијата на Договорот од Преспа. Европската и евроатлантската интеграција на Република Македонија, динамичната ...